عصر ایران |
۱ هفته پیش

کشف جدیدی در مورد ارتباط میان رشد سلول های مغز ابتلا به اسکیزوفرنی

ژن‌های فعال در سلول‌های مغز بالغ، برای انواع ژنتیکی که در بروز اسکیزوفرنی نقش دارند، غنی می‌شوند.

دانشمندان "دانشگاه کاردیف" در بررسی جدید خود، از ارتباط میان نحوه رشد سلول‌های مغز و ابتلا به اسکیزوفرنی پرده برداشته‌اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، دانشمندان "دانشگاه کاردیف"(Cardiff University)، ارتباطات جدیدی را میان توقف رشد سلول‌های مغز و خطر ابتلا به اسکیزوفرنی یا سایر بیماری‌های روانی یافته‌اند.

چندین مورد از عوامل خطر ژنتیکی شناخته شده‌اند که در مختل کردن رشد مغز طی تعدادی از این اختلالات نقش دارند اما اطلاعات کمی در مورد اینکه کدام جنبه از این فرآیند تحت تاثیر قرار می‌گیرد، وجود دارد.

این نخستین پژوهشی است که نشان می‌دهد اختلال ژنتیکی فرآیندهای سلولی ویژه که برای رشد مغز حیاتی هستند، با خطر بروز طیف گسترده‌ای از اختلالات روانی ارتباط دارد.

دکتر "اندرو پوکلینگتون"(Andrew Pocklington)، از پژوهشگران این پروژه گفت: عوامل ژنتیکی، نقش مهمی در تعیین خطر ابتلای شخص به اختلالات روانی دارند. کشف فرآیندهای بیولوژیکی تحت تاثیر این عوامل خطر ژنتیکی، گامی بزرگ در جهت درک علل بیماری به شمار می‌رود.

دکتر "یونجو جنی شین"(Eunju Jenny Shin)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما برای درک علل اصلی اختلالات روانی، روی بررسی رشد سلول‌های مغز تمرکز کردیم. دانش حاصل از این روش نهایتا ممکن است به توسعه درمان‌های جدید کمک کند یا توضیح دهد که چرا برخی از افراد به بعضی از درمان‌ها پاسخ می‌دهند اما نسبت به برخی دیگر واکنشی ندارند.

دانشمندان، تولد و رشد ابتدایی سلول‌های مغز انسان را در شرایط آزمایشگاهی و با استفاده از سلول‌های بنیادی پرتوان انسانی مورد بررسی قرار دادند. فرآیند تولد و رشد ابتدایی سلول‌های مغز، با عنوان "نوروژنز"(Neurogenesis) شناخته می‌شود.

آنها چندین مجموعه از ژن‌ها را شناسایی کردند که هم در شرایط آزمایشگاهی و هم در مغز جنین انسان، طی فرآیند نوروژنز روشن می‌شوند و به نظر می‌رسد که هر مجموعه، نقش عملکردی مشخصی دارد. دانشمندان نشان دادند عوامل خطر ژنتیکی که به بروز اسکیزوفرنی و سایر اختلالات روانی منجر می‌شوند، در این مجموعه‌ها بسیار متمرکز هستند.

شین ادامه داد: بررسی‌های آزمایشگاهی نشان داد هنگامی که فعال‌سازی این مجموعه‌ها مختل می‌شود، شکل، حرکت و فعالیت الکتریکی سلول‌های مغزی در حال رشد تغییر می‌کند و بروز تغییر در این ویژگی‌ها با بروز بیماری مرتبط است.

اختلالات مرتبط با مختل شدن این ژن‌ها، تاخیر در رشد، اوتیسم، اختلال کم‌توجهی - بیش‌فعالی، اختلال دوقطبی و افسردگی عمده را شامل می‌شوند.

این پرسش مطرح می‌شود که آیا برخی از این ژن‌ها که برای نخستین بار مدت‌ها پیش از تولد روشن می‌شوند، در ادامه زندگی نیز فعال باقی می‌مانند و به عملکرد مغز بالغ کمک می‌کنند و آیا می‌توان آنها را هدف درمان قرار داد یا خیر.

پوکلینگتون ادامه داد: پژوهش‌های پیشین نشان داده‌اند که ژن‌های فعال در سلول‌های مغز بالغ، برای انواع ژنتیکی که در بروز اسکیزوفرنی نقش دارند، غنی می‌شوند. بخش عمده‌ای از این غنی‌سازی توسط مجموعه ژن‌هایی صورت می‌گیرد که به نظر می‌رسد حاوی بار بیشتری از عوامل خطر ژنتیکی رایج هستند.

وی افزود: این نشان می‌دهد برخی از مسیرهای بیولوژیکی که برای نخستین بار پیش از تولد در مغز روشن شده‌اند، ممکن است در مراحل بعدی زندگی فعال باقی بمانند. تغییرات ژنتیکی که در این مسیرها رخ می‌دهند، با ایجاد اختلال در رشد و عملکرد مغز بالغ، به بروز بیماری کمک می‌کنند.

برای ترسیم طیف گسترده‌ای از فرآیندهای رشد که در اختلالات روانی گوناگون مختل می‌شوند و بررسی اثرات بلندمدت آنها بر مغز، به پژوهش‌های بیشتری نیاز است.

شین گفت: اگرچه هنوز نکات زیادی برای کشف کردن باقی مانده است اما یافته‌های ما بینش ارزشمندی را در مورد ریشه‌های پیشروی اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی ارائه می‌دهند.

این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

برخی سعی دارند القا کنند که جایگاه زنان در چهل سال اخیر نه تنها ترقی نداشته، بلکه تنزل هم پیدا کرده است اما حقیقت این است که با پیروزی انقلاب اسلامی، بر خلاف دوران منحط رژیم شاهنشاهی که زن ایرانی را همچون زن غربی، مظهر هیجانات نفسانی قرار داده بود و حتی توانایی آنها را مورد تمسخر می گرفت، تلاش شده تا حد امکان از استعداد فکری و توانمندی عظیم زن برای تعالی او و جامعه استفاده شود.

لحظاتی پیش

به نظر می‌رسد پرونده حضور رشید مظاهری به فولاد بسته شده و فولادی‌ها به دنبال دیگر گزینه‌های خرید خود هستند.

یک ربع پیش

عضو «کمیسیون صنایع و معادن» مجلس شورای اسلامی گفت: امسال دولت قول داده که ۱۵ درصد از حقوق دولتی معادن را به چرخه فعالیت‌های معدنی و همچنین به استان‌ها بازگرداند البته این عدد کم، اما قابل قبول است و اگر این امر محقق شود امری مطلوب به نظر می‌رسد.

یک ربع پیش

تناقضات موجود در عمل و گفتار طرف‌ های غربی حاضر در مذاکرات وین و فضا سازی‌ های رسانه‌ های غربی، باعث شده است که مسیر گفت‌ و گوها با سرعتی بسیار کند پیشرفت کرده و مذاکره‌ کنندگان را از دستیابی به توافق دور کند.

یک ربع پیش

یک کارشناس علوم قرآنی گفت: در احادیث نقل شده از «پیامبراکرم (ص)» بیان شده کسی که حیا ندارد دین ندارد با تکیه بر این مهم باید توجه داشت که برای حفظ دین باید عفت و حیا را در پیش گرفت این در حالی است که حضرت «فاطمه زهرا (س)» الگوی عفت و حیا هستند.

یک ربع پیش

اتحادیه اروپا سال ۲۰۲۲ میلادی را با گسترش غیر قابل پیش بینی و سریع ویروس اومیکرون و هراس از تشدید بحران نظامی در مرز بین اوکراین و روسیه شروع کرده با رسانه های صربستان با ارایه تحلیل و گزارش های مختلف به مسائل و بحران های احتمالی سیاسی و اقتصادی این بلوک پرداختند.

یک ربع پیش

آنچه باعث شده تا آجورلو به مخالفت با جدایی مظاهری بپردازد احتمال مصدومیت سید‌حسین حسینی و فقدان یک دروازه‌بان مطمئن در بازی‌های سخت نیم فصل دوم است.

نیم ساعت پیش

یحیی گل‌محمدی سرمربی پرسپولیس در این فصل، بعد از جدایی چند بازیکن دچار اپیدمی کمبود ستاره در تیمش شد. او این کمبود را احساس می‌کند و به همین دلیل، باید بهترین بهره را از حضور در بازار زمستانی نقل و انتقالالت ببرد.

نیم ساعت پیش

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی می‌گوید: قیمت هر کیلو برنج ایرانی به ۷۴ هزار تومان رسیده که علت این افزایش قیمت این است که شالیزار‌ها به ویلا تبدیل شده است.

نیم ساعت پیش

مهاجم اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: امیدوارم در دیدار مقابل عراق با حضور بانوان ایرانی این تیم را شکست بدهیم و جشن صعودمان به جام جهانی را برپا کنیم.

نیم ساعت پیش

با اعلام موضع رضا درویش نسبت به بوژیدار رادوشوویچ، مشخص شد که چشم انداز پرونده گلر کروات، توافق نیست.

نیم ساعت پیش

در حالی که نزدیک ۱۲ روز مانده تا بازی‌ های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ چین آغاز شود . اما به گفته رسانه های آلمان ، دولت این کشور برخلاف تصمیم آمریکا و برخی کشورهای همسو با سیاست ضد چینی واشنگتن ، هنوز موضع رسمی خود را درباره شرکت یا تحریم سیاسی این رقابت‌ ها را اعلام نکرده است.

نیم ساعت پیش

اتحادیه اروپا باید با استفاده از قدرت اصلی خود - نفوذ اقتصادی - به تهدید روسیه برای اوکراین پاسخ دهد. هیچ راه دیگری برای اتحادیه برای متقاعد کردن قدرت های بزرگی که بر سر آینده اروپا در حال مبارزه هستند وجود ندارد.

نیم ساعت پیش

غضنفری گفت: بازپرداخت تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی به صورت ریالی، از کسی پذیرفته نمی‌ شود.

نیم ساعت پیش

یک پژوهشگر اهل‌بیت(ع) با بیان اینکه در زیارت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) وارد شده است ایشان مادر همه مومنان است، گفت: حضرت فاطمه(س) با وجود چنین جایگاهی در احترام به مادر چنین فرمودند «إلزَم رِجلَها؛ فَإنَّ الجَنَّةَ تَحتَ أقدامِها؛ [۵] در خدمت مادر باش؛ زیرا بهشت زیر قدم‌های اوست.» پس بر انسان بایسته است که به طور مدام در خدمت مادر باشد؛ زیرا که این خدمت، راه رسیدن به بهشت است.

1 ساعت پیش

بیشتر...