خبرآنلاین |
11 ماه پیش

بازگشت پارک‌بان‌ها به معابر تهران؛ پارک حاشیه‌ای باز هم پولی می‌شود

بررسی مصوبه‌ای در شورای شهر تهران در گفت‌وگو با حجت نظری

بازگشت پارک‌بان‌ها به معابر تهران؛ پارک حاشیه‌ای باز هم پولی می‌شود

بازگشت پارک‌بان‌ها به معابر تهران؛ پارک حاشیه‌ای باز هم پولی می‌شود

دیروز شورای شهر تهران، کلیات مصوبه‌ای را تصویب کرد که در آن به شهرداری اجازه داده شده بود دوباره وجوهی را به عنوان عوارض توقف خودرو در حاشیه معابر اخذ کند. هر چند جزییات این لایحه هنوز مصوب نشده است ولی به نظر می‌رسد اشکالاتی درباره آن وجود دارد.

به گزارش خبرگزاریخبرآنلاین، شورای شهر تهران به تازگی رای بر بازگشت پارک‌بان‌ها به معابر شهر داده است. در هفته آینده این مصوبه به تصویب نهایی می رسد چون دیروز در صحن علنی فقط کلیات آن مورد بحث قرار گرفت و اکثریت اعضای شورا آن را قبول داشتند.

اما به نظر می رسد این مصوبه دارای ایرادهایی است که حقوق مردم در آن رعایت نشده است. در این باره باحجت نظری،عضو شورای شهر تهران گفت‌وگویی کردیم که در ادامه می خوانید:

تبصره ۹ طرح شورای شهر می گوید در جاهایی که تابلوی توقف ممنوع بود، شورای شهر عوارضی را برای توقف خودرو دریافت کند. یعنی یک عمل پارک خودرو در منطقه توقف ممنوع انجام شده ولی شهروند باید دو بار جریمه شود. یک بار به پلیس راهور جریمه بدهد و بار دوم عوارض به شهرداری بدهد. در موارد متعددی دیوان عدالت اداری این مصوبات شوراها را رد کرده. چرا شورای شهر تهران دارد مصوبه گذاری اشتباه می کند؟

در این موضوع کاملا با شما هم عقیده هستم. نباید برای یک عمل، دوبار مردم را جریمه کنیم هر چند اسمش متفاوت باشد. یک بار بگوییم جریمه است و بار دیگر عوارض، ولی در حقیقت دو بار مردم را جریمه می کنیم. در مورد محدودیت ورود به طرح ترافیک هم این نظر را داشتم ولی آنجا هم این موضوع تکرار شد. در مصوبه شورا باز شاهد این بودیم که اگر کسانی وارد محدوده زوج و فرد یعنی رینگ دوم می شدند، شهرداری می توانست آنها را بابت عوارض بدهکار کند و این بدهکاری مانع از جریمه پلیس نبود. البته مورد اعتراض هیات تطبیق فرمانداری قرار نگرفت و کار به دیوان هم هنوز نرسیده است. دیوان عدالت اداری هنوز در این باره رای وحدت رویه ندارد. برخی مواقع این نگاه را دارد، ممکن است با من همنظر باشند و برخی دیگر نگاه متفاوتی دارند. آنجا هم موضوع را در صحن شورا بیان کردم ولی مورد اعتراض هیات تطبیق هم قرار نگرفت و اجرایی شد. این اتفاق خوبی نیست که پیشنهاد شهرداری به همین شکل تصویب شود.

چطور این مسئله قابل حل است؟

شنیده های ما هم می گوید توافقاتی صورت گرفته و رایزنی های اولیه با پلیس راهور صورت گرفته که جاهایی که پارک ممنوع است، به عنوان فضایی که پارک حاشیه ای است در نظر گرفته نشود و اگر جاهایی هم باشد در تعامل بین بخشی مشکل را حل خواهند کرد.

تعامل بین بخشی یعنی چه؟

یعنی ممکن است فضاهایی که خیلی ضرورتی به پارک ممنوع نداشته باشند، ممکن است اصلا تغییر ماهیت دهند و پارک ممنوع را ملغی اعلام کنند.

یعنی در برخی جاها تابلو پارک ممنوع را بردارند، شهروندان بتوانند خودرو را متوقف کنند و عوارض پارک خودرو بدهند؟

ممکن است این اتفاق بیفتد و حتما باید در این موضوع نظر پلیس راهور اخذ شود و به نظر می رسد شهرداری با تعامل با پلیس راهور این موضوع را حل و فصل کند. یعنی جایی در نهایت وجود نداشته باشد که ما هم عوارض بگیریم و هم پلیس جریمه بکند. این کار به نظر می رسد عادلانه نیست.

این مصوبه باز هم به نظر می رسد خلاف قانون است چون نهایتا طبق نظر دیوان عدالت اداری ماهیت عوارضی که شما می گیرید جریمه است و وضع جریمه در صلاحیت شورای شهر نیست. نکته اینجاست اگر تابلوهای توقف ممنوع را بخواهند بردارند، تصمیم کارشناسی پلیس راهور زیر سئوال می رود. یعنی مردم می پرسند اگر اینجا ضرورت کارشناسی به نصب تابلو توقف ممنوع نداشت، چرا نصب کردید و الان که می خواهید پول بگیرید، چرا تابلو را برداشتید؟

به نظرم نمی شود گفت تصمیم کارشناسی پلیس راهور زیر سئوال می رود. معابری داریم به دلیل شرایط روز، معبر دو طرفه شود. به هر دلیلی مانند افزایش ساخت و ساز یا ایجاد مرکز فرهنگی، به این نتیجه برسند اینجا دیگر ظرفیت عبور دو طرفه ندارد و باید یکطرفه شود. یا حتی بالعکس اتفاق بیفتد. نظریات کارشناسی به ضرورت زمان تغییر می کند. پس الزاما این تعارض کارشناسی نیست.

بحث پارکبانها هم مهم است. اگر بخواهید برای پارک حاشیه ای مصوبه و قانون وضع کنید، همان مسایل همیشگی پیش می آید که پارکبان به محض توقف، پول می خواهد. بعضا شرکتهای پارکبانی معلوم نیست کیستند. در برخی معابر که ضرورتی به گرفتن وجه برای توقف نیست، برخی افراد بی نام و نشان به نام پارکبان به زور از مردم پول می گیرند. این مشکلات را چطور رفع خواهید کرد؟

دو سه نکته مطرح است که درست است. در مصوبه قدیم شورا، زمان تنفس وجود داشت و تا نیم ساعت رایگان بود. در لایحه دیروز که در حال بررسی است و تا هفته آینده بررسی تمام می شود، متاسفانه از لحظه پارک، به پارکبان اجازه می دهد وجه را اخذ کند. در جلسه آینده توضیح خواهم داد که نیاز است بالاخره زمانی باید برای تنفس به مردم داده شود. یا نیم ساعت، یا ده دقیقه یا یک ساعت، مسئله دوم است. فرضا شما می خواهید خودرو را توقف کنید بروید یک کالای عادی بخرید و بیایید، پس باید پول بدهید. نکته بعدی این است که ما باید تلاش کنیم دخالت انسان را تا جای ممکن، از تبادل فضا و مبلغ، حذف کرده یا کم کنیم. باید این موضوع از طریق هوشمند سازی و ابزار مدرن از جمله پارکومتر ساماندهی کنیم. اتفاقا دیروز در صحن شورا پیشنهادی داشتیم در راستای هوشمندسازی که طرح شد ولی رای نگرفت چون شورا می گوید هنوز نمی دانیم امکانات اجرایی آن را داریم یا نه. تجربه زیستی بشری در خیلی از شهرهای بزرگ دنیا وجود دارد و برای ما الان دیر است. انتظار داشتیم شهرداری این مسئله را در لایحه خود پیش بینی کرد. الان هم دیر نشده و باید به سمت اپلیکیشنی برویم که در آن، مردم بتوانند بدانند کدام فضا در یک معبر خالی است یا پر است. همین اطلاع رسانی می تواند باعث کاهش ترافیک شود. تمام این فرآیند باشد شفاف باشد. باید بدانیم اگر فضا یا معبری را به شخص حقوقی یا حقیقی اجاره دادند باید بدانیم او کیست، صلاحیت دارد یا نه، آیا مبالغی که دریافت می کند در چهارچوب مصوبه شورا است یا نه تا مطمئن شویم تبعیض و ناعدالتی رقم نخورد.

۲۳۵۲۳۱#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی
منبع: خبرآنلاین


تبلیغات

مطالب مرتبط

تسنیم نوشت: درس‌های کتاب‌های فارسی اول و دوم دبستان هیچ شعری ندارند، در این دو سال دانش‌آموزان ایرانی در مهمترین بخش آموزشی کتاب فارسی به طور جدی با شعر روبرو نمی‌شوند.

9 ساعت پیش

ایسنا نوشت: حالا کم کم در خیلی از کشورها سرو کله کرونای انگلیسی پیدا شده، ویروس کرونایی که با جهش هایی که پیدا کرده قدرت سرایت بالایی دارد و همین امر موجی از نگرانی را میان کشورهای مختلف به راه انداخته است.

9 ساعت پیش

ایران نوشت:شامگاه بیست و یکم دی امسال به دنبال اعلام خبر درگیری خونین در خانه‌ای واقع در شهریار، تیم جنایی در محل حادثه حضور یافتند و با جسد مرد جوانی به نام علی روبه‌رو شدند. زن و شوهر جوانی که در خانه حضور داشتند، برای بازجویی به اداره پلیس آگاهی غرب استان تهران منتقل شدند و خیلی زود به جنایتی که مرتکب شده بودند اعتراف کردند.

10 ساعت پیش

اداره‌کل هواشناسی استان تهران اعلام کرد: امروز وضعیت جوی استان، آسمانی ابری در بعضی ساعات همراه با وزش باد و در ارتفاعات نیمه ابری با احتمال بارش پراکنده برف، کولاک برف و حتی وقوع بهمن پیش‌بینی می‌شود.

دیروز

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برگزاری مراسم و آئین‌ها با زیرپا گذاشتن شیوه‌نامه‌های بهداشتی، برای ما مصیبت مضاعف ایجاد می‌کند، به این معنا که این همه دستاورد درخشان در مدیریت بیماری و همه‌گیری را به قربانگاه می‌برد.

دیروز

ایرنا نوشت: فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا پایتخت گفت: میزان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی در این استان رو به کاهش است و این موضوع بیم شیوع مجدد کرونا را افزایش می‌دهد.

دیروز

فارس به نقل از دیلی‌میل، نوشت: تحقیقاتی که اخیرا صورت گرفته نشان می‌دهد، افسردگی، استرس و تنهایی سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند و می‌تواند اثر واکسن کووید ۱۹ را کاهش دهد.

دیروز

ایسنا نوشت: یک پزشک متخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به مشاهده جهش‌های مختلف در کروناویروس، خاطرنشان کرد که این موضوع نیاز به تزریق ادواری و سالانه واکسن کرونا را متحمل می‌کند.

دیروز

سازمان هواشناسی با اعلام تداوم بارش برف و باران در ۸ استان تا جمعه آینده از کاهش ۵ تا ۱۵ درجه‌ای دما در برخی مناطق کشور از جمله سواحل دریای خزر خبر داد.

دیروز

زمان دانشجویی در دانشکده حقوق بنا برعلاقه، در کلاس های جامعه شناسی و ...نیز شرکت می کردم،تا جایی که حافظه یاری می کند یادم هست بچه های جامعه شناسی درسی داشتند تحت عنوان جامعه شناسی مشاغل که جذابترین بخش این درس برای من فصلی بود که در مورد مشاغل خاص توضیحاتی داده می شد و در انتها وکلا،قضات،اطباء و مهندسان راجزء مشاغل خاص معرفی ،سپس صاحبان این حِرف را افراد تاثیرگذار جامعه وقابل احترام معرفی می کرد.

دیروز

سیدمحمود علیزاده طباطبایی درباره نحوه ورودش به پرونده مرگ قاضی منصوری به روزنامه «اعتماد» گفت: برادر، خواهرها و همسر قاضی منصوری به سراغ او رفته و به او گفته‌اند که آقای شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی تاکید کرده که باید وکیل بگیرند.

دیروز

برنا نوشت: مینو محرز گفت:هر کشوری هر نوع واکسن تاییده شده‌ای که دارد موثر است و باید تزریق کرد چرا که باید سطح ایمنی دنیا بالا برود.

پریروز

مهر نوشت: سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در ارتباط با تازه ترین تصمیمات برای دسترسی به واکسن کرونا در کشور، توضیحاتی ارائه داد.

پریروز

ژاپن برای مبارزه با شیوع کرونا جریمه‌های سنگین مالی و زندان در نظر می‌گیرد.

پریروز

پیش از ورود به اتاق ،منشی با اشاره ی دست مانع ورودم به اتاق شد و گفت: مراجعه کننده ای داخل اتاق منتظر نشسته.تا خواستم بابت نقض روال کار دفتر به وی تذکر دهم یادداشتی به دستم داد:سلام اگر ممکن هست پیش از انکه آقای وکیل بخواهند کارشان را شروع کنند این پاکت و بهشون بدهید تا قبل از دیدن بنده مطالعه کنند که اگر براشون ممکن بود با شرایطی که براشون شرح دادم وکالت دخترم و قبول کنند.

پریروز