بازار نیوز |
1 ماه پیش

راهکار کنترل تورم در شرایط فعلی اقتصاد کشور چیست

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

یکی از مهمترین مطالبات مردم از دولت سیزدهم که از همان زمان انتخابات برجسته‌ترین مطالبه مردمی بود، کنترل و کاهش نرخ تورم بود. این موضوع به دلایل مختلفی حائز اهمیت است چرا که عدم کنترل نرخ تورم نه تنها بنیان معیشتی خانواده، بلکه کار، اشتغال، تولید و در نهایت توسعه و رشد اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر دولت برنامه‌ای برای کنترل وکاهش نرخ تورم داشته باشد

«هوشنگ شجری»، کارشناس مسائل اقتصادی به موضوع مهم کاهش نرخ تورم براساس تدوین نقشه دو ساله پرداخت و در این باره توضیح داد: اگر دولت درصدد تدوین نقشه دو ساله‌ای برای کاهش و کنترل نرخ تورم است چند موضوع مهم را باید در دستور کار خود قرار دهد که یکی از اولویت‌های اصلی برنامه ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید است. از سوی دیگر دولت به هیچ وجه نباید همانند دولت‌های گذشته به قیمت گذاری دستوری متوسل شود.وی افزود: هر گونه اجبار تولید کننده به اعمال قیمت‌های مورد نظر دولت که قیمت گذاری دستوری نامیده می‌شود می‌تواند به طور کامل تولید را از بین ببرد و زمینه سقوط تولید در اقتصاد را فراهم کند. با سقوط تولید، نه تنها دولت موفق به کاهش نرخ تورم نمی‌شود، بلکه با افزایش نرخ تورم، دولت در اجرای نقشه کاهش نرخ تورم موفق نخواهد بود.این کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید بر اینکه دولت برای کاهش نرخ تورم باید سناریوی عملی برای کاهش رشد نقدینگی داشته باشد، اظهار داشت: باید با اصلاحات اساسی و سیاست گذاری‌های درست داخلی و خارجی، بتوانیم هزینه‌های تولید را کاهش دهیم. اگر این موارد محقق شود، یعنی شرایط برای کاهش قیمت‌ها به صورت منطقی فراهم شده و دولت در اجرای نقشه ضد تورمی خود موفق عمل کرده است.هوشنگ شجری درباره تبعات قیمت‌گذاری دستوری دولت برای کاهش موقتی نرخ کالا‌ها و کاهش نرخ تورم گفت: اگر دولت به صورت غیر‌منطقی دستور کاهش قیمت را بدهد، طبیعتا در چنین شرایطی تولید کننده نمی‌تواند تولید مقرون به صرفه‌ای داشته باشد. پس دولت به جای اینکه وارد بخش تقاضا و قیمت شود، باید وارد مسائلی، چون عرضه کالا، کاهش هزینه تولید به خصوص واردات ماشین آلات و تکنولوژی‌های مورد نیاز تولید شود.امکان
کسری بودجه
۱۴۰۱ وجود دارد
وی به بودجه ۱۴۰۱ اشاره و با بیان اینکه دولت نمی‌تواند بودجه‌ای بدون کسری تدوین کند در توضیح دلایل آن گفت: حقوق و دستمزد در سال آینده افزایش می‌یابد. متاسفانه انواع و اقسام یارانه‌هایی که داده می‌شود و کمک‌های اجتماعی، تاب و توان را از دولت ربوده، لذا دولت هزینه‌های زیادی دارد. دستگاه‌هایی که از بودجه دولت ارتزاق می‌کنند نیز زیاد هستند، ضمن اینکه به دلایل مختلف درآمد‌های مالیاتی زیادی نداریم.شجری گفت: دولت برای اخذ مالیات نمی‌تواند به بنگاه‌های تولیدی فشار زیادی وارد کند یا مردم را برای پرداختن مالیات بیشتر تحت فشار قرار دهد. در حال حاضر نیز تکلیف درآمد‌های نفتی و تحریم‌ها مشخص نشده که آیا لغو می‌شود یا خیر؟ لذا تا زمانی که مساله تحریم نفتی و بانکی حل نشود و درآمد‌های از دست رفته و ارز‌های بلوکه شده به کشور بازنگردد، با اطمینان خاطر نمی‌توان گفت در سال ۱۴۰۱ کسری بودجه نخواهیم داشت. چرا که در صورت نبود کسری بودجه، قطعا به دلیل عدم استقراض دولت از بانک مرکزی نیز تورم در این بخش افزایش نمی‌یابد.این کارشناس مسائل اقتصادی در پایان تاکید کرد: داشتن نقشه راه برای کنترل و کاهش نرخ تورم یک اولویت مهم برای دولت است چرا که این موضوع مطالبه اصلی مردم از دولت سیزدهم است. برای کاهش نرخ تورم دولت باید تمام اصلاحات ساختاری داخلی و خارجی را مد نظر قرار دهد.

/راهبرد معاصر#‌اخبار منبع: بازار نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اخیراً دانشمندان به مدلی هوشمند از اسکن چشم دست یافته اند که می‌تواند سال‌های زندگی افراد را به سادگی و با نگاه کردن به شبکیه چشم، پیش بینی کند.

لحظاتی پیش

در ابتدا و در مرحله آزمایشی آلفا، تنها ۱۰ تولیدکننده محتوای آمریکایی به این قابلیت دسترسی خواهند شد تا اینستاگرام بازخورد علاقمندان و تولیدکنندگان محتوا را درباره این قابلیت دریافت کند.

یک ربع پیش

ثروت میلیاردرها از زمان آغاز پاندمی رشد بیشتری در مقایسه با ۱۴ سال گذشته داشته است. این رشد تحت تاثیر مداخله دولتی در سراسر جهان روی داده که به رشد اقتصادها تحرک بخشیده و قیمت سهامها را افزایش داده است.

نیم ساعت پیش

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:آقای رئیسی در روزهای پایانی هفته برای سفری دو روزه به روسیه رفت و مذاکراتی پیرامون توسعه روابط دو کشور انجام داد.

نیم ساعت پیش

هشت بازیکن ایران در پنجره زمستانی با پیشنهاداتی مواجه شده‌اند و ممکن است تیم‌های خود را تغییر دهند. به گزارش ایرنا، پنجره زمستانی باز شده و تیم‌ها و بازیکنان در تکاپو هستند تا در این فصل بهترین تصمیم‌ها را برای آینده خود رقم بزنند.

نیم ساعت پیش

اعتماد نوشت:فاکتورسازی از هشتگ‌های ترند شده در توییتر فارسی توسط فعالان سایبری موضوع مورد توجه فعالان سیاسی و رسانه‌ای در روزهای اخیر شده است.

1 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

1 ساعت پیش

شرق نوشت:یکی از سرچشمه‌های قضاوت‌های مبالغه‌آمیز مثبت یا منفی درباره اکبر هاشمی‌رفسنجانی، بالابردن انتظارات تاریخی از وی و برساختن یک هاشمی انتزاعی است که دارای قدرتی نامحدود، اطلاعاتی نامحدود و جایگاهی بی‌نظیر و بی‌رقیب است.

1 ساعت پیش

یک تحلیلگر روابط بین الملل در گفتگویی به خبرآنلاین گفت: بخشی از محدویت های ایجاد شده بر سر عملیاتی شدن توان و ظرفیت انرژی ایران به دلیل تحریم هاست. اگر توافق احتمالی در وین بتواند این محدودیت ها را کنار بزند می توان به گشایش های سرمایه گذارانه و بازگشت اثرگذارانه ایران به بازار انرژی خوشبین بود.

1 ساعت پیش

رئیس جمهور آمریکا علاوه بر روبرو بودن با چالش افت میزان محبوبیت وضعیت بغرنج کاهش محبوبیت در بین دموکرات ها را نیز تجربه می کند.

1 ساعت پیش

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: تا پایان سال درخواست هیچ افزایش قیمتی در ستاد تنظیم بازار بررسی نخواهد شد و دستگاه‌های ذیربط با اهتمام بیشتری در این حوزه عمل کنند.

1 ساعت پیش

پس از کاهش دما به زیر صفر، برف روی شن‌های عین صفراء در الجزایر نشسته است.

2 ساعت پیش

امروز در زنجان راهدارانی که در حال برف‌روبی جاده بودند با سقوط بهمن، زیر برف گرفتار شدند. درنهایت افراد گرفتارشده، توسط نیروهای امدادی نجات یافتند.

2 ساعت پیش

یکی از ستاره‌های فعلی فوتبال ایران مهدی طارمی است که جدای از قابلیت‌های فنی، حاشیه‌های زیادی را هم داشته است.

2 ساعت پیش

گروه استان‌ها- نگهداری از افراد مبتلا در مراکز ترک اعتیاد، یکی از سیاست‌های کلی دولت‌ها، در مبارزه با شیوع اعتیاد و کاهش آمار معتادان است.

2 ساعت پیش

بیشتر...