ایران آنلاین |
1 ماه پیش

مالیات یک میلیون ۷۰۰ هزار مودی مالیاتی امسال صفر شد ایران آنلاین

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور:
مالیات یک میلیون و ۷۰۰ هزار مؤدی مالیاتی امسال صفر شد

به گزارش ایران آنلاین، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: با اجرای طرح عدالت مالیاتی و بررسی صحیح میزان درآمد اصناف، مالیات یک میلیون و ۷۰۰ هزار مؤدی مالیاتی امسال صفر شد.

 داود منظور روز پنجشنبه در بازدید سرزده از اداره امور مالیاتی شهرستان پاکدشت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی با توجه به این که اطلاعات درستی را از درآمد اصناف در اختیار نداشت،ازسال‌های گذشته مالیات را بر اساس مذاکره و توافق صورت گرفته با اصناف دریافت می‌کرد که طبیعتا در جاهای بی‌عدالتی‌هایی نیز صورت می‌گرفت و آن چه به عنوان ممیزمحوری در حوزه مالیات رایج شده بود، نارضایتی برخی از اصناف را به همراه داشت.

وی افزود: امسال و در راستای تحقق عدالت مالیاتی، تلاش شده تا اطلاعات فروش را عمدتا از مبالغ وارد شده به دستگاه‌های کارتخوان(پُز) دریافت کرده و مالیات با کاهش میزان نظرات ممیزی؛، منصفانه وصول شود که با اجرای این طرح مالیاتی ابتکاری ،موفقیت‌های خوبی با همراهی و تمکین اصناف حاصل گردید.

وی گفت: در مالیات‌های توافقی در چارچوب تبصره ماده ۱۰۰ از بین ۴ میلیون و ۴۵۰ هزار اظهارنامه مالیاتی دریافت شده، یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد صنفی که با بررسی صورت گرفته مشخص شد که فروش پائینی داشتند و با در نظر گرفتن هزینه‌های این واحدها، مالیات آنان صفر در نظر گرفته شد.

منظور تصریح کرد: برای حرکت به سمت عدالت مالیاتی باید اطلاعات درستی از فروش در دست باشد که در مرحله نخست تحقق این مهم، اطلاعات دستگاه‌های کارتخوان در نظر گرفته شد و در مراحل بعد تلاش می‌شود که اطلاعات فروش مستند از اصناف با توجه به مجموع منابع اطلاعاتی به دست آمده و مالیات واقعی دریافت گردد.

وی با اشاره به اجرای طرح ساماندهی دستگاه‌های کارتخوان سراسر کشور گفت: مجموع دستگاه‌های کارتخوان فعال در کشور حدود ۱۸ میلیون دستگاه بود که از این تعداد، ۹ میلیون دستگاه با خواست مالکین و استفاده کنندگان غیرفعال شد و ۹ میلیون دستگاه دیگر به پرونده مالیاتی متصل گردید که این اقدام موجب شد تا یک میلیون مؤدی مالیاتی جدید در کشور شناسایی شده و اظهارنامه اشخاص حقیقی برای آنان تشکیل شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به وضعیت اخذ مالیات بر ارزش افزوده اظهار داشت: در وصول مالیات بر ارزش افزوده، یکی از خلاء‌های موجود این بود که بخشی از زنجیره تولید تا مصرف، این مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت نمی‌کردند و به این دلیل، فشار به گروه‌های خاص به ویژه در بخش تولید وارد می‌شد.

منظور افزود: امید است که با اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی که در آستانه بهره‌برداری و اجرای آن قرار داریم، این مشکل برطرف شود و عملا ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده در کل زنجیره تولید تا مصرف‌کننده نهایی دریافت شود تا اعتبار مالیاتی در هر مرحله از تولید به عمده فروشی و از عمده فروشی به خرده فروشی کسر شود.

وی تصریح کرد: با توجه به این که نظام نگهداری اطلاعات کامل نبود، بخشی از تولید کنندگانی که مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت می‌کردند در این که بتوانند به عنوان اعتبار مالیاتی، این پرداخت را کسر کنند با مشکل مواجه می‌شدند.

وی تأکید کرد: قطعا با الکترونیکی کردن صورت حساب و راه‌اندازی پایانه فروشگاهی، نگرانی تولیدکنندگان در پرداخت مالیات بر ارزش افزوده رفع شده و در این حوزه نیز عدالت مالیاتی محقق شود.

وی با اشاره به پرداخت بخشی از عوارض مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: سال گذشته ۴۷ هزار میلیارد تومان عوارض بین شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تقسیم شد و پیش‌بینی می‌شود که این میزان امسال به ۷۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند و قطعا مردم نیز نتیجه این اختصاص را در اجرای طرح‌های عمرانی و خدمات رسانی مشاهده خواهند کرد.

رئیس سازمان مالیاتی کشور به اختصاص بخشی از مالیات بر ارزش افزوده به حوزه سلامت خبر داد و افزود: سال گذشته ۳ واحد درصد از مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری‌ها اختصاص پیدا کرده بود که امسال این میزان به ۴ واحد درصد افزایش خواهد یافت ضمن این که یک واحد درصد از مالیات بر ارزش افزوده به حوزه سلامت اختصاص پیدا می‌کند تا رضایت مردم در دسترسی به خدمات جلب شود.

وی از شهرداران و دهیاران خواست تا طرح‌هایی که از منابع ارزش بر ارزش افزوده احداث می‌شود را با نصب تابلو و میزان هزینه اطلاع رسانی کنند تا مردم نتیجه پرداخت مالیات خود را به عینه مشاهده کنند.


/انتهای پیام#‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تیم ملی ایران بهترین جایگاه خود را در رنکینگ فیفا قبل از جام جهانی تجربه می‌کند.

7 ساعت پیش

تهران - معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه باید روند توسعه مناسبات با روسیه به سرعت دنبال شود، گفت: توسعه روابط ایران و روسیه برای دشمنان دارای این پیام است که تحریم‌ها نمی‌تواند مانع از اجرای برنامه‌های ما باشد.

6 ساعت پیش

وزارت خزانه داری آمریکا امروز از تحریم ۷ فرد از جمله وزرای کشور و ارتباطات ایران خبر داد.

6 ساعت پیش

تهران - معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه اراده جدی روسای جمهور ایران و روسیه این است که سطح روابط اقتصادی فیمابین به حداکثر ممکن برسد، گفت: این رویکرد در سطح سران دو کشور ظرفیت و فرصتی استثنایی برای گسترش مناسبات است که باید به نحو مطلوب از آن استفاده کنیم.

6 ساعت پیش

تهران- هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب باکو از روز گذشته سیزدهم مهرماه ۱۴۰۱ با حضور ایران آغاز به کار کرد.

6 ساعت پیش

برنامه فوتبال یک بعد از دو هفته تعطیلی به جدول پخش شبکه ورزش بر می‌گردد.

7 ساعت پیش

تهران-پویش مهر و کرامت نبوی همزمان با هفته وحدت در شهر‌های مختلف کشور اجرا می‌شود.

6 ساعت پیش

مشخص نیست در این بازی چه جملاتی میان بازیکنان دو تیم رد و بدل شده بود که دامنه آن به تونل ورزشگاه و درگیری شدید بین آنها ختم شده است.

7 ساعت پیش

سارا فرقانی که حالا برای خودش شده یه پا شاخ مجازی تصاویری منتشر کرد که وسط آب بود اما خب جذاااب و البته متفاوت!

7 ساعت پیش

بیشتر...