خبرگزاری میزان |
۲ هفته پیش

تاکید روسای مجالس ایران سوئیس بر تعمیق همکاری های اقتصادی، کشاورزی گردشگری resize

 خبرگزاری میزان بنا به اعلام خانه ملت،محمدباقر قالیبافدر نشست خبری مشترک خود باآنداراس اییبیرئیس مجلس شورای ملی سوئیس بعد از دیدار دوجانبه با وی که صبح امروز (دوشنبه، ۱۹ مهرماه) در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: ارتباط قدیمی و عمیقی میان ایران و سوئیس به لحاظ سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی وجود دارد و امیدواریم این سفر در برهه حساس کنونی به عمق روابط دو کشور به لحاظ دوجانبه و چندجانبه تأثیرگذار باشد.

رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه سفارت کشور سوئیس عهده دار روابط میان ایران با آمریکا، کانادا و عربستان سعودی نیز است، اظهار داشت: در این نشست درباره این روابط نیز صحبت شد.

وی در ادامه با اشاره به مباحثی که در حوزه برجام و مسائل هسته‌ای صورت گرفت، عنوان کرد: در این جلسه همچنین درباره مسائل کشاورزی، آب، دامپروری و ... نیز صحبت شد و همکاری‌ها در این زمینه‌ها ادامه پیدا خواهد کرد همچنین رؤسای کمیسیون‌های کشاورزی و امنیت ملی مجلس نیز جلساتی با وی خواهند داشت.

قالیباف ادامه داد: گفت‌وگو‌هایی نیز درباره توسعه صنعت گردشگری صورت گرفت که البته در این زمینه به شرایط شیوع کرونا نیز توجه خواهد شد و همچنین توافق شد که ارتباطات پارلمانی میان گروه دوستی پارلمانی دو کشور ادامه دار باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به نقش سوئیس در حوزه مهاجرین افغانستان که در ایران هستند، گفت: در این نشست درباره شرایط خاص مردم افغانستان در کشور آن‌ها و مسائل حقوق بشری، بهداشتی و درمانی صحبت شد و دو طرف برای حل مشکلات اعلام آمادگی برای همکاری کردند.

رئیس مجلس شورای ملی سوئیس: امنیت غذایی به‌عنوان یک چالش نیازمند همکاری‌های دوجانبه سوئیس و ایران است

آنداراس اییبی نیز در این نشست خبری ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران، گفت: سفر به ایران بر اساس یک تصمیم شخصی بود چرا که ایران نقش مهمی در منطقه داشته و دارای تاریخ غنی است همچنین کشور ایران دارای جنگل و منابع طبیعی گسترده‌ای است لذا به لحاظ شرایط دو کشور و اینکه خود من یک کشاورز هستم در این دیدار بر مسائل کشاورزی بسیار تأکید شد.

رئیس مجلس شورای ملی سوئیس افزود: مسأله امنیت غذایی یک موضوع مهم است که به عنوان چالش به آن واقف هستیم لذا از آنجایی که در سوئیس آب فراوان و در ایران زمین‌های فراوانی وجود دارد نیاز به یک همکاری در این حوزه داریم.

وی در ادامه با اشاره به موضوع صنعت گردشگری نیز تصریح کرد: به لحاظ گردشگری دو کشور دارای ظرفیت‌های گسترده‌ای هستند.

رئیس مجلس شورای ملی سوئیس همچنین با اشاره به ضرورت کمک‌های بشردوستانه به افغانستان بیان داشت: کمک‌های بشردوستانه یک دستاورد در دوران مدرن است و باید همکاری‌ها در این زمینه گسترش یابد همچنین از آنجایی که سوئیس مأموریت حافظ منافع آمریکا، کانادا و عربستان سعودی را دارد برای گسترش همکاری‌ها در این خصوص اعلام آمادگی می‌کند تا نقش میانجی گری خود را به خوبی ایفا کنیم. 
 
 
  • بیشتر بخوانید:
  • روایت نماینده ولی فقیه در بوشهر از سفر رئیس‌جمهور به این استان/ تذکر آیت‌الله رئیسی به ضعف مدیریت اموال تملیکی
 

انتهای پیام/


#‌خبر_سیاسی#‌اخبارسیاست منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس جمهور آلمان امروز (سه‌شنبه) در کاخ ریاست جمهوری رسماً حکم برکناری مرکل و اعضای کابینه او را تقدیم آنها کرد.

2 دقیقه پیش

با حکم علیرضا زاکانی؛ مریم اردبیلی مشاور امور بانوان شهرداری تهران شد.

3 دقیقه پیش

وزارت امور خارجه آمریکا : مقامات تایوانی و آمریکایی در نشستی مجازی، گفت‌وگویی با تمرکز بر حمایت از توانایی تایوان برای مشارکت معنادار در سازمان ملل برگزار کردند.

8 دقیقه پیش

سازمان پدافند غیرعامل کشور در خصوص حمله سایبری به سامانه هوشمند توضیع سوخت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: اختلال در خدمت‌رسانی به مردم و خدشه به اعتبار سایبری کشور را پیگیری قانونی می‌کنیم.

1 ساعت پیش

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: یکی از بستر‌های اساسی برای حفظ منابع، مرکز مانیتورینگ بوده که ایجاد شده است در نقاطی از کشور که نقاط بحرانی در خصوص تخریب پوشش گیاهی از مقوله قاچاق و تصرفات بوده با نصب دوربین‌ها رصد مستقیم را انجام می‌دهیم.

2 ساعت پیش

وزیر نفت از فعال شدن بیش از ۳ هزار جایگاه سوخت در سراسر کشور خبر داد و گفت: قول می‌دهم ظرف یک تا دو روز آینده سامانه هوشمند سوخت فعال شود تا مردم عزیز بتوانند از سهمیه خود استفاده کنند.

2 ساعت پیش

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: دولت گذشته سهل‌انگاری جدی در حوزه امنیت سایبری داشته و ضمن عدم هماهنگی‌های اجرایی درزمینه‌های مختلف نکاتی که در این زمینه تذکر داده می‌شود را اجرا نکردند.

3 ساعت پیش

رئیس ستاد برگزاری ۱۳ آبان استان تهران گفت: با هماهنگی ستاد ملی مبارزه با کرونا تجمع ١٣ آبان در تهران و شهرستان‌های استان برگزار خواهد شد.

3 ساعت پیش

دبیر شورای نگهبان گفت: مقام معظم رهبری آگاه، به روز و مسلط به اوضاع هستند که دعا برای سلامتی و طول عمر با عزت ایشان برای ما فرض است.

3 ساعت پیش

یک کارشناس بازار سرمایه درباره آینده بورس گفت: هفته دوم آبان ماه تعداد مثبت‌های بازار کم خواهد بود و کلیت بازار توانی برای رشد ندارد.

4 ساعت پیش

زمان قرعه کشی سایپا آبان ۱۴۰۰ اعلام شد و قرار است امروز 5 آبان با حضور نهادهای نظارتی برگزار شود.

4 ساعت پیش

لوازم خانگی ایرانی گران شد. نایب رئیس اتحادیه لوازم خانگی با تائید این خبر گفت: لوازم خانگی ایرانی به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه و نرخ دستمزد گران شد.

4 ساعت پیش

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حمله سایبری جایگاه‌های سوخت قابل پیش‌بینی بود، گفت: اطلاع داریم که حتی سیگنال، تذکرات و اخطارهایی در زمینه حمله سایبری پیش‌تر داده شده بود، اما این مسائل کمتر موردتوجه قرار گرفت.

4 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

5 ساعت پیش

بیشتر...