خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

چرا مهرشاد سهیلی با وجود ۱۸ ساله بودن به جای زندان در کانون اصلاح تربیت نگهداری می شود خبرآنلاین

چرا «مهرشاد سهیلی» با وجود ۱۸ ساله بودن به‌جای زندان در کانون اصلاح و تربیت نگهداری می‌شود؟

تسنیم نوشت: با رجوع به قانون می‌توان از علت اینکه مهرشاد سهیلی ۱۸ ساله به جای زندان‌های عمومی باید محکومیت خود را در کانون اصلاح و تربیت بگذراند، آگاه شد.

ذبیح‌الله خداییان در آخرین نشست خبری خود با خبرنگاران و اصحاب رسانه در مقام سخنگوی قوه قضائیه که روز سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشت برگزار شد، خبر از محکومیت مهرشاد سهیلی داد.

سهیلی با ادعای راه‌اندازی یک قرارگاه جهادی در غرب کشور اقدام به ارتباط‌گیری با شخصیت‌های مسئول در کشور کرد و با کسب اعتبار از این ناحیه وجوهی از نهادهای عمومی و جمعی از افراد و خیرین کرد. اما در ادامه انتشار گزارش‌هایی مبنی بر سوءاستفاده مهرشاد سهیلی و اطرافیان او از مبالغ جمع‌آوری شده، پای دستگاه قضائی و ضابطان آن را به میان کشاند. در نهایت پرونده‌ای برای مهرشاد سهیلی در دادسرای قم تشکیل شد و پرونده با کیفرخواست به دادگاه ارجاع شد.

با اعلام سخنگوی سابق قوه قضائیه، حکم بدوی پرونده مهرشاد سهیلی صادر و وی به سه سال نگهدرای در کانون اصلاح و تربیت و جزای نقدی و رد مال محکوم شده است که پس از قطعی شدن رأی صادره، حکم اجرا خواهد شد.

اما با توجه به اینکه مهرشاد سهیلی به ۱۸ سالگی رسیده است، این سؤال مطرح است که چرا وی دوران محکومیت به جای زندان باید در کانون اصلاح و تربیت بگذارند در حالیکه کانون محل نگهداری مجرمینی است که به سن قانونی (۱۸ سال) نرسیده‌اند.

پاسخ در قوانینی است که نحوه نگهداری محکومین را مشخص کرده است. آخرین شیوه نگهداری محکومین در زندان، آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور است که ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ابلاغ شده است.

در بند ۵ بخش ب (مؤسسه کیفری) ماده یک فصل اول آیین‌نامه که به شرح تعاریف، اصول و اهم تشکیلات می‌پردازد، در تعریف کانون آمده است: "کانون اصلاح و تربیت اطفال و نوجوانان، مرکز اقدامات تأمینی و تربیتی، برای نگهداری متهمان و محکومانی است که سن آنها در زمان ارتکاب جرم تا هجده سال تمام شمسی می‌باشد."

همین تعریف می‌تواند شائبه‌هایی ایجاد کند مبنی بر اینکه چرا؛ مهرشاد سهیلی به جای گذراندن محکومیت خود در زندان‌های عمومی باید مدتی را در کانون اصلاح‌ و تربیت بگذراند؟

پاسخ در بخش دیگری از این آیین‌نامه اجرایی است؛ در بخش چ همین فصل در تعریف مددجو آمده است: "متهم یا محکوم دارای سن کم‌تر از هجده سال تمام شمسی در زمان ارتکاب جرم که مطابق قانون و این آیین‌نامه باید در کانون نگهداری شود."

این بخش تأکید بر این دارد که محکوم در زمان ارتکاب جرم اگر کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشد، در کانون نگهداری خواهد شد و مهرشاد سهیلی در زمان ارتکاب جرم، کمتر از ۱۸ سال داشت و اخیراً به سن قانونی رسیده است.

همچنین در تبصره ۴ ماده ۳۳ همین آیین‌نامه آمده است: "جوانان بالای هجده سال که به هر علتی (جسمی، فکری و ظاهری) شرایط یا ظاهری متناسب با همسالان خود ندارند و کمتر از هجده سال به نظر می‌رسند، با تأیید مسئول بهداری یا روانشناس مؤسسه، در بخش جوانان کانون اصلاح و تربیت نگهداری می‌شوند. انتقال این افراد از بخش مذکور، صرفاً با توصیه پزشک مؤسسه و مصوبه شورای طبقه‌بندی صورت می‌پذیرد."

ملاک تشخیص قانونی هم در این تبصره قید شده و مهرشاد سهیلی با توجه به فیزیک و ظاهری که دارد به جای زندان به کانون اعزام می‌شود.

بنابراین با رجوع به متون قانونی می‌توان از علت اینکه مهرشاد سهیلی با آنکه بیش از ۱۸ سال سن دارد به جای زندان‌های عمومی باید محکومیت خود را در کانون اصلاح و تربیت بگذراند، آگاه شد.

هرچند طبق بند الف ماده ۳۳ آیین‌نامه، اگر مهرشاد سهیلی برای تحمل کیفر خود به زندان اعزام شود، از آنجا که بین ۱۸ تا ۲۵ سال سن دارد جدای از دیگر زندانیان نگهداری می‌شود.

بیشتر بخوانید:

بزهکارانی که نه اصلاح می شوند نه تربیت!

۲۳۳۲۳۳#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ایرنا نوشت: سخنگوی اورژانس آذربایجان‌شرقی از فوت ۲ کوهنورد در غار «اسکندر» واقع در سه راهی اهر خبر داد.

19 ساعت پیش

تسنیم نوشت: فرماندار قشم از سقوط یک هواپیمای آموزشی در حوالی آب‌های روستای کوه‌ای و اسکله کاوه قشم خبر داد و گفت: ‌سرنشینان هواپیما در سلامت کامل هستند.

18 ساعت پیش

دادستان تهران گفت: ضارب حادثه تیراندازی در خیابان طالقانی دستگیر شد و تحقیقات در خصوص این حادثه در حال انجام است.

15 ساعت پیش

فارس نوشت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دولت هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت نان و دارو در دستور کار ندارد.

14 ساعت پیش

مدیرکل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی استان اصفهان گفت: فاجعه متروپل سرمشقی برای پیشگیری از حوادث بالقوه‌ای است که فرونشستهای متعدد، زمینه آن را در اصفهان فراهم کرده است و بارها به مسئولان در این ارتباط هشدار داده شده است.

15 ساعت پیش

معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: در هفته ۱۱۸ همه‌گیری کرونا در کشور، کاهش بیماران بستری در ۲۲ استان کشور گزارش شده و در ۲۷ استان کشور کاهش مرگ و میر بیماران کرونایی وجود دارد.

18 ساعت پیش

ایرنا نوشت: معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هم اکنون بیش از هشت میلیون سالمند در کشور داریم که بیش از یک و نیم میلیون نفر از آنان دارای بیش از ۲ بیماری مزمن هستند.

15 ساعت پیش

فارس نوشت: عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران به هجمه رسانه ای اصلاح طلبان در خصوص حادثه متروپل آبادان واکنش نشان داد.

14 ساعت پیش

از ۴ سال گذشته تاکنون، دانشمندان خطر بیماری آبله میمون را حداقل ۵ بار هشدار داده بودند. اما کسی به آن توجه نکرد.

20 ساعت پیش

بیشتر...