5 روز پیش
2 بازدید

آیا دوران عاشقان خودروهای کلاسیک به پایان رسیده است؟

آیا دوران عاشقان خودروهای کلاسیک به پایان رسیده است؟

بیایید در مورد خودروهایی صحبت کنیم که به عنوان کلاسیک شناخته می‌شوند. کلاسیک‌ها از دهه ۱۹۵۰ تاکنون نقش مهمی در اجتماعات دوست‌داران خودرو داشته‌اند، زمانی که خودروهای hot rod تازه شروع به پرسه زدن در خیابان‌های ایالات ‌متحده کرده بودند.

آن زمان بود که کاستوم کالچر اولین بار توسط گریسرها ارائه شد. البته بیشتر خودروهای hot rod آن روزها در واقع مدل‌های کلاسیک اصلاح‌شده پیش از جنگ بودند. گریسرها خیلی زود در دهه ۶۰ جای خود را به مسابقه ‌دهندگان درگ و طرفداران خودروهای عضلانی دادند، که در دهه ۱۹۷۰ نیز لورایدرها جای آن‌ها را گرفتند.

طی دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰، اوضاع کمی تغییر کرد. طی آن‌ سال‌ها برخی از مدل‌های کلاسیک با مدل‌های دیگری جایگزین شدند. به عنوان مثال، کودکان دهه ۱۹۷۰ عاشق خودروهای زمان خود بودند، بنابراین حالا که آن‌ها بزرگ شده‌اند، آن مدل‌ها برایشان کلاسیک به حساب می‌آیند.

اکثر کودکان دهه هشتاد احتمالا یک پوستر لامبورگینی کونتاش، پورشه ۹۳۰ یا فراری تستاروسا روی دیوار اتاق‌خواب خود داشتند.

همچنین طی این سال‌ها، برخی از خودروهای کلاسیک به بخشی از پروژه‌های بازسازی پیوسته تبدیل شدند، یا حالا در یک قبرستان خودروهای اسقاطی به سر می‌برند.

بی ام و کلاسیک

برخی از خودروهای قدیمی به لطف عاشقان خودروهای کلاسیک عمر بیشتری از بقیه داشتند، که در دورانی بزرگ شدند که بنزین‌ها هنوز مقدار زیادی سرب داشتند، خودروها از تایرهای چندلایه استفاده می‌کردند و می‌شد هر خودرویی را با دسته خاصی از ابزارها تعمیر کرد.

خودروهای مدرن کلاسیک!

خودروهای مدرن چطور؟ پس از اینکه عاشقان خودروهای کلاسیک از دنیا بروند، چند درصد از مردم میراث آن‌ها را به ارث می‌برند؟ البته، با وجود معرفی پیشرانه‌های انژکتوری و قطعات الکترونیکی، جوانان هنوز به خودروهای قدیمی علاقه دارند. اما خودروهای امروزی هیچ شباهتی با آن مدل‌های قدیمی ندارند.

چه کسی به خود زحمت می‌دهد تا یک مرسدس بنز SLS AMG با فریم آلومینیومی را پس از بیست یا سی سال بازسازی کند؟ پیچیدگی مکانیکی و الکترونیکی خودروهای امروزی چیزی نیست که با چند آچار قابل تعمیر باشد.

علاوه بر آن، اکثر خودروهای امروزی طول عمر حدودا هفت ساله دارند، که پس از آن یک نسل جدید و پیچیده‌تر جایگزین آن‌ها می‌شود. به عبارت دیگر، مدل‌های کلاسیک مدرن به نوعی یک تناقض هستند. آن‌ها فقط یک سری وسایل نقلیه با عمر محدود هستند تا اینکه یک مدل جدیدتر جای آن‌ها را می‌گیرد.

احتمالا آخرین خودروهایی که در آینده به عنوان کلاسیک درنظر گرفته می‌شوند متعلق به دهه ۱۹۹۰ خواهند بود، زمانی که کامپیوترها بیشتر به عنوان ابزار تشخیصی به کار برده می‌شدند تا اینکه مثل دوران کنونی ابزاری مهم در تعمیر خودروها باشند و عامل انسانی را از معادله حذف کرده باشند.

فولکس واگن بیتل

خودروهای مدرن بدون استفاده از کامپیوترها اصلا کار نمی‌کنند، چون بیشتر مشکلات خودروهای امروزی شامل باگ‌های کوچک نرم‌افزاری هستند که نمی‌توان با چند آچار و کمی رنگ آن‌ها را حل کرد.

حتی نمی‌خواهیم به مشکل مونتاژ یکپارچه اشاره کنیم. در گذشته، شما فقط یک شاسی، موتور و سیستم انتقال قدرت داشتید. هر چیز دیگری را می‌شد به صورت دستی در یک انبار به صورت سفارشی ساخت. امروزه شاهد ساخت‌وساز یکپارچه، سیستم‌های الکترونیکی یکپارچه، حسگرهایی که با هم ارتباط برقرار می‌کنند و غیره هستیم.

به عبارت دیگر، در آینده شاهد عرضه خودروهای ایمن‌تر، با موتورهای قدرتمندتر و کم‌مصرف‌تر و گجت‌های بیشتر برای سرگرم شدن سرنشینان طی جابجایی خواهیم بود. همچنین در آینده شاهد حذف خودروهای کلاسیک و عاشقان آن‌ها از فرهنگ عامه خواهیم بود.

شما دیگر داستانی درباره یک پسر نوجوان و پدرش را نمی‌شنوید که در گاراژ خانه خود روی بازسازی یک مدل کلاسیک کار می‌کنند، چون این خودروها در آینده به وسایل حمل و نقل کهنه و منسوخ تبدیل می‌شوند.

این واقعا جای تأسف دارد، اینکه آینده در حال نابود کردن فرهنگ خودرو و تبدیل آن به یک صنعت لوازم خانگی دیگر مثل بقیه صنایع است.#‌اخبار_خودرو
منبع: خودرو بانک


مطالب پیشنهادی

روایتی از جلسات ویژه شمخانی با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز می گوید:نگاه رهبری معظم انقلاب هم این نیست که دولت باید برود و رئیس جمهور باید استیضاح شود یا استعفا بدهد. نگاه رهبری این است که رئیس جمهور باید تا روز آخر بایستد و کار خودش را انجام دهد.

سخنان مهم رهبر انقلاب: کرونا ما را از توطئه دشمنان غافل نکند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: بشر با این همه پیشرفت های علمی حیرت آور که به کلی وضع زندگی را در جهان تغییر داده احساس خوشبختی نمی کند. بشریت دچار فقر و بیماری است، دچار فحشا و گناه است، دچار بی عدالتی است، دچار نابرابری است، دچار شکاف طبقاتی بسیار وسیع است.

پیوند سیاسی-فراکسیونی احمدی‌نژادی‌ها و پایداری‌ها در مجلس یازدهم؟

قبضه مجلس یازدهم در دست اصولگرایان اما و اگرها را درباره آرایش سیاسی و فراکسیونی این مجلس بیشتر کرد و این سوال مطرح می‌شود که آیا قرار است تنها یک فراکسیون سیاسی و اکثریت میدان‌دار باشد؟!

کنایه‌های قطعی رهبری به آمریکایی‌ها /دولتی ماسک دولت دیگر را می‌برد و برای چند دستمال توالت به جان هم می‌افتند /یک سناتور گفته غرب وحشی زنده شد - خبرآ

مقام معظم رهبری فرمودند: خوشبختانه احساس تفکر اسلامی و زنجیره ارزش های اسلامی در مردم بسیار قوی و راسخ است.

صوفی: در ۱۴۰۰ اگر کاندیدای اصلاح‌طلب داشتیم، شرکت می‌کنیم

وزیر دولت اصلاحات می گوید: پیش بینی ما این است که اگر اجازه دهند کاندیدای مورد نظرمان را وارد صحنه انتخابات ۱۴۰۰ کنیم اوضاع تغییر خواهد کرد. اما مردم دیگر با کاندیداهای دست دوم، اجاره ای و ... پای صندوق نمی آیند.

دعوای کرونایی سیاسیون به قیمت جان مردم /یا کمک کنید یا سکوت /زمان حمله به دولت است یا حمایت؟ /توصیه‌ها و تلنگرها به سیاستمداران

کاربران خبرآنلاین درباره دعواهای سیاسی کرونازده نظر دادند و به سیاسیون در این رابطه توصیه‌هایی کردند.

برگ برنده اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰؛ ظریف،عارف، مطهری، جهانگیری یا...؟

۱۴۰۰ برای اصلاح طلبان سرنوشت ساز است، یا سورپرایز انتخابات می شوند و در روزهای سرخوشی اصولگرایان کاندیدایی رو می کنند که برگ برنده شان در انتخابات شود یا باید سنگری دیگر را هم به رقیب واگذار کنند.

رهبر انقلاب آمار ارائه ‌شده در سخنرانی خود را اصلاح کردند

رهبر انقلاب اسلامی فرمایشات امروز خویش درباره آمار تلفات ناشی از شیوع بیماری کرونا در سطح جهان را تصحیح کردند.

یک توصیه به عقلای مجلس آینده

بیماری کرونا این روزها بر حوزه های سیاست، اقتصاد، جامعه و ...سایه انداخته و همه چیز را تحت الشعاع خود قرار داده است.

رویارویی‌ پارلمانی احمدی‌نژادی‌ها با روحانی /قالیباف ضربه‌گیر می‌شود؟

نوع کنشگری اصولگرایان مجلس یازدهم در قبال دولت حسن روحانی به پرسش اصلی این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده است.

روایت میرسلیم از اختلاف نظرها بین آیت‌الله خامنه‌ای و میرحسین موسوی درباره نحوه اداره کشور

میرسلیم می گوید بین آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور بودند و میرحسین موسوی که نخست وزیر بود درباره نحوه اداره کشور توسط دولت و توجه به بخش خصوصی اتفاق نظر وجود نداشت.

نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش | نکات مهم و نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش

نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نکاتی پیرامون نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نحوه دم کردن انواع قهوه و روش دم کردن قهوه را در پرشین وی بخوانید

به یاد دو دیپلمات و سیاستمدار امین نظام

هیچگاه فکرش را هم نمی‌کردم روزی اتفاقی بیفتد و سر و کله بیماری‌ای به نام کرونا در این کشور پیدا شود که دو تن از همکاران خوبم را که خاطرات خوبی را با آنها داشتم از من بگیرد و کشور از وجود خدمات آنها محروم شود.

خداحافظی با مردِ «شماره یک» مجلس / روزگار پساپارلمانی لاریجانی

روزگار پسا پارلمانی علی لاریجانی چگونه خواهد گذشت؟ آیا او رخت سیاست را از تن بدر خواهد کرد و به گوشه دنج سیاست می رود یا استراحتی کوتاه کرده و برای ۱۴۰۰ آماده می شود یا...

صادق خرازی: رهبری نمی‌گذارند دولت سقوط کند /سردار سلیمانی میلی به ریاست جمهوری ندارد

صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان می گوید: رهبری انقلاب نمی‌گذارند که دولت سقوط کند. من احتمال این موضوع را یک در هزار هم نمی‌بینم که رهبری اجازه دهند مجلس وارد استیضاح رئیس‌جمهوری شود مگر این‌که شرایط کشور به گونه‌ای شود که آقای روحانی بخواهد در مقابل همه‌چیز بایستد.

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در دستور کار پارلمان

ایسنا نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده لوایح مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح قانون پولی و بانکی کشور (حذف چهار صفر از پول ملی) و اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در دستور کار دارند.

سرنوشت دخل و خرج کشور در سال ۹۹ چه می‌شود؟

لایحه بودجه ۹۹ پس از ماه‌ها بررسی، امروز از سوی نمایندگان رد شد، اما باید دید که قوای مجریه و مقننه چه تصمیمی برای آن خواهند گرفت.

جایگزین آب آهک در مربای کدو | جایگزین آب آهک در مربای کدو چیست

جایگزین آب آهک در مربای کدو و جایگزین آب آهک در مربای کدو چیست و خواص کدو حلوایی و مربای کدو حلوایی چگونه طبخ می شود را در پرشین وی بخوانید

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

مطالب مرتبط