خبر 24 |
4 روز پیش

حذف فزاینده فیلم های آمریکایی از بازار سینمای چین خبر24

حذف فزاینده فیلم‌های آمریکایی از بازار سینمای چین!
به گزارشخبر24، در سال‌های اخیر سیر نزولی اکران و فروش فیلم‌های خارجی به ویژه عناوین هالیوودی در کشور چین، صنعت سینمای غرب را با چالش از دست دادن بزرگترین مارکت سینمایی جهان مواجه ساخته است. در همین رابطه بلومبرگ در مقاله خود نوشت: هنگامی که «گودزیلا علیه کونگ» با فروش آخر هفته نزدیک به ۷۰ میلیون دلاری در چین در ماه مارس ۲۰۲۱ اکران شد، به نظر می‌رسید که بازار نقطه درخشانی برای استودیوهای هالیوود باشد: بیشتر سینماها باز بودند، در حالی که تماشاگران فیلم در ایالات متحده به دلیل ویروس کرونا در خانه ماندند.


اما سال ۲۰۲۱ در حال تبدیل شدن به یک ناامیدی برای شرکت‌های فیلمسازی هالیوودی در چین بود که سال قبل از آن ایالات متحده را پشت سر گذاشت و به بزرگترین بازار فیلم جهان تبدیل شد. طبق داده‌های جمع‌آوری‌ شده توسط بلومبرگ از سرویس فروش بلیت‌های چینی «MaoyanEntertainment»، فیلم‌های آمریکایی تنها حدود ۱۵ درصد از گیشه چین را به خود اختصاص داده‌اند، هم‌تراز با فروش آسیب‌دیده از بیماری همه‌گیر کرونا در سال ۲۰۲۰ و بسیار کمتر از ۳۲ درصدی که در سال ۲۰۱۹ در گیشه این کشور آسیایی به دست آوردند.

نمودار سیر نزولی اکران فیلم‌های آمریکایی در چین

امروز ورایتی نیز در گزارش خود به همین موضوع پرداخت و نوشت: عناوین خارجی به طور فزاینده‌ای از بازار فیلم چین حذف می‌شوند. مقامات چینی سیاست‌های محدودکننده واردات محتوای خارجی و کنترل بر تاریخ‌های اکران و کنترل مطلق بر توزیع فیلم در بزرگترین بازار سینمایی جهان را تشدید می‌کنند.
داده‌های جدید از منابع چینی نشان می‌دهد که سیاست‌های جدید محدودیت اکران فیلم‌های خارجی بخصوص آمریکایی در این کشور، شرایط را برای فیلم‌های خارجی در سال ۲۰۲۱ سخت‌تر کرده است.

فیلم‌های خارجی می‌توانند به طور رسمی فقط از طریق یکی از دو شرکت متمرکز دولتی در چین توزیع شوند، و به عنوان یکی از سهمیه محدود ۳۴ فیلم «سهم درآمد» یا با شرایط «هزینه ثابت» وارد شوند که به شدت از فروش گیشه آن‌ها کاسته می‌شود. حق پخش و اکران در چین تنها با پرداخت یک مبلغ یکجا توسط یک شرکت محلی مجوز داده می‌شود و علاوه بر آن باید ریسک سانسور موارد مغایر با قوانین چین و فروش متعاقب آن را نیز پذیرا باشد. 
تلاش‌ها برای تغییر سیستم و نزدیک‌تر کردن چین به اجرای تعهداتش در سازمان تجارت جهانی متوقف شده و هیچ پیشرفتی برای سال آینده پیش‌بینی نمی‌شود.


ورایتی نوشت: اطلاعات منتشر شده در وبلاگ «Theatrical Film Database»(پایگاه داده‌ای اکران فیلم)، بازار فیلم چین در سال ۲۰۲۱ را به‌طور فزاینده‌ای جزیره‌ای و خارج از همگامی با بقیه جهان به تصویر می‌کشد.
سهم آمریکا از فیلم‌های خارجی در بخش درآمد و هزینه‌های ثابت کاهش یافته است: تنها ۳۹ درصد از کل فیلم‌های وارداتی چین در سال گذشته آمریکایی بودند که نسبت به ۴۶ درصد در سال ۲۰۲۰ و ۴۷ درصد در سال ۲۰۱۹ کاهش محسوسی را نشان می‌دهد.
کمتر از یک سوم (۲۸ درصد) فیلم‌های خارجی(اکثرا آمریکایی) اکران شده در سال گذشته در کشور چین مربوط به تولیدات سال ۲۰۲۱ بوده است. بیشتر فیلم‌های اکران شده، قدیمیتر بوده و یک دهم آنها عناوین آرشیوی و مربوط به فیلم‌های تولیدی قبل از سال ۲۰۱۰ بوده‌اند.


ورایتی در ادامه می‌نویسد: سال‌هاست که استودیوهای آمریکایی از دولت چین انتقاد می‌کنند که فیلم‌هایشان را به خاطر سانسور و تاخیر در صدور پروانه اکران، دیرتر از موعد بر پرده سینماهای این کشور به نمایش می‌گذارند. و این مساله باعث می‌شود فرصت تبلیغات اکران فیلم‌های هالیوودی در این کشور از دست برود و به فروش آن‌ها ضربه بزند، جاییکه فیلم‌های تولید چین بهترین شرایط تبلیغی را در کشور خود دارا هستند و سر موعد خود نیز اکران می‌شوند.
از ۶۷ فیلم اکران شده سال گذشته در چین، تنها ۲۵ مورد در بین پرفروش‌های گیشه قرار گرفت که ۲۱ عنوان از آن‌ها فیلم‌های آمریکایی بودند که در مجموع تنها ۱۲.۵ درصد از سهم فروش کلی گیشه سالانه این کشور را به خود اختصاص دادند. سیر نزولی از ۲۵ درصد در سال ۲۰۱۹ به ۱۱ درصد در سال ۲۰۲۰ نشان از کاهش شدید درآمد و از دور خارج شدن سینمای هالیوود در اکران‌های بزرگترین بازار فیلم جهان دارد.این در حالی است که به تازگی سینمای چین با فروش ۷.۳ میلیارد دلاری، عنوان بزرگ‌ترین بازار سینمایی جهان را برای دومین سال پیاپی از آمریکا ربود. مجموع فروش سینمای چین در سال ۲۰۲۱ به ۷.۳ میلیارد دلار رسید که با افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۰ همراه است اما همچنان ۲۶ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ و گیشه پیش از کرونا کمتر است. 
با افزایش قابل توجه گیشه سینمای چین در اواخر دهه ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ میلادی، درآمد استودیوهای هالیوودی در چین هر سال افزایش می‌یافت و سهم هالیوود در گیشه چین به ۳۰ تا ۵۰ درصد رسید. اما در سال گذشته تنها ۲۰ فیلم هالیوودی در چین اکران شد، این در حالی است که در سال ۲۰۱۹، ۳۰ فیلم آمریکایی پرفروش در سینماهای چین اکران شدند و درآمد فیلم‌های هالیوودی در چین در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۱۹ با نزول ۷۰ درصدی مواجه شد.

منبع: فارس


منبع: خبر 24

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

همسر پیمان قاسم خانی عکسی برای جشن تولد شوهرش در اینستاگرامش منتشر کرد.

نیم ساعت پیش

پسرِ پدری که به تجارت و بازرگانی شهره بود، به شهرت پدر، بازرگان خوانده شد اما حرفه و مدرک تحصیلش اصلا ارتباطی به نام فامیلش نداشت. او مدرک دکتری مهندسی در رشته ترمودینامیک و نساجی از مدرسه‌ حرفه و فن فرانسه گرفت و ۹ ماه رییس دولت موقت ایران شد.

4 ساعت پیش

دعوت از دانشجو به شورای انضباطی دانشگاه به‌صورت کتبی و رسمی باید انجام بگیرد. در نامه دعوت، عنوان اتهام به‌صورت مشخص باید ذکرشده باشد. در مواردی دیده شده که با عناوینی همچون «وصول گزارشِ تخلف از طریق یکی از مراجع حقوقی دانشگاه» یا «جهت ارائه‌ی پاره‌ای توضیحات» دانشجو را احضار کرده‌اند، این کار تخلف است و نبایستی صورت بگیرد.

5 ساعت پیش

تریم هیبریدی برای ترامپچی جی اس8 مدل 2022 در نظر گرفته شده که براساس معماری نسل چهارم تی اچ اس تویوتا شکل گرفته است دقیقا شبیه نمونه ای که کمپانی ژاپنی در هایلندر مورد استفاده قرار داده است.

5 ساعت پیش

حضور اقشار مختلف دستگاه های اجرایی، سپاهیان و بسیجیان در مناطق سیل زده شرق هرمزگان، آلام مردم را کاهش داده است.

6 ساعت پیش

متخصصان قلب و عروق و چشم منتظر پیشرفت آینده فناوری در ارتباط با اندازه گیری فشار خون هستند.

6 ساعت پیش

طراحی قسمت عقب خودرو نیز بسیار زیبا و چشم نواز است تا مجموعا بتوان این کراس اوور جمع و جور را یکی از بی نقص ترین محصولات کلاس خود در بازار جهانی لقب داد.

7 ساعت پیش

پل سزان یکی از شناخته‌شده‌ترین نقاشان فرانسوی است که آثارش دنیای کاملا جدید و متفاوتی را به روی هنر قرن بیستم باز کرد. نفوذ این هنرمند به واسطه تابلوهایش و به چالش کشیدن ارزش‌های هنری در قرن بیستم به قدری قابل توجه است که حتی پیکاسو و ماتیس او را «پدر همه ما» خوانده‌اند.

8 ساعت پیش

پوراندخت مهیمن بازیگر سینما و تلویزیون در گفت‌وگوی تلویزیونی‌اش، خاطره تلخی از زخمی شدن خود در صحنه فیلمبرداری یکی از فیلم‌هایش را تعریف کرد.

8 ساعت پیش

مرحله نخست بلیت فروشی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر از دیروز (چهارشنبه) آغاز شد.

8 ساعت پیش

مانور تمام عیار پاسخگویی به حوادث و اقدامات اضطراری حادثه دیدگان سیلاب با مشارکت دستگاه‌های عضو شورای مدیریت بحران در گرگان برگزار شد.

9 ساعت پیش

فال روزانه پنجشنبه 30 دی 1400

10 ساعت پیش

در این گزارش مشخصات جیپ رانگلر سال ۲۰۲۱ در مقابل جیپ گلادیاتور سال ۲۰۲۱ را بررسی کردیم.

11 ساعت پیش

پلیس خطاب به خودروسازان: محصول بی کیفیت را با قیمت خودروی خارجی به مردم ندهید خودرو

11 ساعت پیش

مدتی قبل سی3 ایرکراس مدل 2022 را در گروه خودروی عصر ایران معرفی کردیم که جزئیاتش اینجا در دسترس قرار دارد.

12 ساعت پیش

بیشتر...