خبرآنلاین |
4 ماه پیش

بالا بودن مقاومت آنتی بیوتیکی بیماران سوختگی ایران نسبت به سایر کشورها خبرآنلاین

بالا بودن مقاومت آنتی‌بیوتیکی بیماران سوختگی ایران نسبت به سایر کشورها

بررسی‌های یک مطالعه مروری نشان داد که مقاومت آنتی‌بیوتیکی در بیماران سوختگی ایران به نسبت سایر کشورها، به میزان قابل توجهی بالا است.

با وجود این‌که در سال‌های اخیر، درمان اولیه بیماران سوختگی پیشرفت‌های زیادی داشته است؛ ولی با این وجود عفونت‌های ناشی از سوختگی به عنوان یک چالش بزرگ و یک نگرانی جدی باقی مانده‌ است. بیماران سوختگی، به دلیل شرایطی که دارند، بیشتر از سایر بیماران بستری‌شده در بیمارستان، در معرض عفونت‌های بیمارستانی قرار دارند و عفونت کنترل‌نشده، در قربانیان سوختگی، علت اصلی افزایش مرگ‌ومیر و میزان عوارض این بیماران است.

به دلیل این‌که عفونت‌ها نقش مهمی در موفقیت درمان و به ویژه درمان بیماران سوختگی دارند؛ کنترل عفونت در محیط‌های بیمارستانی به یک هدف مهم تبدیل شده است. بررسی‌های اخیر نشان داده که باکتری‌های گرم منفی مانند سودوموناس آئروژینوزا، اسینوباکتر بومانی، E.coli و گونه‌های کلبسیلا؛ شایع‌ترین عامل عفونت‌های بیمارستان‌های سوختگی هستند.

این باکتری‌ها ممکن است به دلایل مختلف، نسبت به داروهای آنتی‌بیوتیک مقاوم شوند و شیوع باکتری‌های مقاوم به داروهای مختلف، باعث می‌شود که درمان‌ها محدود شده و کارایی درمان‌ها کاهش یابد. به همین دلیل شیوع باکتری‌های مقاوم به درمان، یکی از نگرانی‌های مهم سلامت عمومی در جهان است.

با توجه به این‌که باکتری‌های گرم منفی مقاوم به دارو، یک نگرانی جدی در ایجاد عفونت در بیماران سوختگی هستند، پژوهشگران با انجام یک مطالعه مروری، شیوع عفونت‌های ناشی از این باکتری‌ها را در بیماران سوختگی بستری در ایران، بررسی کردند. در این مطالعه با بررسی پایگاه‌های اطلاعاتی داخلی و خارجی، مقالات مرتبط با این موضوع استخراج شده و مورد بررسی قرار گرفتند.

بررسی ۱۰۷ مقاله در این مطالعه مروری نشان داد که در ایران مطالعات بی‌شماری بر روی عفونت‌های زخم سوختگی ناشی از باکتری سودوموناس آئروژینوزا و مقاومت آنتی‌بیوتیکی در آن‌ها انجام شده است، ولی مطالعات جامعی بر روی باکتری‌های E. coli و سویه اسنیتوباکتر انجام نشده است.

یافته‌های این مطالعه حاکی از آن بود که مقاومت آنتی‌بیوتیکی بیماران سوختگی در ایران، در مقایسه با سایر کشورها به میزان قابل توجهی بالا است. از آن جایی که این مشکل باعث افزایش مرگ‌ومیر و عوارض ناشی از سوختگی می‌شود؛ برنامه ویژه‌ای برای کنترل عفونت، ضروری است. 

پژوهشگران این مطالعه بر اساس این نتایج می‌گویند که ضروری است، سیاست‌گذاری‌های لازم برای کنترل عفونت‌های بیمارستانی و جلوگیری از مقاومت دارویی اعمال شود و در این راستا باید اقداماتی مانند توجه به بهداشت دست، آموزش، اجرای برنامه‌ها، در دسترس بودن،  توسعه برنامه‌های نظارت بر عوامل ضدمیکروبی در مراکز سوختگی انجام شود.

در انجام این تحقیق، فاطمه جوانمرد، امیر امامیه، ندا پیربنیه، ماهرخ رجایی و عبدالخالق کشاورزی؛ پژوهشگران مرکز تحقیقات سوختگی و ترمیم زخم و غلامرضا حاتم از مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته‌های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «بررسی مقاومت چند دارویی در باکتری‌های گرم منفی شایع در بیماران سوختگی در ایران: مروری سیستماتیک و متاآنالیز» در مجله مقاومت ضد میکروبی جهانی (Journal of Global Antimicrobial Resistance) منتشر شده است. 

بیشتر بخوانید:

چرا گاهی در دهان طعم فلز احساس می‌کنیم؟

کدام آنتی‌بیوتیک‌ها خطر ناشنوایی را افزایش می‌دهند؟

47231#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۳۰ هزار و ۷۵۶ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

19 ساعت پیش

ایسنا نوشت: تمایل به عمل سزارین و بالا رفتن آمار آن موجب شد که طرح برنامه ترویج زایمان طبیعی تحول نظام سلامت مطرح و انجام شود تا آمار بالای سزارین جای خود را به زایمان طبیعی دهد که بنا به گفته برخی از ماماها این امر تا حدودی محقق شده است با این حال بزرگترین مسئله زنان ترس و ناآگاهی از زایمان طبیعی است.

19 ساعت پیش

رئیس کل دادگستری استان خوزستان در پی ریزش ساختمان در دست احداث متروپل در آبادان، دستور بررسی دقیق علت و عوامل حادثه، امدادرسانی به مصدومان و برخورد سریع و قاطع با کلیه مرتبطین و مسببین حادثه را صادر کرد.

19 ساعت پیش

تهران- ایرنا- معاون وزیر کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین با اشاره به نشست سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق با دولت این کشور، گفت: دولت عراق به سفیر ما اعلام کرد «ویزای زائران اربعین برداشته می‌شود».

15 ساعت پیش

باشگاه خبرنگاران نوشت: رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر گفت: ۳۲ نفر از گرفتار شدگان در زیر آوار نجات یافتند و ۲۷ نفر هم به مراکز درمانی شهرستان آبادان منتقل شدند.

16 ساعت پیش

تسنیم نوشت: چهار آدم‌ربا که یک مرد را در محل کارش در خیابان فرشته ربوده بودند با دریافت مقادیر زیادی رمزارز «تتر» وی را آزاد کردند.

15 ساعت پیش

اولین همایش جامع کووید ۱۹ و نمایشگاه دستاوردهای دارویی و تجهیزات پزشکی کشور با عنوان مدوفارم از روز چهارشنبه بیستم اردیبهشت سال جاری به مدت سه روز با همراهی سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ برگزار شد و با استقبال پرشور پزشکان و سایر دست اندرکاران حوزه سلامت مواجه شد.

8 ساعت پیش

ایسنا نوشت: مدیر روابط عمومی اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز از افزایش کشته‌شدگان حادثه ریزش ساختمان متروپل در آبادان خبر داد.

17 ساعت پیش

متاسفانه امروز شاهد ریزش یک ساختمان ١٠ طبقه در دست ساخت در آبادان بودیم.

19 ساعت پیش

بیشتر...