خبر 24 |
4 روز پیش

سقف جدید قراردادها در فوتبال تورمی شد | خبر24

سقف جدید قراردادها در فوتبال تورمی شد
به گزارشخبر24؛ این قانون نخستین بار ۱۰ سال پیش یعنی از ابتدای لیگ دهم اعمال شد و در آن زمان عدد تعیین‌شده ۳۵۰ میلیون تومان بود. حالا اما گفته می‌شود سقف جدید قراردادها سه میلیارد تومان است. به این ترتیب به نظر می‌رسد متولیان اداره فوتبال ایران نرخ تورم در کشور را طی یک دهه گذشته تقریبا ۱۰ برابر تصور کرده‌اند. این درحالی است که در زمان اجرای آغاز این قانون در مرداد ماه ۸۹، قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد کمی بیش از هزار تومان بود، اما حالا نرخ اسکناس آمریکایی تقریبا ۲۶ برابر شده است. سوژه اصلی این مطلب اما چیز دیگری است؛ اینکه آیا تعیین سقف قرارداد گامی مثبت برای مهار تورم فوتبال یا شفاف‌سازی مالی در این حوزه است یا نه؟ تجربه قبلی اجرای قانون مورد اشاره نشان می‌دهد نباید خیلی به ثمربخشی بازگشت سقف قرارداد امیدوار باشیم.

  بازیکنانی با چند قرارداد
قانون سقف قرارداد در زمان اجرا با مشکلات پرشماری مواجه شد که بدیهی‌ترین آنها شیوع بیش از پیش پول زیرمیزی بود. خیلی ساده و آسان، بسیاری از بازیکنان فوتبال ایران صاحب چند نسخه قرارداد شدند؛ یکی برای ارائه به سازمان لیگ و احیانا انتشار نزد افکار عمومی که در آن سقف ۳۵۰ میلیون تومانی قرارداد رعایت شده بود و دیگری به شکل واقعی و حقیقی که نزد بازیکن و باشگاه مکتوم می‌ماند. به این ترتیب مدیران با فوتبالیست گرامی مثلا روی عدد ۷۰۰ میلیون تومان توافق می‌کردند و همان هم پرداخت می‌شد، اما مردم خوشحال بودند که فوتبالیست‌ها «نجومی بگیر» نیستند! تناقض بین نسخه‌های رسمی و غیررسمی تنها در زمان بدحسابی باشگاه برملا می‌شد، اما بازیکنان کم‌کم یاد گرفتند مابه‌التفاوت این دو رقم را نقدا و همان ابتدای فصل دریافت کنند تا هر کجا به مشکل خوردند، با نسخه دوم دنبال تتمه رقم قراردادشان بروند. این‌طوری یعنی حتی قانون سقف، به سود بازیکنان هم شد؛ چراکه گاهی به جای ۱۰ درصدی که اول فصل باید می‌گرفتند، ۴۰ تا ۵۰ درصد پول‌شان را دریافت می‌کردند!

  سقفی که کف می‌شود
قانون سقف قرارداد مشکلات بیشتری هم داشت، مثل آپشن‌دار کردن قراردادها. یعنی برای بازیکنان رقم قانونی را به‌عنوان پایه دستمزد تعیین می‌کردند، اما نفس کشیدن‌شان هم پاداش داشت و همین‌طور پول به حساب‌شان سرازیر می‌کرد. از همه اینها که بگذریم بزرگ‌ترین عیب این قانون، تاثیر روانی مخربش روی بازار فوتبال ایران است. این‌گونه به آسانی قبح قرارداد سه میلیارد تومانی در هم شکسته می‌شود و این تلقی به وجود می‌آید که هر بازیکنی با این رقم به عضویت یک تیم در بیاید، در حق باشگاه «لطف» کرده است! ۱۰ سال پیش یکی از جملاتی که به وفور در اظهارات اهالی دلسوخته فوتبال تکرار شد، این بود: «سقف قرارداد تبدیل به کف قرارداد شد و همه یاد گرفتند که حداقل دستمزد در لیگ برتر ۳۵۰‌میلیون تومان است.» حالا هم بیم آن می‌رود که از این به بعد شاهد عقد قراردادهای سه میلیارد به بالا در تیراژ وسیع باشیم؛ گرچه هنوز سازمان لیگ در مورد این شنیده‌های غیررسمی اظهارنظر نکرده است. امیدواریم این بار شاهد تکرار مکررات و آزمودن آزموده‌ها نباشیم.منبع: خبر 24


تبلیغات

مطالب مرتبط

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

1 ساعت پیش

میلان تصمیم دارد به زودی پیشنهادی برای جذب فیکایو توموری به باشگاه چلسی بدهد.

1 ساعت پیش

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران, کیفیت هوای پایتخت امروز (۲۷ دی ماه) پس از ۱۰ روز آلودگی هوای مستمر در محدوده قابل قبول قرار گرفته است.

1 ساعت پیش

بیشتر کارگران فصلی، ساعتی و پاره وقت با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، روزشماری می‌کنند کارفرمایان عیدی و پاداش آنها را پیش از پایان سال بپردازند تا از این طریق مایحتاج مورد نیاز خانواده هایشان را تامین کنند.

1 ساعت پیش

المنار به نقل از رسانه های صهیونیستی دوشنبه شب گفت که مقام های تل آویو تعطیلی دفتر حماس در استانبول را شرط بهبود روابط این رژیم با ترکیه اعلام کردند.

1 ساعت پیش

زن جوان که از تهدیدهای مرد مزاحم به ستوه آمده بود، با همدستی شوهرش، وی را به قتل رساند.

1 ساعت پیش

فرمانده کل سپاه گفت: ما به جایی رسیده‌ایم که از برجام بی‌نیاز شده ایم؛ چه آمریکا به برجام برگردد چه بر نگردد.

1 ساعت پیش

بندرعباس- فرماندار بندرعباس گفت: به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا ، ورود خودرو به ساحل سوروی این شهرستان و همچنین هرگونه تجمع در این ساحل تا پایان تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ ممنوع شد.

1 ساعت پیش

در حال حاضر برای خرید لاستیک کویر تایر 175/70R 13 گل KB14 مخصوص پراید باید 700 هزار تومان هزینه کرد.

1 ساعت پیش

بازیکن سابق پرسپولیس در خصوص دوران حضورش در ایران صحبت‌هایی انجام داد.

1 ساعت پیش

بررسی قیمت ها در بازار خودروهای داخلی به رغم اف

1 ساعت پیش

محققان دریافتند، اکثر بازماندگان کووید 19 پس از ترخیص از بیمارستان به مدت نیم سال، حداقل از یک عارضه رنج می‌برند.

2 ساعت پیش

بهمن موتور علاوه بر SUV دیگنیتی تا آخر سال از عرضه یک SUV جدید دیگر به نام فیدلیتی خبر داد.

2 ساعت پیش

بازیکن سابق تیم پرسپولیس پس از بازی با فولاد اظهار نظر عجیبی در فضای مجازی داشت.

2 ساعت پیش

مردم فکر می‌کردند ممکن است در مسیر واکسن‌سازی‌ ایران، پای چین در میان باشد اما سرنخ تولید یکی از مهم‌ترین واکسن‌ها به کوبا رسیده است.

2 ساعت پیش