صندوق های توسعه تثبیت بازگرداننده اعتماد عمومی به بازار سرمایه سنا

فرهنگ حسینی

با حضور صندوق‌ توسعه بازار و صندوق تثبیت، هیجان‌های بازار سرمایه به میزان قابل توجهی کنترل و مدیریت می‌شود، در نتیجه، اعتماد عمومی به بازار افزایش می‌یابد.

مدیرعامل گروه صنعتی معدنی امیر در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) با بیان مطلب فوق، افزود: به‌منظور کاهش نوسانات در بازار سرمایه و رفتارهای هیجانی، نخست صندوق‌ توسعه بازار و سپس براساس قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، صندوق تثبیت بازار ایجاد شدند.

فرهنگ حسینی ادامه داد:  این دو صندوق با پشتوانه مالی مناسب، این اطمینان را برای سهامداران فراهم می‌کنند که در شرایطی که بازار بنا به دلایل مختلفی، ازجمله مسائل روانی، از نظر نقدشوندگی دچار مشکل می‌شود، در جانب تقاضا یا عرضه، در چارچوب راهبردهای تدوین شده برای آن، وارد بازار شوند و در راستای تقویت نقدشوندگی بازار اقدام ‌کنند.

به گفته وی، افزایش نقدشوندگی و تقویت ثبات در بازار سرمایه، کاهش ریسک سیستماتیک بازار، کاهش ریسک بحرانهای ناشی از خروج سرمایه، تقویت واسطه‌های مالی در بازار، مدیریت رفتارهای هیجانی سهامداران، توسعه بازار سرمایه و در نهایت کمک به تثبیت بخش واقعی اقتصاد از مزایای حضور و عملکرد فعال صندوق‌های توسعه و تثبیت در بازار سرمایه است.

مدیرعامل گروه صنعتی معدنی امیر با مدنظر قرار دادن عملکرد صندوق توسعه بازار، اظهار کرد: این صندوق در شرایط خاصی همچون شهادت سردار سلیمانی، از عملکرد مناسبی برخوردار بوده است. اما در مواقعی که کلیت بازار به شدت منفی یا مثبت بوده، به دلیل محدودیت منابع مالی این صندوق، کارایی مورد انتظار را نداشته و در حقیقت، توسط بازار بلعیده شده است.

وی با بیان اینکه صندوق توسعه بازار به‌طور عمده در نمادهای بزرگ فعال است، اذعان کرد: به دلیل سیاست‌ صندوق توسعه بازار در خرید و فروش فعالانه که شامل خرید و حمایت در قیمت‌های منفی و صف فروش و عرضه در قیمت‌های بالا است، اغلب باعث می‌شود، معاملات در این گروه‌ها روان‌تر شود.

حسینی با اشاره به عملکرد صندوق توسعه بازار تصریح کرد: اطلاعات چندانی از عملکرد این صندوق و صندوق تثبیت بازار سرمایه در دسترس نیست تا بتوان ارزیابی دقیق‌تری از عملکرد آن داشت. اما، بر اساس رویههایی که مشاهده میشود، به نظر می‌رسد این صندوقها طی ۶ ماه گذشته عملکرد معقولی داشته‌اند.

*خبرنگار: محبوبه حاجی‌زاده

این رسانه پذیرای دیدگاه‌های کارشناسی مختلف در خصوص بازار سرمایه است اما دیدگاه‌های ارائه شده توسط کارشناسان لزوما دیدگاه این رسانه یا دیدگاه سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان بازار سرمایه نیست.


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

حسین حیدری (داماد زاکانی) به عنوان مشاور و دستیار ویژه شهردار در حوزه هوشمندسازی، فناوری‌های نوین و نوآوری شهری منصوب شد.

نیم ساعت پیش

عضو هیئت‌رئیسه اتاق اصناف ایران، گفت: سرمایه در گردش واحدهای صنفی کاهش شدید پیدا کرد به‌نوعی که کفاف ادامه کار و تأمین معیشت آن‌ها را نمی‌دهد درنتیجه ترمیم وضعیت موجود و شرایط بد اقتصادی اصناف زمان‌بر خواهد بود.

نیم ساعت پیش

معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از مخلوط مواد شیمیایی مانند جوهر نمک و جرم‌بر با فرآورده‌های سفید کننده به دلیل تولید بخارات و گازهای بسیار سمی و خفه کننده، جداً خودداری کنید.

1 ساعت پیش

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها خدمات بیمه‌ای ناچیزی ارائه می‌دهند و اگر فردی با دفترچه بیمه‌ای خود وارد این بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها شود تنها این بیمه، کفاف یک قرص استامینوفن را داده و هر دارویی که خاص و یا مقداری هزینه‌بر باشد را معمولاً جزو بیمه قلمداد نمی‌کنند.

1 ساعت پیش

قرعه کشی بیست و پنجمین مرحله پیش فروش محصولات ایران خودرو با حضور نهاد‌های نظارتی برگزار شد.

1 ساعت پیش

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: این سازمان برای مأموریت رصد، پایش، دفاع غیرنظامی و مقاوم‌سازی زیرساخت‌های کشور در مقابل تهدیدات تشکیل شده است.

2 ساعت پیش

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: آمریکای جنایتکار و صهیونیست‌ها نشان داده‌اند که هرچند اقدام نظامی مستقیم برای آن‌ها کار سختی شده است، اما هیچ‌گاه دست از توطئه و دشمنی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی برنخواهند داشت.

2 ساعت پیش

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: یکی از اهداف اصلی از اصلاح ساختار بودجه ۱۴۰۱ این است که جداول و توافقنامه‌ها به گونه‌ای تنظیم شود که استان‌ها و دستگاه‌ها در برابر منابع و اختیارات پاسخگو باشند.

2 ساعت پیش

رئیس جمهور در پیامی با تسلیت درگذشت مادر بزرگوار شهیدان والامقام «ناصر، علی محمد و مسعود خودسیانی» گفت: این اسوه صبر و مقاومت همواره الگویی درخشان برای مادران این مرز و بوم خواهد بود.

3 ساعت پیش

­وزیر امور اقتصادی و دارایی شائبه فروش گسترده اوراق بدهی دولتی در مهرماه و اعمال فشار به بانک‌ها و صندوق‌های بانک‌ها جهت تامین بودجه را تکذیب کرد.

3 ساعت پیش

مدیرکل روابط عمومی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از برقراری پرواز بندرعباس به دبی خبر داد.

3 ساعت پیش

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رفع همه تحریم‌های آمریکا علیه ایران ضروری است، گفت: موضع دولت سیزدهم در عرصه سیاست خارجی تاکنون بسیار عزتمندانه بوده است و ادامه این روند باعث می‌شود که غربی‌ها از اعمال فشار و تحریم بر ایران به مرور دست بردارند.

4 ساعت پیش

نرخ ارز بین‌بانکی امروز در حالی از سوی بانک مرکزی اعلام شد که ۲۰ ارز با افزایش قیمت روبه‌رو شدند.

4 ساعت پیش

سفیر پیشین ایران در فرانسه گفت: هرچند که ما آماده مذاکره هستیم، ولی اینکه محتوای مذاکرات چه باشد، پیچیدگی‌هایی دارد که باید با سعه‌صدر و عبور از برخی از مطالبات غیرواقعی غربی‌ها، شکل و شرایطی واقعی انجام مذاکرات را فراهم کند.

5 ساعت پیش

کارشناس صنعت سیمان گفت: دخالت در قیمت‌گذاری باعث می‌شود تولیدکنندگان آن‌چنان وارد بازار نشوند همچنین وزارت بازرگانی نیز شبکه توزیع آن‌چنانی ندارد که توزیع را انجام دهد که این باعث ایجاد تفاوت قیمت می‌شود.

5 ساعت پیش

بیشتر...