خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

چین دیپلمات های اروپایی را فراخواند خبرآنلاین

چین دیپلمات‌های اروپایی را فراخواند

ایرنا نوشت: خبرگزاری شینهوا گزارش داد دِنگ لی (Deng Li‌) معاون وزیر خارجه چین ، نمایندگان دیپلماتیک کشورهای اتحادیه اروپا را به منظور ابلاغ پیام نارضایتی پکن به دلیل بیانیه منفی این اتحادیه و گروه هفت در حمایت از تایوان فرا خواند.

خبرگزاری شینهوا نوشت: دنگ لی که روز پنجشنبه این دستور را دریافت کرده گفت بیانیه اخیر که حقایق را تحریف می کند دخالت در امور داخلی چین و یک اقدام تحریک آمیز سیاسی آشکار است و حاوی پیامی غلط به نیروهای جدایی طلب خواهان «استقلال تایوان» است.

این بیانیه روز چهارشنبه توسط وزیران خارجه گروه هفت و نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی صادر شده است.

دنگ گفت: «اقدام اروپا در صدور این بیانیه به شدت فاحش است. چین قاطعانه با این امر مخالف است و در این رابطه اعتراض قوی و دیپلماتیک خود را ابراز می کند.»

معاون وزیر خارجه چین همچنین گفت: اصل چین واحد یکی از هنجارهای اساسی حاکم بر روابط بین الملل و اجماع جامعه بین المللی است. این اصل مبنای سیاسی مبادلات چین با سایر کشورها است و نمی توان از این خط قرمز عبور کرد.

وی خاطرنشان کرد که اصل چین واحد مفاهیم دقیقی دارد، یعنی تنها یک چین در جهان وجود دارد، تایوان بخشی از چین است. دولت جمهوری خلق چین تنها دولت قانونی است که نماینده کل چین است و کشورهایی که با چین روابط دیپلماتیک برقرار کرده اند، هیچ گونه تبادل رسمی با تایوان نخواهند داشت.

دنگ همچنین گفت: سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان یک دستکاری سیاسی آشکار و نقض آشکار و شدید حاکمیت و تمامیت ارضی چین است. چین از پاسخ قاطع دریغ نخواهد کرد و برای چین چنین واکنشی برای مقابله با اقدامات تحریک آمیز ناشی از تبانی آمریکا وتایوان امری طبیعی و موجه است.

این مقام چینی همچنین اظهار داشت: طرف اروپایی به جای منصرف کردن و محکوم کردن اقدامات آمریکا در تحریک به تجزیه چین، تشدید تنش در سراسر تنگه تایوان و مهار تنش ها بین چین با تایوان، به دروغ در بیانیه خود اعلام کرد که «در صورت لزوم از سیاست چین واحد تبعیت خواهد کرد.» طرف اروپایی این اصل چین واحد را به شدت نقض کرده و بنیان سیاسی روابط دوجانبه را به شدت تضعیف کرده است.

دنگ گفت: مساله تایوان بر احساسات ملی مردم چین تأثیر دارد. حفاظت از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی یکی از بزرگترین توافقات بیش از ۱.۴ میلیارد چینی است. ما آماده هستیم با نهایت صمیمیت، صبر و تلاش برای چشم‌انداز اتحاد مجدد مسالمت‌آمیز تلاش کنیم، اما در عین حال با هر وسیله و قیمتی با قوت و قاطعیت از تجزیه کشور جلوگیری خواهیم کرد.

دیپلمات چینی خاطرنشان کرد: هیچ کشوری، هیچ نیرویی و هیچ فردی نباید عزم راسخ، اراده آهنین و توانایی قوی دولت و مردم چین را برای دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی و دستیابی به اتحاد دوباره و تجدید قوا دستکم بگیرد.

311311#‌اخبار_بین‌الملل منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

زمان تشییع و خاکسپاری پیکر مرحوم هوشنگ ابتهاج(سایه) مشخص شده اما هنوز معلوم نیست که تشییع از کجا انجام می‌شود.

نیم ساعت پیش

وزیر آموزش و پرورش گفت: حفظ شأن و منزلت معلمان اولویت اصلی دولت و آموزش و پرورش است.

نیم ساعت پیش

در حال حاضر ساینا پلاس دنده‌ای مدل 1399 حدود 215,000,000 تومان است.

نیم ساعت پیش

وزیر امور خارجه در دیدار معاون وزیر امور خارجه قطر بر ضرورت اجرایی کردن توافقات صورت گرفته در سفر رئیس‌جمهور اسلامی ایران به دوحه و متقابلا امیر دولت قطر به تهران تأکید کرد.

نیم ساعت پیش

خودروهای دیگنیتی پرایم، فیدلیتی پرایم تیپ ۱ (۵ نفره) و فیدلیتی پرایم تیپ ۲ ( ۷ نفره) بهمن موتور روز چهارشنبه ۲۶ مرداد ماه از طریق بورس کالا به فروش می رسند.

نیم ساعت پیش

مهاجم هلندی پرسپولیس همزمان با بازی این تیم در اصفهان وارد کشور می شود.

نیم ساعت پیش

تیم سپاهان با برد برابر تیم استقلال، به رکورد ۳۰ بازی بدون شکست تیم استقلال تهران در مسابقات لیگ ایران پایان داد.

نیم ساعت پیش

شکست ریکاردو ساپینتو برابر هموطنش ژوزه مورایس در هفته نخست لیگ برتر، مورد توجه رسانه های پرتغالی قرار گرفت.

نیم ساعت پیش

دومین رویداد کتاب بازی ۲ ویژه نوجوانان توسط حوزه هنری کودک و نوجوان برگزار می‌شود.

نیم ساعت پیش

بیشتر...