خبر 24 |
۱ هفته پیش

ماجرای مهاجرت پزشکی مردم سیستان به پاکستان خبر24

ماجرای مهاجرت پزشکی مردم سیستان به پاکستان
به گزارش خبر۲۴، ملک فاضلی درباره دسترسی مردم سراوان به پزشک اظهار کرد: سراوان به نوعی دورترین یا شرقی‌ترین شهر کشور است. سراوان تا زاهدان به عنوان مرکز استان که در آن خدمات پزشکی در سطح تخصصی و فوق‌تخصصی عرضه می‌شود، ۲۵۰ کیلومتر فاصله دارد. مردم بالاجبار برای دسترسی به پزشک از راه‌های فرعی بین سراوان-خاش رفت‌وآمد می‌کنند که میزان تصادفاتی که در این منطقه اتفاق می‌افتد بسیار بالاست و در سال‌های گذشته چندین تصادف منجر به مرگ و معلولیت دائم را در این محور شاهد بودیم.

نماینده مردم سراوان در مجلس افزود: امروزه نیز موارد بسیاری گزارش می‌شود که بیمار در حین مسافرت برای دسترسی به پزشک از سراوان به زاهدان، فوت کرده است.

فاضلی درباره پوشش خدمات پزشکی در روستاها گفت: در چند سال گذشته، مراکزی که باید سه پزشک در آن مستقر باشد، در ۸۰ درصد مواقع تنها یک پزشک داشته‌اند!

وی همچنین با اشاره به اینکه سرانه پزشک در سراوان دو پزشک به ازای هر ۱۰ هزار نفر است، عنوان کرد: همین سرانه دو پزشک هم ناپایدار است و پزشکان حضور دائمی در این مناطق ندارند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: آمارهایی که وزارت بهداشت در خصوص تعداد پزشک می‌گوید، اشتباه نیست اما در این اعداد اصلاً اشاره‌ای به کیفیت و دسترسی نمی‌شود به طور مثال جایی را اعلام می‌کنند چهار پزشک دارد اما این پزشکان، ۴ ساعت می‌آیند، سر می‌زنند و برمی‌گردند. متاسفانه خدمت رسانی به این نواحی انجام تکلیف نیست و صرفاً رفع تکلیف است.

وی با اشاره به این که در شهر سیرکان باید حداقل سه پزشک داشته باشیم، خاطرنشان کرد: فاصله سیرکان از سراوان حدود ۲۵۰ کیلومتر است و از نظر فاصله‌ی زمانی تقریباً سه ساعت فاصله دارد اما این شهر تنها یک پزشک دارد همچنین در مناطق مرزی استان مثل کشتگان یا دهشک درمانگاه‌هایی را می‌بینیم که خالی هستند.

فاضلی با تایید اینکه مردم بم‌پشت، از توابع شهرستان سراوان استان سیستان و بلوچستان، برای دسترسی به پزشک راهی پاکستان می‌شوند، گفت: سراوان حدود ۸۴ کیلومتر مرز مشترک با کشور پاکستان دارد، خاصیت مرز به خصوص در سراوان این است که روستاهای این منطقه با روستاهای پاکستان بسیار نزدیک هستند و فاصله‌شان در حد ۵ کیلومتر است. کمبود پزشک در منطقه سراوان و سهولت دسترسی به این مراکز در حدی است که مردم برای دسترسی به پزشک راهی این مراکز در بعضی از شهرهای بلوچستان پاکستان می‌شوند!

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره راهکارهای جبران کمبود پزشک و لزوم جذب بیشتر دانشجوی پزشکی گفت: گزینش نیروی پزشکی باید با استناد به نیاز منطقه باشد و گزینش از محل یا بومی گزینی باید با اخذ تعهد محضری جهت خدمت به همان منطقه صورت گیرد. همچنین رقابت بین دانش‌آموزان منطقه سه باید با همان منطقه باشد.

وی درباره بومی گزینی دانشجویان عنوان کرد: دانشگاه‌های هر ناحیه از کشور باید سهمیه‌ای برای شهرستان‌های تابعه داشته باشد؛ به طور مثال دانشگاه زاهدان باید سهمیه جداگانه برای سراوان، سهمیه برای خاش و... داشته باشد. نماینده مردم سراوان در مجلس یازدهم افزود: پزشک تا زمانی که تضمین برای خودش نبیند در مناطق روستایی ماندگاری ندارد. مگر اینکه با تعهد باشد. در همین راستا و برای ایجاد انگیزه و ضمانت برای پزشکان، اولین کاری که می‌شود انجام داد آن است که امکان هیئت علمی شدن پزشکان را فراهم کنیم و لازمه آن احداث دانشکده پزشکی است.

فاضلی در آخر با اشاره به کمبود شدید پزشک در سراوان یادآور شد: جمعیت سراوان نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر است و نیاز مبرم به پذیرش دانشجوی پزشکی دارد و برای تامین پزشک خود باید دانشکده علوم پزشکی داشته باشد.


منبع: خبر 24

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

عابدینی، دبیر کمیته علمی کووید ۱۹ گفت: خاصیت مغناطیسی ایجاد شده در بدن برخی دریافت کننده‌های واکسن کرونا ممکن است در هر نوع از این واکسن بروز کند. بر اساس فرضیه‌ها ممکن است این عارضه بر اساس مواد موجود در واکسن بروز کند. به دنبال یافتن دلیل علمی این موضوع هستیم.

۱ هفته پیش

«غیبت هنر» عنوان گزارشی است که در آن حضور بسیار کمرنگ اهالی فرهنگ و هنر در این دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری بررسی شده است.

۱ هفته پیش

مجری یک شبکه عراقی گفت: بهتر است بشار رسن در فصل آینده به پرسپولیس و ایران برگردد یا به یک لیگ اروپایی برود.

۱ هفته پیش

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: میزان اعمال قانون در طرح محدودیت تردد برای شهرهای گروه قرمز مبلغ یک میلیون تومان و شهرهای زرد و نارنجی به میزان پانصد هزار تومان است.

۱ هفته پیش

بندرعباس-نماینده ولی فقیه در هرمزگان افزود: حضور در انتخابات استفاده از حق و انجام تکلیف است و مشارکت درآن موجب افزایش عزت و استقلال کشور خواهد شد.

۱ هفته پیش

بوژیدار رادوشوویچ ، ناامید از بدقولی مدیران باشگاه به کشورش رفته و شاید این آغاز جدایی او از پرسپولیس باشد.

۱ هفته پیش

معاون وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اعتبار رتبه‌بندی تامین می‌شود، به این پرسش پاسخ داد که آیا رتبه‌بندی معلمان با تغییر دولت متوقف خواهد شد؟!

۱ هفته پیش

وزیر اقتصاد و دارایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ۴۰ درصد باقیمانده سهام عدالت چه زمانی آزادسازی خواهد شد، گفت: این موضوع وابسته به شرایط بازار است، اگر شرایط بازار مناسب شود اقدامات لازم برای آزادسازی ۴۰ درصد دوم سهام عدالت انجام می شود.

۱ هفته پیش

قیمت جهانی طلا در معاملات امروز، دوشنبه، همچنان تحت تاثیر گزارش هفته گذشته که نشان می‌داد تورم آمریکا بیش از حد انتظار بالا رفته است، رشد کرد.

۱ هفته پیش

باشگاه الهلال عربستان اعلام کرد با لئوناردو ژاردیم سرمربی پرتغالی سابق موناکو قراردادی یک ساله امضا کرد.

۱ هفته پیش

تیم ملی فوتبال ایران برای دیدارهای مقدماتی جام جهانی از پیراهن‌های جدید سفید و قرمز استفاه خواهد کرد.

۱ هفته پیش

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد میزان ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران در حال حاضر ۱۶ برابر سقف تعیین‌شده در برجام است.

۱ هفته پیش

یکی از چالش های افرادی که صاحب ایده و دانش هستن

۱ هفته پیش

در نمایشگاه «اولین نمایشگاه توانمندسازی و حمایت از شرکت‌های منطقه در تامین نیازهای شرکت‌های پتروشیمی ماهشهر»، شرکت‌های پتروشیمی بندر امام، کارون، اروند، شهید تندگویان، خوزستان، بوعلی سینا، شرکت فجر انرژی خلیج فارس و شرکت عملیات غیرصنعتی و خدمات صنایع پتروشیمی در منطقه با هدف تأمین نیازهای خود از واحد‌های تولیدی منطقه ماهشهر و با حضور مدیران عامل این شرکت‌ها ۶۶ تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

۱ هفته پیش

بیمه تعاون در راستای سیاست های ترویج علم در صنعت بیمه، اقدام به دستاوردهای پژوهشی متخصصان آکادمیک کرده است.

۱ هفته پیش

بیشتر...