نقدی بر سخنان پر از تناقض علی مطهری درباره حجاب راهبرد معاصر

به نظر می‌رسد مطهری نیز همچون سایر سیاستمداران در دام شبکه‌های نوظهور اجتماعی افتاده است؛ این افراد سعی دارند با حاشیه‌سازی بر بستر مسائل حساس اجتماعی نام خود را در افکار عمومی زنده کنند ولی نمی‌دانند که چنین مسائلی می‌تواند بازخوردی منفی برای آنان ایجاد می‌کند.

نقدی بر سخنان پر از تناقض «علی مطهری» درباره حجاب

 

به گزارشراهبرد معاصر؛ بسیاری در جامعه «علی مطهری» را به صراحت لهجه در بیان نظرات خود و اصطلاحا ساده بودن در دنیای سیاست می‌شناسند؛ تصویری که از میان سخنان جنجالی وی در زمینه موضوعات مختلف ساخته شده است. اما این‌بار گویا عجله برای حضور در شبکه اجتماعی نوظهور «کلاب هاوس» تصویری دقیق‌تر از چرایی ابراز سخنان جنجالی از سوی این نماینده پیشین مجس را ارائه دهد.

 

«نوبت عاشقی» به سبک مطهری

سال 1369 «محسن مخملباف» فیلمی ساخت به نام «نوبت عاشقی» که علیرغم حضور در جشنواره فجر آن سال اما توقیف شد و هرگز به اکران عمومی نرسید. داستان فیلم از این قرار است که سه روایت از رابطه یک زن و دو مرد در حالات مختلف ارائه می‌دهد که اساس آن اصل بودن کشش جنسی میان زنان و مردان و توجیه است.

 

حال بازگردیم به سخنان مطهری در خصوص چرایی الزامی بودن حجاب که گفت: «اگر کسی کنار دریا تحریک نمی‌شود بیمار است. خدا خواسته ما تحریک شویم. باید تحریک شویم. اینکه جوان ما با دیدن دست یک خانم تحریک می‌شود، خوب است. الان در اروپا مشکل دارند با این مسئله و تحریک نمی‌شوند. مردها تحریک نمی‌شوند و زن‌ها رو می‌آورند به مردهای آفریقایی».

 

اولین تناقض در سخنان مطهری را خود بیان کرده است و آن اینکه وقتی خواست خداوند به تحریک مردان در همه حالات و زمان است، پس فرقی نمی‌کند فرد در چه زمان، مکان و شرایطی قرار دارد و حجاب نیز در این میان هیچ کارکردی ندارد جز افزایش محدودیت که البته در ادامه مطهری تاکید می‌کند آن را قبول ندارد!

 

از سوی دیگر مطهری سعی در اثبات ادعای خود دارد که «در محیط‌های فاقد حجاب شرعی، مردها دیرتر تحریک می‌شوند». وی اما مشخص نمی‌کند که این عدم تحریک به معنای دوری از گناه است یا همانطور که قبلا گفته بود نشانه بیمار بودن فرد؟

 

مطهری به این تناقض پاسخ نمی‌دهد که زندگی در یک محیط فاسد و غیرشرعی که انسان تحریک نمی‌شود و طبیعتا به گناه آلوده نمی‌شود بهتر است و برای زندگی اخروی مناسب بوده یا زندگی در جامعه مذهبی که حتی دیدن دست یک زن باعث تحریک جوانان شده و آنان را به ورطه گناه می‌کشاند؟ همانطور که در «نویت عاشقی» مخملباف غریزه کشش جنسی توجیهی برای خیانت کاراکترهای فیلم بود، در سخنان مطهری نیز خدادادی بودن غرایز عاملی برای توجیه رفتارهای خارج از شرع و قانون محسوب می‌شود.

 

به عبارت دیگر مطهری از حجاب تنها کارکرد یک ابزار سرکوب‌گر غرایز دارد؛ وی از سویی از خدادادی بودن این غرایز سخن می‌گوید و سالم بودن افراد به شرط تحریک جنسی مداوم در یک جامعه مذهبی و از سوی دیگر جامعه بی‌قیدوبند جنسی را به دلیل نداشتن حجاب غیرتحریک‌آمیز معرفی می‌کند. تناقضی که نمی‌توان هیچ پاسخی بدان داد!

 

زنان، سوژه جنسی دنیای علی مطهری

مطهری سعی وافری دارد تا تحریک‌پذیر بودن مردان یک جامعه را نشانه سلامتی آن جامعه معرفی کند اما در اینجا به این سوال پاسخ نمی‌دهد که چرا هر زنی را به یک سوژه جنسی در نظر گرفته و برای اثبات سالم بودن جامعه از آنان مایه می‌گذارد؟

 

آیا معرفی حجاب به عنوان ابزار سرکوب تحریک مردان جفا در حق این حکم شرعی نیست؟ چرا مطهری سعی دارد برخلاف اندیشه‌های والای پدر بزرگوارش فلسفه حجاب را به «تحریک نشدن مردان» تقلیل دهد؟ چرا مطهری سعی دارد همانند مسیحیان ارتدوکس حجاب را نه یک امر تشریعی و هویتی که یک امر جنسی ببیند؟

 

در نگاه هویتی به حجاب شاهد هستیم که زن مسلمان به عنوان یک محجبه با سایر زنان جامعه تفاوت شخصیت دارد و حجاب برای وی یک هویت مستقل ایجاد می‌کند اما در نگاه ارتدوکسی مطهری حجاب ابزاری است برای سرکوب میل جنسی فوران یافته در جامعه!

 

بازنده کلاب هاوس

جدای از سخنان پر از تناقض مطهری اما باید به نحوه حضور وی در شبکه‌های اجتماعی و اظهارنظر در خصوص مسائل مختلف پرداخت. وی سعی دارد با سخنان چندپهلو همگان را جذب کند و به همین دلیل هم از اختیاری نبودن حجاب سخن می‌گوید و چند دقیقه بعد از اشتباه بودن سیاست حجاب اجباری. از سویی به شدت با تساوی حقوق زنان و مردان مخالف است و از سوی دیگر از حقوق پایمال شده زنان در حقوق ایران سخن می‌راند!

 

مشخص است علی مطهری برای شرکت در چنین مباحث پیچیده‌ای از کسی مشورت نگرفته و به سیاق حوزه سیاست سعی دارد با سخنان چندپهلو تنها خودی نشان دهد، غافل از اینکه موضوعات حساس اجتماعی همچون حجاب میدانی است که مرد خاص خود را می‌طلبد!

 

به نظر می‌رسد مطهری نیز همچون سایر سیاستمداران در دام شبکه‌های نوظهور اجتماعی افتاده است؛ این افراد سعی دارند با حاشیه‌سازی بر بستر مسائل حساس اجتماعی نام خود را در افکار عمومی زنده کنند ولی نمی‌دانند که چنین مسائلی می‌تواند بازخوردی منفی برای آنان ایجاد می‌کند.#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس مرکز ویروس شناسی گاملیا روسیه اعلام کرد واکسن "اسپوتنیک وی" ایمنی همیشگی در بدن انسان ایجاد کند.

1 دقیقه پیش

رئیس دیوان عدالت اداری به کاهش چشمگیر پرونده های مانده در شعب اشاره کرد و خبر از کاهش ۱۳ درصدی پرونده های مانده در شعب داد.

2 دقیقه پیش

رئیس پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری 2 مالخر حرفه ای و سابقه دار که گوشی های آیفون مسروقه از سایر مالخران می خریدند، خبر داد و گفت: متهمان گوشی های مسروقه را به فردی برای انتقال به کشورهای همسایه می فروختند.

3 دقیقه پیش

دنیای‌اقتصاد: جنجال مصوبه حقوق ورودی کالا بالا

7 دقیقه پیش

"جن ساکی"، سخنگوی کاخ سفید با تأکید بر آنکه هیچ اقدام یا تحریمی از سوی آمریکا مردم کره شمالی را هدف نگرفته، گفت: شرایط دشوار کره شمالی نتیجه اقدامات رهبر این کشور است.

13 دقیقه پیش

خیلی وقت‌ها بعد از این که شیفتم تمام می‌شد، در راه خانه گریه می‌کردم یا زمان‌های استراحت در هنگام نماز خواندن، خوردن غذا و... خودم و همکارانم به خاطر تجربه این شرایط ناگوار اشک می‌ریختیم. با اینکه همیشه همه همکاران زحمت می‌کشیدند و از جان مایه می‌گذاشتند، اما فایده‌ای نداشت و بیماران پشت سر هم از دست می‌رفتند.

13 دقیقه پیش

شهردار منطقه2 از آغاز مرحله نخست واکسیناسیون پاکبانان و کارگران خدمات شهری منطقه همزمان با هفته جهانی بهداشت و سلامت خبرداد

یک ربع پیش

شرکت بوئینگ در مورد شناسایی نقص فنی تازه در برخی هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس هشدار داده، البته این نقص مربوط به سیستم برقی این هواپیماست.

یک ربع پیش

رئیس کلانتری 154 چیتگر از دستگیری یک سارق منزل خبر داد و گفت: متهم به 5 فقره سرقت در ویلا شهر اعتراف کرد.

یک ربع پیش

کتاب «حوض خون؛ روایت زنان اندیمشک از رخت‌شویی در دفاع مقدس» با تدوین و نگارش فاطمه‌سادات میرعالی به‌تازگی توسط انتشارات راه‌یار منتشر و راهی بازار نشر شده است.

نیم ساعت پیش

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 4 تهران از برگزاری پویش 21 به صورت مجازی و با هدف ارتقاء سلامت دهان و دندان شهروندان این منطقه خبر داد.

نیم ساعت پیش

رئیس جمهور در پانزدهمین سال روز ملی فناوری هسته‌ای به شکل حضوری و ویدئوکنفرانس دستور آغاز بهره‌برداری و رونمایی از ۱۳۳ دستاورد و پروژه ملی هسته‌ای را صادر کرد.

نیم ساعت پیش

با عدم صدور مجوز فرود در گوا، پرواز تیم فوتبال پرسپولیس به هندوستان لغو شد.

نیم ساعت پیش

گروه استان‌ها- رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه سوءمدیریت عامل اصلی افزایش آمار شیوع ویروس کرونا در کشور است، گفت: پیش از نوروز در زمینه شیوع گسترده کرونا در صورت رهاسازی سفرهای نوروزی هشدارهای لازم را به رئیس جمهور دادیم.

نیم ساعت پیش

معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیمارستان شهید جلیل یاسوج به شکل کامل در اختیار بیماران کرونایی قرار می گیرد.

1 ساعت پیش

بیشتر...