اختصاص مستقیم یارانه ارزی از جیب دلالان به سفره مردم

اختصاص مستقیم یارانه ارزی؛ از جیب دلالان به سفره مردم
تمامی کارشناسان مسائل اقتصادی به این نکته مهم که در پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی رانت، فساد و اتلاف منابع کشور نهفته است اذعان دارند و هیچ‌کس این موضوع را انکار نمی‌کند.

به گزارشسراج24؛ سازمان برنامه و بودجه در توضیحاتی در پاسخ به انتقادات از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اعلام کرد: با وجود اختصاص ارز ترجیحی گزارش‌های رسمی حاکی از تورم شدید این کالاهاست، وقتی دولت یارانه کالاهای اساسی را پرداخت کرد اما این یارانه به سفره مردم نرسید کجا رفته است؟ چه کسانی ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفتند و کالا وارد نکردند یا وارد کردند و به نرخ آزاد فروختند؟ ‌آیا عملکرد هشت‌سال گذشته در توزیع رانت و به وجود آمدن پرونده‌های متعدد فساد قابل دفاع است؟‌ چرا برخی از تغییر ریل دولت در مقابله با فساد و اختصاص مستقیم این یارانه از جیب دلالان به سفره مردم ناخرسند شده‌اند؟ آیا عملکرد هشت‌سال گذشته به‌جز افزایش ضریب جینی و فاصله طبقاتی نتیجه دیگری داشته است؟‌

در ادامه توضیحات سازمان برنامه آمده است: تمامی کارشناسان مسائل اقتصادی بر این نکته مهم که در پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی رانت، فساد و اتلاف منابع کشور نهفته است اذعان دارند و هیچ‌کس این موضوع را انکار نمی‌کند. اما حساسیت روی چگونگی اقدامات جبرانی جایگزین این نوع یارانه از شکل ارزی به شکل ریالی آن است که باید دقت لازم و مراقبت به عمل آید، تا همان کسانی که از رانت این یارانه حداکثر استفاده را به‌جای مردم می‌برند نتوانند با ایجاد جو روانی ناسالم و دمیدن در آتش انتظارات تورمی، چهره این کار عقلایی اقتصادی را مخدوش کرده و مردم را از آثار آن بترسانند. این در حالی است که، اتفاقی که در این خصوص قرار است رخ دهد این است که یارانه ارزی دارو و تجهیزات پزشکی، یارانه نان و گندم و نهاده‌های کشاورزی به‌صورت ریالی در قانون بودجه پیش‌بینی‌ شده است که با مکانیسم پرداخت هدفمند و موثر به دست ذی‌نفعان نهایی که مردم هستند، برسد.

بنابراین انتظار همه‌کسانی که دلسوز کشور و انقلاب هستند و دل در گرو امنیت ملی و پیشرفت کشور دارند و به معنی واقعی اعتقاد به مبارزه با فساد را دارند، می‌دانند این اقدام یعنی خشکاندن ریشه‌های فساد و رانت نهفته در پرداخت یارانه‌ها به شکل ارز ۴۲۰۰تومانی است و باید تلاش کنیم از ایجاد هرگونه جو روانی جلوگیری شود و انتظارات تورمی را دامن نزنیم. مطمئنا دولت تمام عزم خود را جزم کرده که از معیشت مردم دفاع کرده و قدرت خرید مردم را افزایش دهد، نه اینکه هم ثروت کشور در قالب ارز ۴۲۰۰ تومانی را به باد دهد و هم مردم متحمل هزینه‌های این رانت را در قالب تورم افسارگسیخته پرداخت کنند.

در پایان یادآور می‌گردد دولت اقدامات جبرانی بابت تغییر یارانه‌ای به شکل ارز ۴۲۰۰ تومانی را به‌صورت ریال در بودجه سال ۱۴۰۱ به ‌طور کامل خواهد دید.منبع: سراج۲۴| رسانه جبهه انقلاب اسلامی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

روزنامه «نیویورک تایمز» نوشت:رئیس جمهور آمریکا در حال بررسی استقرار چندین هزار نیروی آمریکایی و همچنین اعزام کشتی‌ها و هواپیماهای جنگی برای کمک به متحدان ناتو در منطقه بالتیک و اروپای شرقی است.

3 روز پیش

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در ۱۰ ماه گذشته نزدیک به ۴۴ میلیارد دلار تامین ارز داشتیم و با توجه به شرایط موجود پیش‌بینی می‌شود این روند رو به رشد مثبت تداوم داشته باشد.

3 روز پیش

کاخ سفید در بیانیه ای از نشست بایدن با مقامات اروپایی با محوریت اوکراین خبر داد.

3 روز پیش

محمد مخبر معاون اول رییس جمهور مصوبه مربوط به طرح نوسازی و بازسازی صنایع کشور و اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی مربوط به میزان تسهیلات اعطایی به مددجویان نیازمند در محکومیت‌های مالی را ابلاغ کرد.

3 روز پیش

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در جلسه این کمیسیون با رئیس بانک مرکزی برای بررسی سیاست‌های پولی و ارزی کشور و برنامه بانک مرکزی جهت مدیریت آن خبر داد.

3 روز پیش

امیر عبداللهیان: مذاکرات ما با ۱+۴ به طور مستقیم است و مذاکرات با آمریکا از طریق non paper و آقای مورا و یکی دو کشور عضو برجام در وین است.

3 روز پیش

شرکت بانک ملت از افزایش سرمایه ۵۵ هزار میلیارد ریالی از محل اندوخته تفاوت تسعیر ارز دارایی ها و بدهی های ارزی و سود انباشته خبر داد تا در صورت تصویب و ثبت، جایگاه نخست در میان بانک های بورسی را فتح کند.

3 روز پیش

روزنامه «وال استریت ژورنال» گزارش داد که سویه اومیکرون در حال آسیب رساندن به بیمارستان‌های ایالات متحده در مقیاسی است که قبلاً در همه‌گیری دو ساله دیده نشده بود.

3 روز پیش

سازمان هواشناسی با صدور دو هشدار در سطوح نارنجی و زرد از بارش برف و باران در ۲۲ استان خبر داد. منطقه اثر این پدیده پنج‌شنبه (۷ بهمن ماه) استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، نوار شرقی خوزستان، غرب کردستان، جنوب غرب آذربایجان غربی، ارتفاعات در تهران، البرز، مازندران و قزوین و جمعه (۸ بهمن ماه) ارتفاعات استان‌های مازندران و گلستان خواهد بود.

3 روز پیش

امارات همچنین حمله موشکی بامداد امروز ارتش یمن به منطقه جیزان عربستان را محکوم کرد و مدعی شد که در این حمله دو نفر از غیرنظامیان سعودی زخمی شدند.

3 روز پیش

تمامی تولیدکنندگان فیلتر روغن و لنت خودرو، در راستای تسریع شفافیت در قیمت‌ها بایستی نسبت به درج قیمت تولیدکننده بر روی محصولات خود اقدام کنند.

3 روز پیش

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه راهبرد متوازن‌سازی روابط خارجی ایران با قدرت پیگیری خواهد شد، گفت: مسکو، پکن و وین برای تامین منافع ملی ایران نقش مکمل دارند و دوگانه‌های میدان و دیپلماسی یا شرق‌نگری و غرب‌محوری، همگی آدرس‌های غلط است.

3 روز پیش

سرپرست معاونت عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش برتسریع تکمیل ساختمان جدید دادگستری کیش تاکید کرد

3 روز پیش

با دستور مستقیم سرپرست‌ سازمان منطقه آزاد کیش، مجوز فعالیت ترخیص‌کنندگان کالا پس از نزدیک به سه سال صادر شد

3 روز پیش

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بررسی ۷ سؤال نمایندگان از وزیر صمت در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

3 روز پیش

بیشتر...