شهرآرانیوز |
۱ هفته پیش

گمنام های نام دار شهرآرانیوز

گمنام‌های نام‌دار
محمد حسین‌زاده - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی

جنگ باشد، سیل یا زلزله یا حتی همین کرونا، مهمان‌ناخوانده‌ای که حالا نزدیک ۲ سال است بی‌دعوت آمده است، بسیجی‌ها یک پای دفاع و مقاومت هستند.

موج قبلی کرونا که در آن فوتی‌ها به روزی ۷۰۰نفر در کشور رسیده بودند، فشار سنگینی به کارکنان درمان کشور تحمیل و حجم زیاد بیماران کار رسیدگی به آنان را سخت کرده بود. آن زمان بسیج دانشجویی فراخوان داد که بیمارستان‌ها کمک نیاز دارند؛ جوانان بسیجی بسم‌ا...! در همین مشهد که با ۲۰۰ یا ۳۰۰نیروی مردمی مشکل حل می‌شد، بیش از ۱۵۰۰نفر اسم نوشتند و رفتند در صف انتظار.

بله، برای رفتن به خط مقدم، همان میدان مین زمان جنگ، صف کشیده بودند. همان زمان از برادر مسئولی پرسیدم: این بچه‌ها واکسن زده‌اند؟ جواب مشخص بود: نه! چون همه جوان بودند و نوبت به ایشان نرسیده بود. نوجوان سیزده‌ساله‌ای که گریه‌کنان می‌خواست اجازه بدهند به جبهه برود، همان جوان بیست‌ساله‌ای است که برای رفتن به بخش کرونایی‌های بیمارستان منتظر است و پیگیر.

بسیج معجزه است و روایت این معجزه هنر و رسانه می‌خواهد. بسیجی به گمنامی‌اش شهره است و این گمنامی قشنگ است، اما بار را از روی دوش دیگران کم نمی‌کند. بسیجی اگر کمک یا ایثاری می‌کند، نه منتی بر سر کسی می‌گذارد و نه توقعی دارد.

بسیجی نیروی آخرالزمانی سیدالشهدا (ع) است و فرمانده‌اش حسین (ع) است. فرق اساسی هفته بسیج با دیگر مناسبت‌ها همین است؛ روز کارگر یا معلم یا پزشک، روز تقدیر از زحمات این گروه‌های زحمتکش است، اما ایام هفته بسیج که می‌شود، بسیجیان تلاششان را چندبرابر می‌کنند، اردوی جهادی بیشتری می‌روند، خدمات اجتماعی بیشتری می‌دهند و گشت امنیت محله را بیشتر می‌کنند. چنین بسیجی روایتی متفاوت می‌خواهد.

بسیجی دنبال تقدیرشدن نیست، اما روایت درست از بسیج، روایت حقیقی از بسیج که به‌واقع جذاب و صمیمی است، می‌تواند در ترویج فرهنگ و روحیه بسیجی مؤثر باشد. هنر روایت بسیج، مردی می‌خواهد از جنس آوینی، یعنی بازهم باید بسیجی خود آستین بالا بزند برای روایت خویش.

دوربین را هنرمندانه بچرخاند، ببرد همراه آن بسیجی در روستای دورافتاده که قنات لای‌روبی یا زمینی را مهیای کشت می‌کند یا مسجدی می‌سازد یا قلم برمی‌دارد و می‌نویسد چه گذشت بر بسیجی مدافع حرم، آن زمان که طعنه‌های روشن‌فکران وطنی را شنید، اما برای ایستادن مقابل ماشین آدم‌کشی داعش تردید نکرد و مردانه ایستاد.

بسیجی به گمنامی‌اش قشنگ است، اما نباید گذاشت روحیه بسیج و منش بسیجی گمنام بماند. وقتی آن بسیجی‌های گمنام و فراری از نام‌ها، شدند قهرمان فیلم روی پرده سینما، شخصیت اول رمان‌ها، مضمون شعر‌های حماسی، سوژه نقاشی‌ها، ماجرای داستان نمایش‌ها، زاینده می‌شوند برای دل‌های پاک.

روایت بسیجی، بسیجی می‌سازد. شاید یک بسیجی از اسم فراری باشد، اما رسم بسیجی مشهور زمینی‌ها و آسمانی‌هاست. امروز میدان اقتصاد، آسیب‌های اجتماعی، فرهنگی و... بسیجی می‌خواهد، روحیه بسیجی می‌خواهد، ایثارگر و جهادگر می‌خواهد. هنر و رسانه هنوز خیلی باید تلاش کند تا بتواند گوشه‌ای از اقدامات بسیج را روایت کند؛ آن‌هم حتی گوشه‌ای!

عضو شوید:آخرین اخبار کشور را در این صفحه اینستاگرام دنبال کنید



#‌اخبار #‌مشهد منبع: شهرآرانیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

5 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

5 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

5 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

5 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

5 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

5 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

5 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

5 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

5 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

5 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

5 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

5 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

5 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

5 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

5 روز پیش

بیشتر...