خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

کشف بزرگ مریخ نورد چینی در سیاره سرخ خبرآنلاین

کشف بزرگ مریخ‌نورد چینی در سیاره سرخ

گجت‌نیوز نوشت: یکی از موضوعات بحث‌برانگیز درمورد مریخ، وجود آب است. اخیرا مریخ نورد چین نیز مدارکی از وجود اقیانوس های باستانی در سیاره سرخ کشف کرده است.

اخیرا مدارگرد چینی تیان‌ون ۱ (Tianwen 1) و مریخ نورد چین به نام ژورانگ (Zhurong) به سختی مشغول کار بر روی مریخ و جمع‌آوری شواهد بوده‌اند. در طی این تحقیقات مریخ نورد چین، مدارکی از وجود اقیانوس های باستانی در سیاره سرخ کشف کرده است.

بیشتر بخوانید:

  • عکس | شمارش معکوس برای آزمایش تاریخی و بی‌نظیر ناسا

  • عکس | سلاح لیزری پیشرفته های تک روسیه برای مقابله با ماهواره ها و پهپادها

براساس گزارشی از شبکه رسانه‌ای دولتی CGTN، اداره ملی فضایی چین (CNSA) داده‌های جدید از مدارگرد تیان‌ون ۱ و مریخ نورد ژورانگ را فاش کرده است. مریخ نورد ژورانگ و تیان‌ون ۱ به همراه یک فرودگر در تاریخ ۲۳ ژوئیه سال ۲۰۲۰ میلادی، پرتاب شدند و در تاریخ ۱۰ فوریه ۲۰۲۱ به مدار مریخ رسیدند.

مریخ نورد و فرودگر ۳ ماه بعد در تاریخ ۱۴ می به سطح مریخ رسیدند. این مریخ نورد چینی تاکنون ۱۹۲۱ متر را طی کرده است. مدارگرد چینی نیز نزدیک به ۸۰۰ روز است که مشغول به کار است.

اکنون CNSA اعلام کرده است که مدارگرد و مریخ نورد چین ۱۴۸۰ گیگابایت داده خام را ارسال کرده‌اند. برخی از این داده‌ها از این فرضیه پشتیبانی می‌کنند که درگذشته یک اقیانوس باستانی در Utopia Planitia وجود داشته است. این منطقه یک دشت وسیع مریخی است که مریخ نورد ژورانگ در حال کاوش آن است.

دانشمندان با تجزیه و تحلیل داده‌ها به وجود مواد معدنی هیدراته در دوری کراست (duricrust) پی برده‌اند. دوری کراست یک لایه معدنی سخت در بالای خاک است که معمولا به دلیل تبخیر آب‌های زیر زمینی تشکیل می‌شود.

براساس ادعاهای دانشمندان، یافته‌های اخیر اثبات می‌کنند که در طی یک میلیارد سال گذشته در این منطقه، فعالیت قابل توجهی در آب مایع وجود داشته است. همچنین تایید شده است که خاک مریخ دارای قدرت نگهداری بالا و پارامترهای پایین اصطکاک است. این قابلیت‌ها نشان دهنده فرسایش ناشی از باد، آب یا هر دو است.

البته فرضیه وجود اقیانوس باستانی در مریخ جدید نیست. حتی شبیه سازی‌های اخیر آب و هوا نیز وجود چنین اقیانوسی را نشان داده‌اند. درواقع دانشمندان حتی سال‌ها قبل از ورود ژورانگ به مریخ، ذخایر عظیم یخ زیرزمینی را در زیر Utopia Planitia کشف کرده بودند.

۵۸۵۸#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

دانشمندان ماسکی را طراحی و تولید کرده‌اند که می‌تواند ویروس‌های موجود در هوا، از جمله ویروس کرونا و آنفلوآنزا را شناسایی کند.

11 ساعت پیش

مهر نوشت: جذب آتش‌نشانان زن در آتش‌نشانی، بالاخره تحقق پیدا کرد.

12 ساعت پیش

ایسنا نوشت: بر پایه آمار ثبت احوال کشور در بهار سال ۱۴۰۱ در کل کشور ۱۴۲ هزار و ۲۹۸ ازدواج و ۴۴ هزارو ۱۵۹ طلاق به ثبت رسیده است.

12 ساعت پیش

باشگاه خبرنگاران نوشت: مطالعه اخیر نشان می‌دهد که کاهش وزن نه تنها ممکن است به پیشگیری از آرتروز زانو کمک کند، بلکه پیشرفت آن را در افرادی که قبلاً به این بیماری دچار شده اند، کُند می‌کند.

دیروز

در مقایسه با زمانی که مردم مجبور بودند چند روز در میان نامه‌های خود را به این طرف و آن طرف ارسال کنند، برنامه‌های پیام‌رسان زندگی ما را زیر و رو کردند.

13 ساعت پیش

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۵ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به ۱۴۴ هزار و ۴۲۱ نفر رسید.

دیروز

این روزها، نگرانی روسای محترم دانشگاه‌ها و معاونین آموزشی مبنی بر خروج اعضای هیات علمی، به عنوان نخبگان این کشور جای بسی تاسف، تاثر و البته تامل دارد!

12 ساعت پیش

اژه‌ای رئیس قوه قضائیه گفت: کسانی که با امکانات و حمایت‌های نظام جمهوری اسلامی معروف شدند و در روزهای اخیر زبان ناطق دشمن بودند، باید هزینه بپردازند. منبع: دانشجو

دیروز

باشگاه خبرنگاران نوشت: اگر برای شما هم این سوال مطرح است که هر چند وقت یکبار باید حمام کنیم، نکات این مطلب را از دست ندهید.

23 ساعت پیش

بیشتر...