عصر ایران |
۲ هفته پیش

برای اولین بار در سیارک آب کشف شد

دانشمندان تقریبا معادل یک بطری آب ۱۲ اونسی را کشف کردند که در یک متر مکعب خاک روی سطح ماه به دام افتاده و از نظر شیمیایی به مواد معدنی پیوند خورده بود.
پژوهشی که در «موسسه تحقیقات جنوب غربی» انجام شده، برای اولین بار مولکول‌های آب را روی دو سیارک شناسایی کرده است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ دانشمندان «موسسه تحقیقات جنوب غربی» (SwRI) با استفاده از داده‌های «رصدخانه استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ» یا «سوفیا» (SOFIA) که پروژه مشترک ناسا و «آژانس فضایی آلمان» (DLR) است، برای اولین بار مولکول‌های آب را روی سطح یک سیارک کشف کردند.
به نقل از ساینمگ، دانشمندان چهار سیارک غنی از سیلیکات را با استفاده از دستگاه «FORCAST» برای تفکیک نشانه‌های طیفی فروسرخ میانی بررسی کردند که نشان‌دهنده وجود مولکول‌های آب در دو مورد از آنهاست.
«آنیسیا آردوندو» (Anicia Arredondo) دانشمند موسسه تحقیقات جنوب غربی و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: سیارک‌ها بقایای فرآیند تشکیل شدن سیاره هستند. بنابراین، ترکیبات آن‌ها با توجه به جایی که در سحابی خورشیدی تشکیل شده‌اند، متفاوت است. توزیع آب روی سیارک‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا می‌تواند نحوه انتقال یافتن آب به زمین را آشکار کند.
سیارک‌های بدون آب یا خشک سیلیکات، نزدیک به خورشید تشکیل می‌شوند، اما مواد یخی در فاصله دورتری از خورشید به هم می‌پیوندند.
درک کردن مکان سیارک‌ها و ترکیبات آن‌ها به ما می‌گوید که چگونه مواد در سحابی خورشیدی از زمان شکل‌گیری توزیع شده و تکامل یافته‌اند.
توزیع آب در منظومه شمسی ما، اطلاعاتی را پیرامون نحوه توزیع آب در سایر منظومه‌های خورشیدی ارائه می‌دهد و از آنجا که آب برای حیات روی زمین ضروری است، نشان می‌دهد که در کدام قسمت از منظومه شمسی و فراتر از آن باید به دنبال حیات باشیم.
آردوندو گفت: ما یک ویژگی را شناسایی کردیم که به طور واضح به مولکول‌های آب در سیارک‌های «آیریس» (Iris) و «ماسالیا» (Massalia) نسبت داده می‌شود. ما تحقیقات خود را براساس موفقیت گروهی انجام دادیم که مولکول‌های آب را روی سطح ماه مقابل نور خورشید پیدا کردند. ما معتقد بودیم که می‌توانیم از رصدخانه سوفیا برای یافتن این نشانه طیفی در اجرام دیگر استفاده کنیم.
رصدخانه سوفیا، مولکول‌های آب را در یکی از بزرگترین دهانه‌ها واقع در نیم‌کره جنوبی ماه شناسایی کرد. مشاهدات پیشین، نوعی هیدروژن را هم روی ماه و هم روی سیارک‌ها شناسایی کرده بودند، اما نمی‌توانستند بین آب و هیدروکسیل تمایز قائل شوند. دانشمندان تقریبا معادل یک بطری آب ۱۲ اونسی را کشف کردند که در یک متر مکعب خاک روی سطح ماه به دام افتاده و از نظر شیمیایی به مواد معدنی پیوند خورده بود.
آردوندو گفت: براساس قدرت ویژگی‌های طیفی، فراوانی آب در سیارک با قسمت روشن ماه مطابقت دارد. به طور مشابه، آب در سیارک‌ها می‌تواند با مواد معدنی پیوند داشته باشد، به سیلیکات جذب شود و در آن به دام بیفتد یا حل شود.
داده‌های دو سیارک کم‌نورتر موسوم به «پارتنوپ» (Parthenope) و «ملپومنه» (Melpomene) آن قدر پر از نویز بودند که نمی‌توان به نتیجه‌گیری قطعی رسید. دستگاه FORCAST ظاهرا آن قدر حساس نیست که در صورت وجود ویژگی طیفی، آب را تشخیص دهد. در هر حال، گروه پژوهشی موسسه تحقیقات جنوب غربی با در اختیار داشتن این یافته‌ها، از «تلسکوپ فضایی جیمز وب» استفاده کردند تا اپتیک دقیق و نسبت سیگنال به نویز برتر آن را برای بررسی اهداف بیشتری به کار بگیرند.
آردوندو گفت: ما اندازه‌گیری‌های اولیه را برای دو سیارک دیگر با جیمز وب طی مرحله دوم انجام داده‌ایم. ما پیشنهاد دیگری را برای مرحله بعدی داریم تا ۳۰ هدف دیگر را بررسی کنیم. این مطالعات، درک ما را از توزیع آب در منظومه شمسی افزایش خواهند داد.
این پژوهش در «Planetary Science Journal» به چاپ رسید.
کانال عصر ایران در تلگرام
تماشاخانه
ماجرای شیر لاغر باغ وحش مشهد چه بود؟ / یک شیر دیگر در این باغ وحش تلف می‌شود؟ (فیلم)

ماجرای شیر لاغر باغ وحش مشهد چه بود؟ / یک شیر دیگر در این باغ وحش تلف می‌شود؟ (فیلم)

logo-vid

نشست ایستگاه متروی در حال ساخت در نزدیکی مسجد جامع اصفهان/ مهمترین مسجد تاریخ اسلام در خطر است؟ (فیلم)

logo-vidفیلم های دیگر
عضویت در اینستاگرام عصر ایران
۱۵ سال پیش در چنین روزی
این لحظه با حافظ
نظرات کاربران


#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

با اتفاقاتی که در بازی شب گذشته دو تیم پاری‌سن‌‌ژرمن و موناکو در رقابت‌های لوشامپیونه افتاد؛ به نظر می‌رسد تنش در صدرنشین این رقابت‌ها رو به افزایش است.

1 ساعت پیش

شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در پیامی از حضور پرشور مردم مشهدالرضا(ع) در انتخابات ۱۱ اسفندماه تقدیر و تشکر کرد.

1 ساعت پیش

ماجرای قطع شدن انگشت دست مهران مدیری سر صحنه فیلمبرداری سریال قلب یخی در ادامه آمده است.

1 ساعت پیش

وندل پیرس به جمع بازیگران فیلم «سوپرمن» ساخته جمیز گان اضافه شد.

نیم ساعت پیش

آیت‌الله رئیسی در پیامی از حضور پرشور مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری قدردانی کرد.

1 ساعت پیش

مهدی ترابی در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان حضور یافت.

1 ساعت پیش

رئیس راهبری شرکت ملی گاز کشور گفت: روز گذشته میزان مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری به عدد ۶۵۵ میلیون مترمکعب رسید.

1 ساعت پیش

درباره روش‌ها و مواد بیهوشی که به نسبت گذشته ایمن‌تر شده‌اند، ولی بازهم عارضه دارند.

1 ساعت پیش

وزیر خارجه دولت موقت لبنان با بیان اینکه رژیم صهیونیستی باید از همه مناطق لبنانی که اشغال کرده بیرون برود گفت که کشورش خواهان جنگ نیست و رژیم اسرائیل نباید قدرت حزب الله را دست کم بگیرد.

1 ساعت پیش

بیشتر...