سلامت نیوز |
6 روز پیش

روزهای روشن در راه است - دارو - مراقبت - سلامت نیوز

روزهای روشن در راه است

سلامت نیوز:واکسن‌های دو شرکت فایزر و مدرنا، این روزها سرخط خبرهاست؛ این دو شرکت از روش‌های جدیدی برای تولید واکسن‌های خود استفاده ‌کرده‌اند كه باعث شده افراد زیادی ریسک تزریق آن را نپذیرند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه صبح نو ،در عین حال شرکت‌های ایرانی تولید واکسن که از مدت‌ها قبل از روش سنتی و امتحان‌شده، ساخت واکسن را آغاز کرده بودند، آرام‌آرام به روزهای خوب خود نزدیک می‌شوند.شیوع کرونا در جهان و درگیرشدن کشورهای مختلف با این بیماری، در نهایت باعث شد تا دانشمندان و محققان حوزه پزشکی در صدد ساخت واکسن برای مقابله با این بیماری برآیند.

در همین حال، ویژگی‌های خاص ویروس کرونا باعث شده تا ساخت واکسن نیز با مشکلات و چالش‌هایی مواجه شود. در چنین شرایطی، دانشمندان و محققان کشورمان نیز همپای دنیا، مطالعه و تحقیق برای ساخت واکسن کرونا را در مراکز تحقیقاتی و علمی، آغاز ‌کردند و امروز بعد از گذشت نزدیک به ۱۱ ماه از شیوع این بیماری در ایران، چند مرکز تحقیقاتی توانسته‌اند وارد فاز آزمایش بالینی واکسن روی انسان شوند.

شاید نقطه عطف دستاوردهای علمی و پزشکی ایران، همکاری با مراکز تحقیقاتی معتبر در زمینه ساخت واکسن باشد، به طوری که انستیتو پاستور ایران در یک همکاری مشترک با کوبا، در مسیر ساخت واکسن کرونا قرار دارد. ایران و کوبا، دو کشور تحت شدیدترین تحریم‌های آمریکا طی توافق باهم قصد دارند واکسن کرونا تولید کنند.

خبرگزاری انگلیسی رویترز در این‌باره نوشت: ایران و کوبا هر دو تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند و شرکت‌های دارو‌‌سازی خارجی قادر به تجارت با آن‌ها نیستند؛ به همین دلیل این دو کشور با اتکا به خود در پی ساخت واکسن کرونا هستند. بر اساس این گزارش، ایران آزمایش انسانی واکسن کرونای بومی خود را اواخر ماه گذشته میلادی اعلام کرد. کوبا نیز از نامزدی چهار نفر از شهروندان خود برای انجام آزمایش واکسن کرونا خبر داده است.

کوبا اعلام کرده که آزمایش واکسن سابرانا-۲ که از ۲۲ دسامبر آغاز شد را تمام کرده و آزمایش انسانی آن روی ۱۵۰ هزار نفر تا چندی دیگر در هاوانا، پایتخت این کشور انجام خواهد شد. فناوری واکسن، تولید مشترک ساویونیت پروتئین است که بخشی از پروتئین آر‌بی‌دی ویروس را تولید می‌کند که روش شناخته‌شده‌ای است و فناوری قابل‌توجهی دارد که در کشور ما نیز این انتقال فناوری صورت خواهد گرفت.

این در حالی است که شرکت‌های فایزر-بیون‌تک و مدرنا هر دو از فناوری جدید ام‌آر‌اِن‌اِی برای تولید واکسن کرونا استفاده کرده‌اند. این دو واکسن نخستین واکسن‌هایی هستند که با استفاده از این روش تولید و به بازار عرضه شده‌اند و سایر واکسن‌های تولیدی در جهان از جمله ایران از روش سنتی و مورد اعتماد استفاده کرده‌اند.در روش سنتی تولید واکسن‌ علیه بیماری‌های ویروسی معمولا از ویروس ضعیف‌شده، کشته‌شده یا اجزای پروتئینی آن برای تحریک سیستم ایمنی بدن انسان استفاده می‌شود.

سپس وقتی بدن برای دفعه بعدی با آن ویروس خاص مواجه می‌شود، پادتن خاصی تولید می‌کند؛ اما برای ساخت واکسن‌های ام‌آر‌اِن‌اِی نیازی به ویروس نیست بلکه بخشی از رمز ژنتیکی ویروس پس از تزریق، به داخل سلول‌های بدن راه پیدا می‌کند و پروتئین شاخکی ویروس را تولید و به سیستم ایمنی ارائه می‌دهد و باعث تولید پادتن و سلول‌های ایمنی برای مبارزه با بیماری می‌شود. این روش اگرچه روش جدیدی به شمار می‌آید اما هنوز امتحان خود را پس نداده و ایران نیز دلش نمی‌خواهد به موش آزمایشگاهی شرکت‌های آمریکایی تبدیل شود.حتی اخیرا نتایج یک نظرسنجی نشان داده كه هزاران نفر از کادر درمان آمریکا به‌خاطر عوارض جانبی این واکسن‌ها، حاضر نیستند واکسن کرونا دریافت کنند.

به نوشته روزنامه دیلی‌میل، ۶۰درصد کارکنان یک مرکز نگهداری سالمندان در ایالت اوهایو، حدود نیمی از کارکنان بخش بهداشت یکی از مناطق کالیفرنیا و ۴۰ درصد از پرستاران شهر لس‌آنجلس از دریافت واکسن کرونا امتناع می‌کنند. شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی می‌گویند از عوارض جانبی خطرناک دریافت این واکسن نگران هستند و نمی‌خواهند با آن‌ها مانند موش آزمایشگاهی رفتار شود.

در عین حال اما در کشورمان ایران، تلاش محققان ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ برای ساخت واکسن کووید19 به روزهای خوب خود نزدیک می‌شود و آزمایش‌های انسانی این واکسن، به سرعت و با موفقیت در حال انجام است. آقای حامد حسینی، مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مسوول تیم نظارت بر آزمایشات انسانی واکسن کوو ایران در این‌باره گفته است:

«پس از اخذ مجوز از کمیته پایش ایمنی و داده مطالعات بالینی، تزریق واکسن به گروه سوم از داوطلبان روی سه نفر انجام شد و این فاز از تست انسانی تا تزریق روی ۵۶ نفر ادامه خواهد یافت. امیدواریم ابتدای بهمن بتوانیم نتایج را به کمیته پایش ارسال کنیم تا مجوز تست واکسن برای فاز دوم صادر شود.» به نظر می‌رسد در شرایطی که همراهی مردم با دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا، باعث شده تا در وضعیت خوبی قرار بگیریم، اخبار ساخت واکسن کرونا در داخل کشور نیز تداوم خبرهای خوب روزهای کرونایی برای مردم است.


به نظر می‌رسد در شرایطی که همراهی مردم با دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا، باعث شده تا در وضعیت خوبی قرار بگیریم، اخبار ساخت واکسن کرونا در داخل کشور نیز تداوم خبرهای خوب روزهای کرونایی برای مردم است#‌اخبار_سلامتی
منبع: سلامت نیوز


تبلیغات

مطالب مرتبط

مدیرعامل فولاد مبارکه در پاسخ به سؤالی در خصوص سهم فولاد مبارکه در زمینۀ کاهش آلایندگی و حمایت از محیط‌زیست گفت:فولاد مبارکه جزو شرکت‌هایی است که میزان آلاینده‌ها در آن به‌صورت آنلاین رصد می‌شود و تجهیزاتی که سازمان محیط‌زیست در نقاط مختلف شرکت نصب کرده اطلاعات را به‌صورت برخط به سازمان محیط‌زیست تهران ارسال می‌کند.

4 ساعت پیش

درمان مؤثری برای ورم مفاصل وجود ندارد و مسکن‌ها هم به ندرت در این زمینه اثربخش هستند اما زردچوبه می‌تواند مسکن قوی محسوب شود استفاده از زردچوبه در انواع غذا‌ها و نوشیدنی‌ها؛ از لاته سویا گرفته تا کیک‌های گیاهی، تبدیل به مد روز شده است.

4 ساعت پیش

نتایج یک مطالعه جدید، ارتباط شدیدی بین پیروی از رژیم های غذایی MIND و رژیم غذایی مدیترانه ای و تاخیر در شروع بیماری پارکینسون را نشان می دهد.

5 ساعت پیش

يك توييت از رييس شوراي فرهنگي- اجتماعي زنان و خانواده بار ديگر تنها چند ساعت پس از انتشار حذف شد، علت حذف اين توييت بي‌ارتباط با حجم بالاي انتقادهاي وارد شده بر آن نبود، كما اينكه «كبري خزعلي» پيش از اين نيز يكي از توييت‌هاي خود را در ارتباط با قتل «رومينا اشرفي» حذف كرده بود.

7 ساعت پیش

عضو انجمن پریناتولوژی ایران ضمن تاکید بر اهمیت غربالگریهای دوران بارداری، در واکنش به اظهاراتی مبنی بر "حذف اجبار در انجام این غربالگریها" گفت: این حق مسلم مادر باردار است که از سلامت جنین خود در اوایل بارداری اطمینان حاصل کند تا با خاطری آرام و روحیه ای سالم حاملگی را ادامه دهد.

8 ساعت پیش

برخی افراد ممکن است دچار علائم خفیف کرونا شده باشند اما به دلیل ترس و استرس ناشی از ابتلا به کرونا به پزشک و مراکز درمانی مراجعه نمی کنند. به راستی تکلیف این افراد چیست؟ آیا این افراد باید به حال خود رها شوند؟

9 ساعت پیش

بررسی بودجه «احیا، توسعه و بهره‌برداری اصولی از جنگل‌ها» و «ترویج و توانمندسازی جوامع محلی و بهره‌برداران» در لایحه 1400نشان می‌دهد سال آینده هم نمی‌توان به بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی روستاییان و عشایری که زندگی اقتصادی و اجتماعی‌شان به جنگل‌ها وابسته است، امیدوار بود.

9 ساعت پیش

التهاب لثه نخستین نشانه بیماری لثه است که با قرمزی، درد و خونریزی همراه است.افراد بسیاری از عفونت لثه رنج می‌برند به همین منظور به روش‌های خانگی از بین بردن تورم لثه اشاره می کنیم :

13 ساعت پیش

در بودجه ۱۴۰۰ باید وزارت بهداشت مکلف شود، پرونده سلامت الکترونیک را در بخش بهداشت و درمان به صورت تجمیعی ایجاد کرده و از طریق درگاه الکترونیک در اختیار پزشکان و بیماران قرار دهد.

13 ساعت پیش

سازمان هواشناسی با اشاره به کاهش غلظ آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتی و پرجمعیت طی امروز از بارش برف و باران در استان‌های کشور از امروز خبر داد.

13 ساعت پیش

شامگاه بیست و یکم دی امسال به دنبال اعلام خبر درگیری خونین در خانه‌ای واقع در شهریار، تیم جنایی در محل حادثه حضور یافتند و با جسد مرد جوانی به نام علی روبه‌رو شدند. زن و شوهر جوانی که در خانه حضور داشتند، برای بازجویی به اداره پلیس آگاهی غرب استان تهران منتقل شدند و خیلی زود به جنایتی که مرتکب شده بودند اعتراف کردند.

13 ساعت پیش

امروز (۲۹ دی ماه) روز ملی هوای پاک است؛ هوایی که ماه‌هاست کلانشهرهای کشور رنگ آن را ندیده‌اند. رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن اشاره به تاثیرات تحریم‌ها روی برنامه‌های کنترل آلودگی هوا گفت: اگر روند مصرف بی‌رویه انرژی در کشور ادامه داشته باشد ما از سال ۱۴۰۳ نیاز خواهیم داشت که گاز وارد کنیم.

13 ساعت پیش

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از بارش برف و باران در برخی مناطق کشور تا اواخر هفته جاری خبر داد.

13 ساعت پیش

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه مشکل آلودگی هوا در کلانشهرها موضوعی چند وجهی است، درباره برخی پیشنهادات مبنی بر تعطیلی در شهرهای آلوده، گفت: تعطیلی کامل برای مقابله با آلودگی هوا و کرونا یک راه حل قطعی است؛ اما این شیوه به دلیل فشار اقتصادی و معیشتی عملی نیست.

14 ساعت پیش

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، نسبت به افزایش تعداد بستری ها و میزان مراجعات سرپایی بیماران کرونا به بخش های بهداشتی و درمانی در روزهای اخیر هشدار داد.

14 ساعت پیش