ورزش سه‌ |
2 ماه پیش

هر چه زودتر تمام شو المپیک

ضرر 20 میلیارد دلاری ژاپن؛

هر چه زودتر تمام شو المپیک!

ژاپن، میزبان المپیک 2020، انتظار داشت که با میزبانی این بازی ها هم تحسین جهانی را برانگیزد و هم از نظر اقتصادی سود عظیمی ببرد، اما اکنون فقط می خواهد تا هر چه زودتر همه چیز تمام شود.

به گزارش "ورزش سه"، وقتی که گروه تویوتا این هفته گفت که هیچ تبلیغی را در مسابقات المپیک توکیو نخواهد داشت، این موضوع بلندتر از هر تبلیغ تلویزیونی روحیه تیره و تار کشور میزبان المپیک را نشان داد.

تویوتا با ارزش ترین و ثروتمندترین شرکت ژاپن و یکی از حامیان مالی بین المللی رقابت های المپیک است. این شرکت برای مخاطبان آمریکایی میلیون ها دلار را صرف تبلیغات در سوپر بول با حضور حلقه های المپیک کرد. اما در ژاپن داشتن هرگونه ارتباطی با این بازی ها بیش از آن حساسیت برانگیز بود که این ابرسازنده خودرو بتواند آن را تبلیغ کند.

 

 

المپیک فردا آغاز می شود؛ یک سال دیرتر از موعد اولیه که به دلیل شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان به تعویق افتاد. پیش بینی‌ها و انتظارات برای رخ دادن یک توفان مثبت اقتصادی تا حدود زیادی بر باد است. استادیوم ها و میادین مسابقه ای که بیش از 7 میلیارد دلار هزینه ساخت یا نوسازی آن ها برای بازی ها شده بود، پس از ممنوعیت حضور تماشاگران، کمابیش خالی خواهند ماند.

 

ژاپن می خواست بازی های المپیک توکیو نشان دهد که این کشور علی رغم کاهش جمعیت و اقتصادی که چین آن را تحت الشعاع قرار داده، هنوز یک قدرت جهانی است. این بازی ها همچنین قرار بود نشان دهد که چگونه ژاپن از یک سونامی ویرانگر در سال 2011 بازگشته و بهبود یافته است. در عوض بازی های المپیک اکنون به دلیل شیوع ویروس کرونا، رهبران این رویداد را برای حفظ شغل خود تحت فشار قرار داده است.

 

یوشیده سوگا، نخست وزیر ژاپن، گفت که اطمینان دارد اقدامات گسترده ای که برای دور نگه داشتن مردم از این رویداد انجام داده اند از شیوع کرونا جلوگیری خواهد کرد و کشور همچنان از مخاطبان عظیم جهانی تلویزیون بهره مند خواهد شد.

 

 

ورزشکاران ژاپنی با نمایش های مدال آور هنوز ممکن است روحیه ژاپنی ها را تغییر دهند. اما روزهای قبل از آغاز این بازی ها نیز تحت تاثیر کرونا قرار گرفته است. حداقل هشت تن از ورزشکارانی که برای بازی ها به ژاپن سفر کرده اند و دهها نفر دیگر که با این بازیهای ارتباط داشته اند، تست کرونایشان مثبت شده است. بسیاری از بازیکنان تیم فوتبال مردان آفریقای جنوبی پس از مثبت شدن تست دو نفر از اعضای آن تیم، به قرنطینه رفته اند.

برگزارکنندگان المپیک بر پخش تلویزیونی بازی ها اصرار می کنند که به هر حال تعداد کمی از ژاپنی ها آن را تماشا خواهند کرد یا اصلا سود مالی در آن می بینند.

ژاپن راهی طولانی را از نزدیک به یک دهه پیش در تلاش برای میزبانی بازی های المپیک تابستانی آغاز کرد. در بازی های 2012 لندن که به عنوان یک موفقیت گسترده مورد استقبال قرار گرفت، ژاپن بهترین نتایج خود در بازی های تابستانی را با 38 مدال کسب کرد.

 

نخست وزیر وقت شینزو آبه گفت که میزبانی المپیک روحیه کشور را پس از سونامی 2011 که منجر به کشته شدن تقریبا 20،000 نفر شد، بالا خواهد برد و برگزارکنندگان محلی پیش بینی کردند که سیل بازدیدکنندگان از ژاپن برای حضور در این بازی ها که تقریباً 2 میلیارد دلار برای غذا، حمل و نقل، هتل ها و خرید کالا به اقتصاد ژاپن تزریق خواهد کرد. ژاپنی ها معتقد بودند که این نمایش جذاب 17 روزه به دیگران انگیزه برای بازدید از ژاپن می دهد و میلیاردها دلار دیگر به همراه خواهد داشت.

 

تا سال 2019 ساخت بیشتر مکان ها و استادیوم ها برای المپیک از برنامه جلو بودند و یا زودتر از موعد به پایان رسیده بود و تقاضای بلیط زیاد بود. به غیر از گرمای تابستان توکیو، نگرانی های زیادی در مورد آمادگی میزبانان وجود داشت که سالهای گذشته شهرهای میزبان المپیک را تهدید کرده بود.

کمیته بین المللی المپیک توکیو را به عنوان بهترین شهر میزبان تاریخ المپیک آماده دانست. بنرهای بازی ها در سطح شهر بالا می رفتند و حامیان مالی برنامه های بازاریابی را تهیه می کردند تا از فاکتور احساس خوبی که وجود داشت استفاده کنند.

 

در ماه مارس 2020 توسط ژاپن و کمیته بین المللی المپیک تصمیم گرفتند تا بازی ها را به مدت یک سال به تعویق بیندازند، تصمیمی که نشان دهنده این بود که شیوع کرونا تا تابستان 2021 مهار خواهد شد.

 

 

این اتفاق نیفتاد. در هفته های قبل از آغاز بازی ها شیوع نوع دلتای ویروس کرونا باعث شد تا تعداد مبتلایان در سراسر جهان، از جمله در توکیو جایی که اخیراً بیش از 1000 مورد جدید ابتلا در روز تشخیص داده شده است، افزایش یابد. ازفقط 22٪ از جمعیت واکسینه شده اند و وضعیت اضطراری توکیو قرار است تا 22 آگوست ادامه یابد.

تقریباً در بین تمام گروه های درگیر در این بازی ها، از ورزشکاران گرفته تا مربیان تا مقامات کمیته بین المللی المپیک و همچنین پیمانکاران و خبرنگاران و غیره موارد ابتلا به کرونا گزارش شده است. در دهکده المپیک که ورزشکاران فقط پس از یک سری آزمایشات قبل و بعد از ورود به ژاپن می توانند وارد آن شوند، اولین موارد آلودگی ظاهر شده است.

 

تعداد افرادی که برای بازی های المپیک از خارج از ژاپن به این کشور می آیند حدود دو سوم کاهش یافته است. با یان وجود بیش از 50،000 ورزشکار، مقام مسئول، گزارشگر و دیگران برای بازیها در توکیو جمع خواهند شد و این بزرگترین گردهمایی بین المللی از زمان شیوع کرونا در جهان است.

 

سازمان دهندگان این رقابت ها می گویند ده ها قانون محدود کننده تعامل، از شیوع گسترده تر جلوگیری می کند. میهمانان المپیکی از مردم محلی جدا نگه داشته می شوند و در صورت تخطی از قوانین، در معرض تهدید اخراج قرار می گیرند.

 

نظرسنجی انجام شده توسط پخش کننده تلویزیونیNHKبین 9 تا 11 جولای نشان داد که تقریباً دو سوم ژاپنی ها متقاعد نشده اند که بازی های المپیک باید برگزار شوند. چندین نظرسنجی در روزهای اخیر نشان می دهد که فقط در حدود یک سوم از مردم زاپن از نخست وزیر ژاپن پشتیبانی می کنند.

 

برخی از ژاپنی ها احساس می کنند که این رویداد توسطIOCبرگزار می شود ، کهIOCآن را رد می کند. حدود 73٪ از بودجهIOCاز طریق فروش حق پخش المپیک تأمین می شود.

 

در اواخر ماه مه ، دیک پوند ، عضوIOCگفت که فقط آرماگدون می تواند جلوی برگزاری بازی ها را بگیرد و بعداً اضافه کرد که حتی اگر آقای سوگا بخواهد لغو شود ، بازی های المپیک ادامه خواهد یافت.

 

 

بسیاری از ژاپنی ها احساس می کنند که این رویداد به اجبار کمیته المپیک در حال برگزاری است، ادعایی کهIOCآن را رد می کند. حدود 73٪ از بودجهIOCاز طریق فروش حق پخش المپیک تأمین می شود.

 

در اواخر ماه مه، دیک پوند، عضوIOCگفت که فقط قیامت می تواند جلوی برگزاری بازی ها را بگیرد و بعداً اضافه کرد که حتی اگر نخست وزیر ژاپن بخواهد این بازی ها لغو شوند، بازی های المپیک ادامه خواهد یافت.

 

رییس کمیته بین المللی المپیک، توماس باخ، از زمان ورود به ژاپن در اوایل ماه جاری، توسط گروه کوچک اما موثری از معترضان ضد المپیک همواره از جمله هنگام بازدید از هیروشیما برای قرار دادن تاج گل به یادبود قربانیان بمباران اتمی 1945  مورد اعتراض قرار گرفته سات.

استادیوم های خالی، به استثنای چند رویداد خارج از توکیو، ورزشکاران ژاپنی را از تشویق هواداران خودی محروم می کند؛ عاملی که معمولاً به کشور میزبان کمک می کند تا تعداد مدال های خود را افزایش دهد. برگزارکنندگان می گویند برای ایجاد حس حضور تماشاگران از صدای ضبط شده از بازی های گذشته استفاده خواهند کرد.

 

برگزارکنندگان المپیک توکیو گفته اند که برخی از مقامات و حامیان مالی المپیک و مقامات دولتی اجازه خواهند داشت تا در بازی های بدون تماشاگر حضور داشته باشند. این افراد نقش های اساسی مانند اهدا مدال، نظارت بر ورزش ها و مشاهده عملیات برای بازی های المپیک آینده ایفا می کنند.

چنین سیاستی می تواند باعث نارضایتی بسیاری از مردم شود که از قبل مقامات المپیک را متهم به سود بردن از این بازی ها کرده بودند، شود.

 

 

تویوتا به سهم خود گفته است هیچ یک از مدیران این شرکت در مراسم افتتاحیه شرکت نخواهند کرد.

 

تقریباً مانند هر المپیک دیگری، بودجه بازی های توکیو از زمان پیش بینی های اولیه بسیار بالاتر رفته است. بودجه رسمی 15.4 میلیارد دلار بود اما حسابرسان دولت ژاپن گفته اند که کل هزینه ها بیش از 20 میلیارد دلار خواهد شد، تقریبا سه برابر پیش بینی اولیه که حدود 7.4 میلیارد دلار در زمانی که توکیو پیشنهاد خود را برای بازی های المپیک اعلام کرد، برآورد شده بود.

 

حامیان مالی ژاپنی بیش از 3 میلیارد دلار کمک کردند که بیشترین مبلغ اهدا شده توسط شرکت های کشور میزبان برای هر المپیکی است.

 

به طور حتم حتی بدترین برآورد ضررهای ناشی از بازی ها نیز کمتر از یک درصد از اندازه اقتصاد ژاپن است. تاکاهیده کیوچی ، اقتصاددان در موسسه تحقیقاتی نومورا ، گفت که هنوز احتمال بازدهی بالقوه وجود دارد؛ ممکن است افرادی که در خارج از کشور بازی های توکیو را تماشا می کنندف پس از پایان بیماری کرونا تصمیم به دیدار از ژاپن بگیرند.

 

بزرگترین خطر اقتصادی همان خطر سلامتی است که بسیاری از ژاپنی ها را به مخالفت با این بازی ها سوق داد: رویدادی که احتمالا شیوع کرونا را چندین برابر خواهد کرد. این امر بهبودی در ژاپن را طولانی تر خواهد کرد و همچنین نیاز به صرف هزینه های بسیار بیشتری خواهد داشت.

 

 

 

 

 #‌اخبار_ورزشی منبع: ورزش سه‌

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

فیل فودن ستاره ملی پوش سیتی پاسخ غفلتش روی کرنر و بازیسازی مدافع ایرانی را با یک گل تماشایی داد.

1 ساعت پیش

ستاره ایتالیایی دمیر اسپور با یک شادی گل جنجالی بار دیگر به سوژه رسانه ها تبدیل شد.

1 ساعت پیش

ستاره ایتالیایی دمیر اسپور با یک شادی گل جنجالی بار دیگر به سوژه رسانه ها تبدیل شد.

4 ساعت پیش

اتلتیکومادرید موفق شد با دبل لوییس سوارز در خانه ختافه با نتیجه 1-2 پیروز شود.

12 ساعت پیش

دیدار استقلال و الهلال، نبرد دو تیم محبوب غرب آسیا و پرافتخارترین تیم های خاورمیانه است.

12 ساعت پیش

فیل فودن ستاره ملی پوش سیتی پاسخ غفلتش روی کرنر و بازیسازی مدافع ایرانی را با یک گل تماشایی داد.

13 ساعت پیش

بدترین روز زندگی علی کریمی در اوج درخشش رقم خورد؛ سقوط روی زمین برفی مونیخ.

14 ساعت پیش

کادر فنی و بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان ایران از محل برگزاری مسابقات مقدماتی قهرمانی آسیا 2022 هند بازدید کردند.

15 ساعت پیش

دوران حضور رونالد کومان در بارسلونا تمام شده ولی او تا قبل از 'فیفا دِی'، روی نیمکت خواهد نشست. خوان لاپورتا مذاکره با مربی معروف کاتالان، برای جانشینی کومان را شروع کرده است.

20 ساعت پیش

علیرضا جهانبخش که درخشش خیره‌کننده‌ای در ۲ دیدار ابتدایی مرحله مقدماتی جام جهانی داشته، در گفتگویی به صورت جزئی در مورد شرایط خودش و تیم ملی صحبت کرده است.

22 ساعت پیش

نواک جوکوویچ تنیسور صرب که زیر بار سنگین کسب کلندر‌اسلم در برابر مدودف از کسب قهرمانی باز ماند، این بار قلب‌های تماشاگران را فتح کرد.

22 ساعت پیش

درخشش دروازه بان تیم ملی فوتسال ایران مقابل صربستان قابل توجه بود.

دیروز

بارسلونا در دیداری خانگی مقابل گرانادا با تساوی 1-1 متوقف شد.

دیروز

بارسلونا اگر نتواند در نیمه دوم، گل خورده از گرانادا را جبران کند، اخراج رونالد کومان را باید قطعی دانست.

دیروز

تمرینات آماده سازی تیم پرسپولیس برای رویارویی با الهلال، از عصر دوشنبه آغاز شد.

1 روز پیش

بیشتر...