خبرآنلاین |
2 ماه پیش

ماجرای عجیب کاوشگر بازنشسته اروپایی در فضا خبرآنلاین

ماجرای عجیب کاوشگر  بازنشسته اروپایی در فضا!

دیجیاتو نوشت: روزتا کاوشگر سازمان فضایی اروپا بود که در سال ۲۰۰۴ ماموریت خود را آغاز کرد.

روزتا در طول ماموریتش درصدد رمزگشایی از معمایمنظومه شمسیبود و اطلاعات زیادی را در این زمینه در اختیار دانشمندان قرار داد. فرایند نزدیکی این کاوشگر بهدنباله‌دار۶۷پیاز سال ۲۰۱۴ آغاز شد.

مطالعه دنباله‌دار ۶۷پی/چوریوموف- گراسیمنکو

روزتا پس از اینکه به هدف اولیه ماموریت خود، یعنی جمع آوری اطلاعات از منشأ منظومه شمسی رسید، به خواب زمستانی در اعماق فضا فرو رفت.

کاوشگر در ۶ اوت ۲۰۱۴ پس از ده سال و پنج ماه و چهار روز به مقصد نهایی خود رسید. بدین ترتیب روزتا تبدیل به نخستین فضاپیمایی شد که وارد مدار یک دنباله‌دار می‌شود.

مرکز سازمان فضایی اروپا درآلمانکه وظیفه هدایت کاوشگر را بر عهده داشت اعلام کرد هدف از این ماموریت مشاهده و بررسی ۶۷پی از فاصله ۱۰۰ کیلومتری بود.

در نوامبر همان سال روزتا با ارسال سفینه فرودگرفیلهبه سطح دنباله ‌دار، ماموریت بعدی خود را نیز با موفقیت به اتمام رساند. فیله پس از آنکه از فضاپیمای حامل خود جدا شد به آرامی بر سطح ۶۷پی فرود آمد. سپس به مدت ۶۰ ساعت بر روی این جرم فضایی به پژوهش و نمونه ‌برداری و ارسال اطلاعات پرداخت تا اینکه شارژ باتری آن تمام و خاموش شد.

فیله گهگاه تا ماه‌ها پس از فرود، داده‌هایی را به روزتا ارسال می‌کرد و تا مدت‌ها پس از فرودش با آن تماس برقرار می‌کرد. رزتا نیز به مدت دو سال اطراف دنباله‌دار در گردش بود تا تصاویری از فیله و مکان آن تهیه کند.

سه هفته پس از آنکه روزتا فیله را پیدا کرد، تصمیم به پایان ماموریت خود گرفت.

پایان کار روزتا

روزتا طوری طراحی شده بود که به زمین بازگردد، این فضاپیما امکانات فرود بر روی دنباله‌دار را نداشت. بنابراین هدایت آن به سوی۶۷پیبه معنای برخورد و پایان کار فضاپیما تلقی می‌شد.

بنابراین روزتا با ارسال آخرین سیگنال و اطلاعاتش، با سقوط عمدی بر روی دنباله‌دار و خاموش کردن تجهیزاتش برای همیشه به کار خود پایان داد.

این فضاپیما با سرعت ۳ کیلومتر بر ساعت به دنباله‌دار برخورد کرد که سرعت پایینی در کنار گرانش ضعیف ۶۷پی، محسوب می‌شد.

پاتریک مارتین، مدیر ماموریت سازمان فضایی اروپا می‌گوید:

«من می‌توانم فرود کامل این فضاپیما را تایید کنم و اعلام می‌کنم که ماموریت روزتا به پایان رسیده است. روزتا برای بسیاری از افراد الهام‌بخش بود. این ماموریت تاریخی و نوین بود و در نحوه شناخت ما نسبت به دنباله‌دارها و منظومه شمسی انقلاب ایجاد کرد. خدانگه‌دار روزتا، تو کارت را به نحو احسن انجام دادی.»

۲۲۷۲۲۷#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تسنیم نوشت: رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی از مسدود شدن ۷ جاده در کشور، خبر داد.

13 ساعت پیش

بیتوته نوشت: اگر در خانواده شما سابقه ابتلا به بیرون زدگی دیسک کمر و بخصوص جراحی آن وجود دارد، شما بیشتر از افراد دیگر نیاز به پرهیز از فشارهای فیزیکی و جلوگیری از اضافه وزن دارید.

8 ساعت پیش

گجت نیوز نوشت: دانشمندان و پژوهشگران با بررسی در اعماق اقیانوس هند، موجوداتی عجیب و ناشناخته را کشف کرده‌اند که همه را به‌طرز عجیبی شگفت‌زده کرده است. در ادامه با این موجودات آشنا خواهیم شد.

22 ساعت پیش

اگر کودکان شما به غذای خاصی علاقه ندارند، ممکن است عوض کردن ظرفی که غذا در آن سرو می‌شود را به‌عنوان راه‌حل در نظر بگیرید. یک مطالعه جدید نشان داده است که چگونه رنگ ظرف می‌تواند بر طعم غذایی که داخل آن است تاثیر بگذارد. 

13 ساعت پیش

همشهری نوشت: داده‌های سازمان هواشناسی کشور از ادامه بارش‌های پاییزی در ۱۴ استان حکایت دارد.

دیروز

هیچ‌وقت فوتبال برایم مهم نبود اما بعد از سال‌ها هم  نمی‌توانم شادی بعد از پیروزی فوتبال ایران استرالیا را فراموش کنم که ناگهان همه خیابان‌ها پر از شور و شادی و ترافیک شد.

10 ساعت پیش

یک استاد دانشگاه به خبرآنلاین می‌گوید: «من عمده این اتفاقات اخیر را از مدیریت بد می‌دانم، سال‌هاست در ایران شایسته‌گزینی موضوعیت ندارد، وقتی آدم‌ها شایسته نباشند نمی‌توانند طوری برنامه‌ریزی کنند که بحران ایجاد نشود.»

12 ساعت پیش

ایسنا نوشت: بر اساس آخرین تخمین‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) از ابتدای پاییز امسال تاکنون دستکم ۸.۷ میلیون مورد ابتلا، ۷۸ هزار مورد بستری در بیمارستان و همچنین ثبت رکورد ۴۵۰۰ مرگ ناشی از آنفلوآنزای فصلی در این کشور گزارش شده است.

دیروز

ایسنا نوشت: رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت درباره اخبار مبنی بر وجود ابر متان در جنوب تهران، گفت: در این زمینه وزارت بهداشت در حال مطالعه است و هنوز نتیجه قطعی به دست نیامده است، اما باید بدانیم این گاز علاوه بر تاثیر بر گرمایش جهانی، برای سلامت انسان هم خطرناک است.

10 ساعت پیش

بیشتر...