خبرآنلاین |
2 ماه پیش

کشف اسکلتی با قدمت ۸۰۰۰ ساله در زیر آب های مکزیک تصاویر خبرآنلاین

کشف اسکلتی با قدمت ۸۰۰۰ ساله در زیر آب‌های مکزیک/ تصاویر

اکتاویو دل ریو، باستان‌شناسی که مطالعاتش متمرکز بر یافته‌های زیر آب است، بقایای اسکلتی مربوط به یک انسان را در غاری موجود در زیر آب، در مکزیک پیدا کرد. گفته می‌شود این اسکلت متعلق به ۸۰۰۰ سال پیش است.

الهه جعفرزاده:دل ریو، باستان‌شناسِ زیرآب، در سواحل کارائیب مکزیک، اسکلتی از یک انسانِ ماقبل تاریخ را در غاری زیر آب‌های مکزیک پیدا کرد؛ شواهد حاکی از آن است که در پایان عصر یخبندان یعنی حدود ۸۰۰۰ سال پیش، سیلی شدید این غار را فرا گرفته بود. این اسکلتِ ماقبل تاریخ در عمقی نسبتاً کم معادل ۲۶ فوت (۸ متر) یافت شده است.

دل ریو، بابت نگرانی از ایجاد تجمع در محل غار و یا غارت و آسیب به آن، نشانی دقیقی از غارِ مذکور فاش نکرده است؛ با این حال، او اظهار داشت که این منطقه در نزدیکی تولوم (یک محوطه باستانی دارای جاذبه‌های گردشگری در مکزیک)، در منطقه‌ای جنگلی است که اکنون با هدف ایجاد خطوط راه آهن، توسط دولت بازسازی و تعمیر شده است.

این باستان‌شناس که به مدت سه دهه در حال کاوش در این منطقه بوده است، در مورد این یافته به روزنامه Reforma گفت: «ما هنوز جنسیت، اندازه، وزن جسد و اینکه آیا بیماری خاصی داشته است یا نه را نمی‌دانیم و حتی از نحوه مرگ آن نیز اطلاعی نداریم».

کشف اسکلتی با قدمت ۸۰۰۰ ساله در زیر آب‌های مکزیک/ تصاویر

دل ریو ضمن ابراز نارضایتی و انتقاد از توسعه خط جدید راه‌آهن در این منطقه گفت: به دلیل یافته‌های باستانی مهمی که در این منطقه حاصل شده و اهمیت ویژه‌ی این ناحیه از لحاظ باستان‌شناسی، بهتر است مسیر ریل تغییر کند؛ به گونه‌ای که این منطقه از لرزش ناشی از حرکت قطار در امان باشد.

می‌توانید ویدئوی مربوط به این کشف را دراین لینکمشاهده کنید.

کشف اسکلتی با قدمت ۸۰۰۰ ساله در زیر آب‌های مکزیک/ تصاویر

یافتن اسکلت ۸۰۰۰ ساله از اولین کشف‌های زیر آبیِ دل ریو نیست

در سال ۲۰۰۲، دل ریو در یک پروژه کشف اسکلت با عنوان "زنِ ناهارون/The Woman of Naharon" که مربوط به زنی سرخپوست بود، حضور یافت. این اسکلت مربوط بهزن جوانی بود که حدود ۱۳۰۰۰ سال پیش مرده بود.

کشف اسکلتی با قدمت ۸۰۰۰ ساله در زیر آب‌های مکزیک/ تصاویر

این کشف در سال ۲۰۰۷ به نتیجه رسید. اوکتاویو دل ریو بقایای این زن به نام حوا را در غاری سیل‌زده در گودال ناهارون، واقع در ایالت کوئینتانارو (در جنوب شرقی شبه جزیره یوکاتان مکزیک) پیدا کرد.

کشف اسکلتی با قدمت ۸۰۰۰ ساله در زیر آب‌های مکزیک/ تصاویر

منبع:deeperblue

4747#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

محیا نیوز نوشت: مرجع جهانی رنگ سال ۲۰۲۳ را به صورت رسمی پنتون Viva Magenta معرفی کرد. قرمزِ پرشین در مجموعه رنگ پنتون؛ برگرفته از خاک قرمز خلیج فارس است.

1 روز پیش

« هزینه­‌های آزادسازی مدرک به یکباره شش برابر شده است. قیمت­‌های آزاد­سازی مدارک بسته به رشته تحصیلی و منطقه متفاوت بوده است. هزینه کل آزادسازی مدرک بین  شش تا ده میلیون تومان بود اما اکنون حداقل بین  شش تا ۲۵ میلیون تومان به ازای هر ترم است. کل مبلغی که امروز دانشجو باید برای هر ترم پرداخت کند قبل از این ابلاغیه می‌توانست تمام هزینه چهار سال را بپردازد و مدرک را آزاد کند. فکر می کنم حدود شش تا  ده برابر شده است.»

14 ساعت پیش

ایسنا نوشت: رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از ورود سامانه بارشی به کشور همچنین کاهش دما تا ۸ درجه سانتیگراد در نوار شمالی و دامنه‌های جنوبی البرز خبر داد.

15 ساعت پیش

ایرنا نوشت: مدیرکل دفتر دوره دوم آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش گفت: امتحانات دانش آموزان پایه‌های دهم تا دوازدهم، از سال تحصیلی آینده، به شیوه نهایی برگزار می‌شود.

12 ساعت پیش

مدیرکل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی گفت: جمهوری اسلامی ایران ، آیین پهلوانی و زورخانه ای را به طور رسمی در سال ۸۹( سال ٢٠١٠ ) در فهرست میراث فرهنگی ناملموس جهانی یونسکو ثبت کرده است.

9 ساعت پیش

ایسنا نوشت: رضوی نتایج تحقیقات نشان داد توت سفید که گیاهی دارویی محسوب می‌شود، ممکن است کاهش وزن را افزایش و فشار خون و کلسترول بد را کاهش دهد.

13 ساعت پیش

این دامپزشک ادامه می‌دهد:« چندی پیش مسئولان محیط‌زیست اعلام کردند که از پس هزینه‌های «پیروز» برنمی‌آیند، و حالا دو یوز دیگر هم قرار است اضافه شود، با این تفاسیر این سوال پیش می‌آید که این موضوع دردسر جدیدی برای سازمان محیط‌زیست است؟»

9 ساعت پیش

ایسنا نوشت: ظهر امروز خبری در فضای مجازی مبنی بر اقدام به خودکشی یکی از دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران در فضای مجازی منتشر شد. در جزئیات این خبر آمده بود که این دانشجو از بالای ساختمان به پایین می‌پرد و اقدام به خودکشی می‌کند.

8 ساعت پیش

مهر نوشت: یک تجزیه و تحلیل جدید نشان داد که علائم اولیه آسیب کبدی ناشی از عصاره چای سبز با دوز بالا تا حدودی ناشی از یک تغییر در یک ژنوتیپ است.

8 ساعت پیش

بیشتر...