عصر ایران |
۱ هفته پیش

چنگدو جی 10 اژدهای نیرومند نسخه چینی از جنگنده اف 16 عکس

جنگنده چنگدو جی-10 (Chengdu J-10) یکی از اجزای حیاتی نیروی هوایی ارتش چین است. این هواپیما که با نام مستعار اژدهای نیرومند یا ویگرس دراگن (Vigorous Dragon) شناخته می شود، اغلب با همتای آمریکایی خود یعنی جنگنده اف-16 فایتینگ فالکون مقایسه می شود.

عصر ایران؛مجله تصویری سلاح-در شرایطی که جنگنده نسل پنجمچنگدو جی-20(Chengdu J-20)چین در حال حاضر شناخته شده ترین هواپیمای نظامی این کشور محسوب می شود، اما تنها نقطه اتکای ارتش چین نیست.

جنگندهچنگدو جی-10 (Chengdu J-10)یکی از اجزای حیاتی نیروی هوایی ارتش چین است. این هواپیما که با نام مستعار اژدهای نیرومند یا ویگرس دراگن (Vigorous Dragon) شناخته می شود، اغلب با همتای آمریکایی خود یعنی جنگندهاف-16 فایتینگ فالکونمقایسه می شود.

چنگدو جی-10 ؛ نسخه چینی از جنگنده اف-16

آشنایی با چنگدو جی-10 ویگرس دراگن

جت جنگنده چند منظوره چنگدو جی-10 نخستینهواپیمای جنگیساخت چین است که از نظر عملکرد و قابلیت ها به جنگنده های غربی نزدیک می شود. توسعه این هواپیما در سال 1988 آغاز شد. هدف از ساخت جی-10 معرفی جنگنده ای بود که توانایی مقابله با تهدید هواپیماهای نسل چهارم شوروی مانند میگ-29 و سوخو سو-27 و هواپیماهای غربی مانند اف-16 آمریکا را داشته باشد.

ساخت جی-10 در ابتدا به عنوان یک جنگنده برتری هوایی برنامه ریزی شده بود، اما فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تغییر نیازمندی ها، توسعه این هواپیما را به سمت یک جنگنده چند منظوره سوق داد. چنگدو جی-10 نخستین پرواز خود را در سال 1998 انجام داد. کل پروژه به شدت محرمانه حفظ شده بود. در واقع، نخستین عکس ها از این جنگنده سه تا چهار سال پس از نخستین پرواز آن منتشر شد.

چنگدو جی-10 ؛ نسخه چینی از جنگنده اف-16

برخی منابع به این نکته اشاره دارند که چنگدو جی-10 تحت تاثیر پروژهجنگنده لاوینیروی هوایی رژیم صهیونیستی شکل گرفته است. جی-10 شباهت های بسیاری به جنگنده لاوی دارد. این جت جنگنده بومی رژیم صهیونیستی برای ارائه عملکردی بسیار مشابه با جنگنده اف-16 طراحی شده بود.

جنگنده چند منظوره چنگدو جی-10 خدمت خود در نیروی هوایی چین را از سال 2004 آغاز کرد، اما برای نخستین بار در سال 2006 به طور عمومی معرفی شد.

اگرچه جی-10 یک هواپیمای جنگی نسبتا پیشرفته محسوب می شود، اما نمی تواند با عملکرد جنگنده های چند منظوره غربی مشابه مانند اف-16 آمریکا و یوروفایتر تایفون اروپا رقابت کند.

چنگدو جی-10 ؛ نسخه چینی از جنگنده اف-16

ویژگی ها و تسلیحات چنگدو جی-10

چنگدو جی-10 جنگنده ای تک سرنشین و تک پیشرانه است. یک نسخه دو سرنشین نیز از این هواپیما وجود دارد که جی-10اس نام دارد. این نسخه به عنوان هواپیمای آموزشی یا به عنوان جنگنده قابل استفاده است.

اولین دسته شامل حدود 50 هواپیمای جی-10 از پیشرانه های توربوفن روسی ای‌ال-31اف‌ان استفاده می کنند. این دسته بین سال های 2004 تا 2006 به نیروی هوایی چین تحویل داده شد.

چنگدو جی-10 ؛ نسخه چینی از جنگنده اف-16

این در شرایطی بود که یک پیشرانه توربوفن بومی نیز در دست توسعه بود. مدل های جدید شامل جی-10بی با بدنه و اویونیک ارتقا یافته به پیشرانه توربوفن دبلیو اس-10 ساخت چین مجهز شده اند.

جنگنده جی-10 دارای قابلیت های نبرد هوا به هوا و هوا به سطح است. اینهواپیمای جنگیدارای 11 نقطه اتصال بیرونی است که طیف گسترده ای از سلاح ها را پوشش می دهد. همچنین، جی-10 توانایی حمل غلاف های اکتساب هدف و ناوبری یا مخازن سوخت کمکی را دارد. گفتنی است که اینجنگندهقابلیت سوخت گیری حین پرواز را دارد.

چنگدو جی-10 ؛ نسخه چینی از جنگنده اف-16

سلاح اصلی در ماموریت های برتری هوایی، موشک های هوا به هوای برد متوسط پی ال-12 هستند. برای بردهای نزدیک، موشک های فرو سرخ پی ال-8 قابل استفاده هستند. در سناریو حمله به سطح، چنگدو جی-10 قابلیت حمل شش بمب هدایت لیزری 500 کیلوگرمی، بمب های سقوط آزاد، یا غلاف راکت 90 میلیمتری را دارد. این هواپیما همچنین به یک توپ 23 میلیمتری شش لول مجهز است.

هواپیمای جی-10 به رادار کنترل آتش پالس داپلر بومی مجهز است. این رادار توانایی ردیابی همزمان 10 هدف و درگیری با 4 مورد از آنها را دارد. برد تشخیص تخمینی این رادار 100 کیلومتر است. این هواپیما به سامانه پرواز با سیم مجهز است.

بیشینه سرعت جی-10 1.8 ماخ و برد پروازی در حالت عادی 1850 کیلومتر در حالت رزمی 1240 کیلومتر است. این هواپیما می تواند تا 59 هزار پا (18 هزار متر) ارتفاع بگیرد.

چنگدو جی-10 ؛ نسخه چینی از جنگنده اف-16

چنگدو جی-10 ؛ نسخه چینی از جنگنده اف-16

چنگدو جی-10 ؛ نسخه چینی از جنگنده اف-16

چنگدو جی-10 ؛ نسخه چینی از جنگنده اف-16

چنگدو جی-10 ؛ نسخه چینی از جنگنده اف-16

چنگدو جی-10 ؛ نسخه چینی از جنگنده اف-16

کانال عصر ایران در تلگرام
بیشتر بخوانید:
شنیانگ جی-11: پرنده چینی، الهام روسی و تهدیدی برای تایوان! (+فیلم و عکس)
شنیانگ جی-16 چینی پاسخی به اف-15 ایگل آمریکایی (+فیلم و عکس)
تماشاخانه
بزرگترین بدبختی

بزرگترین بدبختی "شمال"، شمال ایران بودن است! مردمی که جای دیگری در ایران را بلد نیستند و خوششان می‌آید ساعت‌ها در ترافیک باشند (فیلم)

logo-vid

ببینید دفن قربانیان سیل لیبی در گورهای دسته جمعی (فیلم)

logo-vidفیلم های دیگر
عضویت در اینستاگرام عصر ایران
۱۵ سال پیش در چنین روزی
این لحظه با حافظ
نظرات کاربران


#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مسئول اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کازرون از آغاز طرح برق‌رسانی به محوطه تنگ چوگان مجموعه جهانی بیشاپور در این شهرستان خبر داد.

5 دقیقه پیش

رئیس شورای اسلامی شهر یزد گفت: رویداد‌های متناسب با شرایط ناشنوایان در برنامه‌های شهری در دستور کار شهرداری یزد قرار گیرد.

12 دقیقه پیش

تاتنهام در بازی بزرگ هفته هفتم لیگ جزیره از سد لیورپول گذشت.

11 دقیقه پیش

تعبیر خواب گندم از نظر امام صادق را در زیر بخوانید.

10 دقیقه پیش

ظهر روز گذشته هفتم مهرماه، مرگ مشکوک زن جوانی با ضربات چاقو در خیابانی در محله تهرانپارس به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ گزارش داده شد.

10 دقیقه پیش

فرماندار سامان از تامین ۵۸ هکتار زمین برای ایجاد مجتمع دامداری شهرستان سامان خبر داد..

11 دقیقه پیش

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی از ابلاغ معافیت مالیات و عوارض ارزش افزوده تولیدات صنایع دستی داخلی خبر داد.

7 دقیقه پیش

جشنواره آب در آیینه رسانه با شناخت نفرات برگزیده در بخش‌های مختلف به پایان رسید.

8 دقیقه پیش

سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به اینکه نوسازی و بازسازی واحدهای صنعتی در دستور کار این سازمان قرار دارد گفت: در حال حاضر مصرف برق الکتروموتورهای بسیاری از صنایع بیشتر از استاندارد است.

یک ربع پیش

بیشتر...