مداخلات سفیر آمریکا در مسائل بغداد خبرنامه دانشجویان ایران

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، مردم عراق منتقد دیدارهای گاه و بی‌گاه «الینا رومانوفسکی» سفیر آمریکا با احزاب، فراکسیونها و شخصیتهای عراقی هستند که تا مرز مداخله در امور داخلی این کشور پیش رفته است.

پایگاه خبری المسله گزارش داد، «محمد السعیدی» فعال سیاسی و استاد دانشگاه عراقی در توئیتی نوشت: مسئولی در عراق نیست که سفیر آمریکا با او دیدار نکرده باشد. تنها جایی که وی به آن رفته است، نهادهای دولتی است یا خان جغان».

مقصود از خان جغان، مهمانسرایی است که در قرن ۱۴ میلادی در بغداد احداث شده بود و به عنوان هتل از آن استفاده می‌شد. در لهجه عامیانه عراقی نیز منظور مکانی است که هیچ ضابطه‌ای ندارد و به عبارتی «بی در و پیکر» است.

علی العقابی نیز یکی دیگر از فعالان عراقی است که درباره سفیر آمریکا نوشت، تنهایی جایی که سفیر آمریکا نرفته است، دیوان اوقاف تشیع و تسنن است.

سفیر آمریکا با شماری از مسئولان عراقی از جمله نخست وزیر، وزرای خارجه و کشور و رئیس بانک مرکزی دیدار کرده است. «سمر» فعال عراقی نیز گفت که رومانوفسکی چه کاری می‌تواند با رئیس بانک مرکزی عراق داشته باشد؟.

این در حالی است که محمد السودانی نخست وزیر عراق به مسئولان این کشور دستور داده است که حق ندارند با هیأتهای خارجی که وارد این کشور می‌شوند، بدون اجازه دولت دیدار کنند.

ائتلاف دولة القانون هم تأکید دارد که تحرکات رومانوفسکی به امنیت ملی عراق آسیب وارد می‌کند. این ائتلاف همچنین نسبت به دیدارهای سفیر آمریکا با شخصیتهای سیاسی و نهادهای مدنی هشدار داد.

«علی الحبیب» افسر بازنشسته عراقی هم درباره سفیر آمریکا گفت: هیچ سفیری در جهان وجود ندارد که مانند سفیر آمریکا رفتار کند. وی با همه وزرا دیدار می‌کند. گویا رئیس جمهور [عراق] است، نه سفیر.

به گزارش المسله، عراقی از جمله کشورهایی است که دیدارهای سفرای خارجی با احزاب و شخصیتهای داخلی هیچ قاعده‌ای ندارد.#‌اخبار منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

هافبک تیم ملی فوتبال ژاپن در پایان دیدار این تیم مقابل اسپانیا به‌عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد.

9 ساعت پیش

جام جهانی قطر - سامورایی آبی شگفتی دیگری در این دوره از رقابت‌ها آفرید و به‌عنوان صدرنشین گروه مرگ جام جهانی 2022 به یک‌هشتم نهایی رسید.

9 ساعت پیش

آلمان که دیدار امشب مقابل کاستاریکا برایش اهمیت زیادی دارد و لغزش در این مسابقه می‌تواند به بهای حذفش از مرحله گروهی جام جهانی تمام بشود با ترکیبی به میدان رفته است که بسیاری از آلمان‌ها از آن راضی نیستند.

10 ساعت پیش

عضو تیم اعزامی به جام جهانی آمریکا تأکید کرد در یک سال اخیر در چندین میدان بین‌المللی محک خورده و حالا دیگر وقت نتیجه گرفتن اوست.

9 ساعت پیش

فرمانده انتظامی فارس گفت:۶۷۱ کیلوگرم تریاک در بیابان‌های لارستان کشف و ضبط شد.

9 ساعت پیش

روسای جمهور آمریکا و فرانسه بعد از دیدار با یکدیگر بیانیه مشترکی مشترک کرده و در بخشی از آن درباره تحولات ایران اظهارنظر کردند.

10 ساعت پیش

با گذشت یک ماه از آغاز ثبت‌سفارش واردات خودرو هنوز هیچ خودرویی به کشور وارد نشده و گمانه‌زنی درباره برند و مدل خودروهای وارداتی احتمالی به ایران همچنان ادامه دارد. تویوتا، میتسوبیشی، داتسون، هیوندای، کیا و چانگان برندهایی هستند که احتمال قطعی‌شدن ورودشان به بازار ایران زیاد است

8 ساعت پیش

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با اشاره به برخی تجمعات انجام شده در کشورهای اروپایی از سوی ایرانیان مهاجر (بی‌وطن)، گفت: برخی مجرمانی هستند که حتی کشورهای اروپایی به خاطر قوانین بین‌المللی آنها را پس می‌زنند و برخی که حتی هدف این تجمعات را نمی‌دانستند، فقط به خاطر یک وعده غذای گرم و هزینه ایاب و ذهاب، پادویی دشمنانی را می‌کردند که عقده از ایران دارند.

8 ساعت پیش

رئیس کل بانک مرکزی گفت: پیش‌بینی می‌کنیم وضعیت مطلوبی در تامین منابع ارزی در ماه‌های آینده داشته باشیمو به نظر می رسد این اضهار نظر به معنی ثبات نسبی قیمت دلار طی ماه های باقی مانده از سال 1401 باشد.

8 ساعت پیش

بیشتر...