خبرگزاری تسنیم |
1 ماه پیش

شبکه آب 200 روستای سیل زده بلوچستان وارد مدار شد وزیر نیرو: یش بینی روان آب های قابل توجهی را داریم تسنیم


شبکه آب 200 روستای سیل‌زده ‌بلوچستان وارد مدار شد/ وزیر نیرو: یش‌بینی روان‌آب‌های قابل توجهی را داریم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: با وجود نبود امکان رفع حوادث طی ۴۸ ساعت ابتدایی وقوع سیل، تاکنون شبکه آب ۲۰۰ روستا وارد مدار بهره‌برداری شده است.

- اخبار استانها -

به گزارشخبرگزاری تسنیماز زاهدان، علیرضا قاسمی در جلسه بحران سیل که به ریاست وزیر نیرو در چابهار برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به سیلاب اخیر در حوزه شهرستان دشتیاری، منطقه پلان، تلنگ و پیرسهراب از مجموع 520 روستا، طبق برآورد انجام شده 176 روستا دچار مشکل و قطعی آب شدند که با تلاش همکاران از ابتدای وقوع سیلاب و مهیا کردن شرایط برای رفع آسیب‌ها تاکنون شبکه آب شرب 142 روستای این مناطق وارد مدار شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان با اشاره به وضعیت سایر شهرستان‌های درگیر سیل سیستان و بلوچستان، گفت، در 10 شهرستان استان، شامل قصرقند، نیکشهر، زرآباد، کنارک ایرانشهر، سوران، مهرستان، سراوان، گلشن و دلگان تاسیسات آب 65 روستا دچار آسیب شد که از این تعداد شبکه آب 60 روستا احیا و در روستاهای باقی‌مانده طی 24 ساعت آینده شبکه آب پایدار خواهد شد.

وی ادامه داد: از ابتدای بارش‌ها ارائه خدمات آبرسانی در 241 روستا به دلیل وقوع سیلاب سهمگین دچار اختلال شد که تاکنون مشکل آب 200 روستا برطرف و باقی روستاها نیز به زودی وارد مدار بهره‌برداری خواهند شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان،اظهار کرد: در مقایسه با سیل سال 98، که شبکه آب 121 روستا با قطعی آب مواجه و شدت و میزان بارندگی کمتر از سیل اخیر بود، رفع حوادث و وارد مدار کردن تاسیسات آبرسانی طی یک ماه زمان برد اما در این برهه طی پنج روز مشکل آب 200 روستا برطرف شد و پیش‌بینی می‌شود مابقی روستاها طی 24 ساعت آینده به شبکه آب وصل شوند.

قاسمی، با بیان اینکه، با توجه به اینکه پس از وقوع سیلاب نشست‌هایی در سطح خاک رخ می‌دهد امکان بروز حادثه و آسیب به شبکه دور از انتظار نیست، افزود: از این رو تمهیدات لازم اندیشیده شده و تیم‌های عملیاتی شرکت با تمام تجهیزات در آمادگی کامل به سر می‌برند.

عملیات اتصال و ترمیم شبکه برق همه نقاط سیل‌زده بلوچستان انجام شد

اکبر محرابیان وزیر نیرو نیز پس از بازدید از مناطق سیل‌زده جنوب استان سیستان و بلوچستان در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان در چابهار اظهار داشت: شاهد بارش‌‌های سنگینی در مدت زمان کوتاهی بودیم به طوری که در برخی از نقاط بیش از 280 میلیمتر بارش ثبت شده است‌.

وزیر نیرو با اشاره به بهره‌برداری از سد کهیر توسط ریاست جمهوری گفت: سد کهیر 3 برابر سد کرج می‌باشد، و شاهد ذخیره شدن حجم وسیع روان آب در پشت این سد و جلوگیری از ورود آب شیرین به دریا بودیم.

محرابیان بیان داشت: ورود آب با حجم وسیع به رودخانه‌ها و نهرها انجام شده ولی با وجود سدهای منطقه از جمله سد کهیر، زیردان، خیرآباد و پیشین از ورود آب به مناطق جلوگیری شد. سیلاب‌ها بدون خسارت جانی و با حداقل ترین خسارت‌های مالی اتفاق افتاده است.

محرابیان گفت: در بخش قابل توجهی از روستاها شبکه آب پایدار است، اما در حوزه راه‌ها و پل‌ها و ابنیه فنی در برخی از نقاط مشکلاتی وجود دارد.

وی با اشاره به پیش بینی‌ بارش در روزهای آینده و اشباع بودن خاک اضافه کرد: پیش‌بینی روان‌آبهای قابل توجهی را داریم البته با مدیریتی که بر روی منابع آب و سدها خواهد شد، امیدواریم حداقل خسارت را داشته باشیم.

وزیر نیرو بیان داشت: شاهد بارش‌ در پایین دست سدها و در شاخه‌های فرعی رودخانه‌ها و نهرها هستیم که در این زمینه ضرورت دارد مردم منطقه به نکات ایمنی حتماً توجه داشته باشند، تا با کمترین خسارت بتوانیم بارش‌های پیش رو را هم پشت سر بگذاریم. در ورودی دریا سدهای متعددی بر روی شاخه‌های اصلی رودخانه‌ها احداث شده است.

وی تاکید کرد: ما در این منطقه حداقل سه سد دیگر در حال مطالعه داریم، سدهای ذخیره‌ای که از خروج آب شیرین از منطقه جلوگیری کند و در مصارف کشاورزی، شرب و ... مورد استفاده قرار بگیرد.

حفر مسیرهای انحرافی برای مقابله با خسارت سیلاب به قنوات سراوان

ایرج رستم زهی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سراوان اظهار داشت: در پی بارندگی‌های اخیر در شهرستان سراوان بیش از 226 میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسارت وارد شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سراوان افزود:در بخش بم پشت و بخش مرکزی و مهرگان سراوان 1100 هکتار گندم دیم، 10 رشته قنات، چهار جایگاه دام، 10 حلقه چاه و چاهک و کانل آبیاری عمومی کشاورزان و دامداران خسارت شدید وارد شد.

وی خاطرنشان کرد: به منظور پیشگیری از از سیلاب‌های آینده با توجه به اعلام هواشناسی با همکاری ستاد بحران و نمایندگان قنات، مسیر‌های انحرافی سیلاب در منطقه حفر شده است.

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در عملیات وعده صادق، انبوهی از پهپادها و موشک‌های کروز در موج اول به‌سمت سرزمین‌های اشغالی پرتاب شدند و در موج‌های بعدی، تعداد زیادی از موشک‌های بالستیک دوربرد ایرانی به‌سمت اهداف شلیک شدند.

نیم ساعت پیش

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: بهره‌برداری از مرحله یک خط 3 یکی از مهمترین تاکیدات شوراست و با جبران عقب‌ماندگی‌ها، باید این پروژه تا مرداد به بهره‌برداری برسد.

نیم ساعت پیش

پرسپولیس در حالی به استقبال دیدار هفته بیست و چهارم می‌رود که این تیم در دیدار رفت مقابل صنعت نفت با نتیجه ۲ بر ۲ مساوی شد.

یک ربع پیش

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد آمریکا سعی دارد با هماهنگ‌کردن یک پاسخ دیپلماتیک به حمله تلافی‌جویانه ایران، از گسترش تنش‌ها در منطقه جلوگیری کند.

نیم ساعت پیش

مدیر سامانه هوشمند سوخت گفت: تجهیزات تولید کارت سوخت در حال به روزرسانی است.

نیم ساعت پیش

نماینده ولی‌فقیه در خراسان جنوبی یا بیان اینکه سیلی ایران اسلامی به رژیم غاصب صهیونیستی تن دشمنان را لرزاند، گفت: این سیلی یک عید بزرگ است‌.

نیم ساعت پیش

دفتر اطلاع رسانی دولت فلسطین در نوار غزه اعلام کرد: «رژیم اشغالگر ۴۰۰ فلسطینی را در بیمارستان الشفاء اعدام کرد و امروز توانستیم ۹ جسد دیگر را کشف کنیم.»

نیم ساعت پیش

برای اعزام زائران به سرزمین وحی، از سال گذشته تاکنون چه شرایط و تصمیماتی اخذ شد؟

نیم ساعت پیش

عکس جلد روزنامه خبرورزشی در تاریخ ۷ فروردین سال ۱۳۹۳ را ملاحظه می‌کنید.

نیم ساعت پیش

بیشتر...