دیروز
2 بازدید

تهیه بسته‌های معیشتی و بن‌کارت برای اتباع غیرایرانی مجاز | شهرآرانیوز

تهیه بسته‌های معیشتی و بن‌کارت برای اتباع غیرایرانی مجاز
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور از تهیه بسته‌های معیشتی و بن‌کارت برای اتباع غیرایرانی مجاز در ایام کرونا خبر داد و گفت: محدودیتی برای فروش سیمکارت به اتباعی که قانونی در ایران زندگی می‌کنند، نداریم.

به گزارش شهرآرانیوز -مهدی محمودی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور درباره اعطای شناسنامه و تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی گفت: در پی تصویب قانون اعطای شناسنامه و تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان غیرایرانی بعد از ابلاغ قانون و تصویب آن و تعیین آیین‌نامه اجرایی با همکاری دستگاه‌های دیگر در حال انجام است.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۲۸ هزار نفر زیر ۱۸ سال و ۴۷ هزار نفر بالای ۱۸ سال ثبت‌نام کرده‌اند، ادامه داد: تاکنون نیز ۱۰ هزار پرونده تکمیل شده و به ادارات ثبت احوال نیز ارسال شده است و امیدواریم هر چه زودتر این شناسنامه‌ها صادر شود.

 

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور در پاسخ به این سوال که روند ثبت‌نام در استان سیستان و بلوچستان به کندی پیش می‌رود، علت این امر چیست، گفت: این قانون و آیین‌نامه به تازگی اعلام شده است و یک سری ابهامات در آیین‌نامه وجود داشت که لازم بود این ابهامات برطرف شده و هماهنگی لازم بین دستگاه‌ها صورت بگیرد و مشکل خاصی در حال حاضر وجود ندارد.

 

محمودی تصریح کرد: این کار باید با دقت انجام شود و بحث احراز هویت و تطبیق مدارک یک فرآیند زمان‌بر است، بنابراین اینگونه نیست که با تاخیر کار انجام شود. برای انجام همه این مراحل حدود سه ماه فرصت لازم است تا انجام شود و پس از تایید همه مدارک پرونده برای ادارات ثبت‌احوال کشور ارسال شود. براساس آیین‌نامه‌ای که وجود دارد، شناسنامه برای کودکانی صادر می‌شود که ازدواج مادر آنها با مرد غیرایرانی در دفاتر ثبت شده است، البته مواردی که پیش از این بوده شامل این موضوع نمی‌شود.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا مادرانی که در خارج از کشور هستند و فرزندان حاصل از ازدواج با مردان غیرایرانی دارند هم می‌توانند برای دریافت شناسنامه ایرانی اقدام کنند، گفت: این زنان نیز می‌توانند به کنسولگری‌ها مراجعه کرده و ثبت‌نام کنند و از طریق وزارت امور خارجه اقدامات لازم برای صدور شناسنامه انجام و پس از طی مراحل به فرزندان آنها نیز شناسنامه اعطا خواهد شد.

محدودیتی برای فروش سیمکارت به اتباعی که قانونی در ایران هستند نداریم

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره مشکلاتی که کودکان اتباع برای استفاده از سیم‌کارت و حضور در شاد برای ادامه تحصیل دارند، گفت: همانطور که روابط عمومی وزارت ارتباطات و همچنین آقای وزیر اعلام کرده‌اند، محدودیت و ممنوعیتی برای ارائه سیم‌کارت به اتباع غیرایرانی که به صورت قانونی در کشور ما هستند، نداریم و اگر کارمندی در این خصوص تخطی کرده است، دلیل بر این نیست که در کل جامعه این اتفاق می‌افتد.

 

محمودی تاکید کرد: تمامی اتباع غیرایرانی که دارای کارت آمایش و گذرنامه هستند، می‌توانند از این خدمات استفاده کنند. فرزندان آنها نیز مانند دانش‌آموزان ایرانی می‌توانند از شاد برای ادامه تحصیل استفاده کنند و به جای کد ملی، کد پیگیری اتباع را وارد کرده و از شاد استفاده کنند. کما اینکه در حال حاضر نیز فرزندان اتباعی که به صورت قانونی در کشور حضور دارند نیز در حال تحصیل هستند.

بین اتباع غیرایرانی کمترین ابتلا و تلفات را نسبت به جمعیت داشته‌ایم

وی همچنین درباره اقدامات صورت گرفته برای اتباع غیرایرانی در ایام کرونا گفت: از همان ابتدا که کشور درگیر این بیماری شد، جامعه اتباع خارجی هم در کشور ما مستثنی از این موضوع نبود و برنامه‌های پیشگیری و تمهیدات لازم نیز برای این گروه نیز در نظر گرفته شده است. اتباع غیرایرانی هم در مهمان‌شهرها ساکن هستند و هم در خارج از مهمان‌شهرها، از همین‌رو تمام اقداماتی که برای اتباع ایرانی در نظر گرفته شده و اطلاع‌رسانی شده است، برای اتباع غیر ایرانی نیز درحال انجام است.

 

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور خاطرنشان کرد: اتباع غیرایرانی که نیازمند بودند را شناسایی کرده و تلاش کردیم از نظر معیشتی به این گروه نیز کمک‌هایی صورت بگیرد و همچنین بن‌کارت‌های اعتباری و بسته‌های بهداشتی و اقلام مورد نیاز پیشگیری از بیماری کرونا در چندین نوبت به آنها ارائه شده است.

 

محمودی تصریح کرد: همچنین در خصوص ابتلا به بیماری کرونا در بین اتباع غیرایرانی ما کمترین ابتلا و کمترین تلفات را نسبت به جمعیت داشته‌ایم.

همه کودکان کار اتباع غیرایرانی نیستند

وی همچنین درباره کودکان کار و خیابان گفت: همه کودکان کار و خیابان اتباع غیرایرانی نیستند و کودکان ایرانی هم در بین آنها حضور دارند. ما در استان البرز و تهران طرحی را به صورت پایلوت در دستور کار قرار داده‌ایم و با همکاری نیروی انتظامی، سازمان بهزیستی و نیروی انتظامی و دیگر دستگاه‌هایی که در این زمینه مسئولیت دارند، کار دنبال می‌شود.

 

تصریح کرد: اولین اقدام جمع‌آوری و سامان‌دهی این افراد است، چراکه کودکان زیر ۱۵ سال را نه می‌توانیم طرد کنیم و نه می‌توان این کودکان را در سطح جامعه رها کرد. توسط بهزیستی و شهرداری برنامه‌هایی برای شناسایی این کودکان وجود دارد تا به خانواده‌‌ها برگردانده شوند. خانواده‌ها نیز باید مجاب شوند که از تکرار چنین مواردی خودداری کنند و اگر تکرار شود، خانواده به همراه فرزندش از کشور طرد خواهد شد.

سالانه ۸۰۰ هزار تبعه غیرقانونی از کشور اخراج می‌شوند

محمودی همچنین در پاسخ به این سوال که سالانه چه تعداد از اتباع غیرایرانی که به صورت غیرقانونی در کشور حضور دارند از کشور طرد می‌شوند، گفت: هر سال حدود ۸۰۰ هزار نفر از اتباع غیرایرانی که به صورت غیرقانونی در کشور هستند دستگیر و طرد می‌شوند و اگر از مرز‌ها مراقبت نشود، ممکن است همین میزان دوباره به کشور بازگردند.

 

 #‌اخبار #‌مشهد
منبع: شهرآرانیوز


مطالب پیشنهادی

این شَبَحِ ارتش ایران، قاتل شناورهای چند میلیون دلاری در خلیج فارس است + عکس

باشگاه خبرنگاران نوشت: نیروی دریایی ارتش همواره جهت حفظ منافع دریایی کشور نیاز به ساخت تجهیزات پیشرفته دارد.

کرونا و رفتارهایی نامتعارف به بهانه دین‌دار بودن

هر روز که می گذرد دامنه شیوع ویروس کرونا گسترده‌تر می‌شود، تفاوتی هم بین فقیر و غنی، چپ و راست و ...نمی‌گذارد و همه را درگیر کرده است.

صوفی: در ۱۴۰۰ اگر کاندیدای اصلاح‌طلب داشتیم، شرکت می‌کنیم

وزیر دولت اصلاحات می گوید: پیش بینی ما این است که اگر اجازه دهند کاندیدای مورد نظرمان را وارد صحنه انتخابات ۱۴۰۰ کنیم اوضاع تغییر خواهد کرد. اما مردم دیگر با کاندیداهای دست دوم، اجاره ای و ... پای صندوق نمی آیند.

از بین بردن چربی خورشت | راه کاری موثر برای از بین بردن چربی خورشت

از بین بردن چربی خورشت و راه از بین بردن چربی خورشت و چگونه چربی خورشت را از بین ببریم و چرب شدن زیاد خورشت را در پرشین وی بخوانید

گپ و گفت خواندنی با یکی از کارگزاران رژیم پهلوی در مورد امام خمینی: یک پاپاسی از وجوهات را جابجا نمی کرد/امام خمینی در حد پاپ است

جماران نوشت: یکی از مسئولین رده بالای دولت شاه در مصاحبه ای گفت: تمام چیزی که به «سهم امام» معروف است پولی مال آنها است و طبق موازین شرعی از شیر مادر هم برای آنها حلال تر است. ولی تمام این پول از یک طرف می آید و از یک طرف دیگر می رود. آدمی که در حد پاپ است، زندگی او در حد ارزان ترین زندگی است.

موارد مصرف سس سویا | موارد مصرف سس سویا برای مزه دار کردن غذا

موارد مصرف سس سویا و موارد مصرف سس سویا برای مزه دار کردن غذا و سس سویا چیست و فواید سس سویا چیست و خواص سس سویا را در پرشین وی بخوانید

علت تیره شدن خورش قیمه | علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد

علت تیره شدن خورش قیمه و علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد و خوشرنگ شدن خورشت و چگونه خورشت قیمه خوشرنگ طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

انکار ادعای شبکه فارسی زبان خارجی درباره روحانی و شورای عالی امنیت ملی

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری ادعای یکی از شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور درباره جلسه شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرد.

تقدیر دستیار ویژه لاریجانی از کمک های چین به ایران در روزهای نشر کرونا

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل کمک‌های ⁧چین⁩ به ایران در مبارزه با ⁧کرونا را⁩ قابل تقدیر دانست.

یک توصیه به عقلای مجلس آینده

بیماری کرونا این روزها بر حوزه های سیاست، اقتصاد، جامعه و ...سایه انداخته و همه چیز را تحت الشعاع خود قرار داده است.

نمایندگانی که با پارلمان خداحافظی کردند/بازگشت قدیمی‌ها به بهارستان

پرونده انتخابات مجلس یازدهم در مرحله اول بسته شد و اکثریت پارلمان آینده برای ۴ سال در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

پیوند سیاسی-فراکسیونی احمدی‌نژادی‌ها و پایداری‌ها در مجلس یازدهم؟

قبضه مجلس یازدهم در دست اصولگرایان اما و اگرها را درباره آرایش سیاسی و فراکسیونی این مجلس بیشتر کرد و این سوال مطرح می‌شود که آیا قرار است تنها یک فراکسیون سیاسی و اکثریت میدان‌دار باشد؟!

خداحافظی با مردِ «شماره یک» مجلس / روزگار پساپارلمانی لاریجانی

روزگار پسا پارلمانی علی لاریجانی چگونه خواهد گذشت؟ آیا او رخت سیاست را از تن بدر خواهد کرد و به گوشه دنج سیاست می رود یا استراحتی کوتاه کرده و برای ۱۴۰۰ آماده می شود یا...

پیشنهاد عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان: ناطق‌نوری و امامی کاشانی بین ما و حاکمیت واسطه شوند

حسن رسولی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و چهره نزدیک به عارف می‌گوید:با کمال تاسف مرز اجرا و نظارت اصلا وجود خارجی ندارد و روز به روز میزان دخالت حوزه نظارت در بخش اجرایی تحت تاثیر قانون نظارت استصوابی که انتظار داشتیم مجلس دهم این قانون را لغو بکند، بیشتر توسعه پیدا کرده است. 

ساختار شورای نگهبان قابل بازنگری و اصلاح است؟ / پاسخ دو حقوقدان

آیا قانون اساسی بعد از ۳ دهه از آخرین بازنگری نیازمند اصلاحی دیگر است؟ آیا با وجود انتقادات به عملکرد شورای نگهبان به مرحله بازنگری در ساختار این شورا رسیده‌ایم؟ چرا به اصل رفراندوم نگاه منفی وجود دارد؟ و ...سوالاتی که در میزگردی که به مناسب سالگرد تصویب قانون اساسی در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین برگزار شد به آن ها پاسخ داده شد.

نماز جمعه تهران همچنان برگزار نخواهد شد

فارس نوشت:مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان تهران، از لغو نماز جمعه بیست و دوم فروردین‌ماه سال ۹۹ در تمام شهرهای استان تهران خبر داد.

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

پاسخ‌های کرونایی عباس عبدی به چند سوال اصلاح‌طلبانه و انتخاباتی

عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب می گوید: کنشگری در فرایندهای سیاسی موجود را حتی پیش از کرونا ناممکن و نامفید می‌دانستم.

عباس عبدی به اصلاح‌طلبان: اصرار نکنید به هر قیمتی در قدرت باشید

عباس عبدی درباره ادعای اصولگرایان درباره جذب آرای خاکستری در انتخابات گفت: آخر در تهران با حدود ۲۲ درصد مشارکت چه چیزی را باید پیروزی نامید؟ اصولگرایان شکست فاحشی را در این انتخابات خوردند، نه فقط اصولگرایان، چون در این شکست مهم نیستند، که ساختار دچار خسران شد.

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد/ سهم ناچیز اصلاح‌طلبان

اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم بصورت رسمی نشان داد اصولگرایان در این ماراتن پیشتاز رقابت شدند و اکثریت مجلس یازدهم را در دست گرفتند.

مطالب مرتبط