شروع کاشت چهار میلیون اصله نهال در خراسان شمالی all tv logo

آغاز کاشت چهار میلیون اصله نهال در خراسان شمالی
خراسان شمالیبجنورد

علی اسدی گفت: کاشت درخت در عرصه‌های منابع طبیعی، جنگل، بیابان، محدوده تخریب شده معادن با هدف بازسازی، توسعه فضای سبز صنایع و کارخانجات و اراضی واگذاری، شهرک‌های صنعتی، درختکاری در پادگان‌ها و مناطق اختیار نیرو‌های مسلح، ایجاد بوستان‌های روستایی و پویش‌های مردمی و سایر سطوح و محدوده‌ها انجام می‌شود.
اسدی گفت : برنامه ریزی شده در مدت چهار سال یک میلیارد اصله درخت درکشور با همکاری مردم، سازمان‌ها و ارگان ها، صنایع و کارخانجات کشت کند که سهم هر استانی تعیین شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: خشکسالی و کاهش منابع طبیعی در سال‌های اخیر باعث تغییر اقلیم شده است که پدیده گرد و غبار و ریزگرد‌ها یکی از چالش‌های مهم کشور شده و در این استان نیز با آن درگیر هستیم که حتی باعث تعطیلی روز‌های کاری نیز شده است.
او گفت : برای تحقق اجرای این طرح اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نهالستانی که سالانه تا ۱۵۰ هزار اصله نهال تولید می‌کرد را به چندین برابر افزایش داد و همچنین در این زمینه از توانمندی صنایع و مردم، بخش خصوصی، شهرداری‌ها و سایر ارگان‌ها استفاده کرد که شرکت آلومینای جاجرم تعهد تولید ۷۰۰ هزار اصله نهال را داده است.
به گفته اسدی در مجموع نهالستان‌های دولتی، بخش خصوصی، صنایع، کارخانجات و پویش‌های مردمی تعهد تولید ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار اصله نهال را داده اند که تلاش می‌کنیم این مهم عملیاتی شود که در این راستا با سازمان‌ها و ارگان‌ها نیز تفاهم نامه‌هایی داشته ایم.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت : در هر هکتار جنگل ۶۷ تُن گرد و غبار جذب می‌شود که جنگل‌های خراسان شمالی با مساحت ۴۲۵ هزار هکتار بیش از ۳۰ میلیون تن گرد غبار را در خود جذب خواهد کرد.
به گفته اسدی همچنین در هر یک هکتار جنگل بعد از بارش باران یکهزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار متر مکعب آب را ذخیره خواهد کرد که جنگل‌های این استان ۳۷ میلیون متر مکعب آب را ذخیره سازی خواهند کرد.
با افزایش جنگل ها، درختان و بوته‌ها جلوی فرسایش آبی و سیلاب‌های تخریبی بعد از بارش‌ها گرفته خواهد شد.
گستره جنگل‌های خراسان شمالی ۴۳۴ هزار هکتار در ۲ ناحیه رویشی است که ۲۵ هزار هکتار از این میزان مربوط به جنگل‌های ناحیه هیرکانی در شهرستان‌های مانه و سملقان است و مابقی مربوط به ناحیه جنگلی ایران - تورانی و در سطح استان پراکنده است.

باشگاه خبرنگاران جوانخراسان شمالیبجنورد#‌اخبار منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: مقرر شد انجمن‌های علمی، اتحادیه‌های دانشجویی و کانون‌های فرهنگی، هنری از ظرفیت پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد استفاده کنند.

نیم ساعت پیش

سایت AFC انتقام ایران از ژاپن را در بین مهمترین لحظات جام ملت‌های آسیا قلمداد کرد.

نیم ساعت پیش

یک برقکار در حین انجام کار جان خود را از دست داد.

نیم ساعت پیش

خسرو حیدری، ستاره سابق استقلال قرار است هدایت تیم خوشه طلایی را بر عهده بگیرد.

نیم ساعت پیش

انگلیس خودرو‌های 4x4 را که مرتبط با طرح اسقاط است برای مصارف بشردوستانه و پزشکی در اوکراین اهدا می‌کند.

نیم ساعت پیش

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان شمالی گفت: هزار و ۴۱۰ میلیارد ریال وام اشتغال به ۹۹۸ مددجو و نیازمند استان در ۱۰ ماهه امسال از محل اعتبارات تبصره ۱۸ پرداخت شد.

نیم ساعت پیش

در حالی که طی چند روز گذشته سامانه حمایت با اختلال مواجه شده بود، رئیس مرکز مطالعات و اطلاعات رفاه ایرانیان اعلام کرد این سامانه در دسترس قرار گرفته و سرپرستان خانوار می‌توانند با مراجعه به سایت حمایت به آدرس http://hemayat.mcls.gov.ir در صورت لزوم، اعتراض و درخواست بررسی مجدد اطلاعات‌شان را ثبت کنند.

یک ربع پیش

یک دفترچه یادداشت پس از چهل سال ورق خورد و در آن از یادداشت‌های مردی می‌گوید که همه‌ مشکلات مردم را جزء به جزء می‌نوشت.

9 دقیقه پیش

رئیس اتحادیه قنادی، شیرینی و کافه قنادی تهران گفت: افزایش قیمتی در شیرینی ایام نوروز نخواهیم داشت.

یک ربع پیش

بیشتر...