خبرگزاری تسنیم |
4 ماه پیش

احتمال حمایت اصلاح طلبان از لیست صدای ملت مطهری تسنیم


احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از لیست «صدای ملت» مطهری

سخنگوی حزب ندای ایرانیان گفت: اگر آقای مطهری و دوستانشان در قالب لیست «صدای ملت» به یک فهرست قابل دفاع برسند، ممکن است از هوادارانمان بخواهیم به این لیست رای بدهند.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌هایخبرگزاری تسنیم،کمتر از سه هفته مانده به انتخابات مجلس شورای اسلامی، احزاب میانه‌رو در حال بستن لیست نهایی برای تهران و سایر شهرستان‌ها هستند. برخی گمانه زنی‌ها حاکی از این است که علی مطهری سرلیست میانه‌روها در تهران خواهد بود و او در حال تهیه لیستی از کاندیداهای احزاب میانه‌روی اصلاح‌طلب، اعتدالیون و نمایندگان ادوار مجلس برای انتخابات است.

اما در جبهه اصلاح‌طلبان استراتژِی حضور چراغ خاموش در انتخابات همچنان ادامه؛ آن‌ها می‌گویند لیست نمی دهند اما در انتخابات شرکت می کنند؛ بنابراین به نظر می‌آید موضع‌گیری و میزان مشارکت اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش‌رو تابعی از لیست نهایی ائتلاف میانه‌روها باشد.

درباره نحوه مشارکت اصلاح‌طلبان در انتخابات و امکان ائتلاف آن‌ها با احزاب میانه‌رو، با سعید نورمحمدی، سخنگوی حزب ندای ایرانیان گفتگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

سخنگوی حزب ندای ایرانیان در گفتگو با خبرنگار سیاسی ایسکانیوز گفت: در حوزه‌هایی که کاندیداهای اصلاح‌طلب، توسعه‌گرا و شناخته شده وجود دارند این افراد را دست نمی‌دهیم و کمک می‌کنیم وارد مجلس شوند اما در حوزه‌هایی که امکان رقابت وجود ندارد یعنی افراد اعتدال‌گرا تایید صلاحیت نشده‌اند، امکان معرفی کسی را نداریم.

سعید نورمحمدی درباره احتمال ائتلاف اصلاح‌طلبان با احزاب میانه‌رو گفت: درباره این موضوع هنوز تصمیم‌گیری نکرده‌ایم و در حال بررسی هستیم اما کاندیدهای میانه‌روی شناخته شده در حوزه‌های انتخابیه قطعا با مشورت همین احزاب تعیین شده‌اند پس در اکثر حوزه‌ها امکان رقابت وجود دارد.

اصلاح طلبان برای تهران لیست نمی‌دهند اما از لیست علی مطهری حمایت می‌کنند

سخنگوی حزب ندای ایرانیان در ادامه گفت: برای تهران لیست جداگانه نداریم و اساسا احزاب اصلاح‌طلب امکان بستن لیست اصلاح‌طلبانه در تهران ندارند و این تصمیم قطعی است منتها اگر آقای مطهری و دوستانشان در قالب لیست «صدای ملت» به یک فهرستی قابل دفاع برسند، ممکن است از هوادارانمان بخواهیم به این لیست رای بدهند. آقای مطهری در حال مشورت با احزاب و چهره‌های سیاسی هستند و ممکن است تا پایان هفته به جمع‌بندی برسند که لیست بدهند یا خیر و باید ببینیم چه کسانی در این لیست هستند.

نورمحمدی در پاسخ به این پرسش که موضع حزب ندای ایرانیان در مواجهه با لیست احتمالی علی مطهری هم راستا با موضع جبهه اصلاحات است یا خیر؛ گفت: نظر ما منافاتی با نظر جبهه اصلاحات ندارد، ما طبیعتا برای انتخابات نماینده معرفی نمی‌کنیم اما در انتخابات شرکت می‌کنیم.

سخنگوی حزب ندای ایرانیان درباره میزان مشارکت مردم در انتخابات گفت: فعلا فضا سرد و غیرانتخاباتی است و مردم نسبت به اثرگذاری انتخابات ناامید هستند و احزاب سیاسی هم نتوانسته مردم را اقناء کند. تنها بخشی از علل پرشور شدن انتخابات دست احزاب است و بخش اصلی آن در اختیار مسئولین است که چنین اراده‌ای را من در آن‌ها ندیدم. تنها کسی که دغدغه مشارکت بالای مردم را دارد مقام معظم رهبری است که صحبت‌های ایشان در این زمینه شفاف بود اما عملا دوستان هیات‌های نظارت به توصیه‌های ایشان از جمله فراهم کردن فضای رقابت پرشور و حضور جریان‌های مختلف عمل نکردند.

از میانه‌روها حمایت می کنیم اما ائتلاف نه!

او در ادامه گفت: ائتلاف با حمایت تفاوت دارد، زمانی که ائتلاف می‌کنیم تعدادی احزاب دور هم جمع می شوند و با همکاری هم یک لیست واحد را می بندند اما این که لیستی وجود داشته باشد و از مردم دعوت کنیم تا به آن لیست رای دهند دیگر ائتلاف نکرده‌ایم و این کار حمایت نام دارد.

نورمحمدی در پایان گفت: پیش‌بینی ما این است که نمایندگان میانه‌رو، فراکسیون اقلیت مجلس را تشکیل خواهند داد اما تلاش می‌کنیم این فراکسیون نسبت به اقلیت مجلس یازدهم تعداد بیشتری داشته باشد و قوی‌تری باشد اما چون نیروهای میانه‌رو در برخی حوزه‌ها کاندیدا ندارند عملا برنده انتخابات اصولگرایان خواهند بود.

منبع:ایسکانیوز

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مهم‌ترین نکته در خصوص عملیات هدهد، اجرا یا انتشار پس از ۴۸ ساعت آرامش است.

یک ربع پیش

همزمان با روز جهانی بیماری فاسیو اسکاپولو هومورال (شایع‌ترین نوع دیستروفی عضلانی)، پل طبیعت به رنگ نارنجی در می‌آید.

14 دقیقه پیش

سخنگوی دولت اعلام کرد که در جلسه امروز هیئت دولت لایحه پشنهادی برای اصلاح قانون واردات خودرو تصویب شد.

یک ربع پیش

در آستانه برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، شبکه قرآن و معارف سیما حال و هوای انتخاباتی به خود گرفته است.

یک ربع پیش

پوتین و کیم جونگ اون امروز(چهارشنبه) در جریان سفر پوتین به کره شمالی توافقنامه مشارکت راهبردی را امضا کردند.

یک ربع پیش

عضو معاون ورئیس دفتر ریاست دیوان عالی کشور در حاشیه نشست روسای دیوان‌های عالی کشورهای عضو بریکس  و در دیدار با نائب رئیس دادگاه استیناف مصر، موضوع غزه را موضوع اول جهان اسلام خواند و خواستار همبستگی کشورهای اسلامی برای متوقف ساختن جنایات رژیم صهیونیستی در قتل عام مردم غزه شد.

یک ربع پیش

وزیر خارجه آمریکا در یک نشست خبری ادعا‌های واهی درباره کمک نظامی چین، کره شمالی و ایران به روسیه در جنگ علیه اوکراین را تکرار کرد.

یک ربع پیش

اظهارات روز گذشته وزیرسابق خارجه که گفته بود قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران از افتخارات مجلس یازدهم است، با واکنش نمایندگان مجلس مواجه شد.

یک ربع پیش

روزنامه دیلی‌میل اعلام کرد: در بحبوحه تحقیقات جمهوری‌خواهان آمریکا در پرونده ایمیل‌های استفاده شده در دولت دموکرات‌ها، نام جان‌کری مطرح شده است.

یک ربع پیش

بیشتر...