۲ هفته پیش
3 بازدید

چرا آمپر آب خودرو بالا می رود؟

چرا آمپر آب خودرو بالا می رود؟

بالا رفتن آمپر و داغ کردن موتور ماشین میتواند ریشه در مسدود بودن خروجی اگزوز و یا کثیف بودن بیش از حد بدنه موتور داشته باشد برای جلوگیری از آن معاینه فنی خودرو را بطور مرتب انجام دهید.

به گزارشخودروتک،داغ کردن موتوریابالا رفتن آمپرآب اتفاقی است که هر سال با آغاز فصل گرما رانندگان فراوانی را آزار داده و سبب نگرانی آن ها میشود.

بالا رفتن آمپر آب اتومبیل علل متعددی دارد که تصمیم داریم در این مقاله به بررسی علل و راهکار های آن بپردازیم، در این جا اتومبیل هایی مورد نظر هستند که در شرایط خاص (سربالایی و ترافیک) داغ می کنند.

 

اقدامات لازم حین بالا رفتن آمپر ماشین

گاهی وقت ها بابالا رفتن آمپر آبروبرو هستیم؛ در این چنین مواقعی نخستین کاری که باید بکنید، توقف کامل خودرو و خنک کردن آن است. گاهی اوقات هم امکان دارد مشکل، پایین نیامدن آمپر ماشین باشد. یعنی با وجود این کهخودرورا متوقف نموده اید و مدت زمانی هم از توقف شما می گذرد، هم چنان آمپر بالاست. در چنین مواقعی اقدامات زیر را انجام دهید:

۱. کاپوت را بالا دهید تا گرمای آن خارج شود. هیچگاه در رادیاتور و مخزن را باز نکنید چون فشار سیستم بالاست و امکان دارد در اثر پاشیدن آب بسوزید.

 

علت های بالا رفتن آمپر ماشین,بالا رفتن آمپر,دلایل بالا رفتن آمپر آببالا رفتن آمپر دمای آب نزدیک شدن آن به آخر صفحه مدرن و بخش قرمز است

 

۲. در صورتیکه فن رادیاتور کار نمی کند، بررسی کنید که تسمه یا اتصالات برقی فن در محل خود قرار دارند یا نه. در قدم بعدی سعی کنید با روشن کردن کولر خودرو، دستور افزایش سرعت فن را ارسال نمایید. چنانچه این کار هم نتیجه نداد، با ریختن آب روی رادیاتور تلاش کنید دمای آنرا تقلیل دهید. در صورتیکه نمی توانید دمای موتور را کم تر کنید، آنرا خاموش کنید تا از بالاتر رفتن دما جلوگیری شود.

 

۳. برای کاهش دمای موتور خودروهایی که فن مکانیکی دارند و با کمک موتور به گردش در می آیند بایستی در حالت درجاگازبدهید و دور موتور را به ۲۰۰۰ برسانید.

 

۴. در صورت عملکرد صحیح فن ها و بالا بودن دمای موتور این احتمال وجود دارد که آب در سیستم کم است. به همین جهت کافی است برای خنک کردن موتور آنرا خاموش کرده و هر چند ثانیه یک بار استارت کوچکی بزنید. به این معنی که اتومبیل روشن نشود ولی پیستون ها بالا و پایین شوند.

 

۵. اگر فن ها در حال چرخش بودند و از عدم کمبود آب در سیستم نیز مطمئن بودید و حتی با ریختن آب روی رادیاتور باز هم دما پایین نیامد مشکل از چیست؟ در چنین شرایطی ۳ حالت پیش می آید:

>> وجود هوا در سیستم

>> قفل کردن ترموستات و عملکرد نادرست آن

>> مسدود شدن جریان آب در رادیاتور یا عملکرد نادرست واترپمپ

 

علل بالا رفتن آمپر آب ماشین

 علت داغ کردن موتور میتواند دلیلی بسیار ساده و یا دلایلی گوناگون داشته باشد که در ادامه به علت بالا رفتن آمپر آب در خودرو و راهکار آن می پردازیم.

 

- قفل کردن ترموستات خودرو:

در صورتی که رادیاتور خودرو سرد ولی آمپر آب بالا باشد احیانا ترموستات قفل کرده است.

 

دلایل بالا رفتن آمپر آب,بالا رفتن آمپر,علت بالا رفتن آمپر خودروبرای پیشگیری از بالا رفتن آمپر آب باید ازسلامتکامل سیستم خنک کننده مطمئن شوید

 

- وجود هوا در سیستم از علل بالا رفتن آمپر آب:

همان طور که می دانید در صورتیکه در سیستم خنک کننده هوا وجود داشته باشد جلوی گردش آب را می گیرد و سبب بالا رفتن آمپر می شود. برای رفع این مشکل موتور را خاموش کرده و بعد از سرد شدن موتور باید عمل هواگیری به وسیلهمکانیکماهر انجام شود تا مشکل برطرف شود.

 

- عملکرد نادرست واتر پمپ و بالا رفتن آمپر آب:

واتر پمپ یکی از قطعات اصلی سیستم خنک کننده می باشد و عدم کارکرد درست آن سبب داغ کردن موتور اتومبیل در شرایط سخت می شود. واتر پمپ دارای پروانه ای است که وظیفه چرخاندن آب را بعهده دارد، گاهی در حالت گرم شدن موتور این پروانه روی شفت خود هرز میگردد و باعث بالا رفتن آمپر آب میشود چون در موقع هرز بودن پروانه روی شفت سر میخورد و به دور لازم برای چرخاندن کامل مایع سیستم خنک کننده نمیرسد. در خودرو هایی که واتر پمپ به وسیله تسمه دینام، هیدرولیک، یا تسمه جداگانه ای غیر از تسمه تایم میچرخد شل بودن تسمه مربوطه سبب هرز چرخیدن و در نتیجه داغ کردن اتومبیل می شود.

 

در برخی از موارد پره های داخلی واترپمپ که وظیفه چرخاندن آب را بعهده دارند خرده شده و یا رسوب میگیرند. این وضیت هم سبب بالا رفتن آمپر آب در حالت درجا وترافیکمیشود که با بالا بردن دور موتور یا حرکت اتومبیل آمپر آب پایین می آید.

 

- مسدود شدن مجاری عبور آب در رادیاتور یا کثیفی پره های رادیاتور:

چنانچه میخواهید اطمینان یابید که درون رادیاتور شماجرمندارد یا مسدود نشده است به رادیاتور ساز مراجعه نمایید تا سیستم را بررسی کند. در صورتیکه رادیاتور مسدود شود آب نمی تواند راحت گردش کند و خنک شدن موتور مختل می شود. این مشکل در مواقعی که موتور در فشار است مثل حرکت در بلندی و روشن بودن کولر و ... خود را نشان می دهد. در‌صورتی‌که در بین پره های رادیاتور برگ و گل و لای وحشراتگیر کند از بازدهی آن شدیداً می کاهد.

 

- سر سیلندر و واشر دلیل بالا رفتن آمپر آب ماشین: 

تشخیص این ایراد کار ساده ای نیست و باید از افراد متخصص کمک گرفته شود. علائمی مثل بالا رفتن آمپر آب، سفتی بیش از اندازه شیلنگ های رادیاتور به هنگام گرم بودن موتور، کاهش مداوم آب رادیاتور، عملکرد بد موتور به هنگام استارت اول صبح و به گوش رسیدن صدایی مانند باز کردن درنوشابهبه هنگام باز کردن در رادیاتور را میتوان بوجود مشکل در سر سیلندر و واشر ربط داد.

 

- کم بودن خلاصی سوپاپها (سفت بودن سوپاپها):

یکی از علل بالا رفتن آمپر آب اتومبیل کم بودن خلاصی سوپاپها است. در اتومبیل های گوناگون خلاصی یا لقی سوپاپها به اشکال گوناگون تنظیم میشود. در برخی از انواع موتورها خلاصی سوپاپ به صورت دستی توسط تعمیرکار اتومبیل انجام میشود که به آن فیلترگیری میگویند. در برخی از اتومبیل ها تنظیم خلاصی سوپاپ به وسیله واشر های تنظیمی با ضخامت های مختلف توسط تراشکار انجام میشود و در اکثر اتومبیل های مدرن قطعات هیدرولیکی مسئول تنظیم لقی سوپاپها به صورت اتوماتیک هستند که به آن ها لیفتک یا استکان تایپیت اتوماتیک گفته میشود.

 

در هر یک از این موارد اشتباهات فردی، اشکال در قطعات و یا عدم استفاده از روغن موتور با ویسکوزیته مناسب می تواند سبب کم بودن خلاصی سوپاپ و در نتیجه بالا رفتن آمپر آب اتومبیل بشود. سفت بودن سوپاپ ها سبب کم شدن توان موتور اتومبیل و داغ کردن موتور علی الخصوص در سربالایی و دور بالای موتور میشود. از علائم سفت بودن سوپاپها می توان به خروجی پرتابی و پر صدای اگزوز و صدای غیر عادی موتور در دور بالا اشاره نمود.

 

علت بالا رفتن آمپر خودرو,بالا رفتن آمپر,علت های بالا رفتن آمپر ماشیناولین چیزی که هنگام بالا رفتن آمپر آب یاید مورد بررسی قرار گیرد ، سالم بودن واشر سر سیلندر است


منبع: سرپوش

خودروتک


#‌اخبار
منبع: خودروتک


مطالب پیشنهادی

وقتی پیام رهبر انقلاب مانع هجمه به یک شهید شد

تسنیم نوشت: اکبر نبوی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت سیدمرتضی آوینی می‌گوید: «به شکل مشخص نوع کنش رهبری نسبت به شهادت مرتضی، کنش معناداری بود. حضور ایشان بر سر پیکر شهید و شرکت در تشییع ایشان و پیامی که دادند، به نظر من بسیار مهم و معنادار بود. »

موفقیت حقوقی و مهم ایران در از بین بردن توقیف ۱.۶ میلیارد دلار /رسیدگی روند درخواست از صندوق بین‌المللی پول از سوی رئیس جمهور

رئیس جمهور درگفت وگو با رئیس کل بانک مرکزی به بررسی روند درخواست وام از صندوق بین المللی پول، پرداخت.

رهبر انقلاب به سخنان کدام مقام آمریکایی در سخنرانی امروز خود اشاره کردند؟

تسنیم نوشت: مقام معظم رهبری در سخنرانی تلویزیونی امروز به مصاحبه فرماندار ایالت ایلینوی آمریکا اشاره کردند که از زنده شدن غرب وحشی بعد از شیوع کرونا در آمریکا سخن گفته بود.

تقدیر دستیار ویژه لاریجانی از کمک های چین به ایران در روزهای نشر کرونا

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل کمک‌های ⁧چین⁩ به ایران در مبارزه با ⁧کرونا را⁩ قابل تقدیر دانست.

ویدیو - رکورد جهانی که سپاه در مبارزه با کرونا شکست

معاون سلامت، آموزش پزشکی و دفاع زیستی سپاه گفت: سپاه در آماده سازی تخت های بیمارستانی ویژه برای بیماران کووید 19؛ رکورد زد.

غفوری‌فرد: پیروز انتخابات ۱۴۰۰ یک‌ اصولگراست /قالیباف رئیس‌ مجلس می‌شود

غفوری فرد، عضو شاخص جبهه پیروان و نماینده ادوار مجلس می گوید: به احتمال خیلی خیلی زیاد در انتخابات ریاست جمهوری با رای بسیار بالایی نامزد اصولگرایان رای خواهد آورد.

روایتی از جلسات ویژه شمخانی با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز می گوید:نگاه رهبری معظم انقلاب هم این نیست که دولت باید برود و رئیس جمهور باید استیضاح شود یا استعفا بدهد. نگاه رهبری این است که رئیس جمهور باید تا روز آخر بایستد و کار خودش را انجام دهد.

زمانه فتح «سنگر به سنگر» اصولگرایان فرا رسیده است؟

آیا اصولگرایان می توانند پس از راه یافتن به بهارستان، پاستور را نیز ضمیمه فتوحات خود کنند؟ آیا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ که یک سال و چندماه دیگر موعد آن است، قدرت به جناح راست بازخواهد گشت؟ پاسخ به این چنین سوالاتی، بی شک با درنظر گرفتن عوامل متعدد امکان پذیر است.

موارد مصرف سس سویا | موارد مصرف سس سویا برای مزه دار کردن غذا

موارد مصرف سس سویا و موارد مصرف سس سویا برای مزه دار کردن غذا و سس سویا چیست و فواید سس سویا چیست و خواص سس سویا را در پرشین وی بخوانید

رویارویی‌ پارلمانی احمدی‌نژادی‌ها با روحانی /قالیباف ضربه‌گیر می‌شود؟

نوع کنشگری اصولگرایان مجلس یازدهم در قبال دولت حسن روحانی به پرسش اصلی این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده است.

تاکید وزیر دفاع بر وحدت، برادری و تعامل میان ارتش و سپاه/نقش شهید صیادشیرازی در فرماندهی عملیات‌های بزرگ جنگ بی‌بدیل است

تسنیم نوشت: وزیر دفاع در پیامی عنوان کرد: حماسه‌آفرینی‌ها و نقش بی‌بدیل و بارز شهید پرافتخار صیادشیرازی در طراحی و فرماندهی عملیات‌های بزرگ در دوران هشت سال دفاع مقدس و خلق پیروزی‌های بی‌شمار از او خورشیدی بی‌بدیل ساخت.

دستورات مهم روحانی درباره اجرای فاصله‌گذاری هوشمند مقابله با کرونا

رئیس جمهور پس از دریافت گزارش‌های جداگانه‌ای از وزیران کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند از روز شنبه و آغاز فعالیت کسب و کارهای کم‌ریسک در همه استان‌ها به جز تهران، تاکید کرد که این طرح باید با نظارت دقیق و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا اجرا شود.

پایداری‌ها همچنان بلای جان قالیباف /شورای ائتلاف حکمیت خواهد کرد؟

نشانه ها از این حکایت دارد که پایداری ها برای مانع تراشی بر سر راه ریاست قالیباف، از همین حالا و حتی پیش از این به تخریب شهردار پیشین روی آورده اند و در کنار آن درحال لابی با نمایندگان شهرهای کوچک برای جمع کردن رأی به نفع آقاتهرانی هستند.

پختن غذا در فویل | نکات و کاربرد پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل

پختن غذا در فویل و و روش پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل و کاربرد فویل در اشپزی و کاربرد فویل در اشپزخانه را در پرشین وی بخوانید

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در دستور کار پارلمان

ایسنا نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده لوایح مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح قانون پولی و بانکی کشور (حذف چهار صفر از پول ملی) و اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در دستور کار دارند.

گپ و گفت خواندنی با یکی از کارگزاران رژیم پهلوی در مورد امام خمینی: یک پاپاسی از وجوهات را جابجا نمی کرد/امام خمینی در حد پاپ است

جماران نوشت: یکی از مسئولین رده بالای دولت شاه در مصاحبه ای گفت: تمام چیزی که به «سهم امام» معروف است پولی مال آنها است و طبق موازین شرعی از شیر مادر هم برای آنها حلال تر است. ولی تمام این پول از یک طرف می آید و از یک طرف دیگر می رود. آدمی که در حد پاپ است، زندگی او در حد ارزان ترین زندگی است.

سیاسی کردن کرونا به نفع هیچ‌کس نیست

بیش از یک ماه از ورود و شیوع فراگیر ویروس منحوس کرونا در کشور می گذرد، علاوه بر به خطر افتادن سلامت جسمی و روانی مردم، مشکلات معیشتی، تعطیلی همه مشاغل، به صفر نزدیک شدن درآمد نفتی و افزایش تورم؛ هزینه و خسارت های اقتصادی، فراوانی را به مردم و کشور وارد کرده است. 

تقابل کودکانه با دولت را کنار بگذارید

با معرفی منتخبان حاضر در مجلس یازهم و ترکیب نمایندگان، یکی از نگرانی‌هایی که در ارتباط با مجلس وجود دارد، این است که در شرایط تحریمی و فشارهایی که به کشور وارد می‌شود برخی تندروی پیشه کنند و تقابل با دولت را جزو برنامه‌های مجلس آینده قرار دهند.

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز | علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و درست کردن آن

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و علت چسبیدن ته دیگ پلوپز چیست و طرز تهیه یک ته دیگ برشته و خوشمزه و نکات درست کردن ته دیگ را در پرشین وی بخوانید

ویدیو - سعید حدادیان : به احترام اقلا ده میلیون خانواده مذهبی ، بهتاش فریبا نباید می‌رقصید آقای تنابنده

سعید حدادیان درباره سریال پایتخت صحبت‌هایی کرد و نسبت به بعضی صحنه‌ها انتقاد کرد.

مطالب مرتبط