خبرآنلاین |
۳ هفته پیش

آتش در زاگرس نابودی درختان چند صد ساله چه باید کرد خبرآنلاین

آتش در زاگرس و نابودی درختان چند صد ساله؛ چه باید کرد؟

رشته‌کوه سترگ زاگرس با مهار کردن بادهای حامل رطوبتِ مدیترانه‌ و دیگر منطقه‌ها، سبب‌ساز بارش‌های پربرکتی است که حدود سی درصد آب شیرین سرزمین ما را تأمین می‌کند. همین بارش‌ها بوده که تمدن بزرگ و تاریخ‌ساز میان‌رودان (بین‌النهرین) را پدید آورد.

چند هفته است که بخش‌های زیادی از جنگل‌ها و مراتع ارزشمند زاگرس در استان‌های فارس، لرستان، کردستان، کهکیلویه و بویراحمد، خوزستان، و… درگیر آتش‌سوزی است. این آتش‌ها درختانی را نابود می‌کند که عمرشان به ده‌ها و صدها سال می‌رسد و شاهدان نوسان‌های پردامنه‌ی آب‌وهوا و گذر سرد و گرم‌های بسیار هستند. این رخداد غم‌انگیز، خاک کوهستان را در برابر باد و بارش بی‌پناه و مستعدِ فرسایش می‌کند. درختان و دیگر گیاهان هستند که به خاک توانِ جذب و اندوختن آب می‌دهند، و اگر رودخانه‌های بزرگی همچون کارون و دز و زاینده‌رود در همه‌ی فصل‌ها آب دارند (یا تا پیش از دستکاری‌های مخربِ سدسازان، داشته‌اند!) به دلیل قابلیت نگاهداشت آب است که خود مرهون وجود گیاهان است‌.

بحثی در میان دوستداران طبیعت ایران درگرفته که در رویارویی با رخداد آتش‌سوزی چه راهی باید پیش گرفت؟ شماری، همه‌ی توان خود را بر خاموش‌سازی گذاشته‌اند و شماری بر آموزش مردم محلی و بازدیدکنندگان که چه کنند تا موجب بروز آتش‌سوزی نشوند، جمعی می‌گویند که باید از دولت (و در این روزها، از نامزدان ریاست جمهوری) مطالبه‌ی جدی برای تشکیل سازمان حرفه‌ایِ مهار آتش داشته باشیم، کسانی خواستار ورود دستگاه‌های امنیتی برای شناسایی عوامل آتش‌افروزی هستند، و گروهی خواستار کار علمی - پژوهشی با هدف ریشه‌یابی علت‌های بروز آتش‌سوزی و ارزیابی اثرات آن بر محیط و نیز بررسی چگونگی احیای اکولوژیک پوشش گیاهی یا روش‌های مداخله‌ای برای احیا هستند.

در واقع، همه‌ی این کارها (و حتما فعالیت‌هایی دیگر) لازم‌اند! هر فرد، انجمن، و مدیر مسئولی در حیطه‌ی توان و موقعیت خود می‌تواند سهمی در دور نگاه داشتن آتش از دارایی طبیعی و ملی کشور داشته باشد. هر یک از ما به دور از اختلاف نظر با دیگری، و البته با گوش سپردن به نقدها و نظرهای مخالف، وظیفه داریم در حفاظت از میراث‌های طبیعی سرزمین خود به شیوه‌ای که بلد هستیم و صلاح می‌دانیم، بکوشیم.

در چند سال اخیر، آگاهی و حساسیت همگانی در زمینه‌ی محیط زیست بسیار افزایش یافته است. در موضوع آتش‌سوزی جنگل و مرتع، گروه‌های مردمیِ پرشماری در گوشه‌وکنار کشور شکل گرفته که در سه چهار سال اخیر نقش تعیین‌کننده در مهار آتش‌سوزی‌ها داشته‌اند. علت افزایش آتش‌سوزی‌ها هرچه باشد؛ گرمایش زمین، سهل‌انگاری گردشگران، درست کردن چای و غذا توسط چوپانان، ریخت‌وپاش زباله، اختلاف‌های محلی، تبه‌کاری زغال‌سازان غیرمجاز، یا هر چیز دیگر… آن‌چه که ضروری است، مهار آتش و جلوگیری از دامن‌گستر شدن آن، و فعالیت مشترک نیروهای مردمیِ آموزش‌دیده و مأموران در مهار آتش‌سوزی‌ها است. در این زمینه، کمک‌های مالی مردمی به مؤسسه‌ها و افراد شناخته‌شده و معتبری که در تأمین تجهیزات و پوشاک مناسب یا برگزاری دوره‌های آموزشی مرتبط فعالیت دارند، بسیار کارساز است.

در فرهنگ ایرانی، نیکوکاری و یاریگری ریشه‌دار است؛ همان‌گونه که ساخت مدرسه و بیمارستان و مرکز نگهداری سالمندان تا حد زیادی به دست نیکوکاران انجام می‌شود، جا دارد در ترویج فرهنگ نیکوکاریِ محیط زیستی، از جمله در تأمین تجهیزات مهار آتش‌سوزی هم بکوشیم.

*فعال حفظ محیط زیست

۲۳۳۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهاناپلیکیشن خبرآنلاینرا نصب کنید.


#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بدنبال اظهارات نرجس سلیمانی دختر شهیدسلیمانی در انتقاد از زاکانی، روزنامه همشهری به او حمله کرد.

8 ساعت پیش

نیم قرن پیش تلاش‌هایی برای کنترل اعتیاد در کشور آغاز شده بود.

16 ساعت پیش

۴۰ سال پیش دادستانی فروش سیگار در پیاده روها را عمل مجرمانه توصیف کرد.

16 ساعت پیش

همواره غذاها و سفره‌های نذری در بین مردم جایگاه ویژه‌ای داشته و این فرهنگ در تمامی جوامع سنتی کم و بیش جلوه‌گر است. اما در ایران و در برخی از شهرها، نذری بسیار رایج طی سه، چهار دهه‌ی اخیر و حتی قبل‌تر از آن وجود داشته و تا حدودی تا زمان حال وجود دارد.

دیروز

نیم قرن پیش تلاش‌هایی برای کنترل اعتیاد در کشور آغاز شده بود.

16 ساعت پیش

مرد ۳۵‌ساله‌ای در انجمن ضدپیری آنلاین، نامی برای خود کسب کرد. او با وجود داشتن ۳۵ سال سن، ظاهرش مانند نوجوانان ۱۵ تا ۱۹ ساله است و این شرایط را ناشی از سبک زندگی سالم و رژیم غذایی متعادل خود می‌داند.

10 ساعت پیش

مرکز مدیریت راه‌های کشور سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از ترافیک سنگین در جاده چالوس و وزش باد و گردوخاک در محورهای ۴ استان خبر داد.

22 ساعت پیش

اعضای منتقد زاکانی درآخرین جلسه شورای شهر قبل از تعطیلات عزاداری حسینی توانستند مواضع خود در مورد شهردار تهران بیان کنند. ماجرا زمانی از کنترل خارج شد که فیلمی در شبکه‌های مجازی در مورد خرید و فروش منصب در شهرداری تهران منتشر شد. همین مساله باعث شد تا برخی از اعضای شورای شهر در مقابل آن واکنش نشان دهند.

22 ساعت پیش

ده کشور گران جهان برای زندگی معرفی شدند.

23 ساعت پیش

بیشتر...