عصر ایران |
۱ هفته پیش

چابهار نشر مصرف تنباکوی بدون دود در میان دانش آموزان

بیشتر افراد شرکت کننده در مطالعه از پان پراگ استفاده می کردند و سن شروع مصرف آنها قبل از 10 سالگی بوده است.

نتایج یک پژوهش که در چابهار انجام شده نشان می‌دهد مصرف محصولات تنباکوی بدون دود در بین دانش آموزان دبیرستانی چابهار، شیوع بالایی دارد.

به گزارش ایسنا، مصرف تنباکو یکی از علل مرگ و میرهای قابل پیشگیری بوده که سالانه باعث مرگ بیش از 6 میلیون نفر در سراسر دنیا می شود. تخمین زده می شود تا سال 2030، ده میلیون از مرگ و میرها در کشورهای در حال توسعه به خاطر مصرف تنباکو خواهد بود.

محققان دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه ایرانشهر، دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، دانشگاه علوم پزشکی جیرفت و دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، در پژوهشی میزان شیوع مصرف محصولات تنباکوی بدون دود را در میان دانش آموزان دبیرستانی چابهار بررسی کردند.

بر اساس اعلام پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور، میزان شیوع مصرف محصولات تنباکوی بدون دود در بین دانش آموزان 45/8 درصد بود در حالی که میزان مصرف این محصولات در بین دوستان نزدیک 43/3 درصد و اعضای خانواده 38/8 درصد گزارش شده بود. بیشتر افراد شرکت کننده در مطالعه از پان پراگ استفاده می کردند و سن شروع مصرف آنها قبل از 10 سالگی بوده است.

هم چنین بیشتر آن ها گزارش کرده بودند که روزانه کمتر از 5 بار از این محصولات استفاده می کنند. با توجه به شیوع بالای مصرف محصولات تنباکوی بدون دود در بین دانش آموزان، و نظر به این که مصرف این محصولات به عنوان دروازه  ورود به مواد مخدر سنگین محسوب می شوند، مداخلات ارتقای سلامت پیشگیرانه، موثر و مناسب به منظور پیشگیری از تبعات بعدی پیشنهاد می شود.

نتایج این پژوهش در ژورنال chemical health risks منتشر شده است.#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نوجوان شجاع و فداکار ایذه‌ای که هنگام نجات دو زن از میان شعله‌های آتش، دچار سوختگی شدید شده بود پس از 15 روز جدال بین مرگ و زندگی سرانجام چشم از جهان فرو بست.

8 دقیقه پیش

آیت الله محامی امام جمعه زاهدان گفت: همه ما باید در جبهه تعلیم و تربیت بسیجی وار و جهاد گونه تلاش کنیم و در زندگی خود حسینی و اهل دفاع از دین، میهن اسلامی و آرمان ها و انقلاب باشیم.

9 دقیقه پیش

تهران- رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از رژیم صهیونیستی خواست در عرض یک سال از اراضی فلسطینی خارج شده و به مرزهای ۱۹۶۷ باز گردد.

10 دقیقه پیش

درحالی که برخی شایعات حکایت از احتمال تغییر و تحولات در کادر فنی استقلال از سوی هیئت مدیره جدید این باشگاه داشته اما قرار نیست اتفاقی بیفتد.

یک ربع پیش

مشهد-کتاب‌«مرد قورباغه‌ای» نوجوان امروز را با حال و هوای جنگ و اتفاقات آن آشنا می‌کند.

یک ربع پیش

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس بیانیه‌ای صادر کرد.

یک ربع پیش

تهران- سخنگوی سازمان سنجش گفت: نتایج نهایی کنکور سراسری در هفته جاری و نتایج نهایی کارشناسی ارشد هفته آخر مهر اعلام خواهد شد.

یک ربع پیش

اولین جلسه ستاد آنفلوانزای سیستان وبلوچستان در سال جاری به ریاست معاون سیاسی اجتماعی استاندار و سایر اعضا کارگروه سلامت تشکیل شد.

یک ربع پیش

سخنگوی جمعیت هلال احمر از ورود ۱۲ میلیون دز واکسن کرونا تا یکشنبه هفته بعد خبر داد.

نیم ساعت پیش

فهرستی از 10 فوتبالیست پردرآمد جهان در سال 2021 منتشر شده که در صدر آن ها کریستیانو رونالدو قرار دارد.

نیم ساعت پیش

سردار محمد کرمی با بیان اینکه دانشجو باید با منطق بسیجی و انقلابی مطالبه‌گر باشد، گفت: بسیج ‏دانشجویی باید به جد دنبال فعال کردن شرکت های دانش بنیان باشد؛ کار علمی بسیار مهم بوده و ثروت ‏تولید می‌کند. ‏

نیم ساعت پیش

سفرهای جاده‌ای مردم در هفته پایانی تابستان به بالاترین میزان در تابستان و حتی کل امسال رسید و به بیش از یک میلیون و ۹۰۰ هزار وسیله نقلیه در روز رسیده است.

نیم ساعت پیش

سرمربی زنیت در خصوص آخرین وضعیت آمادگی ستاره کشورمان صحبت کرد.

نیم ساعت پیش

قیمت خودرو در بازار آزاد امروز سوم مهر نسبت به آخرین معاملات دیروز با ثبات نسبی همراه است.

نیم ساعت پیش

رضا شهرکی گفت: از ابتدای امسال ۲ هزار و ۶۵۳ فقره وام قرض‌الحسنه به مددجویان تحت پوشش و اقشار نیازمند سیستان و بلوچستان پرداخت شده است.

نیم ساعت پیش

بیشتر...