بیتوته |
10 ماه پیش

بیوگرافی ریدلی اسکات کارگردان فیلم تهیه کنندهٔ انگلستانیبیوگرافی ریدلی اسکات

سِر ریدلی اسکاتکارگردان فیلم و تهیه‌کنندهٔ انگلستانی متولد ۳۰ نوامبر ۱۹۳۷می باشد. وی در کارنامهٔ هنری خود کارگردانی فیلم‌های زیادی از جمله فیلم ترسناک علمی تخیلی بیگانه (۱۹۷۹)، فیلم پادآرمان‌شهری نئو-نوآر بلید رانر (۱۹۸۲)، فیلم جاده‌ای تلما و لوییز (۱۹۹۱)، درام تاریخی گلادیاتور (۲۰۰۰) را بر عهده داشته‌است. آثار او برای سبک بصری اتمسفریک و خیلی متمرکز معروف است.

چکیده ای از بیوگرافی سِر ریدلی اسکات

نام: سِر ریدلی اسکات

تاریخ تولد: ۳۰ نوامبر ۱۹۳۷

محل تولد: محساوت شیلدز، کانتی دورام، انگستان

حرفه:کارگردان فیلم ، تهیه‌کننده

سال‌های فعالیت: ۱۹۶۵–اکنون

بیوگرافی سِر ریدلی اسکات

ریدلی اسکاتدر ۳۰ نوامبر سال ۱۹۳۷ در کشور انگلستان به دنیا آمد. پدرش مهندس ارتش بود. اسکات نخست تصمیم داشت تا مثل برادر بزرگ و پدرش به ارتش بپیوندد ولی پدرش از او خواست تا روی مهارت‌های هنری خود تمرکز کند و از این رو ریدلی اسکات به رویال کالج لندن رفت و نقشی اساسی در تشکیل دپارتمان سینمای آن اجرا نمود.

شروع فعالیت ریدلی اسکات

ریدلی اسکات همزمان با تحصیل، نخستین فیلم کوتاه خود با نام Boy and Bicycle را با بودجه‌ی ۶۵ پوندی و یک دوربین ۱۶ میلی‌متری ساخت.

او از کالج سلطنتی هنری لندن، دکتری افتخاری دریافت کرده است. هنگامی که صحبت از فیلم‌های علمی تخیلی می‌شود، نمی‌توان دستاوردهای مفید، نوآورانه و جریان‌ساز اسکات را در این ژانر نادیده گرفت. او با بیگانه برای نخستین بار محل وقوع تریلری ترسناک را به سفینه‌ای فضایی منتقل کرد و با بلیدرانر نوع پس آخرالزمانی را با مبحث هوش مصنوعی پیوند زد.

البته کارنامه اسکات ابعاد گوناگون و وسیعی دارد و به جز فیلم‌های علمی تخیلی، درام حماسی گلادیاتور و یا درام جنایی گانگستر آمریکایی را هم شامل می‌شود. ریدلی اسکات تاکنون جوایز و افتخارات زیادی کسب کرده است که از بین آنها می توان به چهار بار نامزدی دریافت جایزه اسکار، دو جایزه امی، دو جایزه بفتا، جایزه موسسه فیلم بریتانیا و جایزه بهترین کارگردانی از طرف جشنواره فیلم ونیز اشاره کرد.

ریدلی اسکات سابقه کارگردانی آثاری همچون خاندان گوچی، آخرین دوئل، رابین هود، تلما و لوییز، هانیبال، گلادیاتور، مریخی، سقوط شاهین سیاه، بلید رانر، همه پول های دنیا، گانگستر آمریکایی، ۱۴۹۲: فتح بهشت، بیگانه: کاوننت، پرومتئوس و بیگانه را در کارنامه هنری خود دارد.

خانواده ریدلی اسکات

جردن اسکات دختر ریدلی اسکات است، او عکاس، فیلمساز و بازیگر انگلیسی است. تونی اسکات از جمله کارگردانان معروف سینما بود که در ژانر اکشن فعالیت می کرد. او برادر کوچک ریدلی اسکات است و در اولین فیلم او به نام “پسر و دوچرخه” که فیلمی کوتاه بود هم در سن ۱۶ سالگی اجرای نقش کرد.

تونی اسکات که سرطان مغز غیرقابل عمل داشت، در آگوست سال ۲۰۱۲ خود را از بالای یک پل در لس آنجلس پرت و خودکشی کرد. ریدلی اسکات با توقف فیلمبرداری پروژه سینمایی جدید خود از لندن به لس آنجلس برگشت تا در کنار خانواده برادرش باشد.

آغاز کار حرفه ای ریدلی اسکات

ریدلی اسکات کار حرفه‌ای خود را از سینما شروع نمود و سال 1356 در 40 سالگی در فیلم The Duellists به عنوان کارگردان فعالیت داشته است. هرچند موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مثل فیلم گلادیاتور، بیشتر نبود ولی تجربه خوبی برای ریدلی اسکات به حساب می آید و همکاری با هنرمندانی مانند Keith Carradine، هاروی کایتل، آلبرت فینی و Edward Fox را تجربه کرد.

ریدلی اسکات در سال 1379 دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در تولید اثر مهمی حضور داشته است. اثر مهم ریدلی اسکات در این سال، فعالیت در فیلم گلادیاتور به عنوان کارگردان محسوب می‌شود.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی ریدلی اسکات فعالیت در فیلم گلادیاتور بوده است. ریدلی اسکات سال 1379 در 63 سالگی فیلم گلادیاتور را کارگردانی کرد که توانست خود را بین اهالی فضای سینما مطرح کند.

از ریدلی اسکات نقل قول شده است که برای کارگردانی در فیلم گلادیاتور و همکاریش با عوامل و بازیگران اعلام رضایت کرده است. ریدلی اسکات توانست با فعالیت در فیلم گلادیاتور تجربه حرفه‌ای موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر راسل کرو، خوآکین فونیکس، کانی نیلسن و Oliver Reed توانست سطح کاری او را متحول کند.

ریدلی اسکات علاوه‌ بر فیلم گلادیاتور، سال 1358 در 42 سالگی فیلم بیگانه را کارگردانی کرده است. ریدلی اسکات این‌بار با هنرمندانی چون سیگورنی ویور، تام اسکریت، جان هرت و ورونیکا کارترایت همکاری داشت.

ازدواج ریدلی اسکات

از سال ۱۹۶۴–۱۹۷۵ با فلیسیتی هیوودازدواج کرد. از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۹ با سندی واتسون و سپسدر سال ۲۰۱۵ باجیانینا فاسیو ازدواج کرد. از جزئیات آن اطلاعی دردست نیست.

تصاویر ریدلی اسکات

گردآوری:بخش فرهنگ و هنر بیتوته#‌عکس_خودرو منبع: بیتوته

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اطلاعات بیشتر در رابطه با سوزنی سمرقندی،شاعران هجاگو،اشعار سوزنی سمرقندی،شعر فارسی قرن ششم هجری،هزلیات سوزنی سمرقندی،شاعران ایرانی قرن ششم هجری،اندیشه‌های سوزنی سمرقندی،شعر هجوگو،ادبیات ایران در دوران سلجوقیان،اندیشه‌های اجتماعی در شعر سوزنی سمرقندی به سایت بیتوته مراجعه کنید.

1 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با محسن شریفیان گروه موسیقی لیان،موسیقی نوازندگی نی‌انبان،موسیقی بومی ایران،نی‌انبان الکترونیک،آلبوم‌های محسن شریفیان،زندگی‌نامه محسن شریفیان،اهل زمین؛ موسیقی و اوهام در جزیره خارگ،مردم‌شناسی و موسیقی نوار ساحلی شیبکوه،کتاب‌های محسن شریفیان،آثار موسیقی محسن شریفیان،نی‌انبان ایرانی،تحصیلات محسن شریفیان،اجراهای خارجی محسن شریفیان،کنسرت‌های محسن شریفیان،جشنواره موسیقی فجر،محسن شریفیان در دادگاه فرهنگ و رسانه،لیانا شریفیان،نوای نواحی،سازهای تخصصی موسیقی به سایت بیتوته مراجعه کنید.

2 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با خاقانی شعر،دیوان خاقانی،خاقانی زندگی‌نامه،شاعر خاقانی،خاقانی اشعار،خاقانی و ادبیات فارسی،تأثیر خاقانی در شعر فارسی،خاقانی و فلسفه،خاقانی و عرفان،مولوی و خاقانی به سایت بیتوته مراجعه کنید.

4 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با داریوش مهرجویی،فیلم‌ساز ایرانی،سینما ایران،آثار داریوش مهرجویی،بیوگرافی داریوش مهرجویی،سینمای موج نو،فیلم گاو،فیلم سنتوری ،جشنواره‌های فیلم داریوش مهرجویی ،فیلم‌های ممنوع‌التصویرداریوش مهرجویی،فیلم‌های توقیف شده داریوش مهرجویی،جایزه شوالیه ادب و هنرداریوش مهرجویی،مهرجویی و سینمای ایران،فیلم‌سازان برجسته ایرانی،مهرجویی و موسیقی،داریوش مهرجویی و ترجمه کتاب‌ها،انتقادات به سیاست‌ها در آثار داریوش مهرجویی به سایت بیتوته مراجعه کنید.

3 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با علی عظیمی ، بیوگرافی علی عظیمی ، عکس های علی عظیمی ، تصاویر علی عظیمی ، علی عظیمی آهنگساز ، زندگی نامه علی عظیمی ، پیش درآمد علی عظیمی ، آهنگ علی عظیمی ، علی عظیمی خواننده ، علی عظیمی و همسرش ، همسر علی عظیمی به سایت بیتوته مراجعه کنید.

4 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با حمیدالدین ،حمیدالدّینِ بلخی، عالم و دانشمند فرهیختۀ بلخی،زندگی‌نامه حمیدالدّینِ بلخی، عمر ابن‌محمود حمیدالدین بلخی،قاضی‌القضات،لقب حمیدالدّینِ بلخی،مقامات حمیدی،آثارحمیدالدّینِ بلخی به سایت بیتوته مراجعه کنید.

4 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه باچارلز دیکنز،زندگی و آثار چارلز دیکنز،رمان‌های چارلز دیکنز،ادبیات انگلیسی،داستان‌های کلاسیک،نویسندگان دوره ویکتوریایی،اجتماع شناسی در آثار دیکنز،دیکنز و فقر،معنویت در دنیای چارلز دیکنز،پیامدهای اجتماعی در رمان‌های دیکنز،تاریخ ادبی،تأثیرات دیکنز در ادب و فرهنگ جهانی،طبقه‌بندی اجتماعی در آثار چارلز دیکنز،دیکنز و تغییرات اجتماعی در دوره ویکتوریایی،تأثیرات فرهنگی و اجتماعی دیکنز در دنیای معاصر به سایت بیتوته مراجعه کنید.

2 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه باعرفان طهماسبی زندگی نامه عرفان طهماسبی،آثار موسیقی عرفان طهماسبی،بیوگرافی خواننده،عرفان طهماسبی ،آهنگسازی و خوانندگی عرفان طهماسبی، عرفان طهماسبی و موسیقی محلی، تجربه‌های هنری عرفان طهماسبی، عرفان طهماسبی در برنامه عصر جدید، کنسرت‌ها و حضور روی صحنه عرفان طهماسبی، موسیقی ایران و عرفان طهماسبی، شاهنامه‌خوانی عرفان طهماسبی، تأثیرات فرهنگی در موسیقی عرفان طهماسبی،تجربه‌های تئاتری عرفان طهماسبی،اهنگ‌های جدید عرفان طهماسبی،هنرمندان موسیقی محلی ایران و عرفان طهماسبی، به سایت بیتوته مراجعه کنید.

2 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با سراج قمری، زندگی و آثار سراج قمری،شاعر سراج قمری، شعر هجو سراج قمری،سراج قمری شعر و اخلاق،تأثیرات سراج قمری در ادبیات فارسی،معرفی شاعر سراج قمری آملی،سراج قمری و شاعران قرن ششم،آثار هنری و اخلاقی سراج قمری،بازخوانی اشعار سراج قمری،سراج قمری و هجو در شعر فارسی،تأثیر شاعر سراج قمری بر ادبیات معاصر به سایت بیتوته مراجعه کنید.

3 ماه پیش

بیشتر...