خبرگزاری میزان |
۱ هفته پیش

دفاع از رساله دکترا منوط به چاپ مقاله نیست resize 3

خبرگزاری میزان- قطعا در کشور نیاز به افزایش آگاهی، اطلاعات و کار‌های تحقیقاتی منتج به نتیجه هستیم، اما شاید روش‌های ما در مورد انجام کار‌های تحقیقاتی اشتباه بوده است بنابراین باید در این زمینه آسیب شناسی کنیم که دانشجو چرا به سمت روش‌های غیر قانونی، چون کپی مقاله و یا نوشتن مقاله توسط افراد دیگر می‌پردازد و سپس روش‌ها را اصلاح کرده و روش‌های مطلوب دیگری را مورد استفاده قرار دهیم. روش‌های اعمال شده در مورد مقالات اشتباه و مناسب نبوده است که راه‌های غیر قانونی را پیش روی دانشجو قرار داده است؛ بنابراین باید روش‌ها را تغییر داد تا بخصوص دانشجو در زمینه مسائل مالی دچار مشکل نشود.

مشکل دانشجویان دکترا در دفاع از رساله دکترا داشتن مقاله از رساله پایانامه برای دفاع از رساله دکترا لازم است. در حالیکه مجلات خارج به دلیل تحریم مقاله ایرانیان را با سخت‌گیری تمام انجام می‌دهند. مجلات داخلی هم یکسال نزدیک به دوسال یا حتی بیشتر زمانبری دارد و هم برای اساتید و دانشجویان خودشان مقاله چاپ می‌کنند.

در واقع شاید این تصمیم از مقاله نویسی توسط برخی موسسات که غیر قانونی است و یا اینکه در قبال چاپ مقاله هزینه بسیاری را پرداخت می‌کنند چاره اندیشی کند، در واقع باید برنامه ریزی انجام شود که جلوی دکه‌ها و تجارت‌خانه‌های مقاله نویسی و پایان‌نامه‌نویسی باز شده در کشور را گرفت؛ نه اینکه جلوی پژوهش دانشجوی دکترا گرفته شود. دانشجوی دکتری باید در حوزه پژوهش تلاش کند.

 نباید اصالت افراطی به ISI بدهند

اگر مقاله‌ای استخراج شد که به طور طبیعی در مجلات خارجی قابل چاپ بود ایرادی ندارد در غیر اینصورت هویت اصیل دادن به ISI و دانشجو را به دلیل عدم انتشار مقاله ISI در صف دفاع از رساله نگه‌داشتن کار درستی نیست.

اینکه باید زمینه‌هایی فراهم شود تا دانشجو آزادانه عمل کند و امکانات و شرایط انجام مقاله در اختیار دانشجو قرار بگیرد تا اطلاعات خود را افزایش دهد. موضوع مهم این است که در برخی از موارد مقاله‌سازی می‌شود و دانشجوی دکترا پژوهش خود را ارائه نمی‌دهد بلکه پژوهش کاذب ارائه می‌کند بنابراین باید برای این موضوع چاره‌اندیشی شود نه صورت مسأله را پاک کرد.

نظر دانشجویان دکترا و اساتید درباره تصمیم هیات عمومی دیوان عدالت اداری

یکی دانشجویان دکترای دانشگاه علامه گفت؛ این تصمیم تا حدودی مشکلات دانشجویان دکترا را حل کرده است در واقع یکی از موانع را از جلوی پای ما دانشجویان دکترا برداشته است، وقتی زیر ساخت‌ها کامل نیست. به جای مقاله خواستن نمره مقاله را ندهید یا اختیاری باشد. صد‌ها دانشجوی دکترا ترم ۱۵ هستند و بدلیل نداشتن مقاله نتوانستند دفاع از رساله کنند. این راهکاری که برای حل این مشکل مطرح شده تا حدودی توانسته است که مشکلات پیش روی دانشجویان دکترا را حل کند. بسیاری از دانشجویان به دلیل اینکه مقاله آن‌ها چاپ نشده است از سال ۹۴ تاکنون موفق به دفاع نشده‌اند.

وی ادامه داد: طول کشیدن دفاع دانشجو، دانشگاه را متضرر و خوابگاه‌ها و کلاس‌ها را در اشغال نگه می‌دارد دانشگاه می‌تواند برای اینکه دانشجو بتواند دفاع کند مقالات داخلی و طرح‌های پژوهشی دانشجو را بسنجد. اگر اعضای هیأت علمی با مشارکت دانشجویان دکتری طرح‌های پژوهشی را انجام دهند به لحاظ معیشتی، اشتغال و اسخراج مقاله مفید است. موضوع مهم این است که در برخی از موارد مقاله‌سازی می‌شود و دانشجوی دکترا پژوهش خود را ارائه نمی‌دهد بلکه پژوهش کاذب ارائه می‌کند بنابراین باید برای این موضوع چاره‌اندیشی شود نه صورت مسأله را پاک کرد.

همچنین این دانشجوی دکترا افزود: در واقع دانشگاه‌ها باید اختیاراتی برای مسؤولین اجرایی و استادان در نظر بگیرد تا زمان ارائه مقاله برای دانشجو را تمدید و ارائه مقاله را به زمان دیگری بعد از دفاع موکول کنند که دانشجو ناچار به استفاده از روش‌های غیر معمول برای تهیه مقاله نشود. روش‌های دانشگاه‌ها در مورد ارائه مقاله برای دانشجویان دکتری مستبدانه است و دانشجو را مجبور به انجام کار‌های غیر قانونی می‌کند. در حالی که در کشور‌های دیگر در این زمینه سخت‌گیری‌ها به این اندازه نیست.

عسگر صفری دانشجوی دکترای روابط بین الملل دانشگاه گیلان در خصوص رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری شرط که چاپ یک مقاله علمی – پژوهشی مستخرج از رساله دکتری را برای دفاع از پایان نامه لازم نمی‌داند را چنین بیان کرد: رای دیوان مبنی بر ارائه گواهی پذیرش مقاله به جای چاپ مقاله است که این از نظر زمانی، فاصله بین تدوین و آماده شدن رساله و مجوز دفاع رو کاهش میدهد، چون بسیاری از دانشجویان دکتری صرفا منتظر چاپ مقاله هستن تا دفاع کنند، بنابراین از این جهت میتواند مثمر ثمر باشد.


این دانشجوی دکترا ضمن انتقاد به چاپ مقالات در فصلنامه‌های علمی- پژوهشی ادامه داد: مورد دوم هم این است که قبلا حتما شرط مقالات سطح بالا در فصلنامه‌های علمی معتبر ملاک بود الان به فصلنامه‌های علمی پروژهشی به ویژه در علوم انسانی اکتفا شده که چندان رضایت بخش نیست، با توجه به لابی‌های موجود مثلا امکان دریافت گواهی پذیرش مقاله وجود دارد حتی اگر اصل مقاله در کار نباشد، چون کسی بعد از دفاع پیگیر چاپ مقاله نمی‌شود؛ بنابراین باید برای حل این مسله نیز راهکاری ارائه شود.

محمد حشمتی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد پیشتر در گفت گو با میزان گفته بود: این تصمیم یا رای تا حدودی مشکلات دانشجویان دکترا را توانسته حل کند. یک دانشجوی دکترا برای دفاع از رساله یا پایان نامه قانونی در گذشته بوده است که مقالات دانشجویان حتماً باید در یک نشریه معتبر علمی و پژوهشی تایید و چاپ می‌شده است. تاییدیه مقاله چند مرحله دارد مرحله اول پایان نامه تکمیل کرده باشد که این خود نیاز به یک زمان خاصی دارد و قبل از تکمیل پایان نامه مدت زمانی هم می‌خواهد که موضوع پایان نامه به تصویب برسد و زمان لازم برای تصویب این موضوع نیاز است.

حشمتی توضیح داد: تکمیل پایان نامه بین ۱ الی ۲ سال زمان نیاز دارد و تا الان حدود یک و نیم سال زمان از دست داده شده است و دانشجو می‌خواهد مقاله را آماده کند و برای پذیرش به نشریات ارسال کند که این حدود شش ماه طول می‌کشد در حداقل زمان و اگر در زمان پذیرش مقاله ایراداتی داشته باشد و نیاز به اصلاح داشته باشد بازهم به یک بازه زمانی نیاز است. با توجه به این مدت زمان، حدود دو و نیم سال به طول می‌کشد حالا با توجه به این مسئله که موضوع پذیرفته شده در نوبت چاپ قرار می‌گیرد که این هم دو الی سه ماه طول می‌کشد به مصوبه‌ای که هیات عمومی دیوان عدالت اداری شرط چاپ یک مقاله علمی – پژوهشی مستخرج از رساله دکتری را برای دفاع از پایان نامه را ابطال کرد، یک قسمت از مشکلات دانشجو را حل می‌کند. در واقع به این صورت است که دانشجو موظف است که پذیرش مقاله را بگیرد، ولی منتظر چاپ مقاله نباشد با این روند قطعا یک مقدار از مشکل دانشجو در مقطع دکترا حل شده است.

بیشتر بخوانید:

شرط چاپ مقاله در نشریات علمی- پژوهشی برای دفاع از رساله دکتری، حذف شد

تسهیل روند دفاع از رساله دکترا با مصوبه دیوان عدالت اداری


انتهای پیام/


#‌اخبار
منبع: خبرگزاری میزان


تبلیغات

مطالب مرتبط

با پایان هفتمین‌روز از برپایی نمایشگاه مجازی کتاب تهران، میزان فروش این‌نمایشگاه به ۴۶ میلیارد تومان رسید.

لحظاتی پیش

امروز قیمت هر اسکناس دلار براساس نرخ صرافی ملی ایران ۲۳ هزار و ۱۱۰ تومان است.

2 دقیقه پیش

"سِرِّ مشقِ عشق" کلیپی از استاد اسدالله نجفی یکی از خوشنویسان سیستان وبلوچستان است که در یک اثر محبت، عشق و علاقه به شهید سردار سپهبد قاسم سلیمانی را به نگارش درآورده است.

14 دقیقه پیش

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: تناوب آب زاینده رود این شاهرگ حیاتی فلات مرکزی ایران، معضل فرونشست زمین در این منطقه را تشدید کرده است.

یک ربع پیش

تهران- نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران که از اول بهمن آغاز به کار کرده است، تا ساعت ۲۴جمعه پیش‌رو (۱۰بهمن) برای دومین بار تمدید شد.

یک ربع پیش

در زابل طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با همکاری ارگان‌های مختلف در حال اجراست و به گفته معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی زابل توانسته است از پیشرفت ویروس کرونا جلوگیری کند.

یک ربع پیش

بازیگر سریال پایتخت به حذف فیلم سینمایی «صحنه زنی» از جشنواره فیلم فجر که در آن ایفای نقش کرده بود، واکنش نشان داد.

یک ربع پیش

رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اعلام کرد: در ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد فوتی بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه ثبت نشده است و امروز مجموع جانباختگان بر اثر ابتلا به این ویروس بدون تغییر باقی ماند.

یک ربع پیش

معصومه هادی گفت: بیش از ۹۰۰ برنامه همزمان با دهه فجر ویژه کودکان و نوجوانان سیستان و بلوچستان برگزار می شود.

یک ربع پیش

مدتی پیش <a href='https://www.khodrobank.com/ای

نیم ساعت پیش

قرعه کشی فصل جدید رقابت های لیگ قهرمانان آسیا انجام شد.

نیم ساعت پیش

سرمربی تیم فوتبال سایپا گفت: بازی کردن مقابل تیم‌های بزرگ مثل استقلال و پرسپولیس لذت‌بخش است و بازیکنان ما دوست دارند که مقابل چنین تیم‌هایی کیفیت‌شان را نشان دهند.

نیم ساعت پیش

معاون پارلمانی رییس‌جمهوری، سه‌شنبه را زمان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ در صحن مجلس اعلام کرد و گفت: اگر نمایندگان راجع به احکام لایحه بودجه، تبصره‌ها، هزینه‌ها و درآمدها ابهام یا سوالی دارند دولت آماده رفع ابهامات و پاسخگویی به سوالات است.

نیم ساعت پیش

یک روزنامه قطری با قطعیت از جایگزینی یوسف المساکنی با مهدی ترابی در فهرست بازیکنان خارجی تیم العربی دوحه خبر داد.

نیم ساعت پیش

کارشناس والیبال ایران گفت: فدراسیون با علم به قرارداد آلکنو و تیم زنیت با این مربی قرارداد امضا کرد پس باید کنار بیاید، چون مقابل عمل انجام شده قرار دارد.

نیم ساعت پیش