خبرگزاری تسنیم |
2 ماه پیش

کاهش شکاف دیجیتال بین والدین کودک یکی از اهداف پویش مردمی کودکان سایبری است تسنیم


کاهش شکاف دیجیتال بین والدین و کودک یکی از اهداف پویش مردمی "کودکان سایبری" است

رئیس پلیس فتای استان زنجان با اشاره به آغاز پویش مردمی کودکان سایبری گفت: این پویش با هدف کاهش شکاف دیجیتال بین والدین و کودک، پیشگیری از آسیب‌های ناشی از استفاده ناصحیح فضای مجازی برای کودکان، از ۱۸ تا ۲۴ آذر‌ ماه برگزار می‌شود.

- اخبار استانها -

به گزارشخبرگزاری تسنیماز زنجان، سید احمد موسوی در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به شروع پویش مردمی کودکان سایبری به صورت سراسری در کشور از 18 تا 24 آذرماه، اظهار داشت: هدف از انجام این پویش سراسری آسیب‌شناسی،بررسی و پیگیری دانش فرزندپروری در فضای مجازی را با این شرایط به خانواده‌ها یاد داده شود.

وی با اشاره به اینکه هدف عمده این پویش ایجاد حساسیت نسبت به فضای مجازی در جامعه است، اضافه کرد: با توجه به اینکه امروزه محیط بازی، آموزشی و ارتباطی کودکان از فضای حقیقی به فضای مجازی تغییر کرده و به طور طبیعی فرزندان در این فضا با مشکلات متعددی مواجه خواهند شد، بنابراین باید نحوه فرزندپروری سایبری در خانواده‌ها شکل بگیرد و تنها راه‌حل این مشکل افزایش دانش سایبری خانواده‌ها و همراهی با فرزندانشان در فضای مجازی است.

رئیس پلیس فتای استان زنجان تصریح کرد: پویش مردمی «کودکان سایبری» به عنوان یکی از اقدامات مهم پیشگیرانه سایبری پلیس فتا در سال 1402 است که با هدف ارتقای آگاهی‌های اجتماعی در خصوص شیوه صحیح استفاده دانش آموزان از فضای مجازی،کاهش شکاف دیجیتال بین والدین و کودک، پیشگیری از آسیب‌های ناشی از استفاده ناصحیح فضای مجازی برای کودکان، از 18 تا 24 آذر‌ماه با شعار «پلیس فتا، حامی کودکان در فضای مجازی» در سراسر کشور برگزار می‌شود.

موسوی گفت:در حال حاضر در زمینه فرزندپروری سایبری و آموزش کودکان سایبری با چالش‌هایی از قبیل شکاف دیجیتال والدین و کودکان و عدم آشنایی خانواده‌ها با مخاطرات فضای مجازی مواجه هستیم و هدف از برگزاری پویش توجه به این چالش‌ها است.

ویافزود: به همین مناسبت مسابقه کتابخوانی با موضوع سواد رسانه، دانش عصر دیجیتال همراه با جوایز ارزنده به قید قرعه برگزار خواهد شد که علاقه‌مندان جهت شرکت در مسابقه و دریافت کتاب مربوطه می‌توانند به سایت skmedia.ir مراجعه کنند.

رئیس پلیس فتای استان زنجان، تصریح کرد: شهروندان می‌توانند با مراجعه به کانال کلیک امن پلیس فتا در پیام رسان‌های روبیکا، ایتا، بله و آپارات با آیدی safeclick و کانال پلیس فتا در برنامه شاد به آدرس shad.ir/policefata و سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.gov.ir، به راهکارها و اقدامات مؤثری به منظور حفاظت از کودکان خود در فضای مجازی دست یافته و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنند.

وی در ادامه به اهمیت تربیت دانش‌آموزان و کودکان در مراکز و حوزه‌های آموزشی، تصریح کرد: امروز دانش‌آموزان و کودکان بیشترین تأثیر را از فضای مجازی کسب می‌کنند.

موسوی با بیان کم رنگ شدن نقش تربیتی کودکان در جامعه با استفاده از فضای مجازی و سایبری، افزود: افراد تحت تاثیر فضای مجازی بین‌المللی قرار می‌گیرند،با توجه به اینکه سهم استفاده کودکان از فضای مجازی زیاد شده، در این فضای غبارآلود و شلوغ اگر افراد موضع انفعالی داشته باشند و نحو استفاده صحیح از آن را آموزش نبینند، در معرض آسیب قرار می‌گیرند.

وی بیان کرد: نسل جدید دانش فنی بالاتری نسبت به نسل های قبلی دارند و این موضوع موجب شده شکاف عمیق دیجیتالی فرزندان و والدین و حتی بین معلمان و دانش آموزان زیاد شود که این موضوع،‌ نقش تربیتی خانواده و مدرسه را در تربیت کودکان تحت شعاع قرار داده است.

رئیس پلیس فتای استان زنجان با بیان اینکه محتواهای مختلفی در فضای مجازی تولید می‌شود در رفتار کودکان تأثیرگذار است، گفت: کودکان باید نحوه استفاده صحیح از فضای مجازی را یاد بگیرند که این کار،‌ مستلزم آن است که والدین و حتی معلمان هم دانش فرزندپروری و تربیت دانش آموزان را در فضای مجازی فرا بگیرند.

موسوی گفت: بر اساس آمار بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در سال 1400، بالغ بر 34 میلیون گیمر در کشور فعالیت دارند؛ ضریب نفوذ اینترنت در جامعه بالای 90 درصد است و این داده‌ها از گسترش فضای مجازی حکایت دارد،بیشترین جرایم فضای مجازی استان به ترتیب مالی، اخلاقی، مزاحمت‌های اینترنتی و سایر جرایم بوده است.

وی به راه‌های ارتباطی پلیس فتا با شهروندان نیز اشاره کرد و افزود: خطوط ارتباط پلیس فتا کاملاً مشخص است و حتی شهروندان می‌توانند برای گزارش شکایات خود به سامانه 096380 (مرکز فوریت های سایبری) زنگ بزنند،با گزارش به موقع جرایم به مرکز فوریت‌های سایبری، بازه زمانی کشف جرم، دستگیری متهم و احقاق حقوق شاکیان به حداقل زمان ممکن خواهد رسید.

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

فاطمی گفت: نرخ تورم ماهانه استان در بهمن ماه از متوسط کشوری پایین‌تر بوده است.

نیم ساعت پیش

اداره کل هواشناسی خوزستان نسبت به تقویت سامانه بارشی در استان و وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد هشدار سطح نارنجی صادر کرد.

نیم ساعت پیش

ارتش روسیه چند سامانه دفاع موشکی متعلق به قوای اوکراینی را منهدم کرد.

نیم ساعت پیش

نمایش عمومی فیلم سینمایی «ضد» به کارگردانی امیرعباس ربیعی و بازی نادر سلیمانی در کشور لبنان آغاز شد.

نیم ساعت پیش

شاگردان تندروان در مسابقه میان چادرملو و شهداب در هفته بیست و ششم لیگ برتر والیبال مردان که دربی یزدی‌هاست به دنبال جبران باخت دور رفت هستند.

نیم ساعت پیش

تیم مهرگان نور با برتری در بازی اول مرحله نیمه نهایی لیگ دسته اول والیبال باشگاه کشور در قدمی صعود به لیگ برتر قرار گرفت.

11 دقیقه پیش

بیشتر...