خبرگزاری میزان |
۲ هفته پیش

تاثیر انتخابات عراق بر مبادلات ۲۰ میلیارد دلاری با ایران resize

محمد اخباریدر گفت‌وگو با میزان، با اشاره به برگزاری انتخابات زود هنگام در عراق و تاثیر این انتخابات در منطقه، اظهار داشت: انتخابات عراق در این مقطع حساس، چند موضوع حساس منطقه‌ای را در برمی‌گیرد؛ یکی بحث حضور قدرت‌های فرامنطقه‌ای مثل آمریکا در عراق بود که باید تا یک ماه و نیم آینده منطقه را ترک کند، یکی بحث خواسته‌های مردم بود در جهت اینکه در این انتخابات بتوانند کسانی را انتخاب کنند که در موضوعات سیاسی، امنیتی و اقتصادی عراق نقش موثرترین را ایفا کنند.

این کارشناس مسائل منطقه اضافه کرد: از طرف دیگر در این دور، شاهد هستیم که ۲۵ میلیون نفر باید در این انتخابات حضور پیدا کنند و حضور گسترده مردم در این انتخابات می‌تواند در جهت مشروعیت‌بخشی به نظام عراق و همچنین روی کار آمدن افرادی که خواسته مردم و سلایق آن‌ها را در برمی‌گیرد، باشد. زیرا در عراق انتخاب نخست وزیر توسط گروه‌هایی انجام می‌شود که بتوانند اکثریت کرسی‌های مجلس را به دست بیاورند.

اخباری با یادآوری اینکه در این سال‌ها این پنجمین انتخابات عراق است، بیان داشت: ولی تا الان هیچ گروهی نتوانسته اکثریت را از آن خود کند و فرد مورد نظر خود را انتخاب کند. به همین همیشه بحث تلفیقی مطرح بوده و گروه‌ها در انتخاب نخست وزیر با یکدیگر مشارکت داشته‌اند.

وی در ادامه گفت: این دوره هم از این نظر حائز اهمیت است که عراق در نظر دارد بتواند یک آرامشی را در کشور حاکم کند و در کنار آن نیز بتواند بحث رفاه، آسایش و اقتصادی مردم را سر و سامان بدهد و هم بتواند تعامل با همسایگان خود را بیشتر کند و اعتباری را برای خود کسب کند.

این کارشناس مسائل منطقه با اشاره به اهمیت این انتخابات برای ایران، افزود: برای ایران نیز این انتخابات از این نظر اهمیت دارد که عراق یک همسایه ژئوپلیتیک است و عمق استراتژیک این دو کشور می‌تواند برای هر دو طرف مهم باشد. از بُعدِ اقتصادی نیز به دلیل اینکه دو کشور توافق کردند حجم مبادلات را تا ۲۰ میلیارد دلار بالا ببرند، دولتی که در عراق سر کار می‌آید باید بتواند تعامل مناسبی با کشورمان داشته باشد.

اخباری همچنین خاطرنشان کرد: از طرف دیگر دولتی که سر کار می‌آید باید بتواند گروه‌های مختلف به خصوص اقلیم کردستان عراق که برای این کشور معضلی را به وجود آورده است، با یک تعامل مناسب در راستای خود قرار بدهد؛ این‌ها مسائلی است که می‌تواند در این انتخابات اهمیت داشته باشد.

 

  • بیشتر بخوانید:
  • عزم جدی دولت ایران برای روابط گسترده با کشورهای منطقه

 

انتهای پیام/#‌خبر_سیاسی#‌اخبارسیاست منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ویزیت و درمان رایگان مددجویان بهزیستی در موسسه خیریه حامیان کرامت مهریار؛ توسط پزشکان نیکوکار در قالب طرح جهادی در تبریز

2 دقیقه پیش

برای رهن یک واحد آپارتمان ۹۰ متری در محدودۀ شادمهر به سرمایه ۳۰۰ میلیون تومانی نیاز است.

1 ساعت پیش

رئیس جمهور با اشاره به اراده جدی مسئولان عالی‌رتبه ایران و ترکمنستان به منظور گسترش هر چه بیشتر سطح روابط دوجانبه‌، منطقه‌ای و بین‌المللی، گفت: تقویت مناسبات دوجانبه می‌تواند به همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی سازنده‌ دو کشور در راستای صلح و ثبات در منطقه بینجامد.

3 ساعت پیش

با شکایت دهها زن از پزشک متخصص زنان دکتر ۷۵ ساله دستگیر شد.

4 ساعت پیش

علت فوت خانم وکیل جوان مشهدی هنوز مشخص نیست و اخبار رسمی قتل او را تائید یا تکذیب نکرده اند.

4 ساعت پیش

اهمیت فلزات غیرآهنی از آنجایی است که کاربرد فراوان و ارزش افزوده بالایی داشته و می‌تواند سهم مهمی در اقتصاد کشورمان داشته باشد.

4 ساعت پیش

رییس پیشین سازمان برنامه و بودجه کشور با تاکید بر اینکه خزانه در پایان دولت دوازدهم خالی نبوده، یادآور شد: خزانه ورودی مستمر دارد و هر روز در آن مبالغی تجمیع می‌شود. این بدان معناست که خزانه هیچوقت خالی نمی‌شود.

5 ساعت پیش

جدول تغیرات نرخ سود بین بانکی نشان می‌دهد که نرخ سود در این بازار از ۱۹.۱ درصد در اوایل مهرماه سالجاری به ۱۹.۸۶ درصد در اواخر این ماه رسیده است.

5 ساعت پیش

طرح فروش فوق‌‌العاده محصولات سایپا از دیروز سوم آبان‌ماه آغاز شده و متقاضیان امروز را نیز فرصت دارند اقدام به ثبت‌نام کنند.

5 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

5 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

5 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

5 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

5 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

5 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

5 ساعت پیش

بیشتر...