بازار نیوز |
1 ماه پیش

عرضه ارز سهمیه ای یعنی زدن چوب حراج به منابع ارزی کشور

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

عرضه «ارز سهمیه‌ای» یعنی زدن چوب حراج به منابع ارزی کشور

گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز-سعید ترکاشوند؛ این روز‌ها تمامی صرافی‌های حاضر در خیابان فردوسی شاهد صف‌های عریض و طویل افرادی هستند که دنبال آنها که با استفاده از کارت ملی خود، بتوانند ارز سهمیه‌ای که هر سال به هر ایرانی به میزان مشخصی تعلق می‌گیرد را از صرافی‌ها خریداری و آن را با اختلاف قیمت یک هزار تا ۱۵۰۰ تومانی در سطح بازار آزاد به فروش برسانند.

گزافه نیست که اگر بگوییم که در این بین دلالانی نیز هستند در چنین آب گل آلودی با پرداخت وجه ناچیز ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی افراد کم سواد را به خود جذب کرده و با استفاده از کارت ملی این افراد، اقدام به دریافت ارز سهمیه‎‌ای این نفرات می‌کنند.

بنا بر مشاهدات میدانی خبرنگار بازارنیوز، دریافت کارت ملی برای اخذ ارز سهمیه‌ای پس از گذشت ماه‌ها و یا هفته‌ها از اطلاعیه بانک مرکزی و ابلاغیه کانون صرافان به صرافی‌های کل کشور، هنوز به روال گذشته خود در حال انجام شدن بوده و به نظر می‌رسد تاکنون برخودی نیز پیرامون این مسئله با سوداگران حاضر در بازار ارز از سوی دستگاه‌های ذی ربط انجام نشده باشد.

پیرو همین مسئله، «علی قنبری» اقتصاددان و استاد دانشگاه تربیت مدرس تهران در گفتگو با بازارنیوز به عواقب منفی عرضه ارز سهمیه‌ای با استفاده از کارت ملی افراد، اشاره و پیرامون این مسئله اظهار کرد: این اقدام در حقیقت یک حرکت اشتباه و کاملا غلطی است که تاکنون در میان بازار ارز کشور رواج داشته و اکنون با توجه به کمبود منابع ارزی ایران، ادامه این سیاست تنها به منزله یک بی مبالاتی تلقی خواهد شد؛ دولت سیزدهم برای ثبات بازار ارز کشور موظف است که هر چه زودتر این موضوع را مدیریت و یا حتی پایان دهد.

این اقتصاددان با اشاره به تفاوت قیمت ۱۵۰۰ تومانی ارز سهمیه‌ای با ارز بازار آزاد، عرضه این شکل نحوه توزیع ارز به دست افراد عادی را یکی از علل رشد و رواج دلالی ارزی در سطح بازار ارز کشور دانست و در تشریح بیشتر استدلال خودگفت: درحال حاضر علیرغم آثار منفی این سیاست اکنون ما شاهد بروز ضعف‌هایی در خصوص نظارت بر نحوه توزیع ارز سهمیه‌ای از سوی بانک مرکزی بوده‌ایم و همسزمان با این مسئله این سوال در ذهن پیش می‌آید که افراد گیرنده این گونه ارز‌ها، مبلغدریافتی خود را در چه جایی و به چه دلیلی خرج کرده اند.

وی در ادامه تاکید کرد: در صورت ادامه دار شدن عرضه ارز سهمیه‌ای به شهروندان، دولت حداقل باید سازوکار‌هایی را در نظر یگیرد که بتواند از طریق آن نحوه توزیع و محل خرج کرد این ارز‌ها را کاملا مورد رصد و برسی قرار دهد؛ نکته مسلم این است که درحال حاضر همه منابع ارزی کشور در سامانه ثنا ثبت گردیده و همین موضوع شاففیتی را نیز ایجاد کرده، اما نکته حائز اهمیت این است که پس از تحویل ارز سهمیه‌ای به شهروندان محل خرج کرد این ارز‌ها کماکان برای بانک مرکزی روشن و شفاف نشده است.

قنبری در ادامه خاطر نشان ساخت: دولت می‌تواند برای ساماندهی به نحوه توزیع این منابع ارزی، مدارکی را از دریافت‌کنندگان آن دریافت کند که حداقل بداند آن فرد ارز خود را به چه دلیل و در جایی خرج کرده، اما متاسفانه تاکنون این ساماندهی به صورت کامل اجام نشده و اکنون شاهد عرضه ارز سهمیه‌ای به دست مردم آن هم به شکل کاملا بی حساب و کتابی هستیم.

این استاد دانشگاه در پایان تاکید کرد: درحال حاضر بانک مرکزی می‌تواند با تدابیری این مسئله را کاملا نظامند و ساماندهی کند، اما با این وجود مشاهده می‌کنیم که تاکنون این امر میسر نشده و با عرضه هر چه بیشتر ارز سهمیه‌ای به مردم ما تنها شاهد زدن چوب حراج بر منابع محدود ارزی کشور خواهیم بود.

پایان پیام//#‌اخبار منبع: بازار نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پس از کاهش دما به زیر صفر، برف روی شن‌های عین صفراء در الجزایر نشسته است.

1 ساعت پیش

رسانه‌های یمنی از حملات گسترده ائتلاف متجاوز سعودی به صنعاء و الحدیده خبر دادند.

1 ساعت پیش

امروز در زنجان راهدارانی که در حال برف‌روبی جاده بودند با سقوط بهمن، زیر برف گرفتار شدند. درنهایت افراد گرفتارشده، توسط نیروهای امدادی نجات یافتند.

1 ساعت پیش

گروه استان‌ها- نگهداری از افراد مبتلا در مراکز ترک اعتیاد، یکی از سیاست‌های کلی دولت‌ها، در مبارزه با شیوع اعتیاد و کاهش آمار معتادان است.

1 ساعت پیش

عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا با اشاره به وضعیت فعلی شیوع کرونا در کشور، از احتمال افزایش موارد بیماری ظرف هفته‌های آتی خبر داد و گفت: متاسفانه حدود ۷ میلیون نفر در کشور هنوز هیچ نوع واکسنی تزریق نکرده‌اند و امیکرون می‌تواند برای این افراد یک تهدید بزرگ باشد.

1 ساعت پیش

گروه استان‌ها - این گزارش روایتی از یک زن کارآفرین دوخت لباس محلی در چهارمحال و بختیاری است، کسی که هم دغدغه گسترش فرهنگ و هویت اقوام را دارد و هم با کارآفرینی خود موجب مشغول به کار شدن چند نفر دیگر شده است.

1 ساعت پیش

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید بر اساس اعلام اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران ۱۲ میلیون تومان است.

1 ساعت پیش

رئیس‌جمهور آمریکا گفت که پیشرفت‌هایی در مذاکرات هسته‌ای وین به دست آمده است.

1 ساعت پیش

رییس پلیس فتای تهران بزرگ نسبت به پیامدهای استفاده بیش از حد از بازی‌های رایانه‌ای برای کودکان و نوجوانان هشدار داد.

1 ساعت پیش

آبخیزداری موثرترین اقدام برای کاهش آثار خشکسالی و خسارات سیل است.

2 ساعت پیش

عضو تیم ملی قایقرانی در رشته پاراکانو گفت: با تجربیات جدیدی که مربی برزیلی در اختیار ما می گذارد تنها برای کسب دو مدال طلا در قهرمانی آسیا و بازیهای پاراآسیایی چین تلاش می‌کنم.

2 ساعت پیش

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به ضرورت سازوکار بیمه کیفیت خودروی ایرانی اشاره کرد و از طرحی در کمیسیون صنایع و معادن خبر داد که بندی از آن به بیمه کیفیت خودروهای ایرانی اشاره می‌کند.

2 ساعت پیش

تهران- مراسم اهدای جوایز گرمی با دو ماه تاخیر، فروردین سال ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد.

2 ساعت پیش

یک اتوبوس نظامی متعلق به ارتش سوریه در درعا در جنوب سوریه هدف حمله تروریستی قرار گرفت.

2 ساعت پیش

رئیس بنیاد مستضعفان جهت تامین مالی و  خرید وسایل و تحویل آنها به مردم بخش کلات موموری قول مساعد داد.

2 ساعت پیش

بیشتر...