تامین مالی مسکن از مسیر بازارسرمایه می گذرد سنا

وام خرید مسکن

می‌توان صندوق‌های سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن تشکیل و از طریق منابع قابل توجهی که در بازار سرمایه وجود دارد تأمین مالی حوزه مسکن را انجام داد.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از شادا، تاکید علی صالح آبادی که به تازگی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی منتخب شد، در نخستین جلسه شورای عالی مسکن اظهار کرد که نظام بانکی باید ۲۰ درصد از تسهیلات خود را به حوزه مسکن اختصاص دهد. این تصمیم، نشان می‌دهد سیستم بانکی عزم خود را جزم کرده است تا به بخش مسکن کمک کند.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین اظهار کرده است: می‌توان در حوزه مسکن صندوق‌های سرمایه‌گذاری تشکیل داد تا از طریق منابع قابل توجهی که در بازار سرمایه وجود دارد حوزه مسکن را تأمین مالی کرد، ضمن اینکه از منابع دیگر این صندوق از جمله مالیات نیز می‌توان منابع لازم را برای ساخت مسکن تجهیز کرد.

علیرضا پاک فطرت عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز با توجه به این رویکرد و طرح جهش تولید مسکن گفت: تکالیف پیش‌بینی شده برای نظام بانکی مشخص شده است. براساس این طرح، قرار است بانک‌ها ۲۰ درصد از تسهیلات خود را به بخش مسکن اختصاص دهند. به نظر می رسد تاکید دولت و رئیس کل بانک مرکزی به این موضوع نشان می دهد که روزهای خوبی برای بخش مسکن در انتظار است. 

او ادامه داد: در حال حاضر در خوشبینانه ترین حالت در کشور ۳۰۰ هزار واحد مسکونی احداث می شود، اما اگر حتی ۵۰ درصد از طرح جهش تولید مسکن اجرایی شود باید به دولت تبریک گفت، زیرا اگر قرار بود بر اساس این طرح سالی یک میلیون مسکن ساخته شود و سالی ۵۰۰ هزار مسکن ساخته شود، این طرح با موفقیت روبرو خواهد شد و قطعا بر روی ریل قرار گرفتن تولید مسکن می تواند در آینده به یک میلیون واحد مسکونی نیز برسد.

عضو کمیسیون عمران مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا با اجرای طرح جهش تولید مسکن باید منتظر کاهش قیمت مسکن بود؟ اظهار داشت: کاهش قیمت یک کالا به عرضه و تقاضای آن کالا بستگی دارد بنابراین اگر عرضه مسکن زیاد شود، طبعا تقاضا در بازار مسکن کنترل خواهد شد. حال که به دنبال تعادل عرضه و تقاضای مسکن هستیم و سالهاست به دنبال این برنامه حرکت می کنیم به نظر می‌رسد با جهش تولید مسکن می توانیم به این هدف بعد از سال‌ها برسیم.

پاک فطرت ادامه داد: اگر تولید مسکن رونق و افزایش یابد، قطعا قیمت‌ها به شرط ثبات قیمت نهاده های تولید مسکن تثبیت خواهد شد. اما اگر تورم داشته باشیم و نرخ دلار تقویت شود نباید توقع داشت که قیمت مسکن ثابت باقی بماند چرا که رشد تورم و نرخ ارز قطعا بر روی قیمت مصالح ساختمانی اثر خواهد گذاشت.


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

محمد حسین قنبر پور مدیر تربیت بدنی بسیج رسانه و محمد زارع رئیس کمیسیون ایثار و شهادت مجمع جوانان استان البرز برگزار شد.

یک ربع پیش

بهینه سازی شبکه و رفع حریم جهت نیرورسانی به متقاضیان روستای محمودآباد کوچه شهید محمدعلی قاضی با هزینه ای بالغ بر ۳۰۰ میلیون تومان انجام شد .

یک ربع پیش

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در دیدار با دبیرکل وزارت خارجه اتریش گفت: اروپا پس از خروج آمریکا از برجام اقدام موثری نکرد.

نیم ساعت پیش

با توجه به لزوم انطباق مقررات ناظر بر کارت اعتباری مرابحه با شرایط و مقتضیات روز و با هدف تسهیل تأمین مالی خانوار‌ها و کسب و کار‌های کوچک و متوسط از این طریق، سقف اعتبار قابل تخصیص در قالب کارت اعتباری مرابحه به مبلغ دو میلیارد ریال (۲۰۰ میلیون تومان) افزایش یافت.

1 ساعت پیش

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به آخرین وضعیت رایزنی‌های ایران با اتحادیه اوراسیا درباره موافقت‌نامه تجارت آزاد به‌منظور گسترش کالاهای مشمول این موافقت‌نامه با تعرفه صفر، گفت: از دو هفته قبل مذاکرات فشرده‌ای را با اتحادیه اوراسیا برای تبدیل موافقت‌نامه فعلی به موافقت‌نامه تجارت آزاد آغاز کرده‌ایم.

1 ساعت پیش

کارشناس حوزه بانوان گفت: بین ۴۰ تا ۵۰ درصد یعنی نیمی از سهم اقتصادی و نان‌آوری و تأمین معیشت خانواده به حوزه زنان روستایی و عشایر ما برمی‌گردد.

1 ساعت پیش

ترور سردار سلیمانی زمینه شکل‌گیری فرسایش دیپلماتیک، کنش متقابل تاکتیکی ایران و افزایش تحرک یگان‌های دریایی جمهوری اسلامی در برابر ناو‌های نظامی آمریکا در محیط منطقه‌ای را به وجود آورد. طبعا چنین فرآیندی اعتبار و قدرت استنادی آمریکا در محیط منطقه‌ای را با چالش روبه‌رو ساخته و زمینه شکل‌گیری اقدامات متقابل تاکتیکی در آینده را نیز فراهم می‌سازد.

2 ساعت پیش

مهلت تکمیل و ارسال فرم‌های مرتبط با تقاضای تاسیس شرکت اعتبارسنجی تا پایان روز پانزدهم آبان ماه سال جاری تمدید شد.

2 ساعت پیش

معاون امور زنان رئیس جمهور گفت: در پی آن هستیم مشکلاتی که زنان مولد روستایی و عشایری در دریافت وام و تسهیلات همچون نبود ضامن و سند دارند، را برطرف کنیم تا وام‌ها را با بهره کمتر و تنفس بیشتر در اختیارشان قرار دهیم.

2 ساعت پیش

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران، از هوشمندسازی کنتور‌های آب پایتخت در آینده نزدیک خبر داد.

3 ساعت پیش

فرمانده نیروی دریایی ارتش از پهلوگیری ناوگروه رزمی- عملیاتی هفتاد و هفتم این نیرو در بندر صلاله کشور عمان خبر داد.

3 ساعت پیش

شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در معاملات امروز ۲۵ مهر ۱۴۰۰ با ریزش بیش از هزار واحدی به سطح یک میلیون و ۴۳۶ هزار واحدی بازگشت.

3 ساعت پیش

سخنگوی کمیسیون مشترک طرح صیانت از کاربران، از برگزاری دومین جلسه این کمیسیون با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی خبر داد.

4 ساعت پیش

۲۷۸ نفر از نمایندگان مردم در مجلس طی بیانیه‌ای از ارائه زودتر از موعد مقرر گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ از سوی دیوان محاسبات به مجلس شورای اسلامی تقدیر و تشکر کردند.

4 ساعت پیش

سرپرست نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: معتقدیم مدیریت تقسیم و توزیع سوخت ماشین‌آلات کشاورزی باید به متولی بخش کشاورزی یعنی وزارت جهاد کشاورزی واگذار شود.

4 ساعت پیش

بیشتر...