عصرهامون |
۲ هفته پیش

عصر هامون سهم اندک آموزش های غیردرسی در سبد فرهنگی مدارس ظرفیت مغفول پرورش ادبیات کودک نوجوان

آموزش های غیردرسی اگرچه سهم زیادی در کشف استعدادها و پرورش خلاقیت های دانش آموزان دارد، اما در سیستان و بلوچستان بسیار کم مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از ادبیات بومی برای کودکان و نوجوانان می تواند در پرورش خلاقیت، تجسم و شناسایی استعدادهای آن ها موثر باشد.
به گزارشعصرهامون، کودکان و نوجوانان سیستان و بلوچستان معمولا بیش از همه با آموزش های درسی در ارتباط هستند و در دیگر موارد کمتر ورود می کنند.

در این میان ارگان هایی مانند آموزش و پرورش، حوزه هنری و نهاد کتابخانه ها و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می توانند آموزش های غیر درسی در جهت پرورش خلاقیت های آن ها داشته باشند که نقش کانون پرورش فکری در این زمینه پررنگ تر است.

تعداد زیادی از دانش آموزان در حوزه های روستایی و حاشیه شهرهای سیستان و بلوچستان زندگی می کنند که برای آموزش آن ها بر اساس شرایط کرونایی از فضای مجازی کمک گرفته می شود، اما در این شرایط تعداد اندکی از کودکان روستایی از آموزش مجازی بهره مند شده اند.

آموزش مجازی برای بسیاری از کودکان دور از ذهن است و حتی نتوانسته اند از آن برای دروس اصلی استفاده کنند، بنابراین از آموزش های اصلی دور افتاده اند.

به اذعان آمارها و متخصصان کودکان و نوجوانان سیستان و بلوچستان بهره هوشی خیلی بالایی دارند که باید به آن ها کمک شود تا از این بهره هوشی استفاده کنند و اگر در حوزه های غیردرسی هم به آن ها بها داده شود می توانند پیشرفت داشته باشند. 

ادبیات کودک ونوجوان در سیستان و بلوچستان مهجور و دور افتاده است، در حالیکه می تواند در پرورش خلاقیت و تجسم کودکان تاثیر بسزایی داشته باشد، میزان خروجی و مخاطب آن نشان دهنده این امر است و باید برای توسعه این حوزه در استان و بهره مندی کودکان و نوجوانان که سرمایه اصلی استان هستند اقدام کرد تا دریچه های خلاقیت به سوی آن ها گشوده شود.

علاوه بر آن می توان با دخالت آن ها در این حوزه زمینه را برای پرورش خلاقیت های ادبی این سرمایه های آینده آماده کرد، سیستان و بلوچستان جوانترین استان کشور است و علاوه بر آن زمینه های زیادی برای تولید آثار شاخص در حوزه ادبیات کودک و نوجوان دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

لزوم وجود انجمن های تخصصی کودکان و نوجوانان در سیستان و بلوچستان

معصومه کلبعلی، معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان سیستان و بلوچستان در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: ادبیات کودک و نوجوان دارای دوره های طلایی است که با بررسی و تعمیم آن و بومی سازی برای منطقه و استان می توانیم دستاوردهای خوبی داشته باشیم.

وی ادامه داد: تاریخچه این ادبیات در دنیا حداکثر به 2 سده گذشته بر می گردد که نویسندگان در این حوزه ظهور کردند و آثار بزرگی داشتند که از جهات گوناگون به تنوع و گستردگی موضوع انجامید.

این مقام مسئول بیان کرد: این نویسندگان با توجه به یافته های روانشناسی کودک به سلایق و نیازهای این گروه سنی توجه داشتند و مخاطب خود را پیدا کردند که نسل های پی در پی این آثار را دنبال می کنند.

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: دوره دوم طلایی بعد از جنگ جهانی دوم شکوفایی ادبیات کودک و نوجوان به علت گسترش کتابخانه های عمومی و بهبود وضعیت پخش کتاب و همزمان با تشکیل موسسات فرهنگی جهانی در این حوزه بود، رقم خورد.

کلبعلی عنوان کرد: با توجه به ظرفیت هایی که در این زمینه داریم نیاز است که با نویسندگان در این حوزه ارتباط برقرار شود، لزوم وجود انجمن های تخصصی کودکان و نوجوانان در سیستان و بلوچستان احساس می شود.

وی ادامه داد: این انجمن ها با هدف کشف و پرورش استعدادهای ادبی در استان فعالیت دارند و لازم است اندیمشندان و پژوهشگران نشست های تخصصی تر داشته باشند.

این مقام مسئول افزود: گسترش کتابخانه های عمومی و مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که کتابخانه های تخصصی دارند ضروری است و با توجه به گستره استان ما اقلام فرهنگی ویژه کودکان و نوجوانان بسیار کم است.

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کمتر از 2 درصد این قشر را در استان تحت پوششی قرار داده است.

کلبعلی بیان کرد: سیستان و بلوچستان جوانترین استان کشور است و باید این نیاز بیشتر دیده و برآورده شود، ایجاد نشریات و مجلات تخصصی با رویکرد نقد آداب و رسوم، قصه ها و ادبیات بکر استان همکاری همه دستگاه های مسئول را می طلبد.

بررسی بسترهای ادبیات کودک و نوجوان از آداب و رسوم تا لالایی های مادرانه

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بسترهای ادبیات کودک و نوجوان از نظر موضوع و درون مایه باید با توجه به داشته ها، سنن و آداب و رسوم بررسی شوند.

وی ادامه داد: دسته اول قصه های فرهنگ عامه است که فرهنگ نامه دوران کودکی بشر محسوب و در آن همه چیز به طور ساده، صریح و بدون پیچیدگی های عاطفی بیان می شود که کودکان با آداب و سنن منطقه خود آشنا می شوند که در استان ما ظرفیت خوبی دارد اما کمتر به این جنبه ها پرداخته شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: اسطوره ها الگوی قهرمانی مثبت برای بچه ها هستند و صفات شایسته ای دارند که قابلیت تقلید دارند و در استان ما ظرفیت زیادی در این زمینه دیده می شود مانند مانند زال و سیمرغ.

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: دسته سوم افسانه ها و قصه های پریان که از ادبیات شفاهی محسوب می شوند و چهره های نامتعارف روح، جن و پری و ... را شامل می شود و در استان ما هم وجود دارد و در فرهنگی عامه دیده می شود.

کلبعلی بیان کرد: دسته بعدی حماسه است و خاستگاه قهرمان حماسی شاهنامه رستم قهرمان سیستان است و قهرمانان بومی و تاریخی مانند یعقوب لیث صفاری و ... در این خطه داریم.

وی ادامه داد: همچنین قصه های پندآموزی که دارای تمثیل کوتاهی هستند هم می تواند در حوزه ادبیات کودک و نوجوان مورد استفاده قرار گیرد که از جمله می توان به کتاب پنج ارغن استاد رئیس الذاکرین اشاره کرد.

این مقام مسئول بیان کرد: لالایی ها، ترانه های مادرانه، اشعار و لیکوها هم در سیستان و بلوچستان در حوزه ادبیات کودک و نوجوان دسته بندی می شود که کمتر مورد استفاده قرار گرفته است.

انتهای پیام/
 
 
 


#‌اخبار #‌سیستان_و_بلوچستان منبع: عصرهامون

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مدیریت نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس از درج شرکت «گروه صنعتی انتخاب الکترونیک آرمان» در شرکت فرابورس خبر داد.

1 ساعت پیش

مدیریت نظارت بر بازاراولیه سازمان بورس اعلام کرد: شرکت «صنایع مس افق کرمان» به عنوان ناشر اوراق بهادار درج شد.

2 ساعت پیش

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد: کلیه سهامدران حقیقی و حقوقی باید کد شهاب حساب را در سیستم بانکی خود ثبت کنند تا پرداخت سود، اصل سررسید اوراق و ... با اختلال مواجه نشود.

2 ساعت پیش

شرکت «سرمایه‌گذاری هامون صبا» در بازار اول فرابورس درج شد.

3 ساعت پیش

مدیر نظارت بر بازار اولیه از درج شرکت «مجتمع جهان فولاد سیرجان» در فرابورس ایران خبر داد.

3 ساعت پیش

اعلام نتایج چهارمین دور مذاکرات وین در 17 اردیبهشت 1400,در چهارمین دور از رایزنی ها برای احیای برجام در وین چه گذشت؟,گزارشی از چهارمین دور مذاکرات برجام در وین,,واکنش‌ها به برگزاری چهارمین مذاکرات وین در 17 اردیبهشت 1400,واکنش بایدن به نتایج چهارمین دور مذاکرات وین,برگزاری دور پنجم مذاکرات برجام در وین,,,

3 ساعت پیش

یک کارشناس اقتصادی گفت: تحقیقات در کشورهای مختلف نشان داده که بازار سرمایه نه تنها تورم زا نیست، بلکه سدی در مقابل تورم است، بنابراین با استناد به چه مدارک و شواهدی  گفته می شود که بورس عامل تورم است ؟!

4 ساعت پیش

نمادهای معاملاتی (سدشت۱)، (وبملت۱)، (کلوند۱) و (کماسه۱) متوقف شدند.

4 ساعت پیش

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۶ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۹ ارز افزایش و ۶ ارز کاهش یافت. نرخ ۱۱ ارز نیز ثابت ماند.

4 ساعت پیش

سهام بازارهای آمریکا در پایان معاملات دیروز، علی‌رغم گزارش اشتغال ناامیدکننده این کشور رشد کرد و شاخص داوجونز به رکورد تاریخی جدیدی دست یافت.

4 ساعت پیش

دو هزار میلیارد تومان اوراق اجاره به منظور سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس توسط (ومهان) منتشر می‌شود.

4 ساعت پیش

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه میزبان عرضه ۶ هزار تن ورق گالوانیزه خودرو و یک هزار تن ورق گالوانیزه لوازم خانگی است.

4 ساعت پیش

سامانه دوم راه اندازی نشود 4300 لیتر در ثانیه کمبود آب شرب خواهیم داشت

19 ساعت پیش

ممنوعیت خرید و فروش مسکن ملی,سلب امتیاز متقاضی طرح اقدام ملی مسکن در صورت فروش امتیاز

19 ساعت پیش

پیش بینی سهام عدالت در خرداد 1400,ارزش سهام عدالت در 15 اردیبهشت 1400,سود دوم سهام عدالت چه زمانی پرداخت می شود,جزئیات سهام جدید برای سهام داران عدالت, شرکت سرمایه‌گذاری امید ایرانیان چیست

19 ساعت پیش

بیشتر...