ایران آنلاین |
۱ هفته پیش

وزیر بهداشت: اولویت ما واکسن داخلی کرونا است ایران آنلاین

وزیر بهداشت: اولویت ما واکسن داخلی کرونا است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه از این پس واردات واکسن نخواهیم داشت، اعلام کرد؛ در بخش مصرف واکسن کرونا در کشور ، اولویت با تولیدات داخلی است و متکی به این تولیدات خواهیم بود.

دکتر بهرام عین اللهی  روز پنجشنبه در بازدید مشترک با وزیر جهاد کشاورزی از موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی  مستقر در حصارک کرج گفت : ما دیگر وارداتی نخواهیم داشت و متکی به تولیدات داخلی خواهیم بود و این اطمینان را داریم که برای مردم هر نوع واکسنی خواهیم داشت.

وی با تاکید بر اینکه دقت وزارت بهداشت در این حوزه بسیار بالا است، اضافه کرد: طبق بررسی ها واکسن هایی که در داخل تولید می شود به لحاظ اثر بخشی و کیفیت بی نظیر است که این امر  برای رسانه های معاند سنگین است و علیه واکسن های ایرانی جنگ تبلیغاتی به راه می اندازند.

وی  افزود:  اعتماد ما به واکسن داخلی زیاد است و مراحل  تحقیق و تولید را به خوبی می بینیم که با حساسیت خاصی این فرآیند طی می شود؛  شعار دولت  سیزدهم  «ما می توانیم » است و با  کمک مجلس شورای اسلامی می توانیم بسیاری از مشکلات را حل کنیم.

وی ادامه داد:  فاجعه جهانی به اسم کرونا داریم که در پیک پنجم  روزانه تا ۵۰ هزار  نفر مبتلا ،  ۱۵ هزار  نفر بستری ، هشت هزار بیمار بدحال در« آی سی یو »و مرگ و میر تا ۷۰۰ نفر در روز در کشور داشتیم.

وزیر بهداشت گفت : دانشمندان  کشور دغدغه دارند و تلاش می کنند که به نتیجه  مطلوب برسند؛  هفته گذشته با موسسه کخ آلمان نشست داشتیم ؛ وقتی وضعیت کشورمان  را گزارش کردیم  برای کارشناسان آلمانی، دستیابی دانشمندان ایرانی به واکسن کرونا  تعجب برانگیز بود.

وی  بیان داشت: در دولت  سیزدهم  هیچ مرزی بین وزارتخانه ها و دانشگاه ها وجود ندارد ؛ از افتخارات کشورمان این است که  وزارت جهاد  کشاورزی فقط  خدماتی نیست بلکه پژوهشی و تحقیقاتی است .

عین اللهی افزود: امیداوریم که این رویه درتمام  وزارتخانه ها پیاده سازی شود، هر وزارتخانه ای نیازهای خود را بهتر می تواند ارزیابی کند و  این اتفاق مبارکی است که باید از همه امکانات در کشور استفاده کنیم.
 

رازی مایه افتخار است

وی با اشاره به توانمندی های دانشمندان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی وابسته به وزارت جهاد کشاورزی گفت :  ما به دانشمندان این موسسه  افتخار می کنیم؛  موسسه  رازی با قدمت و هویت است.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی افزود: کشور ما دارای هویت و ریشه  تاریخی و فرهنگی از جمله علم پزشکی است که دانشمندانی مانند ابن سینا و رازی نمونه بارز هویت علمی ایران در تاریخ به شمار می روند.

وی اظهار داشت : برخی کشورها از دانشمندان خودشان موزه درست می کنند؛  ما هم امروز با افتخار می گوییم نام دانشمندان ایرانی در تمام کشور ها طنین انداخته است.

عین اللهی گفت : موسسه رازی  با حمایت  مقام معظم رهبری پیش رفتند و  رازی به ما این اطمینان را می دهد که  در آینده اگر ویروس جدیدی  ایجاد شود بتوانیم واکسن آن را تولید کنیم و این اطمینان را می دهد که دانشمندان همگام با مردم هستند.

وزیر بهداشت و درمان افزود:  برخی کشور ها در همه  بخش ها  واردات دارند،  حتی در پزشکی؛  اما کشور ما خلاق است و موسسه رازی را از خودمان می بینیم.

وی بیان داشت : امروز همه دستگاه ها از جمله وزارت جهاد کشاورزی برای خدمت به مردم پای کار آمده اند و وزیر جهاد کشاورزی امروز با وجود تراکم کاری به خاطر سلامت مردم به موسسه رازی آمده اند تا روند فعالیت این موسسه را در تامین واکسن مورد نیاز مردم را رصد کنند.

عین اللهی گفت : اگر امروز  فرد بیماری در بیمارستان فوت کند همه  ما مسوول هستیم ؛دانشمندان و کمیته های وزرات بهداشت و درمان وطیفه امضا ندارند اما  باید به صورت تعهدی به این قضیه نگاه کنند ؛ما از مجموعه رازی می کنیم و اینکه واکسن های داخلی  با قیمت مناسب خریداری و صادر شود جز کار ما است.

موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با نزدیک به یک قرن فعالیت در عرصه تحقیقات و ساخت واکسن های انسانی و دامی یکی از مهمترین مراکز علمی و تحقیقاتی جهان است .

دستیابی محققان این موسسه به ساخت واکسن کرونا از مهمترین و جدیدترین دستاوردهای موسسه رازی است که تاکنون نتایج خوب و رضایتبخشی داشته است.

واکسن رازی  کووپارس طبق بررسی های علمی بالای ۹۰درصد ایمنی در برابر کرونا ایجاد می کند و تاکنون بیش از ۶۰ هزار نفر در کشور این واکسن را در قالب تست آزمایشی و عملیاتی دریافت کرده اند.

اکنونواکسن کرونا رازیدر فهرست واکسن های تزریقی کشور قرار گرفته و قراراست بخشی از واکسن کرونا کشور توسط این موسسه تامین شود؛واکسن «رازی  کووپارس»  در سه دز شامل ۲ دز تزریقی و یک دز استنشاقی تهیه شده است.

سال ها پیش تولید واکسن فلج اطفال توسط این موسسه موجب شد تا این بیماری در ایران ریشه کن شود.

موسسه رازی در سال ۱۳۰۳ تاسیس شد و یکی از قدیمی‌ترین مؤسسه های فعال در زمینهٔ تولید واکسن کشور است؛ این مؤسسه سالانه بیش از سه و نیم میلیارد دز انواع فرآورده‌های بیولوژیک تولید می‌کند.

مؤسسه رازی دارای آزمایشگاه های  تشخیص و تحقیق با مرجعیت ملی یا جهانی شامل آزمایشگاه ملی تب برفکی،آزمایشگاه ملی تحقیقات پاستورلا، آزمایشگاه ملی تحقیقات تیلریوز،آزمایشگاه ملی سل دامی ، آزمایشگاه  ملی تحقیقات کنه،آزمایشگاه رفرانس جانوران سمی، آزمایشگاه رفرانس مایکو پلاسما ،آزمایشگاه رفرانس سموم جانوری،آزمایشگاه رفرانس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان وآزمایشگاه رفرانس آبله دامی است.

به‌طور کلی تولیدات مؤسسه شامل واکسن‌های ویروسی و باکتریایی انسانی و دامی ،سرم‌های انسانی ، سرم های دام وطیور ،واکسن های طیور و آبزیان ،تشخیص بیماری‌ها و تحقیقات و نشریات علمی است.

همچنین از مهمترین فرآورده‌های مؤسسه می‌توان به سرم‌های دیفتری و کزاز،سرم‌های درمانی ضد زهر انواع عقرب و مار، انواع پادگن‌ها شامل: آنتی ژن رزبنگال، آنتی ژن رایت، آنتی ژن پولوروم انواع فرآورده‌های خونی دامپزشکی اشاره کرد.

این موسسه زیر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی است که با وزارت بهداشت و درمان و سایر بخش ها همکاری تنگاتنگ علمی و تحقیقاتی  دارد./ ایرنا 

 

 

 

 

 

 


 #‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

5 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

5 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

5 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

5 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

5 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

5 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

5 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

5 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

5 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

5 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

5 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

5 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

5 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

5 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

5 روز پیش

بیشتر...