ایران آنلاین |
۱ هفته پیش

مهاجرت سراب جاذبه ها دافعه ها ایران آنلاین

مهاجرت؛ سراب جاذبه ها و دافعه ها
حسین میرزاییجامعه شناس، عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی

مهاجرت، به‌عنوان یک پدیده پیچیده و چند بعدی، در دهه‌های گذشته در سطح جهان رشدی صعودی داشته و افراد به دلایل متعدد جلای وطن کرده و در جای دیگر این کره پهناور سکنی گزیده‌اند.

روزنامه ایران:مهاجرت، به‌عنوان یک پدیده پیچیده و چند بعدی، در دهه‌های گذشته در سطح جهان رشدی صعودی داشته و افراد به دلایل متعدد جلای وطن کرده و در جای دیگر این کره پهناور سکنی گزیده‌اند. مهاجران به طور متوسط 3.5 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند.

ایرانیان نیز به دلایل متعدد از روند مهاجرتی جامعه جهانی تبعیت کرده و مقاصدی را برای مهاجرت خود برگزیده‌اند. طبق آمار رصدخانه مهاجرت ایران، در بین کشورهای جهان رتبه مهاجرفرستی ایران 54 و در جذب استعدادها رتبه 78 را داراست. طبق این آمار، وضعیت مهاجرت در ایران، نسبت به مهاجرت‌های جهانی، برعکس آنچه در فضای عمومی کشور منتشر می‌شود، بدتر نیست. این مهاجرت‌ها، با انگیزه‌های گوناگون و به سه دلیل عمده اتفاق افتاده است؛ دافعه مبدأ، جاذبه مقصد یا هر دو. پناهندگی‌های سیاسی-اجتماعی، میزان بازگشت متخصصان و دانش‌آموختگان ایرانی به کشور، مهاجرت کارآفرینان، ورزشکاران و کادر پزشکی و قدرت کم گذرنامه، شاخص میل مهاجرت ازجمله نگرانی‌ها درباره مهاجرفرستی در ایران می‌تواند قلمداد شود. همچون سایر پدیده‌های اجتماعی در ایران، وضعیت بدین شکل که رسانه‌های آن سوی آبی از ایران و جهان بازنمایی می‌کنند، نیست. نه زندگی در ایران آنگونه که آنها می‌خواهند القا کنند فلاکت بار است و نه زیست در دنیای غربی آنچنان که نشان می‌دهند بهشت‌وار. هر کس که مدتی را در غرب زندگی کرده باشد می‌داند که هر منطقه از جهان، حتی پیشرفته‌ترین و توسعه‌یافته‌ترین مناطق هم مشکلات خاص خود را دارند. فارغ از سیاه‌نمایی‌هایی که رسانه‌های معاند از وضعیت زیست در ایران ارائه می‌دهند، مدیریت پدیده‌هایی چون فقر، نابرابری، فساد اقتصادی و اجتماعی، بیکاری، بحران‌های محیط زیستی و... در ایران دچار مشکلاتی است. فقدان اراده سیاسی قوی برای حل این مسائل شاید دافعه‌ از مبدأ را ایجاد می‌کند. نخبگان برای بازگشت به کشور نیاز به افق امیدبخش دارند و فشار و فساد اقتصادی، عدم فرصت‌های ایفای نقش برابر و احساس غیرمفید بودن، عدم شفافیت در حکمرانی، در کنار سیاه‌نمایی‌های رسانه‌ای، آنها را جذب مقصدهای دیگر می‌کند.
قدر مسلم، اگر کیفیت حکمرانی در کشور افزایش یابد - چیزی که بدان امیدبسته‌ایم- می‌تواند مهاجرفرستی را کاهش و جذب نخبگان را افزایش دهد. ایران کشوری است که برای هر ایرانی بهترین مکان برای زیست است اگر شرایط به گونه‌ای مطلوب‌تر اداره شود.
عدم شفافیت، فشار و فساد اقتصادی می‌تواند زمینه مهاجرت را برای هر ایرانی دوستدار وطن فراهم کند بی‌آنکه چشم‌انداز چندان بهتری در جای دیگر منتظر او باشد. ایرانیان کشور خود را دوست دارند و تمایل دارند در کشور خود زندگی کرده و برای اعتلای آن کوشش کنند به شرط آنکه حکمرانان نیز در عمل نشان دهند که منافع جمعی کشور بر سایر مطامع برتری دارد.
 

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

برگزیدگان جشنواره سراسری گوهر فاطمی در رشته های "عکاسی، خوشنویسی، شعر و داستان، طراحی، مقاله و پژوهش، نماهنگ و موشن گرافیک، نقاشی کودکان و نمایشگاه آب و آیینه" معرفی و تجلیل شدند.

نیم ساعت پیش

مردم به دلیل انحصاری بودن خودرو در کشور راهی جز اقبال به سمت محصولات داخلی ندارند از این رو قیمت انواع خودرو همواره برای مشتریان از اهمیت زیادی برخوردار است.

1 ساعت پیش

ركورد ۳ ساله فروش ماهانه شکسته شد؛ شرکت لعابیران در دی ماه ۱۴۰۰ موفق شد، ۹۲۰ تن از محصولات خود را به فروش رساند.

1 ساعت پیش

دکتر اخلاقی فیض آثار مدیر عامل بانک تجارت از اعطای تسهیلات مرابحه در قالب کارت اعتباری تا سقف یک میلیارد ریال بر اساس اعتبارسنجی و بدون ضامن برای تمامی حقوق بگیران از این بانک خبر داد.

1 ساعت پیش

پیشتر گمانه‌زنی‌هایی درباره برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام و پایان دور هشتم مذاکرات مطرح بود اما پیگیری‌های به عمل‌آمده حاکیست که این موضوع فعلا در دستور کار اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک نیست.

2 ساعت پیش

هم‌وطنان عزیز توجه داشته باشند در صورت دریافت این چنین پیامک‌هایی، عجولانه عمل نکرده و اقدام به ثبت‌نام و ارسال اطلاعات هویتی خود نکنند."

2 ساعت پیش

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که دیپلمات های ایرانی پس از شش سال وقفه در نشست سازمان همکاری اسلامی در عربستان شرکت می کنند.

3 ساعت پیش

پاپ در سخنرانی و دعای هفتگی خود در میدان سنت پیتر خواستار انجام مذاکره برای خاموش کردن آتش بحران اوکراین شد.

3 ساعت پیش

با اینکه مشکلاتی در حوزه اقتصادی داریم که البته مسبب آن آمریکا است اما، این دلیل نمی‌شود که برخی با شیطنت بخواهند مردم را ناامید کنند زیرا این کار خیانت محسوب می‌شود.

3 ساعت پیش

متخصصان اظهار داشتند که باید برای تسریع روند واکسیناسیون در زنان باردار که میزان واکسیناسیون در میان آنها بسیار کمتر از عموم زنان است، اقدامات بیشتری انجام شود.

4 ساعت پیش

به نظر می‌رسد دلار آمریکا نمی‌تواند ذخیره‌ای مطمئن برای کشور‌ها باشد و روز به روز از نقش آن در بین کشور‌های دیگر کاسته می‌شود، از این رو کشور‌های مختلف میل به افزایش ذخیره طلا پیدا کرده اند.

4 ساعت پیش

وزیر صمت در جریان بررسی کلیات طرح حمایت از کارخانجات و واحد‌های صنعتی و تولیدی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ثروت یک کشور کسب و کار‌های فعال آن کشور هستند، گفت: خطای مدیران و شرایط اقتصادی نباید به کسب و کار‌ها و واحد‌های تولیدی آسیب بزند.

4 ساعت پیش

نامزدهایی نهایی اسکار ۲۰۲۲ روز ۸ فوریه ۲۰۲۲ (۱۹ بهمن) معرفی می‌شوند و مراسم اسکار نیز ۲۷ مارس ۲۰۲۲ (۷ فروردین) برگزار می‌شود.

5 ساعت پیش

شیدا حیدری - دانشجوی دکتری مدیریت گردشگری

5 ساعت پیش

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: در حال حاضر مذاکره و بحث‌ها انجام شده است امیدواریم به نتیجه برسیم که از فرصت تجارت آزاد اوراسیا با حضور قطری‌ها استفاده کنیم تا تولید محصول مشترک و صادرات به کشور‌های مختلف را داشته باشیم.

5 ساعت پیش

بیشتر...