خبرآنلاین |
3 روز پیش

تصمیم عراق درباره گفتگوهای تهران ریاض در مقاله السودانی خبرآنلاین

تصمیم عراق درباره گفتگوهای تهران و ریاض در مقاله السودانی

ایسنا نوشت: نخست وزیر عراق گفت که بغداد به تلاش‌های خود برای نزدیک کردن رویکردهای ایران و عربستان ادامه می دهد زیرا بر این باوریم که گفت‌وگو و دیدار تنها راه رسیدن به یک زمینه مشترک است.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق(واع)، محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق قرار است امروز چهارشنبه به فرانسه سفر کند، وی در آستانه این سفر در مقاله‌ای که در روزنامه فرانسوی «لوموند» منتشر شد تاکید کرد که دولت عراق امروز باورش نسبت به رویکرد گسترش روابط منطقه ای و بین المللی بر اساس همکاری و تعادل و دوری از سیاست محوربندی ها و اعتماد به شراکت با بسیاری از کشورهای جهان و در راس آن ها فرانسه بیشتر شده است.

وی در بخشی از مقاله خود آورده است که دولت ما عزم خود را جزم کرده تا عاملی اصلی در دیپلماسی منطقه ای و روندهای سیاسی باشد و این امر در کنفرانس «بغداد۲» که اخیرا با حمایت امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در امان پایتخت اردن برگزار شد به وضوح نمایان شد زیرا ما در این کنفرانس تاکید کردیم که اجازه نمی دهیم خاک عراق سکوی تهدیدی برای کشورهای همجوار باشد و همزمان هرگونه تجاوز به خاک کشورمان را نمی پذیریم.

السودانی تاکید کرد که عراق از طریق روابط خوبی که با کشورهای همجوار دارد به محل ملاقات طرف های متفاوت و دارای اختلاف نظر تبدیل شد و این کشور تلاش کرد که روابط ایران و عربستان را به هم نزدیک کند.

نخست وزیر عراق با تاکید بر اینکه ما معتقدیم که ثبات منطقه از طریق عبور از تنش ها محقق می شود، گفت: به تلاش های خود برای نزدیک کردن رویکردهای تهران و ریاض ادامه می دهیم زیرا بر این باوریم که گفت و گو و دیدار تنها راه رسیدن به یک زمینه مشترک است تا از طریق این تفاهم ها به مرحله جدیدی از نشست ها و دیدارها در آینده برسیم.

نخست‌وزیر عراق اخیرا نیز در سفرش به آلمان در گفت‌وگو با شبکه دویچه وله درباره روابط بغداد با کشورهای همسایه تاکید کرد: روابط متوازن عراق و همسایگان خود بر اساس اصل احترام متقابل، منافع مشترک و عدم مداخله در امور داخلی بهترین رویکرد برای ما به عنوان یک دولت است و مرجعیت حامی روند سیاسی عراق است.

وی در ادامه به گفت‌گوهای تهران و ریاض برای برقراری مجدد روابط اشاره کرد و گفت: نزدیک کردن نقطه نظرات بین ایران و کشورهای منطقه، از جمله عربستان سعودی رویکردی است که دولت از آن پیروی کرده و آن را ادامه می‌دهد، زیرا به کاهش تنش در منطقه کمک می‌کند و این، در امنیت عراق و منطقه بازتاب خواهد داشت.

السودانی همچنین خاطرنشان کرد: پاسخ ایران و عربستان را دریافت کردیم و این تلاش را تا از سرگیری نشست‌ها (بین ایران و عربستان) در بغداد در آینده نزدیک ادامه خواهیم داد.

311311#‌اخبار_بین‌الملل منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...