کمبود منابع انتخاب سنا

عکس

منابع چیزهایی هستند که ما از آنها برای ساختن یا به دست آوردن وسایل مورد نیاز خود استفاده می‌کنیم.

منابع چیزهایی هستند که ما از آنها برای ساختن یا به دست آوردن وسایل مورد نیاز خود استفاده می‌کنیم و انواع مختلفی دارند: منابع طبیعی، منابع سرمایه‌ای و منابع انسانی.

منابع طبیعی: منابعی هستند که در طبیعت وجود دارند و برای ساختن محصول استفاده می‌شوند. مانند درخت، آب و خاک.

منابع انسانی: برای تولید کالا و خدمت از انسان‌ها و نیروی آنها استفاده می‌شود. به این منابع، منابع انسانی گفته می‎شود. مثل پزشک، دکتر، صندوق‌دار، کشاورز، کارگر کارخانه

منابع سرمایه‌ای: وسایلی هستند که از آنها برای تولید کالاها و خدمات دیگر استفاده می‌شود، مانند ابزارآلات، ماشین‌ها، تجهیزات را منابع سرمایه‌ای می‌گویند.

محدود بودن منابع و انتخاب

یک لحظه تصور کنید که محدودیت وجود نداشت و انسان‌ها می‌توانستند هرآنچه را که می‌خواستند داشته باشند، آیا دیگر کار و تلاش معنایی داشت؟ همانطور که می‌دانیم ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که محدودیت وجود دارد، بنابراین باید انتخاب کنیم و هر انتخاب هزینه فرصتی را در بردارد. نحوه انتخاب و استفاده از منابع محدود مسئله‌ای است که جوامع، خانواده‌ها و انسان‌ها با آن مواجه هستند.

سواد مالی عبارت است از توانایی فهم گزینه‌ها و تصمیم‌گیری با توجه به منابع محدود. این تصمیمات در آنچه فرد تولید یا مصرف، پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری می‌کند، اثر می‌گذارد. در معنایی وسیع‌تر، سواد مالی شهروندان یک کشور در ظرفیت تولیدی و استانداردهای زندگی آن کشور تاثیر می‌گذارد.

افرادِ دارای سواد مالی می‌فهمند که نمی‌توانند هر چه را می‌خواهند داشته باشند و اینکه ناچارند به‌دلیل محدودیت منابع، دست به انتخاب بزنند. این تصمیم‌ها نیازمند تحلیل و مقایسه هزینه‌ها و فواید گزینه‌های مختلف است. هر تصمیم هزینۀ فرصتی به‌بار می‌آورد؛ یعنی از چیز ارزشمندی باید دست کشید. همۀ تصمیم‌ها از میان دو گزینۀ متفاوت گرفته نمی‌شود؛ بعضی از تصمیم‌ها میان‌زمانی‌اند؛ یعنی تصمیم‌گیری میان دو دورۀ زمانی مختلف مانند تصمیم‌گیری دربارۀ اینکه پول چه زمان در حساب بانکی گذاشته شود و چه زمان برای سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار گیرد.

بیشتر مردم باید هر روز تصمیمات مالی مختلفی بگیرند. پیشرفت‌ پرسرعت فناوری و ارتباطات، اطلاعات بیشتری را در اختیار مردم قرار داده است تا با استفاده از آنها تصمیم‌گیری کنند و نیز کالاها و خدمات بیشتری در اختیارشان گذاشته است تا از میان آنها دست به انتخاب زنند.

افراد اگر دانش مالی نداشته باشند، بیشتر طعمۀ کلاهبردای و سوءاستفاده‌های اعتباری می‌شوند و در خصوص تصمیم‌های مهمی چون خرید خانه، پس‌انداز پول برای ادامه تحصیلات، تامین مالی برای خرید خودرو و برنامه‌ریزی برای دوران بازنشستگی بیشتر دست به انتخاب‌های نادرست و تصمیم‌گیری‌های اشتباه خواهند زد.

با یادگیری سواد مالی می‌توان انتخاب‌های بهتری داشت و تصمیم‌گیری‌های مالی بهتری گرفت.


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ویزیت و درمان رایگان مددجویان بهزیستی در موسسه خیریه حامیان کرامت مهریار؛ توسط پزشکان نیکوکار در قالب طرح جهادی در تبریز

نیم ساعت پیش

برای رهن یک واحد آپارتمان ۹۰ متری در محدودۀ شادمهر به سرمایه ۳۰۰ میلیون تومانی نیاز است.

2 ساعت پیش

رئیس جمهور با اشاره به اراده جدی مسئولان عالی‌رتبه ایران و ترکمنستان به منظور گسترش هر چه بیشتر سطح روابط دوجانبه‌، منطقه‌ای و بین‌المللی، گفت: تقویت مناسبات دوجانبه می‌تواند به همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی سازنده‌ دو کشور در راستای صلح و ثبات در منطقه بینجامد.

4 ساعت پیش

با شکایت دهها زن از پزشک متخصص زنان دکتر ۷۵ ساله دستگیر شد.

5 ساعت پیش

علت فوت خانم وکیل جوان مشهدی هنوز مشخص نیست و اخبار رسمی قتل او را تائید یا تکذیب نکرده اند.

5 ساعت پیش

اهمیت فلزات غیرآهنی از آنجایی است که کاربرد فراوان و ارزش افزوده بالایی داشته و می‌تواند سهم مهمی در اقتصاد کشورمان داشته باشد.

5 ساعت پیش

رییس پیشین سازمان برنامه و بودجه کشور با تاکید بر اینکه خزانه در پایان دولت دوازدهم خالی نبوده، یادآور شد: خزانه ورودی مستمر دارد و هر روز در آن مبالغی تجمیع می‌شود. این بدان معناست که خزانه هیچوقت خالی نمی‌شود.

6 ساعت پیش

جدول تغیرات نرخ سود بین بانکی نشان می‌دهد که نرخ سود در این بازار از ۱۹.۱ درصد در اوایل مهرماه سالجاری به ۱۹.۸۶ درصد در اواخر این ماه رسیده است.

6 ساعت پیش

طرح فروش فوق‌‌العاده محصولات سایپا از دیروز سوم آبان‌ماه آغاز شده و متقاضیان امروز را نیز فرصت دارند اقدام به ثبت‌نام کنند.

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

بیشتر...