خبرگزاری تسنیم |
۱ هفته پیش

امام جمعه همدان: عدالت از اصولی است که باعث قوام جامعه می شود اخبار همدان اخبار استانها تسنیم Tasnim


امام جمعه همدان: عدالت از اصولی است که باعث قوام جامعه می‌شود

امام جمعه همدان با بیان اینکه عدالت از اصولی است که باعث قوام جامعه می‌شود، گفت: اگر جامعه برای تحقق عدالت قیام کرد، طبیعتا در آن جامعه عدالت نیز محقق خواهد شد.

- اخبار استانها -

به گزارشخبرگزاری تسنیمازهمدان، آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی شامگاه پنجشنبه در همایش بزرگ علمی، ترویجی، تکریمی زکات که با حضور مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد کشور، در همدان برگزار شد، با تقدیر از مجموعه کمیته امداد، مبلغان و روحانیونی که در امر جمع آوری زکات فعالیت دارند، به تشریح ضرورت زکات، این فریضه الهی پرداخت و اظهار داشت: همان طور که اگر نسخه‌ای را یک متخصص قلب نوشته باشد، راه درمان درد قلب است، قرآن نیز منبع صدور آن تجلی اسماء الهی است موضوعی که در اول سوره آل عمران بر آن تاکید شده است

وی با اشاره به اینکه یکی از واژه‌هایی که در قرآن کریم به آن تاکید شده، حی قیوم بودن قرآن است، گفت: این یعنی قرآن، حیاط بخش است و هم در وجود انسان و هم در آخرت حیاط طیبه ایجاد می‌کند و باعث قوام است.

امام جمعه همدان افزود: اگر پروردگار قیوم است، قرآن نیز کتابی قوام بخش خواهد بود و لذا جامعه اسلامی نیز باید قوام داشته باشید.

وی با بیان اینکه عدالت از اصولی است که باعث قوام جامعه می‌شود، یادآور شد: اگر جامعه برای تحقق عدالت قیام کرد، طبیعتا در آن جامعه عدالت نیز محقق خواهد شد.

نماینده ولی فقیه در همدان با تاکید بر اینکه قرآن جامعه را نیازمند قوام می‌داند، گفت: در اول سوره نساء، قرآن قوام جامعه را وابسته به اقتصاد می‌داند و تاکید دارد که مدیریت اقتصادی جامعه، نباید به دست سفیهان باشد

وی با بیان اینکه اسلام با فقر به شدت مخالف است اظهار داشت: در واژه شناسی، فقر از شکستن ستون فقرات گرفته شده و جامعه فقیر به تعبیر بزرگان، جامعه‌ای است که نمی‌تواند قیام کند، بنابراین اگر اقتصاد آسیب ببیند، جامعه نیز قیام نخواهد کرد.

رئیس شورای زکات استان همدان با اشاره به اینکه اگر جامعه‌ای نتواند قیام کند، عدالت نیز در آن محقق نمی‌شود، خاطرنشان کرد: اقتصاد، رفاه عمومی و زندگی در حد کفاف، پیش زمینه تحقق عدالت در جامعه است.

وی تصریح کرد: قوام جامعه با قیام است و در این راستا خداوند مال و ثروت مردم را سبب قیام جامعه معرفی کرده است.

شعبانی با بیان اینکه در ادبیات قرآن، ثروت و مال با تعبیر فضل و خیر به‌کار رفته است، گفت: اگر اسلام به شدت با فقر مخالف است، مگر می‌شود شریعت مقدس، برای مقابله با رفع فقر طرحی نداشته باشد؟

وی ادامه داد: اسلام اگر مسئله‌ای را مطرح می‌کند، راه کار آن را نیز بیان کرده است و لذا برگزاری این همایش نشان می‌دهد که اسلام برای مقابله با فقر طرح دارد.

استاندار همدان: برخی نقدها به عملکرد دولت واقعی نیست
دادستان همدان: بیش از 30 مرکز شبه خانواده بهزیستی در همدان فعالیت می‌کند
امام جمعه همدان: نسل سالم و صالح برای آینده نیازمند هویت ملی و دینی متناسب با فرهنگ اسلامی و ایرانی است

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه در روایات، قواعدی مطرح شده که اگر جامعه نسبت به اجرای آن اهتمام داشته باشد، فقر از بین می‌رود، یادآور شد: بر اساس آیات سوره حج، پرداخت واجبات مالی اسلام همانند، زکات و خمس موضوعی است که اسلام از آن به عنوان راهکاری برای ایجاد عدالت اقتصادی و مقابله با فقر یاد کرده است.

انتهای پیام/742/ح#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

برخی گروه‌ها در جامعه ایران نه تنها دیگر نسبت به برخورد یا زندانی شدن اصلاح‌طلبان حساس نخواهند شد، بلکه ممکن است خوشحال هم بشوند.

3 ساعت پیش

فارس نوشت : بالن از جا کنده شد. طناب‌ها را رها کردند. فریاد مردم در میدان مشق پیچید. هرکسی چیزی می‌گفت. عده‌ای بنای کف و سوت‌ زدن را پیش گرفتند و عده‌ای دیگر هاج و واج مانده، از خدا طلب بخشش می‌کردند ...

4 ساعت پیش

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران بزرگ از آتش گرفتن یک دستگاه سواری بنز در بزرگراه امام علی (ع) خبر داد.

3 ساعت پیش

دکتر سیدمحمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در بخشی از یک مصاحبه با جماران پیرامون مذاکرات هسته‌ای دوحه اطلاعات جالبی را مطرح کرده است. 

3 ساعت پیش

معضل سگ‌های ولگرد و حمله آنها به انسان‌ها اما معضل تازه‌ای نیست. سالانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان مورد حمله سگ‌ها قرار می‌گیرند و آمارها می‌گویند اغلب این قربانیان کودکان هستند

3 ساعت پیش

سومین نمایشگاه شهر هوشمند ایران که از صبح امروز یکشنبه ۱۲ تیرماه همزمان با برگزاری نمایشگاه «شهر نوآور» در مصلی امام خمینی(ره) تهران آغاز به کار کرده است، در آیین افتتاحیه میزبان احمد وحیدی وزیر کشور بود.

3 ساعت پیش

اگر دادگاه حکمیت ورزش (CAS) سه‌شنبه این هفته حکم پرونده مارک ویلموتس را داد، زیاد تعجب نکنید.

3 ساعت پیش

دولت رئیسی در حالی کشور را ظرف 8 ماه بدون استقراض اداره کرد که کسری بودجه در دولت روحانی، 8 برابر شد.

3 ساعت پیش

ایرنا نوشت : جان‌نثاری روز یکشنبه در اولین شورای اقامه نماز استان در استانداری اصفهان گفت : آموزش‌وپرورش علاوه بر برپایی نماز باید اصل نماز را در جامعه ترویج دهد به صورتی که دانش‌آموزان پس از آشنایی با نماز، خانواده‌های خود را بر برپایی این فریضه واجب الهی آشنا سازند.

4 ساعت پیش

بیشتر...