شما نیوز |
1 روز پیش

اگر بدن به واکسن واکنش نشان ندهد، خوب است یا بد

اگر بدن به واکسن واکنش نشان ندهد، خوب است یا بد؟
آنچه دیگران می خوانند:
  • قیمت پراید صعودی شد | جدول قیمت پراید 24 شهریور

  • فال روزانه پنجشنبه 25 شهریور + فال حافظ

  • اولین مصاحبه جنجالی بیاینا محمودی بعد از پایان گاندو | ماجرای حجاب شارلوت و زنده بودن محمد

  • عکس لورفته از شارلوت سریال گاندو در کنار همسر واقعی اش | مصاحبه جنجالی با شارلوت

  • عکس لورفته از شارلوت سریال گاندو در کنار همسر واقعی اش | مصاحبه جنجالی با شارلوت

    عکس لورفته از شارلوت سریال گاندو در کنار همسر واقعی اش | مصاحبه جنجالی با شارلوت

به گزارش شمانیوز: بسیاری از افراد وقتی بعد از دریافتواکسنکووید-۱۹ دچار سردرد می‌شوند یا کمی احساس بیماری می‌کنند، این‌ طور برداشت می‌کنند که سیستم ایمنی بدنشان سخت در حال کار است. در مقابل، برخی دیگر که بعد از تزریقواکسندچار هیچ عارضه‌ای نمی‌شوند نگران هستند که ممکن استواکسنکار خود را درست انجام نداده یا سیستم ایمنی بدن آنها واکنش درستی بهواکسننشان نداده باشد. اما آیا واقعا ارتباطی بین عوارضی که بعد از واکسن مشاهده می‌کنید و آن‌ چه در سطح سلولی درون بدن شما اتفاق می‌افتد وجود دارد؟

در ابتدا باید بین عوارض جانبی و واکنش بدن به واکسن تفاوت قائل شد. واکسن، سیستم ایمنی بدن شما را تحریک می‌کند تا از شما در برابر ویروس کرونا محافظت کند؛ این روند گاهی اوقات می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند اما الزاماً همه افراد این عوارض را تجربه نمی‌کنند.

سن واکسیناسیون عمومی کرونا در کشور به بالای 40 سال رسیده و در برخی شهرستان‌ها نیز افراد بالای 18 سال در حال واکسینه شدن هستند.

هر دارو و فرآورده بیولوژیکی مانند واکسن، ممکن است عوارضی در بر داشته باشد؛ این روزها با افزایش پوشش واکسیناسیون در کشور، ممکن است این سؤال در ذهن دریافت‌کنندگان واکسن ایجاد شود که آیا عدم بروز عوارض جانبی، به معنای بی‌اثر بودن واکسن کروناست؟

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که عوارض گزارش‌ شده از واکسن‌های کووید19، عمدتاً خفیف تا متوسط و کوتاه‌مدت بوده و شامل تب، احساس خستگی، درد عضلانی، سردرد، لرز، اسهال و درد محل تزریق است.

واکسن، سیستم ایمنی بدن شما را تحریک می‌کند تا از شما در برابر ویروس کرونا محافظت کند؛ این روند گاهی اوقات می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند اما الزاماً همه افراد این عوارض را تجربه نمی‌کنند.

سازمان جهانی بهداشت همچنین می‌گوید بروز عوارض جانبی واکسن کرونا، نمی‌تواند منعکس کنننده میزان پاسخ ایمنی بدن شما به واکسن باشد؛ بنابراین اگر واکسن زده‌اید و عوارض جانبی نداشته‌اید، بدین معنا نیست که واکسن ایمنی‌زایی نداشته است، چرا که ایمن شدن در مقابل بیماری کرونا با تزریق واکسن، منوط به بروز عوارض جانبی واکسن کرونا نیست و در بسیاری از افراد ممکن است این عوارض بروز پیدا نکند.

وقتی واکسن دریافت می‌کنید بدن شما چه کاری انجام می‌دهد؟

سیستم ایمنی بدن شما از طریق دو سیستم مختلف به مولکول‌های خارجی که هر واکسنی را تشکیل می‌دهند پاسخ می‌دهد. پاسخ اولیه به دلیل آن‌ چه پاسخ ایمنی ذاتی نامیده می‌شود اتفاق می‌افتد. این سیستم به محض این‌ که سلول‌های بدن شما متوجه شوند در معرض هر گونه ماده خارجی از یک ترکش گرفته تا یک ویروس قرار گرفته‌اند، فعال می‌شود. هدف این سیستم از بین بردن مهاجم است. گلبول‌های سفید خون به نام نوتروفیل‌ها و ماکروفاژها برای از بین بردن این مهاجم تلاش می‌کنند.

این اولین خط دفاعی نسبتا کوتاه‌مدت است و چند ساعت یا  چند روز طول می‌کشد اما فعال‌شدن خط دوم دفاعی روزها تا هفته‌ها به طول می‌انجامد. این پاسخ ایمنی سازگارشونده که ماندگاری آن طولانی‌مدت است به سلول‌های T و B سیستم ایمنی بدن شما متکی است. این سلول‌ها یاد می‌گیرند مهاجمان خاص مانند پروتئین ویروس کرونا را تشخیص دهند. اگر این سلول‌های ایمنی، در ماه‌ها یا حتی سال‌های آینده دوباره با این مهاجم روبه‌رو شوند، آن را شناسایی و آنتی‌بادی‌ تولید می‌کنند که آن را از بین می‌برد. درباره واکسن‌های سارس-کووید-۲، ایجاد پاسخ انطباقی که محافظت طولانی‌مدت در برابر ویروس را به همراه دارد، تقریباً دو هفته طول می‌کشد. علایمی که در یکی - دو روز بعد از دریافت واکسن با آنها مواجه می‌شوید، بخشی از پاسخ ایمنی ذاتی است. واکنش التهابی بدن که با هدف پاکسازی سریع مولکول‌های خارجی صورت می‌گیرد.

عوارض بعد از تزریق واکسن چه معنایی دارد؟

عوارضی که بعد از تزریق واکسن بروز می‌کند از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است اما این‌ که پاسخ اولیه چقدر چشمگیر است، لزوماً به پاسخ طولانی‌مدت مربوط نمی‌شود. در خصوص دو دوز واکسن کووید-۱۹، بیش از ۹۰ درصد افراد واکسینه‌شده پاسخ ایمنی تطبیقی محافظتی پیدا کرده‌اند؛ در حالی که کمتر از ۵۰ درصد دچار عوارض جانبی شدند که بیشتر آنها خفیف بوده‌اند. نکته اصلی این است که شما نمی‌توانید بر اساس عوارض بیرونی‌ که مشاهده می‌کنید، میزان عملکرد واکسن در بدن‌تان را ارزیابی کنید. افراد مختلف پاسخ ایمنی قوی یا ضعیف به واکسن نشان می‌دهند اما عوارض جانبی پس از تزریق واکسن به شما نمی‌گوید که جزو کدام دسته هستید. در واقع دومین پاسخ ایمنی، یعنی پاسخ ایمنی تطبیقی است که به بدن کمک می‌کند تا ایمنی کسب کند، نه پاسخ التهابی که تحریک‌کننده دردهای اولیه است. این امکان هم وجود دارد که شما بعد از دریافت واکسن متوجه هیچ‌گونه عوارضی نشوید.

اگر بعد از تزریق واکسن احساس بیماری کنیم، آیا این نشان‌دهنده مصونیت قوی است؟

دانشمندان هیچ‌گونه ارتباطی بین واکنش التهابی اولیه و پاسخ طولانی‌مدت که منجر به ایمنی در برابر بیماری می‌شود، شناسایی نکرده‌اند. هیچ‌گونه شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد فردی با عوارض جانبی واضح‌تر بعد از تزریق واکسن در برابر کووید-۱۹ ایمنی پیدا کند و هیچ دلیلی وجود ندارد که  یک پاسخ ایمنی ذاتی شدید، پاسخ انطباقی فرد را بهتر کند. واکسن‌های مجاز کووید-۱۹ ایمنی محافظتی را برای بیش از ۹۰ درصد از دریافت‌کنندگان فراهم می‌کند اما کمتر از ۵۰ درصد افراد برخی واکنش‌ها نسبت به واکسن را گزارش می‌دهند و تعداد بسیار کمی هم  واکنش شدید دارند.

منبع: بهداشت نیوز#‌اخبار منبع: شما نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

با نزدیک شدن به زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری، برای بسیاری از داوطلبان کنکور، میزان شهریه شبانه یا نوبت دوم مورد سوال واقع می شود. رشته محل های شبانه یا نوبت دوم، رشته محل هایی هستند که در دانشگاه های دولتی برگزار می شوند ولی دانشجو باید بابت تحصیل در رشته محل های شبانه یا نوبت دوم شهریه بپردازد.

دیروز

زنان باردار در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ویروس کرونا نیستند ولی در صورت ابتلا، احتمال بروز بیماری شدیدتر در آن‌ها وجود دارد. بنابراین سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند زنان باردار نیز واکسن بزنند. 

دیروز

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

دیروز

پیش‌فروش جدید تارا به زودی آغاز می‌شود, بر اساس اطلاعات به‌دست آمده، طرح جدید پیش‌فروش تارا، جدیدترین محصول ایران‌خودرو آغاز می‌شود.

دیروز

قیمj بیت کوین در ساعت 12 و 30 دقیقه صبح به وقت ایران روی 47 هزار و 167 دلار قرار داشت و تغییرات قیمتی آن در 24 ساعت و 7 روز گذشته مثبت بود.

دیروز

وام ارزان با سود پایین/ شرایط وام جدید بانک ملی چیست؟

دیروز

ناصر فریادشیران معاون ورزشی باشگاه استقلال می‌گوید مجریان برنامه فوتبال برتر خارج از اصول حرفه‌ای رفتار می‌کنند.

دیروز

مسئول روابط عمومی وارد کنندگان موبایل درباره ماجرای غیرفعال شدن موبایل‌های «شیائومی» در ایران توضیحاتی ارائه کرد.

دیروز

شکری نیا گفت: شبکه سپهر ویژه برنامه «سین» را با هدف معرفی برنامه‌ های شاخص شبکه‌ ها و بخش های مختلف صداوسیما تولید می‌ کند.

دیروز

معاون ورزشی باشگاه استقلال به شدت از رفتار دو مجری گلایه دارد و در مصاحبه‌ای به دلایل آن پرداخت.

دیروز

روز قبل خبر رسید که گوشی‌های شیائومی در برخی از کشورها از جمله ایران به صورت خودکار غیرفعال می‌شود. دلیل این مساله تحریم اعلام شده بود. اما حالا انجمن واردکنندگان موبایل می‌گوید فقط برخی از گوشی‌های شیائومی لاک می‌شود. اما کدام‌ها؟

دیروز

حمید استیلی به علت پارگی مینیسک زیر تیغ جراحان رفت و زانوی آسیب دیده خود را جراحی کرد.

دیروز

​بانک صادرات ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد سهامداران شرکت دامداری «تلیسه نمونه» با نماد «تلیسه» می‌توانند از روز دوشنبه ٢٢ شهریورماه ١٤٠٠ به مدت یک سال برای دریافت سود سهام این شرکت در سال مالی منتهی به ٣٠ اسفندماه ٩٩ به شعب بانک صادرات ایران در سراسر کشور مراجعه کنند.

دیروز

رئال مادرید فصل جدید لیگ قهرمانان اروپا را با پیروزی آغاز کرد و در خانه اینتر با یک گل بازی را به سود خود به پایان رساند. پورتو هم در حضور طارمی یک تساوی ارزشمند را برابر اتلتیکو مادرید در اسپانیا کسب کرد.

دیروز

مهاجم سرشناس پاری سن ژرمن در دیدار برابر کلوپ بروژ مصدوم شد و نتوانست به بازی ادامه دهد.

دیروز

بیشتر...