خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

راهکاری برای کاهش نشانه های بالینی سرطان پستان ایسنا

راهکاری برای کاهش نشانه‌های بالینی سرطان پستان

محققان می‌گویند درمان شناختی-رفتاری با آماج قرار دادن باورها و تفکرات غیرمنطقی و به چالش کشیدن آن‌ها و بازسازی شناختی توانسته است اثرات مطلوبی بر نشانگان بالینی بیماران مبتلا به سرطان پستان بگذارد.

به گزارش ایسنا،از آن جا که سرطان یک بیماری مزمن و طاقت‌فرسا و در برخی موارد پیش‌رونده است، بیمار علاوه بر چالش با بیماری سرطان، باید با عوارض و پیامدهای آن از جمله نشانگان بالینی روانپزشکی و عوامل محیطی ناشی از بیماری هم مبارزه کند. محققان در پژوهشی با عنوان اثربخشی مدیریت استرس شناختی- رفتاری بر کاهش نشانه‌های بالینی بیماران مبتلا به سرطان پستان این موضوع را بررسی کرده‌اند.

در این پژوهش آمده است: «سرطان پستان، بدخیمی بافت اصلی پستان است. در این بیماری، سلول‌های نسج پستان که سازنده‌ی شیر برای تغذیه نوزادان است، دچار بدخیمی می‌شوند. بیمار به دلیل ماهیت بیماری دچار محرومیت‌های ویژه‌ی روانشناختی شده و کارکردهای فردی، بین فردی، شغلی و اجتماعی‌اش تحلیل رفته و دچار انواع نشانه‌های بالینی روانپزشکی شده که کیفیت زندگی او را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. کاهش روابط بین‌فردی، اختلال خواب، افسردگی، عدم امید به زندگی، خودکشی، پرخاشگری و احساس گناه از جمله نشانه‌های بالینی روانشناختی هستند که فرد مبتلا را درگیر می‌کنند.»

بنا بر گفته‌های نویسندگان این مقاله، برای کاهش نشانه‌های بالینی و بالابردن کیفیت زندگی در بیماران دچار سرطان پستان، مداخلات و روش‌های درمانی گوناگونی پیشنهاد شده است. یکی از این موارد، درمان شناختی- رفتاری است که از دهه‌ی ۱۹۷۰ برای درمان انواع بیماران مطرح و سودمندی آن در برخی از پژوهش‌ها تایید شده است.

در مطالعه ای از نوع نیمه آزمایشی، دو گروهی در سه مرحله پیش‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری مورد بررسی قرار گرفتند. جامعه‌ی پژوهش شامل کلیه‌ی بیماران مبتلا به سرطان پستان مراجعه‌کننده به بیمارستان آیت‌الله خوانساری اراک بود که طبق نظر پزشک معالج، در مرحله‌ی اول یا دوم بیماری سرطان بودند. با توجه به روش آزمایشی در این پژوهش و نیز محدودیت‌های موجود برای دسترسی به آزمودنی، ۲۰ نفر از بیماران دچار سرطان پستان به صورت تصادفی ساده انتخاب شدند و در دو گروه ۱۰ نفری آزمایش و کنترل گنجانده شدند. شرکت‌کنندگان گروه کنترل از لحاظ سطح تحصیلات، سن، وضعیت تاهل و وضعیت اقتصادی با گروه آزمایش همگن بودند.

گروه آزمایش، درمان شناختی-رفتاری را در هشت جلسه‌ی گروهی و هفته‌ای دو ساعت دریافت کرد اما گروه کنترل هیچ مداخله یا درمان روان‌شناختی را دریافت نکرد. درمان شناختی- رفتاری طی هشت جلسه گروهی و به مدت دو ماه توسط کارشناس ارشد روان‌شناس بالینی در بیمارستان آیت‌الله خوانساری اراک بر روی گروه آزمایش انجام شد.

جلسه‌ی اول شامل معارفه، گفت‌وگو در مورد نقش استرس بر شروع و تشدید بیماری‌های مزمن و پیش‌رونده و اثر بیماری بر تغییر روابط اعضای خانواده بود. در جلسه‌ی دوم و سوم به بازسازی شناختی و ارتباط بین افکار و احساسات، راه‌های شناخت افکار غیرمنطقی، بحث در مورد خطاهای پردازش، آموزش ارزیابی‌ مجدد افکار و چالش با افکار غیرمنطقی به عنوان راهکارهایی جهت مقابله با افکار غیرمنطقی پرداخته شد. جلسه‌ی چهارم مدیریت خشم، جلسه‌ی پنجم آموزش حل مسئله و ابراز وجود، جلسه‌ی ششم آموزش مهارت‌های ارتباطی و استفاده از حمایت‌های اجتماعی، جلسه‌ی هفتم روش‌های مقابله با استرس و آموزش سه سبک رفتاری منفعلانه، جرات‌ورزانه و پرخاشگرانه در موقعیت‌های ارتباطی و در جلسه‌ی هشتم به مرور کلی و تمرین مهارت‌های آموخته شده اختصاص داده شد.

نویسندگان این مقاله می‌گویند: «یافته‌های این پژوهش نشان داد که درمان شناختی-رفتاری بر کاهش برخی نشانگان بالینی بیماران مبتلا به سرطان پستان نسبت به گروه کنترل، پس از اجرای درمان اثربخش است و بهبودی نشانگان حتی پس از دو ماه نسبت به گروه کنترل که هیچ درمان روانشناختی را دریافت نکرده‌اند، همچنان باقی بود.»

محققان در تبیین یافته‌های خود بیان می‌کنند: «درمان شناختی-رفتاری با آماج قرار دادن باورها و تفکرات غیرمنطقی و به چالش کشیدن آن‌ها و بازسازی شناختی توانسته است اثرات مطلوبی بر نشانگان بالینی بیماران مبتلا به سرطان پستان بگذارد. بر اساس یافته‌های این پژوهش، درمان شناختی-رفتاری منجر به کاهش علائم روان‌پریشی در  گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل می‌شود و اثر این کاهش حتی پس از اتمام درمان نیز باقی بود.»

این پژوهش توسط حمیدرضا جمیلیان، از دانشگاه علوم پزشکی اراک، صفورا غفوری آثار، از دانشگاه آزاد اسلامی همدان و احمد بیات از دانشگاه بوعلی سینای همدان انجام شده و مقاله‌ی حاصل از آن  در دومین شماره‌ی بیستمین سال نشریه پایش به چاپ رسیده است.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تحرکات اخیر نیروهای آذربایجان در مناطق مرزی فیما بین ایران و ارمنستان و متوقف کردن کامیون ها و توقیف راننده های ایرانی موجبات خشم بسیاری از ایرانی ها گشته.

3 دقیقه پیش

اهواز- فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان گفت: بر اساس توافق با دولت عراق صبح امروز پنج هزار نفر از طریق مرزهای زمینی وارد مرزهای عراق شدند و مرز مجدد بسته شد.

9 دقیقه پیش

جلسه سران سه قوه بعد ازظهر شنبه به میزبانی آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، برگزار شد

12 دقیقه پیش

اهواز- به منظور آشنایی با آخرین فناوری‌ها، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده از مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی خوزستان بازدید کرد.

یک ربع پیش

دنیای جنگزده‌ها؛ از آوارگی تا ریشه دواندن در شهری جدید/بمباران، گرد وغبار، موشک، ویرانه‌های به جای مانده از خانه‌ها/همه آرزوهایشان محدود به خوزستان بود/خانواده خود ما با سه بار مهاجرت کل ساختارش به هم خورد

یک ربع پیش

محققان معتقدند همدلی توانمندی است که وجود آن را از نخستین سال های زندگی در کودک می توان مشاهده کرد. از نخستین سال های زندگی ، بسیاری از رفتارهای کودک حاکی از این واقعیت است که او قادر به درک دیگران است و می تواند با آن ها همدلی کند. با این وجود ، افراد مختلف از نظر توانایی و تمایل همدلی کردن با هم متفاوت اند و این تفاوت به شیوه تربیت کودکان از جانب والدین بستگی دارد.

یک ربع پیش

با وجود اینکه تنها چند ماه از برکناری غلامرضا تاجگردون از مدیرعاملی بیمه سرمد به دلیل دریافت حقوق نجومی میگذرد، ظاهرا وی قصد ندارد تا به سادگی دست از این شرکت بکشد.

نیم ساعت پیش

فرهاد مجیدی امروز در کمیته اخلاق حضور یافت و با پرداخت جریمه پانصد میلیون ریالی و اخذ تاییدیه لازم تا ساعتی دیگر در تمرینات تیم استقلال حاضر خواهد شد.

نیم ساعت پیش

حیدر محمدی مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو گفت:‌ واکسن فایزر از کشور بلژیک وارد کشور می شود اما زمان مشخصی برای ورود آن وجود ندارد.

نیم ساعت پیش

«ویلکرسن» سرهنگ بازنشسته آمریکایی گفت: رژیم صهیونیستی ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت زیرا در حال مشروعیت‌زدایی از خود و مطرح شدن به عنوان یک رژیم آپارتاید است.

نیم ساعت پیش

معاون اقتصادی رئیس جمهور با انتشار پیامی در فضای مجازی از عنایت ویژه مقام معظم رهبری مبنی بر «در حکم شهید» تلقی شدنِ «علی لندی» تشکر کرد.

نیم ساعت پیش

معاون اقتصادی رییس‌جمهوری فداکاری علی لندی را شهادت‌گونه توصیف کرد و گفت: با رییس بنیاد شهید صحبت کردم تا شهادت این نوجوان فداکار تایید شود.

نیم ساعت پیش

شرکت شیر پاستوریزه پگاه تهران با رویکرد معرفی و ارائه محصولات پودری خود در بیستمین نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات حضور یافت.

نیم ساعت پیش

احمد مسعود گفت: تاریخ افغانستان ثابت کرده که تشکیل دولت تنها براساس یک بخش از جامعه و تحمیل آن بر کل مردم ناکارآمد است.

نیم ساعت پیش

بازارهای رکودزده اقتصاد ایران هر روز شاهد اتفاق جدیدی هستند. پس از طرح‌های پی در پی برخی از شرکت‌های فعال در بازار خودرو، این بار فروش قسطی به بازار مسکن رسیده است.

نیم ساعت پیش

بیشتر...