خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

علیرضا طبایی: ابتهاج بر ادبیات ما تاثیرگذار بود ایسنا

علیرضا طبایی: ابتهاج بر ادبیات ما تاثیرگذار بود

علیرضا طبایی که معتقد است «سایه» از دیدگاه‌های مختلف بر ادبیات ما تاثیرگذار بود، از سهم او در تحولات غزل و شعر نو می‌گوید.

این شاعر پیشکسوت در گفت‌وگو با ایسنا دربارۀ ویژگی‌های شعر امیرهوشنگ ابتهاج (هـ. ا. سایه) و در پی درگذشت این چهرۀ فقید ادبیات فارسی گفت: ابتهاج از دیدگاه‌های مختلف بر ادبیات ما تاثیرگذار بود؛ به‌خصوص در چند دهۀ اخیر، در تکوین و تحول غزل نقش موثری داشت.

او همچنین بیان کرد: ایشان مثل چند نفری دیگر در تحول و زنده نگاه داشتن غزل و میراثی که از گذشتگان به ما رسیده و همچنین در تحولی که در این چند سال در قالب غزل، فرم و شکل و محتوای غزل به وجود آمده، سهم داشتند، در کنار افراد دیگر در این زمینه فعالیت می‌کردند، تلاشی کردند و خوشبختانه تلاش‌شان موثر واقع شد.

طبایی در عین حال درباره فعالیت «سایه» در عرصۀ شعر نو نیز گفت که او از گذشته‌های دور، یعنی از چند دهۀ قبل در عرصۀ شعر نیمایی فعالیت و تحولاتی را که به وجود آمده بود، دنبال می‌کرد.

او بر این باور است که هوشنگ ابتهاج در تحولات عرصۀ شعر نیمایی سهم داشت و تکمیل کرد: برای مثال، چند کتابی که از ایشان در گذشته منتشر شده، در حقیقت جلوه‌ای از همان تاثیرپذیری و تاثیرگذاری بر شعر نیمایی است.

علیرضا طبایی در پایان علت این اثرگذاری را چنین عنوان کرد: چون در قالب نیمایی کار می‌کرد. البته بعدها بیشتر قالب غزل گرایش پیدا کرد و بیشتر در این زمینه فعالیت کرد.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

فارس نوشت: «محمد بن سلمان» ولیعهد ۳۷ ساله سعودی طی چند سال اخیر با گام‌هایی استوار و پشت‌هم،  پیشرفت‌های چشمگیری در مسیر رسیدن به کرسی پادشاهی داشته و آخرین گام را پیش از تکیه زدن به کرسی پدرش، سه‌شنبه‌شب  برداشت و بافرمانی سلطنتی، به مقام ریاست شورای وزرا که طبق روال در اختیار پادشاه عربستان است، رسید. 

4 ساعت پیش

کودکی در جنوب چین که پس از گیر کردن سرش بین نرده ها از بالکن طبقه هفتم یک مجموعه مسکونی آویزان شده بود با کمک یک جوان نجات یافت.

2 ساعت پیش

عیسی آل کثیر چند روزی است که دوباره با پرسپولیس تمرین می کند تا قرارداد جدیدی با این تیم امضا کند.

2 ساعت پیش

سازمان سنجش آموزش کشور کارنامه نهایی کنکور سراسری ۱۴۰۱ را منتشر کرد.

2 ساعت پیش

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر گفت: از این پس وام قرض الحسنه به بیماران نیازمند در شعب بانک قرض الحسنه مهر استان‌ها ارائه خواهد شد.

2 ساعت پیش

ئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: قیمت روغن ۵ کیلویی نسبت به دو ماه اخیر که ۴۰۰ هزار تومان بود الان ۲۹۵ هزار تومان شده است.

2 ساعت پیش

رئیس جمهور گفت: خط قرمز جمهوری اسلامی ایران، امنیت جان و مال مردم است و نمی‌شود نسبت به جان و مال مردم اجازه تعدی داد .

2 ساعت پیش

ایرنا نوشت: با اعلام خبر فوت مهسا امینی بعد از فراخوانی در گشت ارشاد، ناآرامی‌هایی در نقاط مختلف کشور شکل گرفته و در بسیاری از نقاط به اغتشاش و درگیری کشیده شده است، اما منشأ این اعتراضات، عوامل گسترش ناگهانی آن و راهکارهای درست رویارویی با آن، موضوعاتی مهم و پیچیده است که بررسی آنها، نیازمند دریافت نظر نخبگان است.​​​​​​​

3 ساعت پیش

لایحه اصلاح قانون اسقاط خودرو ۳ پیامد شامل تعارض منافع، عدم امکان جایگزینی فرسوده ها به دلیل پایین بودن مبلغ پیشنهادی بجای ارائه گواهی اسقاط و احتمال انحراف در منابع جمع شده را در پی دارد.

2 ساعت پیش

بیشتر...