۷۵ درصد از سموم کشاورزی کشور تولید داخل است all tv logo

۷۵ درصد از سموم کشاورزی کشور تولید داخل است
اقتصادیصنعت ، تجارت و کشاورزی

گفتگوی ویژه انتخاباتی بالاتر موضوع تخصیص ارز نیمایی به واردات نهاده‌های کشاورزی مورد بررسی قرار گرفت و نظرات مخالفان و موافقان این موضوع مطرح شد. ملک زاده مدیر اجرایی اتاق اصناف کشاورزی ایران و آقای جهان تیغی عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان سموم کشور و آقای مرادی معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور به سوالاتی پاسخ دادند.

جهان تیغ با ابراز مخالفت تخصیص ارز نیمایی برای واردات گفت: با رقابت مخالف نیستیم، اما در کشور ما در یک شرایط ارزی نامناسب قرار دارد و واحد‌های تولیدی به حمایت احتیاج دارد. دولت یارانه‌ای که برای واردات یک محصول می‌دهد دو برابر یارانه‌ای است که به محصول تولید داخل می‌دهد. این سیاست به تولید سم در کشور آسیب می‌زند.

ملک زاده گفت: اگر به فکر تولید هستیم باید به کیفیت نگاه کنیم. در تخصیص ارز به واردات نهاده‌های گندم باید مواردی را رعایت کنیم. چندین دهه است که در داخل تولید داریم و از کشور‌های دیگر هم واردات داریم. اگر تخصیص ارز قرار است صورت بگیرد به محصولات با کیفیت باید انجام شود که هم کشاورز هزینه کمتری را پرداخت کند و هم اینکه سم کمتری مصرف شود که به پایین آمدن قیمت تمام شده منجر خواهد شد.

جهان تیغی گفت: ارز ارزان مانع ارتفا کیفیت است و رقابت را از بین می‌برد و تخصیص آن بر مبنای کیفیت نیست. یکی از آسیب‌ها به کیفیت را همین ارز ارزان می‌زند. نظارت بر ۳۰۰ یا ۴۰۰ وارد کننده راحت است، اما در ۱۰هزار نقطه توزیع و ۴ میلیون بهره بردار کشاورز قابل نظارت نیست. ما طرفدار یک سیستم رقابتی هستیم که همه در یک شرایط برابر رقابت کنند. ۱۶۰ میلیون دلار ارز نیکو در این صنف توزیع شده و نصف آن به واردات اختصاص داده شده است.

او افزود: تولیدکنندگان سموم نیازی به حمایت ندارند و به دنبال یک شرایط برابر هستند. ۱۶۰ میلیون دلار ارز ترجیحی باید به کشاورز برسد، اما حدود ۲۰ درصد آن به گندم‌کار کار می‌رسد و بیشتر به سمت کالا‌های دیگر می‌رود. به جای اینکه به وارد کننده سم یارانه بدهیم، محصول کشاورز را با قیمت واقعی بخریم.

جهان تیغی گفت: قانون گذار اجازه نمی‌دهد که محصول کشاورزی رویه تولید شود، چرا که معتقد است در پی آن تورم ایجاد خواهد شد. کشاورز اگر یک سم با کیفیت را مصرف می‌کند خسارت نمی‌بیند و هزینه کمتری می‌پردازد.

مرادی گفت: در سال ۱۴۰۲ تا امروز حدود ۷۵ درصد از سموم ما تولید داخل بوده و ۲۵ درصد آماده مصرف بوده است. در یک سیاست واحد هم به سموم داخل کشور و هم سموم آماده مصرف حمایت انجام می‌شود. ۱۶ مورد در سموم بررسی میشود که تنها یک مورد آن کیفیت است. در واقع تولیدکننده مستقیم سم نداریم. یک ماده را از کشور‌های دیگر وارد می‌کنیم و آن را فرموله و به فروش می‌رسانیم که به این ماده اولیه نیز ارز ترجیحی تعلق گرفته است.

او افزود: در چند سال اخیر تعرفه گذاری بین سموم آماده به مصرف و تولید داخل صورت گرفته که یک تعادل و تناسبی در این زمینه برقرار شود.

جهان تیغی گفت: تولید کننده سم تنها ۳۰ درصد ارزش محصول و برای ماده اولیه یارانه میگیرد و ۷۰ درصد باید از بازار نیمایی یا بازار آزاد تأمین می‌کنیم، اما اگر همان سم را وارد کنیم برای کل ارزش محصول یارانه داده می‌شود.

باشگاه خبرنگاران جواناقتصادیصنعت ، تجارت و کشاورزی#‌اخبار_اقتصادی منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مدیر تیم فوتبال پرسپولیس در اعتراض به تصمیم داور دیدار با تراکتور کارت قرمز گرفت.

نیم ساعت پیش

مدافع تیم فوتبال پرسپولیس گفت: ما قهرمان سه‌گانه ایران هستیم، البته با 30 درصد دریافتی در هفته هفدهم.

نیم ساعت پیش

سرمربی برزیلی تیم فوتبال پرسپولیس به جای خالی تماشاگران در بازی امروز این تیم مقابل تراکتور اشاره و ابراز امیدواری کرد، در بازی آتی آنها سرخپوشان را همراهی کنند.

نیم ساعت پیش

مهاجم تیم فوتبال پرسپولیس از پاسخ دادن به خبرهای روزهای اخیر درباره حضور در لیگ ژاپن خودداری کرد.

نیم ساعت پیش

شهاب زاهدی پس برتری پرسپولیس مقابل تراکتور بخاطر این پیروزی خدا را شاکریم.

نیم ساعت پیش

شجاع خلیل‌زاده، مدافع تیم فوتبال تراکتور در میکسدزون خبری پس از باز با پرسپولیس با یکی از خبرنگاران درگیری لفظی پیدا کرد.

نیم ساعت پیش

مدافع تیم فوتبال پرسپولیس معتقد است این تیم بدون دروازه‌بان شماره یک تیم ملی ایران کار سختی مقابل ذوب‌آهن اصفهان دارد، اما سرخپوشان می‌توانند بر این مشکل غلبه کنند.

نیم ساعت پیش

بلافاصله پس از به ثمر رسیدن گل اول پرسپولیس به تراکتور در دقیقه ۵۹ مهدی ترابی با یک شوت محکم گل دوم سرخپوشان را وارد دروازه تیم میهمان کرد.

نیم ساعت پیش

رئیس اداره آموزش و پرورش آمل گفت: دانش‌آموزان منتخب دختر مقطع متوسطه مازندران به اردوهای راهیان پیشرفت درمناطق جنوب، شمال غرب و مرکز کشور اعزام شدند.

نیم ساعت پیش

بیشتر...