خبرگزاری رضوی |
۴ هفته پیش

تشریح برنامه های چله رضوی شاخصه جشنواره امسال گستره آن در تمام استانهای کشور است رضوی

دبیر اجرایی جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع):
تشریح برنامه‌های چله رضوی/ شاخصه جشنواره امسال گستره آن در تمام استانهای کشور است
به گزارشخبرگزاری رضویدر بخش دیگری از نشست خبری بیست و یکمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع)، سعید زمانی محبوب -دبیر اجرایی جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)- با بیان اینکه جشنواره امام رضا(ع) در بخش‌های روستایی، سرود، اجراهای نمایشی، خیابانی، نقاله‌خوانی، پرده‌خوانی، عکس روستایی برگزار می‌شود، اظهار کرد: تا به امروز بیش از ۱۵۰۰ اثر‌ هنری از هنرمندان روستایی دریافت شده است.

وی ادامه داد: چهارده اثر نمایشی در بخش روستایی ارسال و ۸گر‌وه به اختتامیه دعوت شدند. همچنین جشنواره عمومی دیگر ما مربوط به حوزه دانش‌آموزی است که ۱۳امین جشنواره سرود را برگزار می‌کنیم که امسال برای اولین بار سرود میدانی هم به آن‌ اضافه شد که ۸گروه منتخب در آستان‌ اجرا خواهند داشت.

زمانی اضافه کرد: رویکرد دیگر در‌ حوزه سرود است که گروه‌های برگزیده در‌ کنار کاروان‌های زیر سایه خورشید در ده استان حضور خواهند داشت. امسال همچنین سرودخوانی و بحث اجرای تئاتر خیابانی و‌ و تجلیل از شعرای ملی را هم داریم.

دبیر اجرایی جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) بیان کرد: در این دوره مشارکت نهادهای تاثیرگذار فرهنگی به شکلی جریان‌ساز بود و در مجموعه‌های مختلف مشارکت‌ها آغاز شده است.

وی ابراز کرد: بعد از اتمام ماه رمضان و‌ تعطیلات عیدفطر برنامه‌های چله رضوی از ۲۵فروردین اجرای تئاتر‌ صحنه‌ای در‌ تهران آغاز شده است. محافل شعری در جشنواره شعر کودک و نوجوان در ۵استان قم، کرمان، هرمزگان، خراسان رضوی، تهران و همدان برگزار می‌شود. در این‌ میان از دو‌ شاعر آقایان مزینانی و محقق به عنوان شاعران حوزه کودک و نوجوان تقدیر می‌شود.

دبیر اجرایی جشنواره امام رضا(ع) بیان‌کر‌د: در شعر فارسی پنج‌ محفل شعری در پنج استان برنامه‌ریزی کردیم‌ که‌ از ۱۶ اردیبهشت تا اختتامیه جشنواره در قم‌،خراسان رضوی، کرمان و تهران برگزار می‌شود. پنج محفل شعر هم در تهران، اردبیل و خراسان رضوی برای شعر آذری برگزار می‌شود. شعر عربی نیز در ۷اردیبهشت‌ماه در استان خوزستان برگزار می‌شود.

زمانی ادامه داد: سه جشنواره شعر ما در استان‌های ‌میزبان کرمان شعر فارسی، آذربایجان غربی شعر آذری و آبادان شعر عربی خواهد بود.

وی گفت: به لحاظ کمی‌ و کیفی جشنواره رشد داشته است، ۴۰۶اثر‌ در‌ سامانه‌ شعر فارسی ثبت نام‌ کرده و‌ هزار و‌ ۵۰۰ ‌شعر فارسی آمده است، همچنین ۲۷۰اثر‌ شعر عربی و ‌۵۰۰شعر آذری ارسال شده است و در حوزه کودک و نوجوان نیز ۳۵۰اثر داشتیم.

دبیر اجرایی جشنواره امام رضا(ع) تاکید‌ کرد: در‌ بخش «آوای ارادت رضوی» در ۸استان کشور این بخش به شکل ملی برگزار می‌شود، ۱۰گر‌وه‌ موسیقی مقامی برای مردم‌ در‌ این‌ بخش‌ اجرا خواهند داشت. در این‌ دوره از جشنواره‌ها برای عمومی کردن برنامه‌ها‌ به‌ صورت جدی‌ برنامه‌ریزی شده است.

زمانی خاطرنشان کرد: در‌ جشنواره‌های تجسمی‌ نیز کارکاه‌های عکاسی در سیزدهمین‌ دوره خود برگزار می‌شود، نهایتا ۳۰۰ عکاس در کارگاه‌های امسال حضور داشتند و‌ نشست‌های آموزشی نیز برگزار و‌ نمادهای مهم در عکس رضوی مورد بررسی قرار گرفت. در همین راستا بقاع متبرکه منتسب به امام رضا(ع) نیز مورد توجه این‌ کارگاه‌ها بوده و عکاسی شدند.

به گفته زمانی، به عکاس اجتماعی، معماری اسلامی ‌و‌ فضاهای مرتبط با فرهنگ رضوی هم توجه شده است.

وی ادامه داد: خوش‌نویسی ۳۲۰اثر‌ دریافت شد که ۱۵۰اثر‌منتخب‌ در فرودین‌ داوری شد. جدای از آثار برگزیده خوش‌نویسی در‌ تلاش هستیم ‌از عراق، لبنان، سوریه، عربستان و پاکستان هنرمندان خوش‌نویش آثار خود در مورد امام رضا(ع) ارسال کنند و‌ نمایشگاهی برگزار شود. البته نمایشگاه عکس هم‌ به عنوان رویداد جانبی برگزار می‌شود.

دبیر اجرایی جشنواره امام رضا(ع) یادآور شد: همانطور که جشنواره‌ فجر برگزار می‌شود در تلاش هستیم در‌ شوال تا ماه ذی‌القعده فعالیت‌های بنیاد‌ امام رضا(ع) را بسترسازی و‌ نهادینه‌سازی کنیم تا تمام‌ فعالیت‌های رضوی در‌ ایام ذی‌القعده شکل بگیرد.

زمانی افزود: امسال توانستیم جشنواره‌های تخصصی در ۱۳ عنوان و‌ جشنواره عمومی را در دو‌ عنوان کودک و نوجوان و روستایی رقم بزنیم، اما در سال جدید در تلاش هستیم دانشگاه و‌ موسسات آموزش عالی در فرهنگ رضوی دخیل کنیم.

وی تاکید کرد: حضور استان‌ها و‌ مشارکت آنها در اجرای برنامه‌های فرهنگی امسال بیش از گذشته است و‌ کمتر استانی است که در برنامه‌های رضوی حضور نداشته باشند.

دبیر اجرایی جشنواره امام رضا(ع) اظهار کرد: ما سعی کردیم اختتامیه‌ها را به صورت استانی برگزار کنیم. در هر اختتامیه هم به پیشکسوتان عرصه رضوی توجه شده و‌ با توجه به موضوع جشنواره تجلیل از آنها انجام‌ می‌شود.

زمانی در پایان سخن گفت: آیین اختتامیه ‌۲۱ امین دوره جشنواره ‌امام رضا(ع) در ۳۱اردیبهشت‌ماه در شام‌ میلاد امام رضا(ع) با حضور تمام داوران، برگزیدگان، عناصر فرهنگی و هنری، مسئولین فرهنگی مجموعه‌های مردمی و تشکل‌های مردمی برگزار خواهد شد.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رویداد ملی جوانی جمعیت با شعار «هر فرزند هدیه‌ای از بهشت» در باغ موزه دفاع مقدس استان قم برگزار شد.

۱ هفته پیش

فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: در رابطه با خودروهای تانک‌بر ما یک قرارداد با سوئد داشتیم و ۱۵۰ دستگاه خریداری کرده بودیم. تا امارات نیز آمدند آما آمریکایی‌ها متوجه شدند و آن را برگرداندند. ما گفتیم هیچ اشکالی ندارد. روی پای خود ایستادیم و حتی تا یک ماه آینده یک تانک‌بر هم در نیروی زمینی کسری نداریم. با توجه به علم و نوآوری این اتفاق رقم خورد. این همایش می تواند کمک کند دستاوردهای علمی خود را بین همه مراکز علمی به اشتراک بگذاریم. جهاد و کوشش و تلاش ما با تایید مهر ولایت معنای جهاد می یابد. تلاش ما دانش بنیان کردن نیروی زمینی است./ ایسنا

۱ هفته پیش

شاهدان دروغگو یا دلالان کذاب، افرادی هستند که مقابل مجتمع‌های قضایی برای شهادت دروغ در محاکم در ازای دریافت پول حاضر می‌شوند؛ موضوعی که در قانون جرم‌انگاری شده و قوه قضاییه درصدد است با رصد هوشمند این پدیده مذموم از وقوع و تکرار آن جلوگیری کند.

۱ هفته پیش

سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی از حمله اشتباهی نظامیان این رژیم به محل اختفای یک گروه دیگر از صهیونیست‌ها خبر داد.

۱ هفته پیش

بارش شدید باران مجددا از شامگاه پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ در مشهد آغاز شد.

۱ هفته پیش

اداره کل هواشناسی خراسان رضوی در خصوص وقوع دوباره سیل در این استان هشدار نارنجی صادر کرد.

۱ هفته پیش

معاون نخست وزیر اسلواکی می‌گوید به دلیل پیچیدگی جراحات وارده ، وضعیت نخست وزیر این کشور هنوز «وخیم» است و در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شود.

۱ هفته پیش

به گفته معاون رئیس‌جمهور امسال مبلغ ۷۵ هزار میلیارد تومان به پروژه‌های راه و شهرسازی اختصاص داده شد‌.

۱ هفته پیش

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور از تشدید سامانه بارشی در روزهای آینده برای استان‌های خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، گلستان، مازندران، گیلان، اردبیل، مناطق مرکزی و شرقی فارس خبر داد.

۱ هفته پیش

بیشتر...