خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

این پروژه موشکی با دستور رهبر انقلاب عملیاتی شد بازوی قدرتمند پدافندی ایران در برابر دشمنان خبرآنلاین

این پروژه موشکی با دستور رهبر انقلاب عملیاتی شد/۲ بازوی قدرتمند پدافندی ایران در برابر دشمنان

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ را می‌توان از بهترین سامانه‌های پدافندی در جهان دانست.

جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح آن در سال‌های اخیر به ویژه پس از پایان جنگ تحمیلی تاکنون توانسته‌اند دستاوردهای مهمی در حوزه تجهیزات و ارتقای توان رزمی به دست بیاورند.

خودکفایی و ایجاد قدرت درون زا با طراحی و ساخت انواع تجهیزات نظامی بومی در سال‌های اخیر به قدری سرعت یافته که حیرت بسیاری از ناظران بین المللی را به همراه داشته و باعث شده توان نظامی کشورمان هر سال بیش از سال‌های گذشته رشد کند. همه این دستاوردها موید این مطلب است که فرماندهان و مسئولان نیروهای مسلح کشورمان به خوبی اهمیت خودکفایی و حفظ اسرار تجهیزات نظامی را متوجه شده‌اند. پدافند هوایی و تجهیزات مورد استفاده در آن یکی از این حوزه‌های مهم در نیروهای مسلح کشورمان است که در خط مقدم دفاع از کشور قراردارد.

پدافند هوایی؛ عرصه‌ای مهم که باید بومی باشد

پدافند هوایی از جمله موضوعاتی است که دائما مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده و به دلیل اشتراک این حوزه میان ارگان‌های نظامی (ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و بسیج) از حساسیت و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. کشف، رصد، پایش، درگیری و انهدام اهداف هوایی به ویژه پهپادها و حتی نشاندن و سالم گرفتن آن‌ها از جمله قابلیت‌های نرم و سخت پدافند هوایی است که نمونه‌های متفاوتی از آن را طی سال‌های اخیر شاهد بودیم.

مسئولان دفاعی کشورمان در نخستین روزهای دفاع مقدس و با حمله رژیم بعث و همچنین ضعف سیستم پدافندی ایران به این فکر افتادند که صرف اتکا به سامانه‌های پدافندی بومی اطمینان بخش نیست و باید برای تامین امنیت آسمان ایران اسلامی به سراغ ساخت سامانه‌های بومی بروند. شاید بتوان یکی دیگر از علت‌های اصلی این موضوع علاوه بر نیاز به سامانه بومی، مواجه شدن با تحریم‌های بی سابقه آمریکا در همه زمینه‌ها از جمله زمینه نظامی دانست. پدافند هوایی که از مهم‌ترین بخش‌های کشورمان در دفاع سراسری بود نیز آماج این تحریم‌ها قرار گرفت و در تامین قطعات اصلی با مشکل روبرو شد. به همین دلیل هم مسئولان دفاعی کشورمان با مهندسی معکوس قطعات و همچنین آغاز طراحی سامانه‌های بومی به سوی ساخت این سامانه‌ها حرکت کردند.

این پروژه موشکی با دستور رهبر انقلاب عملیاتی شد/۲ بازوی قدرتمند پدافندی ایران در برابر دشمنان

ارتش و سپاه؛ بازوان قدرتمند پدافندی ایران در برابر دشمنان

ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در همکاری با یکدیگر به عنوان ید واحده از ایران اسلامی حراست می‌کنند، این همکاری پدافندی را در قالب قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) آغاز کرده‌اند و تاکنون نیز با موفقیت ادامه داده‌اند. حاصل این همکاری‌ها امنیت بسیار بالای آسمان ایران اسلامی در قالب شبکه یکپارچه پدافندی هوایی کشور است، شبکه‌ای که با دارا بودن لایحه‌های مختلف و متعدد امنیت بسیار بالایی را برای کشورمان فراهم کرده‌اند.

یکی از این سامانه‌های بومی که کشورمان را در حوزه پدافند هوایی در جهان به شهرت بسیاری رساند، سامانه باور ۳۷۳ است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

کدام سامانه پدافندی بومی ایران، کشورمان را سربلند کرد؟

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران سال‌ها به دنبال بومی سازی بخش‌های پدافندی بودند و توانسته بودند تا دهه ۹۰ زیرساخت‌های مناسبی را فراهم کنند تا بتوانند اقدامات موثری را در ادامه کلید بزنند. ایران در آن سال‌ها توانسته بود سامانه‌های کوتاه برد و میان برد را بومی سازی کرده و خط تولید این سامانه‌ها را در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به عنوان متولی اصلی بخش دفاعی ایجاد کند. اما کشورمان هنوز سامانه پدافندی بلند برد نداشت و باید برای تکمیل شبکه یکپارچه پدافندی خود به سراغ تهیه این سامانه‌ها می‌رفت، مسئولان دفاعی کشورمان دست به کار شدند و به روسیه رفتند تا این کار را محقق کنند.  

مسئولان دفاعی کشورمان که به روسیه رفته بودند سامانه پدافند موشکی برد بلند S ۳۰۰ را انتخاب کرده و ضمن عقد قرارداد مبالغ مربوط به آن را پرداخت کردند. اما به دلایلی این سامانه در زمان مقرر به ایران تحویل نشد. آن‌ها که نمی‌توانستند بیشتر از این برای دستیابی به چنین سامانه‌ای صبر کنند تصمیم گرفتند تا مشابه چنین سامانه‌ای را در داخل کشورمان طراحی کرده و بسازند.   البته ایران به علت عدم تحویل به موقع این سامانه از سوی روسیه توانست غرامت دریافت کند. چند سال بعد نیز این سامانه به کشورمان تحویل شد.

باور ۳۷۳ چگونه ساخته شد؟

اگر بخواهیم درباره چگونگی حرکت به سوی ساخت باور ۳۷۳ صحبت کنیم باید گفت که این کار در سال ۱۳۸۷ آغاز شد. دانشمندان و متخصصان دفاعی کشورمان در روز ولادت حضرت رسول اکرم (ص) دست به کار شدند و برای این که باور کنیم که می‌توانیم نام «باور» را برای آن انتخاب کردند، عدد ۳۷۳ را هم که ابجد یکی از القاب پیامبر اعظم است به آن اضافه کردند. این پروژه به قدری برای کشورمان اهمیت داشت که رهبر انقلاب و فرمانده کل قوا درباره آن گفته بودند که ایشان گفته بودند من به این پروژه امید دارم.

امیر سرتیپ صادق نژاد، مشاور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درباره پیگیری رهبر انقلاب درباره ساخت این سامانه گفته بود که حضرت آقا بارها از مسئولین نظامی کشور پیگیر ساخت سامانه باور ۳۷۳ بودند و این پروژه با دستور ایشان ساخته شد.

مراسم رونمایی از سامانه جدید بومی پیشرفته پدافند هوایی «باور ۳۷۳» صبح پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ با حضور حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و جمعی از فرماندهان نیروهای مسلح برگزار شد. البته پیش‌تر نیز در سال ۱۳۹۵ نیز رئیس جمهور کشورمان از این سامانه بازدید کرده بود.

این پروژه موشکی با دستور رهبر انقلاب عملیاتی شد/۲ بازوی قدرتمند پدافندی ایران در برابر دشمنان

ویژگی‌های باور ۳۷۳ از توان هدف‌گیری ۹ هدف به طور همزمان تا برتری نسبت به S ۳۰۰

هنگامی که سامانه باور ۳۷۳ را با دقت بررسی می‌کنیم این سامانه به نحوی طراحی شده است که نسبت به S ۳۰۰ روسی برتری دارد و در واقع نمونه ارتقا یافته آن محسوب می‌شود. در این راستا، بُرد آن تا  ۱/۵ برابر افزایش داشته و نوع موشک‌های آن تغییراتی پیداکرده است. 

رادار باور ۳۷۳ نیز همچون سایر بخش‌های آن بومی بوده و معراج ۴ نام دارد که از رادارهای کنترل آتش بُرد بلند آرایه فازی است. 

موشک‌های صیاد ۳ و صیاد ۴ موشک‌های اصلی این سامانه هستند که پس از شلیک از پرتابگرهای عمودی خود توانایی انهدام اهداف مورد نظر در فاصله ۲۰۰ کیلومتری و ارتفاع ۲۷ کیلومتری را دارا هستند. رادارهای باور ۳۷۳ نیز می‌توانند ۳۰۰ هدف را در فاصله ۳۵۰ کیلومتری شناسایی کنند، در حالیکه رادراهای سامانه S ۳۰۰ روسی فقط قادر به شناسایی ۱۰۰ هدف در برد ۳۰۰ کیلومتری هستند. 

رهگیری در پدافند هوایی اهمیت بسیاری دارد که این سامانه می‌تواند ۶۰ هدف را در برد ۲۵۰ کیلومتری رهگیری کند. اگر این شاخص را نیز با سامانه S ۳۰۰ روسی مقایسه کنیم باید گفت که این سامانه روسی فقط می‌تواند ۱۲ هدف را در برد کم‌تر از ۲۰۰ کیلومتری رهگیری کند. البته باور ۳۷۳ ویژگی مهم دیگری دارد که در S ۳۰۰ روسی و پاتریوت آمریکایی وجود ندارد و آن هدف گیری ۹ هدف به طور همزمان است. در حالیکه این شاخص در سامانه روسی ۶ هدف و در سامانه آمریکایی نیز فقط یک هدف عنوان شده است. 

ویژگی‌هایی همچون سهولت در آماده سازی و نگهداری، عمر انبارداری بالا و ضریب ایمنی اپراتوری، ضریب بالای برخورد، عملیات در شرایط حملات شیمیایی، میکروبی و هسته‌ای، قیمت کمتر نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی و حجم آتش زیاد از دیگر مزیت‌های سامانه باور۳۷۳ است. 

مهم‌ترین نکته ای که در طراحی و ساخت این سامانه وجود دارد این است که کدهای این سامانه در همه بخش‌ها اختصاصی و محرمانه هستند که دشمن از آن‌ها بی اطلاع است. 

کدام خودروی ایرانی باور۳۷۳ را حمل می‌کند؟

سامانه پدافند موشکی باور۳۷۳ توسط خودروی تاکتیکی ذوالجناح حمل و جابجا می‌شود. این خودرو دارای ۵ محور (۱۰چرخ) فعال است و قابلیت عبور از رودخانه تا عمق ۱/۵ متر با حداکثر ظرفیت بار ۳۰ تن را دارد. البته ذوالجناج می‌تواند محموله‌ای با طول ۱۰/۵ متر را جابجا کند. از دیگر قابلیت‌های ذوالجناح می‌توان به حرکت بر روی حداکثر شیب ۳۵ درصد، حداکثر شیب طولی ۲۰ درصد با وزن خالص ۲۱ تن و سامانه تعلیق مستقل اشاره کرد.

این سیستم را می‌توان مکمل راهبردی و استراتژیک سامانه اس۳۰۰ نامید؛ چرا که توان و کارایی این سیستم را به چند برابر افزایش می‌دهد. این سیستم تاکنون چندین بار مورد آزمایش قرارگرفته؛ اما اولین آزمایش موفقیت آمیز این سامانه در شهریور ۹۳ توسط امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی فرمانده وقت قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) صورت گرفت.

17۲۷۲۱۵#‌سیاسی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

از آن‌جا که هشدار هرچه زودتر حمله یا سکته قلبی در افراد اهمیت زیادی دارد، محققان پچ پوستی ساخته‌اند که با ارسال پالس‌های فراصوت بروز چنین خطراتی را هشدار می‌دهد.

5 روز پیش

پاسخ رهبر معظم انقلاب به استفتائاتی درباره احکام معاملات، وام، صندوق‌های قرض‌الحسنه خانگی و غسل منتشر شد.

5 روز پیش

فهرست مشاغل مجاز به فعالیت در تهران و البرز از امروز (شنبه) اعلام شد.

5 روز پیش

فروغی به فینال تیراندازی در ماده تپانچه 10 متر بازی های المپیک توکیو 2020 راه یافت.

5 روز پیش

مدیر گروه مطالعات اندیشه‌ورزان در یادداشتی، جشنواره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس را عاملی مؤثر برای ورود پژوهش‌محور محققان و اندیشمندان دانشگاهی به این حوزه دانست.

5 روز پیش

با وجود اعلام قبلی معاون گردشگری برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران خارجی از نیمه تیرماه، اما نماینده وزارت امور خارجه می‌گوید: ویزای توریستی به دستور ستاد ملی کرونا همچنان صادر نمی‌شود و متوقف است.

5 روز پیش

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان گفت: همزمان با تعطیلات عید سعید قربان 28 گشت ویژه راهداری و ترابری استان به منظور تشدید نظارت ها در شبکه راههای استان خدمات ارائه دادند.

5 روز پیش

لبنان از دستگیری یک تبعه آمریکایی که اقدام به جاسوسی برای رژیم صهیونیستی می‌کرده خبر داد. وی در فرودگاه بیروت دستگیر شده است. 

5 روز پیش

دختر نوجوانی که در جریان یک درگیری دخترانه در یکی از بوستان‌های اصفهان قمه‌کشی کرده بود ضمن تعهد به تکرار نکردن این رفتار باید دوره‌های آموزشی و تربیتی را بگذراند.

5 روز پیش

دسترسی به اینترنت پرسرعت و شبکه ملی اطلاعات این روزها به یک نیاز تبدیل شده و محدود به شهرها نیست، کارنامه دولت تدبیر و امید در توسعه فناوری اطلاعات با پوشش صد درصدی روستاهای بالای ۲۰ خانوار یزد و افزایش ۴۸ برابری پهنای باند اینترنت استان بیانگر اقدامات موثر دولت در این زمینه است.

5 روز پیش

زن جوان که به‌دنبال اختلاف خانوادگی دچار افسردگی و اعتیاد شده بود خودش را از پشت‌بام خانه به پایین پرت کرد. به‌گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، چند روز قبل ساکنان یک ساختمان با شنیدن صدای مهیبی به کوچه دویدند و ناگهان با پیکر در هم شکسته و خونین زن جوان همسایه رو به رو شدند که روی زمین افتاده بود. با اعلام ماجرا به امدادگران اورژانس و مأموران پلیس دقایقی بعد تیم جنایی در محل حاضر شد، امدادگران اورژانس مرگ وی را تأیید کردند و بدین ترتیب تحقیقات آغاز شد.

5 روز پیش

طبق زمان‌بندی اعلام شده قاعدتا باید حقوق همه‌ی گروه‌های بازنشستگی واریز شده باشد و تا چند روز آینده نیز باید وام ۱۰ میلیون تومانی برای بیش از ۲۰ هزار بازنشسته پرداخت شود.

5 روز پیش

هر روز بر میزان استفاده از روبات‌ها در جنبه‌های مختلف زندگی بشر افزوده می‌شود. حالا دیگر روبات‌ها در صنایع، کشاورزی، ساخت‌وساز، مراقبت‌های پزشکی، جراحی و... مورد استفاده قرار می گیرند و هرچند تلاش می‌شود تا روبات‌های ساخت بشر ارتباط نزدیکی با انسان‌ها داشته باشند اما هنوز هم به‌نظر می‌رسد تا رسیدن به این مرحله راه درازی در پیش باشد.

5 روز پیش

دو دختر 60 و 65 ساله پدر سرطانی خود را به قتل رساندند.

5 روز پیش

شهید باقری در بحبوحه عملیات رمضان با اشاره به واقعه‌ای منحصربه فرد در تاریخ اسلام گفت: کجا سابقه داشته در یک امتی یا یک شهری ۲۰۰ شهید ببرند و یک روزه تشییع جنازه کنند و ۳۰ کیلومتر طول تشییع‌کننده‌ها باشد.

5 روز پیش

بیشتر...