خبرگزاری رضوی |
1 ماه پیش

کتابخانه های اختصاصی فرصتی را برای توسعه فرهنگ مطالعه ایجاد می کند رضوی

وزیر فرهنگ:
کتابخانه‌های اختصاصی فرصتی را برای توسعه فرهنگ مطالعه ایجاد می‌کند
به گزارشخبرگزاری رضوی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،  سیدعباس صالحی عصر چهارشنبه در مراسم افتتاح کتابخانه شعر و ادبیات داستانی شهید چمران، با بیان اینکه ایده کتابخانه ادبیات سال‌ها مطرح بوده و خوشبختانه این ایده امسال محقق شد، اظهار داشت: اینکه چرا این ایده مهم است باید به ابعاد مختلف ادبیات داستانی رجوع کرد، اولین ویژگی ادبیات داستانی جایگاه آن برای فرهنگ مطالعه است، هم در فرهنگ بالفعل و هم بالقوه ادبیات داستانی نقش مهمی دارد. 
وی ادامه داد: وقتی به پیمایش مصرف فرهنگی نگاه می‌کنیم ادبیات داستانی به عنوان سهم اول مطالعه با میانگین ۳۵/۴ در رتبه بالایی قرار دارد، همچنین در سن ۱۵ تا ۲۵ سال این میانگین ۴۱/۷ است که نشان می‌دهد در سنین آینده‌ساز این رقم بالا است. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در نمایشگاه مجازی کتاب تهران از لحاظ مبلغ نیز رقم اول به ادبیات و از لحاظ نسخه هم بعد از کودک و نوجوان رتبه دوم به ادبیات تعلق گرفته است، بنابراین سهم ادبیات در کتابخوانی ما بسیار بالاست، علاوه بر اینکه مطالعه ادبیات و داستان دریچه عادت به مطالعه است، ذائقه، طعم و عشق و شور به خواندن از کتاب‌های ادبی برمی‌خیزد. 
صالحی یادآور شد: محور دوم اهمیت ادبیات جایگاه توسعه‌ای آن به ویژه ادبیات داستانی است، در دهه‌های اخیر در حوزه توسعه کشورها بحث صنایع خلاق بسیار مهم بوده و ارزش افزوده‌ای که این صنایع ایجاد می‌کند براساس ایده‌های میانبر است و جایگاه آن در توسعه‌های جهانی بالاست، درواقع موتور این محرک هنر و سوخت آن ادبیات است. 
  وی افزود: در حوزه سوم اهمیت ادبیات باید به جایگاه هویتی آن اشاره کرد، از دو منظر ادبیات منشا هویت است، در ابعاد داخلی بخش زیادی از فضای اجتماعی ما از مسیر ادبیات می‌گذرد، یعنی بخشی از هویت‌سازی ما با ادبیات شکل می‌گیرد و از آنجایی که جامعه ایرانی از نظر وجودی به موضوع تخیل و تعقل اهتمام دارد می‌توان گفت ادبیات در فرهنگ ایرانی بسیار موثر بوده است. 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: در بخش داخلی باید اشاره داشت که هویت‌سازی ما ایرانی‌ها بسیار از ادبیات بهره برده است، از طرفی دیگر ادبیات در حوزه بین‌المللی نیز مهم است و جهان ما را با ادبیات می‌شناسد و هویت ایرانی در تابلو بین‌المللی با ادبیات پیوند خورده است و نیاز به برندسازی در این حوزه نداریم و تداوم این هویت ادبی برای ما  راحت‌تر از سایر جوامع است. 
صالحی تصریح کرد: رویکرد کتابخانه‌های اختصاصی همچون کتابخانه ادبیات شهید چمران فرصتی را برای فرهنگ مطالعه و حرکت‌های توسعه‌ای ایجاد می‌کند و حال این مقوله آغاز شده و می‌تواند موتور پیشران تمدن‌سازی باشد. 
به گزارش ایرنا، با مساعدت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سه هزار جلد کتاب از کتابخانه شخصی زنده یاد ابولفضل زورویی نصرآباد به کتابخانه شعر و ادبیات داستانی شهید چمران اهدا شد.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تهران- رئیس جمهور گفت: دستگاه های اجرایی از هرگونه اقدامی که منجر به افزایش تورم می‌شود، پرهیز کنند.

4 دقیقه پیش

کیومرث پوراحمد کارگردان و تهیه‌کننده پیشکسوت سینما به کرونا مبتلا شد.

14 دقیقه پیش

محمدرضا سنگری گفت: محتوای شعرها و مداحی ذاکران، فضای ذهنی و روحی رزمندگان را برای مبارزه آماده می‌کرد و وجود آن‌ها را با الگوها و اسوه‌های لشکر امام حسین (ع) پیوند می‌داد.

یک ربع پیش

دبیر مطبوعاتی دونالد ترامپ رییس جمهور سابق آمریکا در کتاب خاطرات خود درباره دوران فعالیتش در کاخ سفید در مورد جزئیات دیدار و گفت‌وگوهای پوتین و ترامپ پرده برداشت.

یک ربع پیش

جدول زمانی پخش برنامه‌های درسی دانش‌آموزان ابتدایی و متوسطه در روز چهارشنبه هفتم مهر ماه از طریق شبکه‌های آموزش، چهار و قرآن اعلام شد.

یک ربع پیش

چینی‌ها خواهان افزایش سریع واردات زغال سنگ به منظور روشن نگه‌داشتن چراغ‌ها، بازبودن کارخانه‌ها و حتی جریان آب هستند.

یک ربع پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

یک ربع پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

یک ربع پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

نیم ساعت پیش

آیت‌ا... جوادی آملی، مفسّر برجسته قرآن کریم و از مراجع عظام تقلید در پیامی خصایص آن مرحوم پرداخته است.پیرامون رحلت جانگداز علامه حسن‌زاده‌آملی به بیانی کم نظیر از خصائل و خصایص آن مرحوم پرداخته است.

نیم ساعت پیش

خودروهای آلمانی به عنوان بهترین خودروهای مهندسی که می توانید بخرید، به ویژه در بخش خودروهای لوکس شهرت یافته اند.

نیم ساعت پیش

دولت باید امسال ۲۵۰ هزار میلیارد تومان از محل فروش سهام کسب درآمد کند. اما سیاست‌های انقباضی و تمایل دولت به انتشار اوراق مانع فروش سهام نمی‌شود؟

نیم ساعت پیش

قیمت انواع ارز‌های شاخص دیجیتالی امروز در روند معاملات در بازار‌های تجارت دیجیتال بین‌المللی تغییراتی را تجربه کرد.

نیم ساعت پیش

نحوه بازیابی و حذف رمز کارت سوخت برای مالکان خودرو‌ها و موتورسیکلت‌هایی که رمز کارت سوخت خود را فراموش کرده اند، در این گزارش بیان شده است.

نیم ساعت پیش

محمودزاده، معاون وزیر مسکن و شهرسازی در گفتگو با برنامه تلویزیونی درباره قانون جدید واگذاری مسکن توضیحات مهمی را ارائه کرد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...